Bütün Öyküler, Bütün Romanlar

9,0/10  (10 Oy) · 
36 okunma  · 
6 beğeni  · 
996 gösterim
Topu topu 38 yıl süren ömrü komploya çok benzeyen bir düelloyla son bulduğunda Puşkin, şiiri kadar roman ve öyküleriyle de (Gogol'la birlikte) 19. yüzyılın öncü Rus klasikleri arasına girmeye hak kazanmıştı.

Nitekim, bu kitapta Yüzbaşı'nın Kızı'ndan Byelkin'in Öyküleri ve Erzurum Yolculuğu'na bu önemli anlatıcının tüm öykü ve romanları zamandizinsel sıralamayla bir arada okura sunulmaktadır.
 • Baskı Tarihi:
  2013
 • Sayfa Sayısı:
  545
 • ISBN:
  9789754588019
 • Çeviri:
  Ataol Behramoğlu
 • Yayınevi:
  Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
Aykut 
 09 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 9 günde · 9/10 puan

Puşkin'in öykü ve romanlarının toplandığı bu eserde on beş adet öykü ve roman bulunmakta. İş Bankası Kültür Yayınları, bu on beş öykü ve romanı zamandizinsel bir sıralama ile okurlara sunmuş. Bunu yapmakla gerçekten de çok iyi yapmış bana göre. Yazarın ilk roman denemesi olan Büyük Petro'nun Arabı'ndaki ve diğer başlangıç eserlerindeki eksiklikler, kitapta ve zamandizinsel sıralamada ilerledikçe çok daha iyi fark ediliyor. Şüphesiz bu da Puşkin'in nereden nereye geldiğini gösteriyor. Kısa bir sürede bu denli ustalaşabilmek kolay şey değil. Bunlar elbette ki zamandizinsel sıralamada çok daha iyi seçiliyor. Çünkü kitap, ortalardan sonra mükemmel bir hale geliyor. Bunun sebebi elbette ki Puşkin'in kaleminin yerli yerine gelmesi denebilir. Dubrovski olsun, Yüzbaşının Kızı olsun diğerlerinden özgün ve çok ileride eserler. Bu değişim elbette ki yazarın yazı dilinde sınırlı kalmıyor. Kitabın başlarındaki eserleri hep benzer konulardan bahsederken, kitabın ortasından sonra eserlerin bahsettiği konular farklılaştığı için eserler kendini okutmaya başlıyor. Ayrıca eserlerinde o bilindik Rus klasiklerinin temelleri de kolaylıkla seçilebiliyor. Tolstoy'u etkileyen savaş ve doğa tasvirlerinden tutun da Dostoyevski'yi ve Gonçarov'u etkileyen karakter analizleri ve daha neler neler. Hakikaten de öyle güzel doğa tasvirleri var ki kitapta adeta Puşkin ile birlikte siz de seyahat halindeymiş gibi hissediyorsunuz. Bu gerçeklikten çıkmak istemiyorsunuz. Doğa tasvirlerinin en çok olduğu 1829 Seferi Sırasında Erzurum'a Yolculuk eserini sona koydukları için yayınevine mi kızayım yoksa bu eseri zamansal olarak en sonda yazdığı için Puşkin'e mi bilemedim. Öyle ki, Puşkin'in bu eserini okurken yavaş yavaş okumak zorunda kalıyorsunuz; tasvirler bitmesin diye. Yanılmıyorsam 1829 Seferi Sırasında Erzurum'a Yolculuk eserini Puşkin kendi anlık kişisel gözlemlerinden yola çıkarak yazmış. Yine aynı eserde anlatımlarını dönemin siyasal kaygılarını bir yana bırakarak resmetmiş Puşkin. Kitabın başında, önsözde verilen örneği ben de vermek isterim: "Yolda yanlamasına uzanmış yatan genç bir Türk'ün cesedi önünde durdum. 18 yaşlarında bir delikanlıydı bu. Bir kızınkini andıran solgun yüzü henüz tazeliğini yitirmemişti. Sarığı tozlar içinde, yatıyordu. Tıraşlı ensesinde bir kurşun yarası vardı..." Hiçbir siyasal düşünceye kapılmadan yazılmış bu bölüm bile Puşkin'in ustalığını kanıtlıyor zannımca. Bir eserde yazarın siyasete girmesi çok kolaydır, asıl zor olan siyaseti eserine bulaştırmamasıdır. İşte Puşkin bunu zorlanmadan başarıyor. Bu, onun ustalığını kanıtlamasının yanı sıra insancıllığını da gözler önüne seriyor. Rus edebiyatının bu öncüsünü okumak ayrı bir keyif verdi bana kitap boyunca. Keşke 38 yaşında hayata veda etmeseydi de daha fazla eser bıraksaydı dedim onu okudukça. Bu kısacık hayata tüm bu kültürel aktiviteyi sığdırmak ise ayrı bir ustalık tabii ki.

