Bütün Kadınların Kafası Karışıktır

8,1/10  (25 Oy) · 
81 okunma  · 
24 beğeni  · 
1.298 gösterim
Bütün Çocuklar, bir kez olsun, anne ve babalarını cezalandırmak için ölmeyi düşünmüştür mutlaka.
Ve nedense hep ağlamışlardır düşün sonunda.
Belki bu öykü de bir cezalandırma

Ağlama?

Bunları oku. denize karşı bir sigara yak. tek şekerli, demli bir çay koy masaya, çok neşeli bir müzik çalsın mutlaka, kapat gözlerini, gülümse, çünkü...

Bütün kadınların kafası karışıktır, çünkü...

Bir gün bir anda, bazı kızgınlıklarını unuttuğunun farkına varacaksın, artık pek düşünmediğini, çünkü artık bildiğini anlayıp, ellerini bir klarnet taksimi gibi uzatacaksın, hâlâ kafan karışık olacak, ama artık bunu seveceksin, sevmelisin de.
Kadınsın...

... Bir çiçeğin yanından geçer gibi yaşamalıyız aslında.
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2013
 • Sayfa Sayısı:
  108
 • ISBN:
  9789752890213
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:

Yazarımız kendinden yola çıkarak kadınların ruh halini, psikolojilerini ve içinde bulundukları durumlara verilen tepkileri anlatmış, öyle roman tadında falan değil bildiğiniz dümdüz ne paragraf başı yapmış, ne noktosına virgülüne dikkat etmiş, çok tepkili olduğunu düşündüğüm yerleri tamamen kocaman harflerle yazmış.

İlkokulda yaşadığı ilk haksızlığı, lisedeki mağlubiyetini, üniversitede oldum büyüdüm sanırken daha çok yolu olduğunu ama hayatın kadınlara nedense hep erkeklerden farklı davrandığını, sevgilisini, annesini, babasını, kardeşini yazmış...

Ben sevdim, samimi de buldum üstelik ayrıca altını çizdiğim bir sürü de cümlem oldu, tavsiye ederim.

İyi okumalar dilerim

bircizerinkitaplari 
26 Nis 23:56 · Kitabı okudu · 1 günde · 8/10 puan

Aslında tam olarak nasıl desem, nasıl yorum yapsam bilemiyorum gerçekten. Öncelikle şunu söyleyim ben kitabı severek hatta çoğunlukla yazarın düşüncelerine katılarak okudum. Bazen yıllar önce yazmış olduğunuz bir günlüğünüzü okursunuz ya da ne bileyim belki söyleyişi tarzı bir deneme yazmışsınızdır, onu okursunuz ya hani ; işte bu kitap bende öyle bir tat bıraktı. Kitabı okurken tek zorlandığım kısım yazım kuralları dışında yazılmış olmasıydı. Bu benim kitaplarda alışkın olmadığım bir durumdu ve cümleleri okurken biraz zorlandım.

Peki neyi anlatıyor bu kitap ? Kadın psikolojisi... Tam olarak yazarın kendinden yola çıkarak mı yazdığını ya da bir karakter üzerine yazdığını anlayamasam da aslında her çeşit kadının psikolojini anlatmış Ece Temelkuran. llikle bazı yerinde tespitler öyle hoşuma gitti ki, cümlelerin altını çizmek, o düşüncelere katılmak istediğim bir çok satır vardı. Benim tavsiyem özellikle deneme, söyleyişi türünde okumayı seviyorsanız bence Ece Temelkuran'la bir tanışın.

Damla YILDIRIM 
12 Nis 09:12 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

İlk etki olarak; yüzde gülümseme yaratan kitaplardan. Kendi kendinle konuşuyormuşsun, dertleşiyormuşsun gibi samimi. Sonu ise oldukça çarpıcı geldi bana. Tek bir cümle ile bir çok şey hissettirdi;

"Bir çiçeğin yanından geçer gibi yaşamalıyız aslında."

En sevdiğim yazar olmasından dolayı, her Ece Temelkuran kitabına ayrı bir saygıyla ve sevgiyle yaklaşıyorum ama bu kitap özellikle kadınlar için muhteşem.

Kitaptan 54 Alıntı

“Önceleri her şarkıda bir ad koyarsın yaşamaya. Gün geçtikçe, şarkı sözlerini bile duymaz insan. Biriyle karşılaşırsın, geyikleri anlatır sana, destanları. Aşık geyiklerin boynuzlarından kilitlenip öldüklerini duyarsın. İnsan olmak, o kadar da önemli gelmez artık. Mazurka yapmayı bilmez kimse bu yüzyılda. O yüzden, tek başına kalırsın. Ama yine de tek başına olduğuna inanamazsın bir türlü. Hep ararız yani, hep sanarız.”

Bütün Kadınların Kafası Karışıktır, Ece TemelkuranBütün Kadınların Kafası Karışıktır, Ece Temelkuran

öykü, kanatlarını kıran insana aşık olduğunu kabul etmek ve her ikindi patiskadan kanat biçmektir kendine.

Bütün Kadınların Kafası Karışıktır, Ece Temelkuran (Sayfa 29)Bütün Kadınların Kafası Karışıktır, Ece Temelkuran (Sayfa 29)

ne kadar "ben" diye başlasa da cümlelerin, aslında anlatmak istediğin ikimiz oluyor.

Bütün Kadınların Kafası Karışıktır, Ece Temelkuran (Sayfa 35 - Everest Yayınları)Bütün Kadınların Kafası Karışıktır, Ece Temelkuran (Sayfa 35 - Everest Yayınları)
Cemre Kara 
28 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

öyle bir suçluluk duygusu var ki bende , yemeğimin yemediğim yarısının bile kalbinin kırıldığını düşünüyorum.

Bütün Kadınların Kafası Karışıktır, Ece TemelkuranBütün Kadınların Kafası Karışıktır, Ece Temelkuran