Bütün Kadınların Kafası Karışıktır

8,0/10  (34 Oy) · 
120 okunma  · 
36 beğeni  · 
1.533 gösterim
Bütün Çocuklar, bir kez olsun, anne ve babalarını cezalandırmak için ölmeyi düşünmüştür mutlaka.
Ve nedense hep ağlamışlardır düşün sonunda.
Belki bu öykü de bir cezalandırma

Ağlama?

Bunları oku. denize karşı bir sigara yak. tek şekerli, demli bir çay koy masaya, çok neşeli bir müzik çalsın mutlaka, kapat gözlerini, gülümse, çünkü...

Bütün kadınların kafası karışıktır, çünkü...

Bir gün bir anda, bazı kızgınlıklarını unuttuğunun farkına varacaksın, artık pek düşünmediğini, çünkü artık bildiğini anlayıp, ellerini bir klarnet taksimi gibi uzatacaksın, hâlâ kafan karışık olacak, ama artık bunu seveceksin, sevmelisin de.
Kadınsın...

... Bir çiçeğin yanından geçer gibi yaşamalıyız aslında.
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2013
 • Sayfa Sayısı:
  108
 • ISBN:
  9789752890213
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:

Yazarımız kendinden yola çıkarak kadınların ruh halini, psikolojilerini ve içinde bulundukları durumlara verilen tepkileri anlatmış, öyle roman tadında falan değil bildiğiniz dümdüz ne paragraf başı yapmış, ne noktosına virgülüne dikkat etmiş, çok tepkili olduğunu düşündüğüm yerleri tamamen kocaman harflerle yazmış.

İlkokulda yaşadığı ilk haksızlığı, lisedeki mağlubiyetini, üniversitede oldum büyüdüm sanırken daha çok yolu olduğunu ama hayatın kadınlara nedense hep erkeklerden farklı davrandığını, sevgilisini, annesini, babasını, kardeşini yazmış...

Ben sevdim, samimi de buldum üstelik ayrıca altını çizdiğim bir sürü de cümlem oldu, tavsiye ederim.

İyi okumalar dilerim

Dilara Saraç 
07 Eyl 17:49 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Anlaşılamayan cümlelerle aslında çok şey anlattığına inanmakta olduğum bir kitap. Çok anlam karmaşası yaşasam da o hüznü içimde hissetmiştim okurken.

Ezgi Aylanç 
07 Eyl 21:24 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 8/10 puan

Ece Temelkuran'ın çok keyif alarak bi çırpıda bitirdiğim kitabı . Altı çizilecek onlarca cümle. Evet bütün kadınların kafası karışık. Ve cümleler de sonuna kadar hissettim bunu. İmla kurallarına bile uyulmadan, aklından o anda ne geçerse yazmış sanki yazar. Ben bu tarz yazılardan keyif alıyorum. Sade ve doğal oldukları için sanırım. Hatta bazen ben de deniyorum bu tekniği. Bu nedenle çok severek okudum. Yazara ve kitaba yakın hissettim kendimi. O samimiyet kesinlikle hissedilir derecede var. Sadece kadınların değil erkeklerin de okuyabileceği tavsiye edilesi bir kitap.

bircizerinkitaplari 
26 Nis 23:56 · Kitabı okudu · 1 günde · 8/10 puan

Aslında tam olarak nasıl desem, nasıl yorum yapsam bilemiyorum gerçekten. Öncelikle şunu söyleyim ben kitabı severek hatta çoğunlukla yazarın düşüncelerine katılarak okudum. Bazen yıllar önce yazmış olduğunuz bir günlüğünüzü okursunuz ya da ne bileyim belki söyleyişi tarzı bir deneme yazmışsınızdır, onu okursunuz ya hani ; işte bu kitap bende öyle bir tat bıraktı. Kitabı okurken tek zorlandığım kısım yazım kuralları dışında yazılmış olmasıydı. Bu benim kitaplarda alışkın olmadığım bir durumdu ve cümleleri okurken biraz zorlandım.

