Burası Tekin Değil

6,0/10  (3 Oy) · 
11 okunma  · 
2 beğeni  · 
498 gösterim
Konuştu, Burası tekin değil, dedi. Ses tonu görünüşünden beklenmeyecek kadar toktu, konuşması düzgündü, hoş bile denebilirdi. Yanıt vermedim, yürümeye devam ettim. Burası tekin değil, dedi yine, Evet, değil, dedim. Yaklaştı, omzu omzuma değiyordu, Sen ne arıyorsun, diye fısıldadı, aradıklarım bir bir düştü aklıma, hepsi bulanıktı, aslında bir şey aradığım da yoktu, Ne istiyorsun, dedim. Ne istediğini biliyordum. Niçin istediğini de bir an bildiğimi düşündüm. Şuracığa sıkıştırsa beni rahatlayacaktı. Rahatlamak istiyordu. Ben de. Bunaltı.

Burası Tekin Değil, son yıllarda niteliği giderek artan öykücülüğümüzün en dikkat çekici kitaplarından biri. Sine Ergün, yirmi yedi kısa öyküsünün yer aldığı bu ilk kitabında her türlü gösterişten, süslü anlatım yöntemlerinden uzak kalmayı başarıyor; alabildiğine yalın bir dille yazıyor. Öykülerin güzelliği de bu yalın anlatımın okurda bıraktığı çok özel, buruk duygudan kaynaklanıyor. Burası Tekin Değil, özellikle kent insanının fotoğrafına bakan, okuduktan sonra uzun süre unutulmayan öykülerden oluşan bir kitap.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2012
 • Sayfa Sayısı:
  88
 • ISBN:
  9789750714603
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Uğur 
10 Oca 10:35 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Öykü kitaplarını severim. Özellikle Can yayınlarından çıkanları. Bu kitabı maalesef sevemedim. Bİr - iki sayfalık öykülerden oluşuyor. Demek ki böyle kısa öyküler hoşuma gitmiyormuş. Dili sade, rahatlıkla okunur. Benim için öyküde tepe noktası Melisa Kesmez' dir. Aklınızın bir köşesinde olsun.

funda icinli 
28 Ara 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 7/10 puan

Kitaptaki "hazır çorba" adlı kısa öykü öyle derin öyle anlamlı ki...
hayat felsefesi yapılacak tatta...
diğer öykülerse çok bizden..

Kitaptan 3 Alıntı

“…sonra bana döndü, Mehmet nasıl, dedi. Bilmem, dedim, ayrıldık. Gözlerini belerterek baktı, Neden, dedi, çok mutlu görünüyordunuz. Değilmişiz demek ki, dedim, başımı eğdim, konuşmanın uzamasını istemiyordum. Üzüldüm, dedi, yakışıyordunuz birbirinize. Çantanın elbiseye yakışması gibi çiftler yakışırdı birbirine.”

Burası Tekin Değil, Sine ErgünBurası Tekin Değil, Sine Ergün

Sustuk, ellerime baktım, o da masada bir noktaya dikti gözlerini. Sonra yüzüme baktı, güneşin üstünden bulut geçiyor olacaktı ki yüzü karardı. O an gözünde hiç görmediğim bir şey gördüm, hep orada mıydı, bilmiyordum. Yine sevecen, hayat dolu bakıyordu ama o bakışın arkasında, biraz geride başka bir göz vardı, bir şey anlatmaya çalışıyordu, anlamıyordum, onun da bildiğini sanmıyordum. Bulut geçti, göz kayboldu.

Burası Tekin Değil, Sine Ergün (Sayfa 32)Burası Tekin Değil, Sine Ergün (Sayfa 32)

Çok başarılı olacağı düşünülenlerin yıkımlarından söz etmek daha da zevk veriyordu insanlara.

Burası Tekin Değil, Sine Ergün (Sayfa 31)Burası Tekin Değil, Sine Ergün (Sayfa 31)