Bütün Öyküleri - 1

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.902
Gösterim
Adı:
Bütün Öyküleri - 1
Baskı tarihi:
Şubat 2020
Sayfa sayısı:
170
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052216811
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Aperatif Kitap Yayınları
Baskılar:
Bütün Öyküleri 1
Bütün Öyküleri - 1
Öyküler - 1
Bütün Öyküleri - 1
- Bir Cinayetin Sebebi
- Bir Siyah Fanila İçin
- Viyolonsel
- Komik-i Şehir
- Değirmen
- Birdenbire Sönen Kandilin Hikayesi
- Kurtarılamayan Şaheser
- Bir Orman Hikayesi
- Bir Delikanlının Hikayesi
- Bir Gemici Hikayesi
- Bir Skandal
170 syf.
·7 günde
icinde birbirinden bagimsiz 11 oyku bulunuyor kitapta. hepsi kendi icinde ayri anlamlar tasiyor. ozellikle Bir Orman Hikayesi ve Değirmen beni cok etkiledi. icindeki oykuler mukemmeldi. okurken sinirlendim,duygulandim,sevindim.... farkli oykuler farkli hisler.. ama genel olarak ders vericiydi. acikca gorunmese de derin anlamlar olan oykuler vardi. son oykude kadin tasvirine pek katilmasam da sabahattin ali'nin kalemi her zamanki gibi mukemmeldi. bazi oykulerde olaylar on plandaydi bazilarinda ise dusunceler. ayrica bas ucu kitabi olabilir. her gece yatmadan once 1 oyku okunsa kitap okuma aliskanligi kazanmak isteyen biri icin super olur. icindeki eski kelimelerin anlami parantez icinde hemen yaninda verilmesi okumayi kolaylastiriyor. ayrica kelimeler icin alttaki aciklamalar da bilgi sahibi olmamiz icin bir firsat. hukumeti ve kendimizi sorgulayacagimiz oykulerden ibaret olan bu kitabi ben severek okudum. umarim okuyan herkes sever.
340 syf.
·4 günde·10/10 puan
Dedemköy kanalının suları kıpkırmızıdır: Mehmet'le kardeşinin kanları gibi. Konya Ovası'nın ufukları sapsarıdır: Zağar Mehmet'in benzi gibi...
Ecel gelir kapımızı dolaşır,
Kara haberimiz köye ulaşır,
Çifte gelin kuzu gibi meleşir.
Yuma hocam, yuma, kanımız aksın,
Dostumuz ağlasın, düşmanlar baksın...

Haksızlıkların, yoksullukların ve acıların türlüsünü yaşamış kahramanlarla çıktığınız bu yolculuk zor gelecek size. Hırpalanmış ruhları dinleyeceksiniz, kader mahkumlarıyla sohbet edeceksiniz, yeri gelecek sessiz çığlıkların ortasından geçeceksiniz. Köylü hakikaten de milletin efendisiymiş diyeceksiniz!
“Mehmet Efendi bize ordan iki çay getir.” !!!
Anadolu’da yaşamayan bilmez. Orası başka bir dünyadır. Gezmekle olmaz, bir süre orada yaşamanız gerek. İşte Sabahattin Ali sizi bir süre orada yaşatıyor. Issız tozlu sokaklarında, kuraklıktan solmuş topraklarında gezdiriyor. Köyün birinde, ‘onlar’ dan biri oluyorsunuz. Sonra bir bakıyorsunuz hiç tanımadığınız bir şehirde gezici bir tiyatro kumpanyasıyla sahnedesiniz. Hiç yaşanmamış bir aşk hikâyesinin kaybeden ana kahramanısınız belki.
Hep mücadele içinde olmaktan yorulan yüreğinizi kimse görmeyecek, alınmayın sakın.
Hayran olunası bir anlatım. İyi ki okudum dedirten.
340 syf.
·27 günde·8/10 puan
Romanlarını okuduğum ve hikayelerine dalmak istediğim yazar Sabahattin Ali...

Öncelikle dili anlaşılır ve yalın diyebiliriz. Her hikayede birkaç eski kelime olması da okuyan için ilaveten kâr diye düşünüyorum.

Karakterleri yöresine göre konuşturmuş yazar, bu da Toplumcu Gerçekçi anlayışta olmasından kaynaklanıyor. (Bundan şahsen pek hazzetmiyorum.)

Genelde karamsar hikayeler okuyoruz bu kitapta ancak insanın dimağında hoş bir tat bırakan hikayeler. Hayatın acımasızlığı, adaletsizlikler, imkansız aşklar, yokluk zamanlarında köylüler ne ararsanız buluyorsunuz kısacası.

