Bütün Kuşların Uykusu

7,7/10  (7 Oy) · 
28 okunma  · 
7 beğeni  · 
1.655 gösterim
Oykuler
-Butun Kuslarin Uykusu
-Arafatta Bir Cocuk
-Dokuma Iscisi ile Sair
-Bir Arpa Boyu
-Secenek
-Gorus
-Uniforma
-Sikintili Gunler
 • Baskı Tarihi:
  1987
 • Sayfa Sayısı:
  180
 • ISBN:
  9789752893726
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Kapı Zili 
 14 Kas 2017 · Kitabı okudu · 5 günde

1990 baskısı sayfaları sararmış bir kitapti Bütün Kuşların Uykusu. Yillanmis kitabin ne kadat guzel bir sey oldugunu dusunup durdum okurken. Neyse...

1970'lerde siyasi veya ekonomik nedenlerle Almanya'ya giden Türklerin sıkıntılarını, kültürel çatışmalarını, üzerlerinde hissettikleri baskıyı ve o dönemin siyasi atmosferini anlatıyor. Kitabın oldukça gri ve puslu bir havası var. Okurken karakterlerin yaşadığı o iç sıkıntısını, kistirilmisligi yaşıyorsunuz. Kitabın en iyi öyküsü Arafat'ta Bir Çocuk. Zaten bu kısa öykü daha sonra filme de alınmış. Güzel bir öyküydü gerçekten. Üniforma hikayesi de bence yine kitabın iyi oykulerindendi. O Bekir karakterinden nefret ettim okurken.

Tam ısınamadım, çok begenemedim kitabı maalesef. Yazıldığı yıllarda okumuş olsaydım ne hissederdim bilemiyorum tabii ama ben tam olarak ısınamadım bu öykülere. İyi bir dille yazılmış sıradan hikayelerdi diye düşünüyorum. O dönemlerin yasanmisliklarina göre hafif kacabilecek hikayeler diyeyim, daha doğru olacak. Yine de tavsiye edebilecegim bir kitaptı.

Keyifli okumalar