1000Kitap Logosu
Bütün - Beyinli Çocuk

Bütün - Beyinli Çocuk

Okuyacaklarıma Ekle
TAKİP ET
8.6
423 Kişi
1.464
Okunma
509
Beğeni
17,4bin
Gösterim
249 sayfa ·
Tahmini okuma süresi: 7 sa. 3 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Koridor Yayıncılık · Haziran 2015 (İlk yayınlanma: 11 Eylül 2012) · Karton kapak · 9786054629831
Orijinal adı
The Whole-Brain Child
Diğer baskılar
Bütün - Beyinli Çocuk
Bütün-Beyinli Çocuk
The Whole - Brain Child
"Daniel J. Siegel ve Tina Payne Bryson'ın bu eşsiz kitabı, çocukların duygusal zekasının gelişimine yardımcı olacak, kolay anlaşılır ve ustalıkla hazırlanmış bir kılavuz niteliğinde. Bu fevkalade yöntem, çocuklarınızla günlük etkileşimlerinizi paha biçilmez bir beyin şekillendirme anına dönüştürüyor. Çocuk büyüten herkes bu kitabı okumalı." -Daniel Goleman, Duygusal Zeka'nın yazarı- Yeni yürümeye başlayan çocuğunuz bir mağazanın ortasında öfke nöbeti geçiriyor. Anaokuluna giden çocuğunuz giyinmeyi reddediyor. Beşinci sınıf öğrencisi olan çocuğunuz arkadaşlarıyla bahçede oynamak yerine bir bankta oturmuş ağlıyor. Çocuklar sanki anlaşmış gibi anne-babalarının hayatlarını çekilmez hale getirmek zorundalar mı? Elbette hayır - size çıkış noktasını söyleyecek tek şey onların gelişen beyinleridir. Alanında öncü ve son derece pratik olan bu kitapta nöro-psikiyatrist Daniel J. Siegel ve aile danışmanı Tina Payne Bryson, çocuk beyninin nasıl bağlantılar kurduğu ve olgunlaştığı ile ilgili yeni bilimsel veriler ışığında çöküş ve çileden çıkma hallerinin gizemini çözüyorlar. Karar verme ve dengeyi korumadan sorumlu olan "beynin üst katı", yirmili yaşların ortalarına kadar gelişmeye devam eder. Özellikle küçük yaştaki çocuklarda sağ beyin ve onun duyguları, sol beynin mantığına hükmetmeye eğilimlidir. Çocuklarınızın kontrolden çıkması ya da öyle hissetmesi boşuna değil. Bu buluşları her gün uygulayarak bir taşkınlığı, kavgayı ya da korkuyu, çocuğunuzun beyni ile bağlantı kurabilmek ve hayati gelişimine katkıda bulunabilmek için bir fırsata dönüştürebilirsiniz. (Tanıtım Bülteninden)
8.6
10 üzerinden
423 Puan · 78 İnceleme
Hatice Kübra Baylan
Bütün - Beyinli Çocuk'u inceledi.
249 syf.
·
Puan vermedi
“Çocuğunuzun beyni izole edilmiş, bir boşluk içinde işlev gören ve ‘tek bir kafatası’ içinde hapsolmuş bir organ değildir.” diyerek beynin pek çok ayrıntısını anlatıyor kitap. Yazarlarının alanında oldukça uzman kişiler olması anlatılan konunun bütünlüğünü bize hissettiriyor. Hatta bahsedilen stratejiler bir anlamda kuram niteliği taşıyor bile diyebiliriz. Piaget’in bilişsel gelişim kuramı gibi meşhur bir anlatımı bu tür bilimsel ve güncel açıklamalarla değerlendirmek benim en sevdiğim kısım oldu. Aynı zamanda “Yaşamın Başlangıcı” belgeseliyle paralel izlemek verimliydi. Kitap bizlere pek çok bilgi aktarıyor fakat bunu sıkmadan yapıyor, üstelik ebeveynlerin tam da istediği hap bilgi şeklinde de sunuyor nihayetinde. Örnekler tutarlı olunca okuduğunuzu içsel olarak kolayca kabul etmenize yardım ediyor. Kitabın isminde çocuk geçiyor olmasına rağmen anlatılanlar elbette ki yetişkine de hitap ediyor, çünkü temelde beyni anlatıyor. Okuduktan sonra beyniniz aynı şekilde düşünmeyecek artık diyebilirim.
