Buraları Rüzgar Buraları Yağmur

7,0/10  (1 Oy) · 
8 okunma  · 
2 beğeni  · 
552 gösterim
“Doksanıncı yaş günümde karım bana acı bir sürpriz yaptı; öldü!” Yaşına göre dinç, kendini sevdirmeye çalışmayan, kitap tutkunu gizemli bir anlatıcının bu cümlesiyle başlıyor roman. Yabancı kentler, sıra dışı sohbetler ve çarpıcı tasvirlerle çağdaş bir yazım. Serüvenli ve sürprizli bir hikâye, ucu açık, sarsıcı bir son. Tekrar okumak isteyeceğiniz yeni bir Selçuk Altun kitabı. Sol Omzuna Güneş’i Asmadan Gelme’nin devamı… “Yeryüzü insanın kâğıdı, hayatsa kalemidir. Yazabildiğimiz kadar yaşar, kâğıdımız tükendiğinde bitmez, acı içinde şekil değiştiririz. Bir harf oluruz gotik. Ve Buraları Rüzgâr Buraları Yağmur’da da olduğu gibi bir mektuba eklenir, kendi yazarımızı aramak için postaya veriliriz. Ölmeden önce de yazarını bulabilir insan; bunun koşulu iyi bir okur olup kuvvetli bir yazara gönderilmektir. Selçuk Altun bu göreve yıllardır talip. Hem mektup olmaya hem de gelen mektupları okumaya.” küçük İskender
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2015
 • Sayfa Sayısı:
  112
 • ISBN:
  9786053325710
 • Yayınevi:
  Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
Sinan Tütüncüler 
 08 Tem 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 7/10 puan

Selçuk Altun'un son kitabı "Buraları Rüzgar Buraları Yağmur", 66 yaşında 6600 kitap okuma hedefini tutturmuş bir bibliyofilin serüvenini anlatıyor. Fotoğrafik bir hafıza ile kazandığı kumar parası ile kendisine bir kütüphane kuran kitabın kahramanı Suner Aykan, eşinin ölümü ile başlayan hikayede geçmişini ve geleceğini aynı platformda bize aktarıyor.

Roman oldukça hızlı akan bir senaryoya sahip, 100 sayfada neredeyse 100 yıllık bir ömür, olabildiğince tüm detayları ile anlatılıyor. Okunan kitaplardan aforizmalar, ve alıntılar, roman boyunca bize eşlik ediyor.

Yazarımız, Yaşar Kemal'in kitabın kahramanına söylediği gibi varsılların yaşamını oldukça iyi kaleme alıyor. Kitabın kahramanı olan bibliyofil, yazar Suner Aykan, Yaşar Kemal ve Leyla Erbil'le yakın arkadaş, Genco Erkal ve Ayfer Tunç'la sohbeti var. Şair Oktay Rifat ise kitabın isminden itibaren, romanın tamamında varlığını hissettiriyor. Anlaşılacağı üzere roman gerçek yaşama fazlası ile temas ediyor.

Senaryonun hızı, beklenmedik yerlerde dirsek yapıp, çok farklı güzergahlara yol alması ile bana Murat Menteş ve Alper Canıgüz romanlarını anımsattı. Elbette bu benzettiğim yazarların eserlerindeki fantastik öğelere sahip bir roman yok karşımızda. Ama beklenmedik anlarda, beklenmedik süreçlerin geliştiği ve aslında aynen hayatın kendisi olan, dallı budaklı bir senaryo eşlik ediyor bizlere. Bol aldatmacalı, cinayetlerin ve katliamların eksik olmadığı, eşten saklanan servetler, intihar eden babalar, üvey kızlar, yüzyıllık sırlarla dolu, heyecanlı ve temposu düşmeyen bir eser var karşımızda.

Kitabın güçlü bir edebi dile sahip olduğunu söyleyemesek de, akıcı, ifade yeteneği fazla, hayal gücü taşkın bir eser olduğunu söyleyebiliriz.

Varsıl bir bibliyofille, tercihleri, tarzı ve beğenileri ile tanışmak için Selçuk Altun ve romanı son derece iyi bir tercih.

zeynep celiloğlu 
03 Kas 2015 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · Puan vermedi

Selcuk Altun ilk okudugumkitabiydi guzeldi. İnsanın eşini kaybetmesi ne büyük üzüntüde bir yandaşda insanın kendi hesaplaşması baslar

Kitaptan 8 Alıntı

Gülay Akgül 
04 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

gülay akgül
Hayat 100 sayfalık bir kitaptan ibaretse, ben 34. sayfada bırakmak istiyordum. . .

Buraları Rüzgar Buraları Yağmur, Selçuk Altun (İş bankası kültür yayınları)Buraları Rüzgar Buraları Yağmur, Selçuk Altun (İş bankası kültür yayınları)
Sinan Tütüncüler 
 09 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

-Kitap aşkımı böleceğinden ben yazarlığı denemedim. Sığ kitapların bestseller olduğu ortamda edebi yazarlık zaten beyhude bir atılım. Üstadım sorabilir miyim, gözde yazarınız kimdir?
- Benim için edebiyat Samuel Beckett ile başlar.
- Ben geçmiş veya gelecekte bir şair veya yazarı, William Shakespeare ile aynı kategoride kabul etmem.
- Onun Ovid'in izinden gittiği görüşündeyim.
Alt dudağını bükmekle yetindi, bu teatral kişiye ısınamayacağımı duyumsadım.

