Bütün Güzel Çocuklar Şüpheli

·
Okunma
·
Beğeni
·
6,7bin
Gösterim
Adı:
Bütün Güzel Çocuklar Şüpheli
Baskı tarihi:
Mart 2021
Sayfa sayısı:
72
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786257650311
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İthaki Yayınları
Baskılar:
Bütün Güzel Çocuklar Şüpheli
Bütün Güzel Çocuklar Şüpheli
76 syf.
Yazar, hapse düşen Atilla isimli uzun saçlı genç adamın üzerinden sisteme karşı düşüncelerini, hayatın kötü yanlarını vs. gibi olaylara değinmektedir. Yazarın üslubunu samimi buldum. Sanırım yazar ayrıca şarkıcıymış, şarkılarını çok geç keşfettim ama olsun zararın neresinden dönersen kardır. İyi okumalar...
76 syf.
·3 günde·10/10 puan
"Dışarıyı anlatmamı istiyorsun. Dışarıda da, içeride de bizi acıtan şeyler hep aynı." Umay Umay'ın sisteme baş kaldırdığı için hapsedilen uzun saçlı Atilla'ya hitaben duygularını, düşüncelerini anlatmasından oluşuyor kitap. 76 sayfalık kısa bir kitap ancak duygu yönünden  o kadar dolu ki her bir cümlesi ayrı bir güzel ve anlamlı. Şu an içinde bulunduğumuz bu sisteme, düzene karşı içinde ufacık bir isyan bulanan kişi için okudukça kendi hislerini bulacağı bir kitap, bu arada sağcı-solcu vb. olmanız önemli değil bu sistemin hiçbiriyle alakası yok.

Peki kim bu sistemi oluşturanlar? Onlar Umay Umay'ın tarifiyle; "Onlar TAKIM ELBİSELİ AZİZLER, ÇOK KAZANIRSAK BİZİ AFFEDERLER.!". Takım elbiseli azizler... kazanmak istiyorlar, güç istiyorlar onlar için önemli olan tek şey bu başka hiçbir şey değil. Hayat onlar için bir at yarışı ve bizler onlar için yarışan birer atız desek yazara göre yanlış olmaz diye düşünüyorum.

"Kokulu çiçekler alıyorum ama hep aşktan yaralı birilerine veriyorum." Aşktan yaralı birileri... kelimeler anlatım şekli gerçek manada fazlasıyla samimi, içten, duygu yüklü...  
76 syf.
·Puan vermedi
Yazarımızı daha önce ismen duymuştum. Ayrıca bir rock sanatçısı da... Biraz araştırdım kendilerini...
Müzik çalışmalarının yanı sıra beş adet kitabı bulunmaktaymış. Eserlerinde de Kürtleri, eşcinselleri, devrimcileri ve Mardin'i anlatmış. Ve bu kitabı da devrimci sevgilisi Attila'ya ithafen olmuş. O dönemin durumuna hem bir başkaldırışı hem de gerçek bir aşkı barındıran güzel şiirler... Duygu yoğunlukları muhteşem... Kitabı çok sevdim, bir çırpıda da okunup bitirilecek bir kitap gerçekten... Şiir severlere tavsiye edilir.
76 syf.
·1 günde
Bütün Güzel Çocuklar Şüpheli; kitabın ismi o kadar beni kendine çağırmıştı ki, tabi yazan da Umay Umay olunca...

Hapishanede olan Atilla için yazdığı bir kitap aslında Bütün Güzel Çocuklar Şüpheli, olup bitene, insanlığa, insanlığın vurdum duymazlığına, kendini kimsesizleştirme çabasına, yalnızlığa bir isyan var kitabın bütününde. Duygu yoğunluğu olmakla birlikte daha şiirsel bir tat vermeliydi diye düşünmekteyim.
76 syf.
Umay Umay gençliğini, sağlığını, hayallerini ve güzelliğini devrime adayan insanları anlatıyor. Tabii bir mahkum olan sevdiği esas adam üzerinden.

Umay Umay'ın sisteme kanalize olmayan; hayata karşı duruşunu bilsem de bu kitabın kapağını açarken, entellektüel bir kadının naif duygularını okuyacağımı zannediyordum... yanılmışım.
Bu kitabın her sayfası yaşama, benzerliklere, kravatlı azizlere ve kurulu düzene sağlam bir cevapmış.

Bu incecik kitabı okumaya doyamadım ve nerdeyse her sayfasından bir alıntı paylaştım.
Kitabın her sayfasında yeni bir yaşam başlayabilir. Ve her cümlesine insan yeniden aşık olabilir.
Bütün güzel çocukların bu hayatta şüpheli olduğunu; kötülüğün ise bu güzellikleri soldurduğunu dillendirirken; bir insanı sevmenin yolunu toplumu sevmekten geçtiği şiarını da yeniden bizlere hatırlatır.