Usta betimlemeler ve etkileyici olay örgüsü insanı gerçekten etkiliyor. Az kelimeyle çok şey anlatıyor. Bazı hikayeleri genişletse roman olur ve çok da güzel olur dedim okurken.
Değirmen, Viyolonsel etkilendiklerimden.
Okumanızı tavsiye ederim...
340 syf.
·8 günde·9/10 puan
Bu insafsız sisteme karşı zaten olumsuzum. Zengin küçük kesimin günümüzde de farklı şekillerde halen insanları sömürüyor olması ne acı... Hiçbir şey değişmiyor maalesef. Sadece şekil değiştiriyor.
340 syf.
·4 günde·Beğendi·9/10 puan
Ecel gelir kapımızı dolaşır
Kara haberimiz köye ulaşır
Çifte gelin kuzu gibi meleşir
Yuma hocam, yuma, kanımız aksın
Dostumuz ağlasın, düşmanlar baksın...
İşte kitabın ve eski Anadolu'nun bütün özeti böyledir, acı ama gerçek.
Sabahattin Ali'nin tüm kitaplarını okuduktan sonra devam edebilirim.
Birbirinden güzel hikayeler mevcut ama kitabı ele alışta 4-5 hikaye okuyunca büyü bozuluyor. Birer hikaye okumak kâfi. Çünkü tam o hikâyenin etkisinde kalmışken bir başka hikâyeye başlamak ve aklım bitirmiş olduğum hikâyede iken yeni bir hikâyeyi idrak etmekte zorlandım.
Bir başka zamanda tekrar okumak isterim.
170 syf.
·48 günde·7/10 puan
Evet, epey zaman dolandı durdu elimde ama bu benden kaynaklı bi durum. Hem zaten öykünün o kendi büyülü dünyasına da bu yakışmıyor mu ki? Sizleri bilemem ama her ne kadar istemsizce okuyamamış olsam da uzun zamanda bitmesi bir öykü kitabı olduğundan mütevellit beni memnun etti. Bazen bir öyküde, romanı yaşayabiliyor insan. Zaten sizler se bilirsiniz Sabahattin Ali 'yi anlatabilmek ne mümkün...
Okumak size de iyi gelecektir.
Okumakla kalın...
340 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Tatkaçıran/oyunbozan içerir.

‘Ses’te ve ‘Esirler’de Sabahattin Ali Öykücülüğü

Ulaş Başar Gezgin


Sabahattin Ali’nin (1907-1948) ‘Ses’ (1937) adlı öykü kitabında, ilk öykü, aynı adı taşıyor. ‘Ses’ (1937) adlı öyküde, başkişi ve diğer kamyon yolcuları yolda kalırlar. Hava karardıktan sonra, yakınlarda çadır kurmuş taş işçilerinden birinin türkülerini duyar, yanlarına giderler. Başkişinin arkadaşı bu türkücüyü (Sivaslı Ali) Ankara’ya getirtir, müzik okulu sınavlarına sokar. Bu öykü, daha sonra Yeşilcam sinemasında sık göreceğimiz Unkapanı anlatılarının öncülü gibi…

Önceki öyküde olduğu gibi üçüncü tekilden anlatılan ‘Köpek’ (1937) adlı öyküde, başkişi, 18 yaşındaki bir çoban. İş bulmak için kente gitmeyi düşünür; fakat daha önce köyünden kente gidenlerin perişanlığı nedeniyle bu işe yanaşmaz. Birgün sürüyü otlattığı yerde bir otomobil durur. Bu, bir mühendisin aracıdır. Nişanlısı ve kaynanasıyla gelmiştir. Nişanlısı, hiç köylü görmemiştir; köylüleri merak etmektedir. Çobana meraktan birçok soru sorarlar. Sonunda bir kötülük yapmadan da oradan ayrılmazlar.

Üçüncü tekilden anlatılan ‘Sıcak Su’ (1937) adlı öyküde, ağanın oğlunu öldüren İsmail, jandarma tarafından aranmaktadır. Jandarma, İsmail’i bulmak için her türlü kötülüğü deneyecektir. Bu, ‘Kağnı’ kitabındaki kimi öyküler için de geçerli olduğu gibi, yarım kalmış bir öykü…

Yine üçüncü tekilden anlatılan ‘Mehtaplı Bir Gece’ (1937) adlı öyküde, başkişi, hasta, işsiz, aç bir erkektir; ölümü beklemektedir. Hüzünlü öyküsünü dinler, onunla arşınlarız sokakları… Sonunda kendisine sahip çıkan birine rastlayacaktır ama belki artık çok geçtir…

Birinci tekilden anlatılan ‘Köstence Güzellik Kraliçesi’ (1936) adlı öyküde, başkişi, 4 yıl sonra yeniden Berlin’e gelir ve kalabalıklardan bunalır. Şehir dışına gider; bir birahaneye denk gelir. Burada, Romanya’da iki Romanyalı arasında geçen mutsuz bir aşk öyküsünden haberdar olacaktır. Bu öykü, yazarın okumak için gittiği Almanya’da duyduğu bir öyküden esinlenmiş olabilir.


