Adı:
Bütün İsimler
Baskı tarihi:
Mayıs 1999
Sayfa sayısı:
280
Format:
Karton kapak
ISBN:
9799753080704
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Gendaş Yayınları
Baskılar:
Bütün İsimler
Bütün İsimler
Romanın kahramanı Don Jose Nüfus Kayıt Merkez Arşivi'nde memurdur. Gazete ve dergilerden birtakım kişiler hakkında yazılmış yazılar, fotoğraflar toplayarak tuhaf bir koleksiyon yapmaktadır. Bu koleksiyonda ünlü kişiler olduğu gibi, ölüm ilanlarından derlediği sıradan insanlar da vardır.
Don Jose bir gün bu insanlara ait bazı bilgilerin (doğum yerleri ve tarihleri, ana-baba isimleri vs.) kaybolduğunu fark eder ve arşivden araştırmaya başlar. Arşivden yanlışlıkla sıradan bir kadının dosyasını alır ve onun hayatının peşine düşer. Kadınla kendisi arasındaki farklar (belki de benzerlikler) onda bu araştırma isteğini daha da körükler.

Saramago, son romanı olan Bütün İsimler'de şöhret olgusunu yalnız ve son derece silik bir roman kahramanının araştırmacılığında felsefi bir bakışla irdelerken, isimlerin gizemine evrensel bir yorum getiriyor: Yazara göre bu gizem insanların ortak suskunluğundandır. Ve o, "Bu adı açığa vurdum," diyor.
256 syf.
·8/10
Yirmibeş yıldır Nüfus Kayıt Merkez Arşivi'nde çalışan Don Jose'nin, gazete ve dergilerden kestiği ünlü kişilere ait kupürler ve arşivden gizlice aldığı bu kişilere ait dosyaların kopyasını biriktirmek gibi bir hobisi vardır. Bir gün dosyaların arasına meçhul bir kadının fişinin karışması ve Don Jose'nin kadının hayatını saplantılı bir şekilde öğrenme isteği, memurun bilinmeze doğru sürüklenmesine neden olur.
Başlarda karışık gelse de okudukça içine alan, sürükleyici bir kitaptı. Kitabı okumak isteyenlere tek uyarım metinler düz yazı şeklinde, diyaloglar nokta veya virgül ile metnin içerisinde ayrılmış, paragraf ayrımı bile yok denilebilecek kadar az. Ben sevdim, meraklısına tavsiye ederim.
256 syf.
·Beğendi·8/10
Jose Saramago'nun hayalgücünün derinliklerinde kaybolduğum güzel kitaplarındam biriydi. Kitapla ilgili her şey güzeldi yalnız tek takıldığım nokta yazarın paragraf kadar uzun cümleler kurması, virgül ve nokta harici bir noktalama işareti kullanmamasıydı. Bu durumu da henüz yazarın yazınına alışamama bağlıyorum.
256 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10
Don Jose 25 yıldır Nüfus Kayıt Merkez Arşivi'nde çalışmaktadır. Doğumların ve ölümlerin kayıtlarının tutulduğu, hiyerarşik bir düzenin uygulandığı Arşiv'de, günlerini doğum, evlilik boşanma ve ölüm belgeleriyle geçirir. Ancak Don Jose'nin herkesten sakladığı bir tutkusu vardır: Gazete ve dergilerden kestiği, ünlü kişilerle ilgili kupürleri biriktirmek. Koleksiyonuna eklemek için Arşiv'den gizlice aldığı dosyaların arasına meçhul bir kadının fişinin karışmasıyla Don Jose'nin sıradan hayatı yön değiştirir. Don Jose bu kadının hayatıyla ilgili araştırma yapmaya başlar. Kadını araştırdıkça kendini keşfeder, kendini bulur..
256 syf.
·4 günde·7/10
Jose Saramago ustanın bir kitabını daha bitirmenin keyfi içindeyim. Diğer okuduğum kitaplar kadar beğendiğimi söyleyemeyeceğim ancak belirtmeliyim ki bu kitabın kötü olduğu anlamına gelmiyor. Kitaba gelirsek hikayede uzun cümleler göze çarpıyor kahramanın yaptığı araştırmada kitabın belli bir sayfasında benim beklemediğim bir gelişme olması kitabın devamını benim açımdan daha merak edilir kıldı.Kitabın kahramanın kendi içinde düşünürken ki vardığı sonuçlarda yazarın hayal gücünün sınırsızlığı hoşuma gitti.
256 syf.
·15 günde·7/10
Yazarın okuduğum ilk kitabıydı. Önce diline, noktalama işaretlerini kullanış şekline alışmam zaman aldı. Bunlara alıştıktan sonra da kendimi bir türlü hikayeye veremedim. Merkez arşiv de yazıcı olan Don Jose bir kadının peşine düşüyor fakat olaylar bir türlü hızlanmıyor. Şimdi olacak dediğiniz de beklediğiniz sonuç olmuyor ve bana göre bir şeyler cevapsız kalıyor. Gizemli kadın ile ilgili çoğu şey cevapsız kalsada bana göre yazar öldükten sonra kim olduğun ne olduğunun hiçbir öneminin kalmadığını vurgulamış.
256 syf.
·14 günde·Beğendi·7/10
Hayatı yalnızlık ve katı kurallar içinde geçen bir adamın kendi hayatının arayışında bulması ona bize farklı şeyler gösterebilir. Saramago; metaforlar ile süslediği bu eserinin merkezinde hayat, ölüm ve arayış içermektedir. Açıkcası beğendim, tavsiye ederim.
256 syf.
·13 günde·Puan vermedi
Hastası olduğum büyük üstadın bir kitabının daha sonuna gelmenin mutluluğu benim için apayrı. Keşke kendi öz dilinden okuyup anlayabilsek. Başka bir yazarda böyle anlatım hayranlığına kapılır mıyım bilemiyorum. Bütün isimler' de hepimizde var olan gereksiz takıntılarımızın bizi nereye kadar sürükleyeceğini buldum.
256 syf.
·8/10
Hikayenin kahramanının hayatina biraz renk katmak biraz da meraktan bir kadının gizemini bulmak için mücadelesini anlatıyor. Bir nüfüs arşiv memurunun duragan olan hayatına dokunuyoruz. Kimi yerleri çok akıcı olmasa da tavsiye edebilirim.
256 syf.
·15 günde·Beğendi·9/10
Merkez arşivin hizmetinde olarak çalışan falancanın filancası, falanca ve feşmekancanın filan tarihte bu kentte doğmuş kızları geçmiş mevcut ve gelecek yaşamı ile ilgili tüm bilgileri bulmak ve araştırmak için … dur dur dur stoooop !
Amma ve lakin sonuçta yazarın kitabın bilmem kaçıncı sayfasının falan feşmekan satırında yazdığı gibi “Sonunda Don Jose sokağa ulaştığında bacakları titriyor, alnından terler akıyordu, Sinir yumağına döndüm, diye azarladı kendini” iş bu satır da Don Jose yerine beni koymak gerekecek netekim