Peki neyi anlatıyor bu kitap ? Kadın psikolojisi... Tam olarak yazarın kendinden yola çıkarak mı yazdığını ya da bir karakter üzerine yazdığını anlayamasam da aslında her çeşit kadının psikolojini anlatmış Ece Temelkuran. llikle bazı yerinde tespitler öyle hoşuma gitti ki, cümlelerin altını çizmek, o düşüncelere katılmak istediğim bir çok satır vardı. Benim tavsiyem özellikle deneme, söyleyişi türünde okumayı seviyorsanız bence Ece Temelkuran'la bir tanışın.

morella 
19 Ağu 01:27 · Kitabı okudu · Puan vermedi

_Spoi içerir_
Kitabı çantaya koyup dişçide sıra beklerken, bankada gelmek bilmeyen sıra esnasında, yada otobüste bitmek bilmeyen trafik stresi anında çıtır çerez gibi günlük hayatın koşuşturma sesleri arasında okurken dikkatinizi dağılmayacak, kaldığınız yerden rahatça okumaya devam edebileceğiniz iyi yazılmış bir karalama defteri gibi diyebilirim.
Ece Temelkuran’ın her kafası karıştıkça aldığı notlar diyebileceğim kitap, bana kendimi sorgulatma etkisinden çok toplumu ve toplumda kadının durumunu düşündürme etkisi yaptı, ama çok da uzun uzadıya düşünmenize izin vermiyor, sizde tam düşüncelere dalmışken kadınların artık toplumdaki rolü nasıl değişecek, kadın hakları falan diye düşünürken, hooop diye biraz komik, biraz tepkili başka mevzuda bulabilirsiniz kendinizi..

Damla YILDIRIM 
12 Nis 09:12 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

İlk etki olarak; yüzde gülümseme yaratan kitaplardan. Kendi kendinle konuşuyormuşsun, dertleşiyormuşsun gibi samimi. Sonu ise oldukça çarpıcı geldi bana. Tek bir cümle ile bir çok şey hissettirdi;

"Bir çiçeğin yanından geçer gibi yaşamalıyız aslında."

En sevdiğim yazar olmasından dolayı, her Ece Temelkuran kitabına ayrı bir saygıyla ve sevgiyle yaklaşıyorum ama bu kitap özellikle kadınlar için muhteşem.

Kısacık! Bittiğin de ne anladığımı sonradan anladığım aslında kısacık paraflarla koskacaman biraz ben biraz sen.Ece Temelkuran bence bu kitabı hoop diye değil ilmek ilmek yazmış.

Kitaptan 79 Alıntı

öykü, kanatlarını kıran insana aşık olduğunu kabul etmek ve her ikindi patiskadan kanat biçmektir kendine.

Bütün Kadınların Kafası Karışıktır, Ece Temelkuran (Sayfa 29)Bütün Kadınların Kafası Karışıktır, Ece Temelkuran (Sayfa 29)

“Önceleri her şarkıda bir ad koyarsın yaşamaya. Gün geçtikçe, şarkı sözlerini bile duymaz insan. Biriyle karşılaşırsın, geyikleri anlatır sana, destanları. Aşık geyiklerin boynuzlarından kilitlenip öldüklerini duyarsın. İnsan olmak, o kadar da önemli gelmez artık. Mazurka yapmayı bilmez kimse bu yüzyılda. O yüzden, tek başına kalırsın. Ama yine de tek başına olduğuna inanamazsın bir türlü. Hep ararız yani, hep sanarız.”

Bütün Kadınların Kafası Karışıktır, Ece TemelkuranBütün Kadınların Kafası Karışıktır, Ece Temelkuran
Dilara Saraç 
07 Eyl 17:37 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Ve kâhin, "Elektrik direklerini dikin," dedi. "Zamanı gelince, çarmıha gerilecek şehrin bütün suçları!"
İşte bu kadar çok elektrik direği, bu yuzden vardı...

Bütün Kadınların Kafası Karışıktır, Ece Temelkuran (Sayfa 31)Bütün Kadınların Kafası Karışıktır, Ece Temelkuran (Sayfa 31)

ne kadar "ben" diye başlasa da cümlelerin, aslında anlatmak istediğin ikimiz oluyor.

Bütün Kadınların Kafası Karışıktır, Ece Temelkuran (Sayfa 35 - Everest Yayınları)Bütün Kadınların Kafası Karışıktır, Ece Temelkuran (Sayfa 35 - Everest Yayınları)

Okudukça,sevgiden başka ilgilenmen gereken şeyler olduğunu sen de anlayacaksın.Kafanı sevmeye takıp da,kendini bu kadar sınırlama.Kimsenin yaşamı,birini sevmek ya da birinin onu sevmesi değildir,olmamalı.Hayatın karşısında biraz daha sıkı dur.Sana güveniyorum.

Bütün Kadınların Kafası Karışıktır, Ece Temelkuran (Sayfa 62)Bütün Kadınların Kafası Karışıktır, Ece Temelkuran (Sayfa 62)