Emre PETEK 
21 Haz 00:49 · Kitabı okudu · 132 günde · Beğendi · 10/10 puan

Maça Kızından Suç ve Cezaya, Yüzbaşının Kızından Savaş ve Barışa etki eden Puşkin mükemmelliği...
Puşkinin beni en çok etkileyen tarzı kısa romanlarındaki gereksizliklerden uzak durmasıdır. Yani romanın sonuna geldiğinde, "okuyucu bundan sonrasını tahmin edecek ve beni yormayacaktır" diyerek, bir sona bağlama klişesinden ve sayfa dolduran gereksizliklerden uzak durmuştur.
Rus edebiyatına etkisi tartışılmaz.
38 yıllık yaşamına sığdırdığı bu etki olağanüstü. Hep düşünmüşümdür... uzun süre yaşasaydı, ne kitaplar serilirdi kim bilir önümüzüe veya diğer yazarlardan da ne cevherler çıkardı ve rus edebiyatında ne değişimler yaşanırdı...

mustafa tamer akder 
16 Ağu 08:34 · Puan vermedi

Babamın kitabı merak edip başlamasından dolayı kitabı kaptırdım içib yarım bırakıyorum. 10 öyküden yola çıkarsam dili akıcı ve eğlenceli, öykülerini okuduğum için kurgular kısa ve net. En son konu olarak gurur, önyargı ve yanlı§ anla§ılmaların bol olduğu romantik öykülerdi. Bence puşkin külliyatının okunması gerektiğini düşünüyorum ve bu kitabı herkese öneriyorum.

Alper Turan Demirkol 
 02 Ağu 01:15 · Kitabı okudu · 18 günde · 9/10 puan

Yüzbaşının kızı çok övülür ama kitapta ondan aşağı kalır yanı olmayan romanlar da var .Atış,Dubrovski,Roslavlev ve Yüzbaşının Kızı anlatılarını baya beğendim.Okumaya değer.

Kitaptan 11 Alıntı

Aykut 
02 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Kendimizi kandırmaya gücümüzün yetmediği sıralarda, atasözleri şaşılacak kadar yararlar işimize.

Bütün Öyküler, Bütün Romanlar, Aleksandr Puşkin (Sayfa 97 - İş Bankası Kültür Yayınları)Bütün Öyküler, Bütün Romanlar, Aleksandr Puşkin (Sayfa 97 - İş Bankası Kültür Yayınları)
Aykut 
 08 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Esin aramak her zaman gülünç ve anlamsız bir garabet olarak görünmüştür bana: Esini aramazsın; o kendisi gelip bulmak zorundadır şairi. Gelecek zaferleri terennüm etmek için savaşa katılmak, benim için bir yandan aşırı kendini beğenmişçe olur, öte yandan da fazlaca yakışıksız kaçardı.

Bütün Öyküler, Bütün Romanlar, Aleksandr Puşkin (Sayfa 496 - İş Bankası Kültür Yayınları)Bütün Öyküler, Bütün Romanlar, Aleksandr Puşkin (Sayfa 496 - İş Bankası Kültür Yayınları)
Alper Turan Demirkol 
25 Tem 22:31 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Boş bulunup,kendimi tatlı bir alışkanlığa,sizi her gün görmek,sesinizi her gün işitmek alışkanlığına kaptırdım.

Bütün Öyküler, Bütün Romanlar, Aleksandr PuşkinBütün Öyküler, Bütün Romanlar, Aleksandr Puşkin
Alper Turan Demirkol 
25 Tem 22:35 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Düşünün bir,eğer herkesçe kabul edilen rütbe sırası kuralı değil de söz gelişi akıl sırası gibi bir kural uygulanacak olsaydı ne yapardık?

Bütün Öyküler, Bütün Romanlar, Aleksandr PuşkinBütün Öyküler, Bütün Romanlar, Aleksandr Puşkin

Tutsak
Bizler özgür kuşlarız, hadi davran!
O beyaz dağa doğru, daha öteye bulutlardan,
Denizin gökyüzüyle buluştuğu maviliklere,
Sadece rüzgârın ve benim gidebildiğimiz o yerlere…

Bütün Öyküler, Bütün Romanlar, Aleksandr PuşkinBütün Öyküler, Bütün Romanlar, Aleksandr Puşkin
Dilek Gökçe 
04 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

"Genç adam! Bir gün bu yazdıklarım eline geçerse, en yararlı, en köklü değişikliklerin, ancak ahlâkların düzelmesi yoluyla, hiçbir zorlayıcı sarsıntı olmadan gerçekleşenler olduğunu unutma..."

Bütün Öyküler, Bütün Romanlar, Aleksandr Puşkin (Sayfa 411)Bütün Öyküler, Bütün Romanlar, Aleksandr Puşkin (Sayfa 411)
2 /