Buraları Rüzgar Buraları Yağmur, Selçuk Altun (Sayfa 45 - İş Bankası Kültür Yayınları)Buraları Rüzgar Buraları Yağmur, Selçuk Altun (Sayfa 45 - İş Bankası Kültür Yayınları)
Sinan Tütüncüler 
 09 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Leman'ı ararken endişeliydim. Telefonu ve yorgun kalbim aynı anda titremeye geçtiler, sanki hakkımda bir hüküm duyacaktım. İnleyen bir kadın sesi duyunca sakinleştim, Leman hastaneden çıkmış, Kaz Dağları'nda kızının yazlığında dinleniyordu. Ağustos sonu İstanbul'a dönünce beni arayabilirmiş. Karımın sırdaşı tanrıça Kibele'ye adanan mitolojik İda Dağı'ndaydı, buna anlam yüklemeye üşendim. Sırrın açıklanması her halde üç hafta ertelenmişti, kazanılmış bir zaman diye ikirciklendim.

Buraları Rüzgar Buraları Yağmur, Selçuk Altun (Sayfa 61 - İş Bankası Kültür Yayınları)Buraları Rüzgar Buraları Yağmur, Selçuk Altun (Sayfa 61 - İş Bankası Kültür Yayınları)
Gülay Akgül 
04 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

gülay akgül
Hayatı uzun bir satranç oyunu bellersen daha az üzülürsün.

Buraları Rüzgar Buraları Yağmur, Selçuk Altun (İş bankası kültür yayınları)Buraları Rüzgar Buraları Yağmur, Selçuk Altun (İş bankası kültür yayınları)
Sinan Tütüncüler 
 09 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Vefa'yı "uyuyan semt" diye severdim. Acelesi olmayan, kadim bir saat dilimine tabi gibiydi. Bu sefer onu ilk rüzgar veya yağmurda tarumar olacak cılız bir Legoland'a benzettim.

Buraları Rüzgar Buraları Yağmur, Selçuk Altun (Sayfa 26 - İş Bankası Kültür Yayınları)Buraları Rüzgar Buraları Yağmur, Selçuk Altun (Sayfa 26 - İş Bankası Kültür Yayınları)
Sinan Tütüncüler 
 09 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Charles De Gaulle Havalimanı'na inerken kumarhane günlerimi andım. Avrupa'da verimli geçmiş her seferden sonra Orly Havalimanı'na gider, uçakların iniş/kalkış anonslarını dinlerdim. Benim için en erotik sözcük, bir Fransız kadının üç hecede Şikago demesiydi. O kentin adı telaffuz edilince içim gıdıklanır, Şi-ka-go uçağının uzun bir rötar yapması için dua ederdim.

Buraları Rüzgar Buraları Yağmur, Selçuk Altun (Sayfa 32 - İş Bankası Kültür Yayınları)Buraları Rüzgar Buraları Yağmur, Selçuk Altun (Sayfa 32 - İş Bankası Kültür Yayınları)
Sinan Tütüncüler 
 09 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Adı ürkütücü bir yerel şirket uçağıyla Edinburgh'a gidecektim. Bekleme salonuna geçerken telefonum çaldı. Torunumun telefonundan onun oğluyla konuşacağım sevinciyle açtım. Heyhat, arayan Alp'ti.
- Alo, dede tünaydın, rahatsız etmiyorum ya?
- Rahatsız olduğumu bildiğin halde bunu sorarak beni güldürmeye mi çalışıyorsun genç adam?
- Lale ile tartıştık, ağlayarak evi terk etti.
- Aşkın ömrü üç yıldır derler, seninki yaklaşık beş yıl sürdü, tebrik ederim. Karın giderken Eralp'i de götürdü mü?
- Denedi ama Eralp gitmedi.
- Aslanım benim. Hiç olmazsa nereye gittiğini biliyor musunuz?
- Babasının evine! O gider gitmez annesi aradı, karımdan özür dileyip onu evimize getirecekmişim. "Çok istiyorsa kendisi gelsin" dedim.
- Kemal Tahir'in dediği gibi, "Ulan iyi! Ulan aferin!

Buraları Rüzgar Buraları Yağmur, Selçuk Altun (Sayfa 57 - İş Bankası Kültür Yayınları)Buraları Rüzgar Buraları Yağmur, Selçuk Altun (Sayfa 57 - İş Bankası Kültür Yayınları)
Sinan Tütüncüler 
 09 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Doğarken kardeşimi öldürmüş, gayrimeşru oğlumu öldürtmüştüm. Hafıza gücümü haksız yere kullanıp, masum insanların milyonlarca dolarını çarpmıştım. Artık sırada ölüm sürecimin keyfini çıkartmak olmalıydı. Babam kadar şerefli bir insan, kendi canıma kıyacak kadar güçlü değildim. Bunalımlarımla düello edemeyecek kadar yorgun ve isteksizdim. Adını bilmediğim, yüzünü görmediğim bir sapığın kurşunlarıyla gebermek hak ettiğim bir final olmalıydı. Bir mandalinadan farkım kalmamış, içsesimin her cümlesinden sonra bedenim dilim dilim yok olmuştu.

Buraları Rüzgar Buraları Yağmur, Selçuk Altun (Sayfa 85 - İş Bankası Kültür Yayınları)Buraları Rüzgar Buraları Yağmur, Selçuk Altun (Sayfa 85 - İş Bankası Kültür Yayınları)