Bütün - Beyinli Çocuk
Okuyacaklarıma Ekle
1
9
Rabia Dağ
Bütün - Beyinli Çocuk'u inceledi.
249 syf.
·
6 günde
·
Beğendi
·
9/10 puan
Bütün beyinli çocuk
Kitapta sol beyin, sağ beyin, alt ve üst beyin bilimsel bilgiler ışığında okuyucu sıkmadan çok güzel aktarılmış. Çocuklarımızı yetiştirirken bize yardımcı olacak hap bilgilere, örnek durumlara yer verilmiş. Kitap oldukça akıcı, kitabı bitirdikten sonra çocuklara bakış açınızın değişeceğini düşünüyorum çünkü aslında bize olumsuz görünen bir çok davranışlarının beyinlerinin henüz gelişmekte olmasından kaynaklandığını fark edeceksiniz. Yetişkinler olarak yapmamız gereken çocuklarımızın beyni gelişirken onları doğru şekilde yönlendirmek, kitapta tam bu noktada bize 12 uygulanabilir strateji sunuyor. Tam bir başucu kitabı!
Bütün - Beyinli Çocuk
Okuyacaklarıma Ekle
8
ömer faruk
Bütün - Beyinli Çocuk'u inceledi.
249 syf.
·
83 günde
·
Puan vermedi
Bir bilene danışmanın her zaman iyi bir şey olduğunu anlatan bir diğer eğitici eser. Öncelikle sorunlar ve çözümleri veya çözüm önerilerini ele alışı itibariyle insanı sıkmadan okutan ve eğitici olması hasebiyle de ilgili çözümleri net bir şekilde ortaya koyuyor. Her ne kadar Amerika Birleşik Devletleri üzerinden anlatılan sorunlar ve çözüm önerileri gibi görünse de, diller ve yaşayışlar farklı olsa da, çocuk aynı çocuk; talep, istek, isyan vb., aynı şeyler. Bu uğurda kafa patlatmış iki doktorun, karşılaşılan ve ebeveynlerde çözümsüz kalan noktaları bir kaide kural gibi net ifadelerle çözüme odaklamaları kitabı daha değerli kılmış. Özellikle beni benden alan nokta, ilgi ve alakasız büyümüş ve ebeveyn olmuş bireylerin, birtakım çözümleri öğrenme yolunda kendilerini geliştirmelerinin, kendileriyle birlikte büyüyen ve sonrasında yetişecek nesillere daha sağlıklı bir ortam bırakabilmeleri uğruna atacakları adımlara yardımcı olmaya çalışmalarıdır. Başucu kitabı nasıl olur bilmem ama kaynak kitap veya geri dönüp müracaat edilmesi ve ilgili yerlerin özümsenmesiyle birlikte elden düşmeyecek bir çalışma olmuş.
Bütün - Beyinli Çocuk
Okuyacaklarıma Ekle
5
Gonca Erkoç
Bütün - Beyinli Çocuk'u inceledi.
249 syf.
·
8 günde
·
Puan vermedi
Bütün beyinli çocuk
Kitabın içeriğine baktığınızda olayları örneklerle anlatması, hatta bunu görselleştirmeleri. Yanlış yapılan ile yapılması gerekeni en ince ayrıntısına kadar anlatan bir kaynak. Okurken bunu bende yapıyordum demek ki böyle yapmalıymışım diyeceğiniz en az 1 örnek bulacağınıza eminim. Sağ ve sol beyin arasında nasıl bir bağ kuracağınız en basit haliyle anlatılıyor. Nehirde bir akıntıda gitmek gibi bir taraf aşırı düzen diğer taraf ise kaos ortamı. Hangi tarafa yanaşırsanız Yanaşın çocuğunuzda, öğrencinizde veya kendinizde farketmez sizi bir patlama anı bekliyor demek. Amaç bu nehirde akıntıda kalmak. Patlama anlarından kurtulmak. Ben okurken sıkılmadım. Bilimsel bilgileri uzmanlık gerektirmeden anlayabiliyoruz. Yeni şeyler öğrenmek için öneririm. Çocuğunuz veya öğrenciniz için değil kendiniz için de.
Bütün - Beyinli Çocuk
Okuyacaklarıma Ekle
7