Bunlar da Mı İnsan

7,9/10  (12 Oy) · 
18 okunma  · 
6 beğeni  · 
627 gösterim
1919'da Torino'da doğan "Primo Levi", bu kentin küçük Yahudi topluluğu içinde büyüdü. Torino Üniversitesi'nde kimya eğitimi gördü. İkinci Dünya Savaşı sırasında Kuzey İtalya'da faşizme karşı direnişe geçen arkadaşlarına katıldı, sonra tutuklanarak Auschwitz Toplama Kampına gönderildi. Onca eziyete karşın hayatta kalabildi. Savaş bitince yine Torino'ya döndü. Can Yayınları arasında yayınladığımız "Boğulanlar, Kurtulanlar" adlı kitabını yazıp bitirdikten birkaç ay sonra 11 Nisan 1987'de intihar ederek yaşamına son verdi. "Bunlar da mı İnsan" (1947), onun en tanınmış kitaplarından biri. Bu kitapta "Primo Levi", Nazi toplama kamplarında yaşadıklarını, gördüklerini, olağanüstü bir nesnellikle anlatıyor.
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 1996
 • Sayfa Sayısı:
  208
 • ISBN:
  9789755105253
 • Orijinal Adı:
  Se Questo E Un Uomo
 • Çeviri:
  Zeyyat Selimoğlu
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Kübra 
 25 Mar 00:01 · Kitabı okudu · 12 günde · 7/10 puan

Bunlar da mı İnsan, Primo Levi'nin Auschwizt toplama kampında yaşadıklarını anlattığı özyaşamöyküsüdür. Hepimiz Nazi toplama ve imha kamplarında neler yaşandı az çok biliriz ama neler olduğunu öğrenmek istiyorsanız bu kitap gerçekleri acı bir nesnellikle, birinci elden belleklerinize kazıyor. İnsan nasıl dayanır bunca küçümseme, acıya; nasıl yazarken tekrar yaşamayı göze alır ve yürek nasıl dayanır.

Nuray Durmuş 
07 May 11:46 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Prımo Levi, 1944 yılında beraberinde altı yüz elli kişiyle birlikte Auschwitz Toplama Kampında yaşadığı insanlık dışı olayları kaleme almış.
İnsanların yaşamış olduğu psikolojik çöküşleri, tanık oldukları işkencelerin ruhlarına ve bedenlerine nasıl yaralar açtığını, hayata tutunmak aklını kaçırmamak için vermiş oldukları mücadeleri ve insan ruhundaki çatışmaları gelgitleri aktarmış.
Kitap bitti ama acısı geldi oturdu kalbime.
Okurken bu insanlar Nazi zulmüne nasıl dayandı, nasıl sabır gösterdi dedim.
Çok etkilendim.

ebru cemre 
20 Oca 20:39 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Nazi faşizmi ile ilgili yüzlerce film ve belgesel çekildi.Binlerce kitap yayınlandı.Ben de bu konu ile ilgili çok farklı yazarların eserlerini okudum.Fakat bu eser çok başka çünkü Kitabın baş kahramanı yazar Primo Levi.
Levi bizzat toplama kampına götürülmüş ve orada yaşadıklarını kaleme almış.İşte bu yüzden bu kitap diğer kitaplara göre çok daha değerli.Eğer Alman faşizmini iyice anlamak istiyorsanız ilk ağızdan duymanızda fayda var.Yazar,yaşanılanları kendine özgü doğal yorumuyla çok samimi bir şekilde anlatmış.Kitabın sonunda kendisine yòneltilen sorulara cevap verdiği bir kısım var.Okuyucuyu aydınlatmak adına çok güzel düşünülmüşHerzamanki gibi bu insanlık dramını çok üzülerek okudum.
Nekadar süre kalacağımızın belli olmadığı şu fâni dünyada,insanca yaşamak bukadar zor olmamalıydı...

Kitaptan 1 Alıntı

ebru cemre 
20 Oca 20:36 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Geçen yıl bu zamanlar özgür bir insandım.Yasadışı sayılıyordum ama yine de özgürdüm;bir adım,bir ailem vardı,tutkulu,hareketli bir ruhum,sağlam,sağlıklı bir bedenim vardı.
Sürüyle şey düşünüyordum. işimi,savaşın sonunu,iyi ile kötüyü... dağları düşünüyordum,şarkı söylemeyi,aşkı,müziği,şiiri... içimde öldürmek,ölmek,yabancı edebi kavramlar gibiydi.Günlerim kederli,neşeli de geçse değerliydi benim için... O günlerden elimde kalan,bugün ancak açlık ve soğukla baş etmeye yetiyor;kendimi öldürebilecek kadar canlı değilim...

Bunlar da Mı İnsan, Primo Levi (can yayınları)Bunlar da Mı İnsan, Primo Levi (can yayınları)