Bütün Güzel Çocuklar Şüpheli

·
Okunma
·
Beğeni
·
4.453
Gösterim
Adı:
Bütün Güzel Çocuklar Şüpheli
Yazar:
Baskı tarihi:
Ekim 2013
Sayfa sayısı:
76
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055150440
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Altıkırkbeş Yayınları
Sokakta hiçbir gerçek tek başına dolaşacak kadar cesur değil. Sokaklar ne dediği anlaşılmayan hayallerle dolu. Varacakları hiçbir yer yok. Zaten bir yer aramıyorlar. O yüzden eğildikleri bir alın yok.
-Umay Umay-
(Tanıtım Bülteninden)
76 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
"Dışarıyı anlatmamı istiyorsun. Dışarıda da, içeride de bizi acıtan şeyler hep aynı." Umay Umay'ın sisteme baş kaldırdığı için hapsedilen uzun saçlı Atilla'ya hitaben duygularını, düşüncelerini anlatmasından oluşuyor kitap. 76 sayfalık kısa bir kitap ancak duygu yönünden  o kadar dolu ki her bir cümlesi ayrı bir güzel ve anlamlı. Şu an içinde bulunduğumuz bu sisteme, düzene karşı içinde ufacık bir isyan bulanan kişi için okudukça kendi hislerini bulacağı bir kitap, bu arada sağcı-solcu- Ülkücü vb. olmanız önemli değil bu sistemin hiçbiriyle alakası yok.

Peki kim bu sistemi oluşturanlar? Onlar Umay Umay'ın tarifiyle; "Onlar TAKIM ELBİSELİ AZİZLER, ÇOK KAZANIRSAK BİZİ AFFEDERLER.!". Takım elbiseli azizler... kazanmak istiyorlar, güç istiyorlar onlar için önemli olan tek şey bu başka hiçbir şey değil. Hayat onlar için bir at yarışı ve bizler onlar için yarışan birer atız desek yazara göre yanlış olmaz diye düşünüyorum.

"Kokulu çiçekler alıyorum ama hep aşktan yaralı birilerine veriyorum." Aşktan yaralı birileri... kelimeler anlatım şekli gerçek manada fazlasıyla samimi, içten, duygu yüklü...  
76 syf.
·1 günde
Bütün Güzel Çocuklar Şüpheli; kitabın ismi o kadar beni kendine çağırmıştı ki, tabi yazan da Umay Umay olunca...

Hapishanede olan Atilla için yazdığı bir kitap aslında Bütün Güzel Çocuklar Şüpheli, olup bitene, insanlığa, insanlığın vurdum duymazlığına, kendini kimsesizleştirme çabasına, yalnızlığa bir isyan var kitabın bütününde. Duygu yoğunluğu olmakla birlikte daha şiirsel bir tat vermeliydi diye düşünmekteyim.
76 syf.
Umay Umay gençliğini, sağlığını, hayallerini ve güzelliğini devrime adayan insanları anlatıyor. Tabii bir mahkum olan sevdiği esas adam üzerinden.

Umay Umay'ın sisteme kanalize olmayan; hayata karşı duruşunu bilsem de bu kitabın kapağını açarken, entellektüel bir kadının naif duygularını okuyacağımı zannediyordum... yanılmışım.
Bu kitabın her sayfası yaşama, benzerliklere, kravatlı azizlere ve kurulu düzene sağlam bir cevapmış.

Bu incecik kitabı okumaya doyamadım ve nerdeyse her sayfasından bir alıntı paylaştım.
Kitabın her sayfasında yeni bir yaşam başlayabilir. Ve her cümlesine insan yeniden aşık olabilir.
Bütün güzel çocukların bu hayatta şüpheli olduğunu; kötülüğün ise bu güzellikleri soldurduğunu dillendirirken; bir insanı sevmenin yolunu toplumu sevmekten geçtiği şiarını da yeniden bizlere hatırlatır.