Nokta virgül demeden uzun uzun katar katar satırlar, tırnak olmadan düz yazı gibi arka arkaya konuşmalar, koşarcasına, yutarcasına, saldıra saldıra okunan metinler işte Saramagonun hem çileden çıkaran ama okudukça eğlendiren, güldüren, bi’ daha bi’ daha uzun ve zahmetli üslubu
Konu aslında o kadar da civcivli değil
Nüfus memurluğunda kitaptaki deyişle merkez kayıt arşivinde 25 yıldır çalışan işinde başarılı sayılan kendince kusurları olan hayli katı ve monoton bir yazıcının günün birinde yani daha da açmak gerekirse bulunduğu bina da yapılan bir kısıtlama sonucu ezber bozarken tesadüfen orta yaşlı bir kadının fişiyle karşılaşarak bu kadını takıntı yapmasını konu alıyor lakin kitap Saramagonun sihirli dokunuşlarıyla hayat buluyor yazar tam bir laf cambazı ve biçem üstadı satır aralarında son kertede taşı gediğine koyuyor
Mesela Don Josenin gününü anlatırken öyle bir anlatıyor ki alıntılık cümleler, psikolojik tahliller vs işte hikayeyi ilginçleştiriyor ortaya gerçekten keyif verici bir eser çıkıyor. Mesela don josenin bir mevzu yüzünden (ne olduğunu yazmıyorum spoiler olur çünkü) alldığı bir kararı anlatırken araya şöyle bir tahlil sıkıştırıveriyor ki yazmadan duramayacağım;

“ … insanlar, ne kadar belirsiz olsa da kişilikleri ne kadar az olsa da, otoriteleri hakkında o kadar kıskançtırlar ki, son adımı atmadan önce uzun uzun düşündüklerini, lehte ve aleyhte olan yanları ölçüp biçtiklerini, olasılıkları ve alternatifleri tarttıklarını ve yoğun bir zihni çalışma sonucunda nihayet bir karar aldıklarını ima etmeyi tercih ederler. Bu işlerin hiçbir zaman böyle olmadığını söylemek gerek…”

Aslında burada bitmiyor işte böyle, karar almayı iştaha benzetip kişinin iştahı olmadan yemek yemeyeceğini yemek yemek içinde vücudun … öf neyse işte o

