Bütün Ölülerin Derileri Aynıdır

8,3/10  (3 Oy) · 
11 okunma  · 
1 beğeni  · 
498 gösterim
"Muriel.... Kalmam gerek... Karım gidecektir.."
"Karım rahat bırak. Hem, zenci olduğunu ona söyledin mi önceden?"
Dan'ın yüzü sertleşti. Güçlükle soluk alıyordu.
"bir daha bunu söyleme," dedi. "Tavsiye etmem sana."
(Ön Kapak)

'Bütün Ölülerin Derileri Aynıdır', 'Mezarlarınıza Tüküreceğim'in zorunlu devamıdır. Lee, beyaz derisi sayesinde Beyazların arasına girip onlara karşı beslediği amansız intikam susuzluğunu gideren sahici bir Siyahtı. 'Bütün Ölülerin Derileri Aynıdır'daki Dan ise bir Beyazdır, fakat kanı bakımından Siyah olduğuna inanır. Beyazlara duyduğu kini yaptığı işle, kötü şöhretli bir gece kulübünün kabadayısı olmakla yüceltir ve Siyahları ezen Beyaz ırkla yavaş yavaş özdeşleştiğinin farkına varmaksızın o gece kulübünde elinden geldiğince hem vurur hem kadınlarla birlikte olur.

Boris Vian'ın Vernon Sullivan imzasıyla yazıp kendini kitabın çevirmeni olarak gösterdiği ve kitaba yazdığı önsözde eleştirmenleri eleştirdiği bu romanı sadece yabancı bir topluluğa katılıp ırkdaşlarına yüz çeviren ayrıksı bir kişinin öyküsü olarak okumamak gerekir. Olayın arkasında zengin bir ülkenin alt katmanlarında su yüzüne pek çıkmayan toplumsal sıkıntıları görürüz.

'Bütün Ölülerin Derileri Aynıdır' ırkçılığa karşı yazılmış ağıt misali bir roman...
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2012
 • Sayfa Sayısı:
  142
 • ISBN:
  9789752732728
 • Orijinal Adı:
  Les Morts Ont Tous La Même Peau
 • Çeviri:
  Z. Zühre İlkgelen
 • Yayınevi:
  İthaki Yayınları
 • Kitabın Türü:
Mehmet Kesdal 
24 Haz 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Boris'in bu kitabıyla Mitos yayınlarından çıkan" Derilerinizi Yüzeceğim"aynı kitaptır.Siyahların da beyazlar kadar acımasız olabileceğini göstermek düşüncesiyle,"Vernon Sullivan"takma adıyla yazdığı dört romandan birisidir.