"Oysa annem yalanın birisinin rüyası olduğunu söylerdi" diyen bir kitaptır bu. Ve Tanrı'ya son sözünü söyleyerek bitirir kitabını Umay Umay.
Ben de sözlerimi hapisanedeki olaylarda güzel yüzünü kaybeden bir kadın mahkumun sözleriyle tamamlıyorum: "Devrim yaptığımız zaman çok güzel olacak her şey, çünkü ben devrime güzelliğimi verdim."

"Şimdi bütün bu dualar
bu iç çekişler ne işe yarayacak
Orada birileri aşk gibi ölümün altında
Onlar eriyip tükenirken
Birini sevmem ne işe yarayacak?
Anlamıyor musun,
kalbim kalmadı
Ahhh güzel çocuklar... Beddualı çocuklar"
76 syf.
Atilla, sen uzun saçlı çocuk dünyan maviyken, karanlığa sürüklenen delikanlı.

Sitem bozuk çocuk, neden hala yüreğin buruk alışır insan, acıları zamanla seversin...

Üzerine konuşulacak bir şiir kitabı fakat Umay Umay'ın şu sözleri kısa ve öz anlatır belki...

"Bu gece ağlamak ve şiir yazmak yok.
Dışarıya çok az çıkıyorum.
Bazen yeni cd,lere bakmak için, bazense umutlandığım bir film için.
Sokakta hiçbir gerçek tek başına dolaşacak kadar cesur değil. Sokaklar ne dediği anlaşılmayan hayallerle dolu. Varacakları hiçbir yer yok. Zaten bir yer aramıyorlar. O yüzden eğildikleri bir alın yok. Ağlamaya utanacakları bir şiir yok."
76 syf.
Bu kitaptan etkilendim belki de biraz hüzünlü anımda okuduğum için kendimden bir şeyler buldum. Her kelimesi ayrı bir şiir gibi geldi bana.

-Sözcüklerin, vicdanın özü olamayacak kadar yaralı olduğu bir yerden; içimde biriken kusma isteğinden ve kusamamaktan yorgun, birkaç dilek, birkaç gönül rahatlatıcı şey düşünmeye çalışıyorum. Olmuyor. Hayatın bittiği yerde nasıl durulur bilmiyorum. Gururlu mu, cesaretsiz mi, yeniden doğacak gibi hırslı ve kimsesiz kalacağı. Nefretin ve sevginin ötesinde, anlamsızlığın ortasında kalem uçlarına paslı iğnelerle dikilmiş yüzümüze bakıyorum. Bu nasıl yazılır? Bu suç mahallinde unutulan umudu nasıl dile getireceğim. Hangi küreklerle, hangi toprağa gömeceğim bunca cesedi.

Okuduğunuzda keyif alacağınız ve kendinizden bir nebze bir şeyler bulacağınız bir kitap. Keyifli okumalar
76 syf.
·7/10
Lise ve üniversite zamanları, daha ergenliği yeni atarken üzerimden, yazdığım denemeler gibiydi. Ben de bastırsam olurmuş o yazıları. İnsanlar seviyor metaforlu, allı pullu, acılı söylevleri. Toplamda yarım saatimi aldı okuması. Umay'a haksızlık olmasın ama çok da fena değildi yazdıkları. Ama bunalımı, melankoliyi de artık biraz daha üst perdeden anlatmak fena olmaz mıydı? Gerçi kendi kaç yaşlarındaymış acaba bu eseri yazdığında? Bilmeden yargılamış olmayayım. Yine de okuyunuz efendim, ne bulursanız okuyunuz. İyi, kötü farkı yok. Okumaktan zarar gelmez.
76 syf.
·1 günde·Beğendi·Puan vermedi
Kalbi ile Atilla arasında sıkışmış bir isyan.
Kırmızının hakim olduğu gelecek düşleri.
Anlatıyor ona ama anlayanını buldu mu acaba.

Aşk, yakarıştır.

