Bütün Öyküler

0,0/10  (0 Oy) · 
3 okunma  · 
0 beğeni  · 
373 gösterim
Cem Yayınevi daha önce, Rilke'nin öykülerini, Tanrı’dan Öyküler, Beyaz Mutluluk, Sonuncular ve İsa Çocuk adlarıyla dört ayrı kitap halinde yayımlamıştı. Kâmuran Şipal’in Almanca aslından eksiksiz çevirileriyle yayımlanan 67 öykünün tamamını, bu ciltte bir arada sunuyoruz.

Bütün Öyküler adını taşıyan bu ciltte, Rilke’nin yazdığı tüm öyküler zamandizinsel düzenlemeyle yayıma hazırlandı. Böyle bir sıralama, Rilke’nin öykücülüğündeki gelişimin daha iyi izlenebilmesi ve şair olarak tanınan Rilke’nin aslında ne kadar başarılı bir öykücü olduğunun anlaşılmasına da yardımcı olacaktır.

Cem Yayınevi, öykülerinin yanısıra şiir, mektup ve denemelerden oluşan Rainer Maria Rilke’nin tüm yapıtlarını eksiksiz çevirileriyle okurlarına sunmaktadır
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2011
 • Sayfa Sayısı:
  639
 • ISBN:
  9789754069020
 • Yayınevi:
  Cem Yayınevi
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 3 Alıntı

sezen 
21 Haz 2016 · Kitabı okuyor

Annesi sevecen elleriyle usulcacık başını okşuyor, kırmızı ve yumuşak dudaklarıyla alnının ortasına bir öpücük konduruyordu. Güzeldi annesi, Andersen'in masalındaki peri gibi güzel. Ve dalga dalga gür saçlı başında tuhaf bir taç vardı.
Ona bakmak içini şenlendiriyordu insanın.

Bütün Öyküler, Rainer Maria Rilke (Sayfa 22 - Cem Yayınevi)Bütün Öyküler, Rainer Maria Rilke (Sayfa 22 - Cem Yayınevi)
sezen 
21 Haz 2016 · Kitabı okuyor

Dudaklarımız birbirine artık daha fazla bir şey sunacak durumda değil, çünkü annem gülümsemeyecek artık, öpücüklerini Tanrısına saklıyor o, sözcükleri ise yabancı bir dilde söylenen sözcükler sanki. Bu durumda ben yapayalnız kalacağım. Oysa annemin Tanrısı var.

Bütün Öyküler, Rainer Maria Rilke (Sayfa 181 - Cem Yayınevi)Bütün Öyküler, Rainer Maria Rilke (Sayfa 181 - Cem Yayınevi)
sezen 
21 Haz 2016 · Kitabı okuyor

Ama bilincini kaybetmeden ölmekte olan birinin ölümün pençesini hissedişi gibi, ruhunun derinliklerinde çok iyi hissediyordu ki, bu şekilde kocası mahvolup gidecekti. Onları birbirine bağlayan bağ kocasının yaratıcı gücünü engelleyecek, zekasındaki canlılığı yok edecekti. Annelerinin kaba sofu isteği, kendilerini dini eğitim veren bir okulun duvarları arasına gömen genç insanlar gibi, bugün değilse yarın harıl harıl değişen düşüncelerin yerini duyuların bulanık, asık suratlı ve kör miskinliği alacaktı.

Bütün Öyküler, Rainer Maria Rilke (Sayfa 112 - Cem Yayınevi)Bütün Öyküler, Rainer Maria Rilke (Sayfa 112 - Cem Yayınevi)