Uzun lafın kısası bu yazarın her kitabında sinirleniyorum, gülüyorum, eğleniyorum anlatması zor ama okuduktan sonra gerçekten tat bırakıyor
Anladınız sanırım Dostoyevski ile beraber en sevdiğim yazar bu müstesna kişilik …

Herkese tavsiye edeceğim bir yazar ama belirtmek gerek ki yukarı da anlatmaya çalıştığım nedenlerden ötürü bu yazarı ya çok seversiniz ya da nefret edersiniz …
Zaten kendisi gomonistin teki kominist partiye bile üyeymiş sahi diyorum bak

Namaste çek kürekleri kayıkçı !
Eyv.
Öptüm kib bye
256 syf.
·3 günde·8/10
Herkesin içinde olan çoğu kişinin yaş sebebiyle ilgilenmediği olayların arkasına bir merakla düşen ve hiç beklemediği şekilde sonuçlanan bir olaylar zinciri. Don Jose 50 yaşında olan her yaşlı gibi.
256 syf.
·9/10
Bu defa konu "Arşiv" diğer konular kadar olmasa da çıkış noktası mükemmel ve ucu açık . Yine merak ediyoruz . Saramago ile birlikte gizemli kadını arıyoruz . Aslında Saramago ile yola çıktıktan sonra ,çıkış noktası çok da önemli değil.
Yazarın tüm gayesi büyük bir ihtimalle daha önce planlamadığı o anda aklına gelen bu ve bunun gibi mükemmel yorumları yapmak." Yaşamlarından arttığına inandıkları zamanı, pullar, paralar, biriktirmekle harcarlar, bunu muhtemelen metafizik ıstırap diyebileceğimiz bir şeyden dolayı yaparlar, belki kaosun dünyanın tek hakimi olması fikrine tahammül edemediklerinden,O nedenle ,zayıf güçleriyle ve ilahi yardım olmaksızın ,dünyaya belli bir düzen vermeye çalışırlar.

Saramago, nokta ve virgülden başka ünlem işaret, kullanmaz. Bu onun imzasıdır.
hafıza inatçıdır, yavaş unutur, o kadar yavaş ki asla hiçbir şey tümüyle silinmez.
José Saramago
Sayfa 73 - Kırmızı Kedi
Ama iyi bilinir ki insan ruhu, çoğu kez, nedenini bilmediğini söylediği kararlar alır, bunu aklın yollarında öylesine bir hızla koşarak yapar ki sonradan bunları tanımayı, hele yeniden bulmayı hiç beceremez.
Mutlu adamsınız, sırlarınızı gizleyebiliyorsunuz, İnsanın yalnızca sırlarını sakladığı için mutlu olacağını sanmıyorum, Mutlu musunuz, Benim nasıl olduğumun bir önemi yok
José Saramago
Sayfa 55 - Kırmızı Kedi
Birbirinizi bağışlarsınız çünkü birbirinizi seversiniz, birbirinizi seversiniz çünkü birbirinizi bağışlarsınız.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Bütün İsimler
Baskı tarihi:
Mayıs 1999
Sayfa sayısı:
280
Format:
Karton kapak
ISBN:
9799753080704
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Gendaş Yayınları
Baskılar:
Bütün İsimler
Bütün İsimler
Romanın kahramanı Don Jose Nüfus Kayıt Merkez Arşivi'nde memurdur. Gazete ve dergilerden birtakım kişiler hakkında yazılmış yazılar, fotoğraflar toplayarak tuhaf bir koleksiyon yapmaktadır. Bu koleksiyonda ünlü kişiler olduğu gibi, ölüm ilanlarından derlediği sıradan insanlar da vardır.
Don Jose bir gün bu insanlara ait bazı bilgilerin (doğum yerleri ve tarihleri, ana-baba isimleri vs.) kaybolduğunu fark eder ve arşivden araştırmaya başlar. Arşivden yanlışlıkla sıradan bir kadının dosyasını alır ve onun hayatının peşine düşer. Kadınla kendisi arasındaki farklar (belki de benzerlikler) onda bu araştırma isteğini daha da körükler.

Saramago, son romanı olan Bütün İsimler'de şöhret olgusunu yalnız ve son derece silik bir roman kahramanının araştırmacılığında felsefi bir bakışla irdelerken, isimlerin gizemine evrensel bir yorum getiriyor: Yazara göre bu gizem insanların ortak suskunluğundandır. Ve o, "Bu adı açığa vurdum," diyor.

Kitabı okuyanlar 160 okur

  • Hikmet Boğa

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0