Gece okuduğumdan mı etkiledi yoksa hep mi etkileyen bir kitap bilemedim.
Anladım, anlamadım ama zevkle okudum.
76 syf.
Dağınık, kopuk bir anlatım. Beğenemedim. Hiç sarmadı kitap beni. Anlatmak istediğini de öyle drama dökmüş ki dram olmaktan çıkmış. İlk ve son Umay umay kitabım oldu bu.
76 syf.
Umay Umay ' ın aslında şarkıcı kimliğini biliyordum. Yazar kimliği ile yeni tanıştım.
Bu kitabında hapse giren Atilla'ya yazdıkları ile karşımıza çıkıyor. Dili sivri olsa da bahsettiği tüm konular herkesin düşünmesini gerektiren konular.
76 syf.
Umay umayin okudugum ikinci kitabi bazi yerlere hic mi hic kafam basmadi.Bazi yerlerde ise daha güzel nasil anlatılabilir ki dedim kendi kendime.Kitapta Atilla karakteri var ve ona sesleniş şeklinde olmuş genel itibariyle bunun yanisira ülkemin acilarina kulak tikayacagi yerde bazi sözde sanatçılar gibi, o kollarını açmış yüreğine bastırmış acılarımızı.Asksiz olduğunu da zannetmeyin dedim ya bi de Atillamiz var diye...
76 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Kalemle kağıt arasındaki dersi çalışıyorum.yazıyla hayat arasındaki dersi çalışıyorum. Seni hatırlamaya çalışıyorum. İştah açıcı papağan diyetleri fışkırıyor kızgınlığımdan. Senınle kalbim arasındaki dersi çalışıyorum. Meleklerin kararsız kaldığı kapıdan geçiyorum....
76 syf.
·Puan vermedi
Umay Umay...
Hayatımın yazarlarından.
Şiirleri buram buram melankoli kokuyor.
Herkesin anlayacağı dilde de yazmaz her bir kelimeyi oturup düşünmek gerek.
Sakın üşütme. Sakın yaşlanma. Sakın yıkılma. Sakın, sakın, o güzel ruhunu
ayaza tutma. Tahtadan defterler yap, deniz kabuklarından kutular, şiirin
yetişemediği müzikleri duymak için kalbini yastığın altına koy. Senden
çalındıkça çoğalan hayatı, gözyaşlarından çıkardığın mutluluğu anlat.
Gözlerindeki aşkı değdir parmaklarının biçimlediği her rüyaya. Senden bana
ulaşan rüzgarın da adı bu olsun... Bana içeriyi bilmiyorum diye daha çok kız,
ama n,olur daha güzel kız.
Sana anlatacak doğru dürüst bir gerçek, ya da avutacak kadar güzel bir yalan bulamıyorum. Sadece seni hayatımda üç kez görmüş ve unutamamış olabilirim. Sadece seni sevmiş olabilirim......
Umay Umay
Sayfa 25 - Altıkırkbeş Yayın / 5. Basım 2013 Kadıköy

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Bütün Güzel Çocuklar Şüpheli
Yazar:
Baskı tarihi:
Ekim 2013
Sayfa sayısı:
76
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055150440
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Altıkırkbeş Yayınları
Sokakta hiçbir gerçek tek başına dolaşacak kadar cesur değil. Sokaklar ne dediği anlaşılmayan hayallerle dolu. Varacakları hiçbir yer yok. Zaten bir yer aramıyorlar. O yüzden eğildikleri bir alın yok.
-Umay Umay-
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 457 okur

  • 27715
  • Busra Demir
  • Ayhan Görgü
  • Deniz h
  • Yalnızokur
  • Serhat ari
  • Hasan Hüseyin Yıldırım
  • Porxeleké
  • Hatice Akbulut
  • Yeliz

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%2.6
14-17 Yaş
%6.6
18-24 Yaş
%32.9
25-34 Yaş
%40.8
35-44 Yaş
%9.2
45-54 Yaş
%6.6
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%1.3

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%71.2
Erkek
%28.8

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%25.9 (35)
9
%12.6 (17)
8
%22.2 (30)
7
%23 (31)
6
%5.9 (8)
5
%3 (4)
4
%3 (4)
3
%2.2 (3)
2
%1.5 (2)
1
%0.7 (1)