"Oysa annem yalanın birisinin rüyası olduğunu söylerdi" diyen bir kitaptır bu. Ve Tanrı'ya son sözünü söyleyerek bitirir kitabını Umay Umay.
Ben de sözlerimi hapisanedeki olaylarda güzel yüzünü kaybeden bir kadın mahkumun sözleriyle tamamlıyorum: "Devrim yaptığımız zaman çok güzel olacak her şey, çünkü ben devrime güzelliğimi verdim."

"Şimdi bütün bu dualar
bu iç çekişler ne işe yarayacak
Orada birileri aşk gibi ölümün altında
Onlar eriyip tükenirken
Birini sevmem ne işe yarayacak?
Anlamıyor musun,
kalbim kalmadı
Ahhh güzel çocuklar... Beddualı çocuklar"
76 syf.
·2 günde·2/10 puan
Hepinize tekrardan merhabalar..
Bu ara çok sık inceleme yazıyorum farkındayım fakat karantina günlerinde insan okumaktan almış olduğu hazzı başka bir şeyden alamıyor doğrusu :)
Lafı çok uzatmadan incelemeye geçmek istiyorum.

Ben kitabı okudum, alıntılar çıkardım doğru. Ama ne anladın derseniz cevap veremem. Şiir mi nesir mi daha nazım biçimini anlayamadığım cümlelerle doluydu sayfalar.

Bazen anlayacak gibi oldum.
Atilla dediği kişi sevgilisi dedim, hapiste dedim, büyük ihtimalle solcu gruplardan olup yakalanmış dedim. Tahmin yürüttüm.

Bir baktım yazarın kendisi hapiste. Ölüm orucu diyor, hapishanedeki görevlilere ve onların daha üst kademelerine bir şeyler söylüyor.

Sonra birden sokağa çıkıyor ve bana göre anlamsız betimlemelerle birlikte tuhaf tuhaf şeyler anlatıyor. Bir Orhan diyor, bir Atilla.
Bir hapis diyor, bir sokak...
O kadar karışık ki işin içinden çıkamadım.

Bana göre...
Böyle cümleleri normal biri yazmaz. Yazamaz.
Umay Umay 'ı tanımıyorum. Şahsını araştırmadım. Ama yazdıklarına bakacak olursak psikolojik sorunları olduğu aşikar.

Ben iyiki bu kitabı PDF okudum diyorum. Kitaplığımda böyle bir kitap olsun istemezdim...
Önerir misin derseniz, ÖNERMEM dostlarım. Daha kaliteli kitaplar okuyarak ruhunuza bir şey katabilmenizi isterim. Bu kitap, içi dolu anlamı boş sayfalardan oluşuyor bence :/

Hepinize sağlıklı günler dilerim. Sayfalarla kalın :)))
Y.
Y. Bütün Güzel Çocuklar Şüpheli'yi inceledi.
76 syf.
Bu kitaptan etkilendim belki de biraz hüzünlü anımda okuduğum için kendimden bir şeyler buldum. Her kelimesi ayrı bir şiir gibi geldi bana.

-Sözcüklerin, vicdanın özü olamayacak kadar yaralı olduğu bir yerden; içimde biriken kusma isteğinden ve kusamamaktan yorgun, birkaç dilek, birkaç gönül rahatlatıcı şey düşünmeye çalışıyorum. Olmuyor. Hayatın bittiği yerde nasıl durulur bilmiyorum. Gururlu mu, cesaretsiz mi, yeniden doğacak gibi hırslı ve kimsesiz kalacağı. Nefretin ve sevginin ötesinde, anlamsızlığın ortasında kalem uçlarına paslı iğnelerle dikilmiş yüzümüze bakıyorum. Bu nasıl yazılır? Bu suç mahallinde unutulan umudu nasıl dile getireceğim. Hangi küreklerle, hangi toprağa gömeceğim bunca cesedi.

Okuduğunuzda keyif alacağınız ve kendinizden bir nebze bir şeyler bulacağınız bir kitap. Keyifli okumalar
Sakın üşütme. Sakın yaşlanma. Sakın yıkılma. Sakın, sakın, o güzel ruhunu
ayaza tutma. Tahtadan defterler yap, deniz kabuklarından kutular, şiirin
yetişemediği müzikleri duymak için kalbini yastığın altına koy. Senden
çalındıkça çoğalan hayatı, gözyaşlarından çıkardığın mutluluğu anlat.
Gözlerindeki aşkı değdir parmaklarının biçimlediği her rüyaya. Senden bana
ulaşan rüzgarın da adı bu olsun... Bana içeriyi bilmiyorum diye daha çok kız,
ama n,olur daha güzel kız.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Bütün Güzel Çocuklar Şüpheli
Baskı tarihi:
Mart 2021
Sayfa sayısı:
72
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786257650311
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İthaki Yayınları
Baskılar:
Bütün Güzel Çocuklar Şüpheli
Bütün Güzel Çocuklar Şüpheli

Kitabı okuyanlar 1.043 okur

  • İrem Uzun
  • Pınar
  • Hacer Üstün
  • piaf
  • Gülşan Hilal Çelik
  • Şilann
  • Hatice ÖZTÜRK
  • Mavi
  • Gln
  • Gökkubbe

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0.3 (1)
9
%0
8
%0.7 (2)
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0