Sonuç

‘Ses’ kitabı, önceki iki öykü kitabına göre daha kısa bir kitap. İlk iki kitapta, özellikle de ‘Kağnı’daki çeşitli izleklerin ‘Ses’te de sürdürüldüğünü görüyoruz. Kitaptaki 5 öyküden 3’ü köy ve köylülerle ilgili… Hapislikten esinlenen öyküleri bu kitapta görmüyoruz. Bu, ilk iki kitaba göre daha zayıf bir kitap. Yine de, Sabahattin Ali’nin öykücülük serüvenlerin uğrak noktalarını ortaya çıkarabilmek için önemli veriler sunuyor… Bundan sonraki 2 öykü kitabı ‘Yeni Dünya’ ve ‘Sırça Köşk’, 2. Paylaşım Savaşı yıllarında ya da sonrasında yazılacağı için yeni kitaplardaki konularda çeşitlilik görürüz…

***

Sabahattin Ali’nin tek oyunu olan ‘Esirler’ (1937) oyunu, Çin’de, başkent Si-Gan-Fu’da eski Türk tarihsel devirlerinde geçiyor. Oyun, hizmetkarların konuşmasıyla açılıyor. Oyunda Kürşad, Türkleri Çinlilerin esaretinden kurtarmayı amaçlayan bir kahramandır. Daha doğrusu, Türkler ondan hakan olmasını isterler; fakat o, kararsızdır. İşin içine bir de Çinli prensesle aşk girecektir. Üstelik bu ilişkiden utanır; bunu Türklerden saklamaya çalışır. Oyundaki Kürşat imgesi, milliyetçi bakıştan da hamasetten de uzak. Kürşat, oyunda zayıf bir kişilik… Sabahattin Ali’nin bu oyunu kendisiyle ilgili ‘komünist’ imgesini kırmak için yazdığı tahmin ediliyor. Baskı koşulları bir yana, bu, onun öykücülüğünü ve ustalığını hiç de yansıtmayan bir çalışma…Kaynakça

Sabahattin Ali (2002). Bütün Öyküleri 1: Değirmen, Kağnı, Ses. İstanbul: YKY.

Sabahattin Ali (2002). Bütün Öyküleri 2: Yeni Dünya, Sırça Köşk, Esirler (Oyun). İstanbul: YKY.
340 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Kitabı okumayı okuduktan sonra kendime "en çok hangi hikayeyi Beğendim?"diye sordum çingenenin efsane sevgisi yok böyle bir seçiş vazgeciş yani değirmen hikayesi süper kitap iyiden kötüye doğru hikayelerle sıralanmış Sabahattin Ali 'nin 13 hikayeden oluşan hele de sim hikayesi komik -i şehir etkileyici bir hikaye makam ve mülk sahiplerinin buldukları yerleri kaybetmemek uğruna neler yaptıklarına tüm çıplaklığı ile görebiliriz...
340 syf.
·17 günde·Beğendi·8/10 puan
Çok şükür kitabı bitirdim. Daha erken de bitirebilirdim. fakat hikayeleri üst üste okuyarak harcamak istemedim. Okuduğunuzda kesinlikle kendinizi Türkiye’nin ilk yıllarında bulacaksınız. Amcalarım o dönemden bahsederken “hadi canım, o kadar da olmaz” dediğim şeylerin aynısını burada gördüm. Kitapta,gerçekleri dile getiren her daim muhalif göründüğü ve her daim dışlandığını göreceksiniz. Ki zaten Sabahattin Ali belki de bu yüzden çok seviliyor ve değer veriliyor. Kesinlikle OKUYUNUZ!!!
%6 (20/340)
·Beğendi·10/10 puan
Sabahattin Ali. Her oykusunu bitirdiğimde sona bir adım daha yaklaştığımı anlayıp üzüldüğüm yazar ve düşünür. Öngörü bi yetenekse bu adam dogustan oyle. Yasanarak kazanilan bir durumsa cok yasamis. Derin yasamis. Çok kıymetlim.
Kitaba henüz alıntı eklenmedi.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Bütün Öyküleri - 1
Baskı tarihi:
Şubat 2020
Sayfa sayısı:
170
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052216811
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Aperatif Kitap Yayınları
Baskılar:
Bütün Öyküleri 1
Bütün Öyküleri - 1
Öyküler - 1
Bütün Öyküleri - 1
- Bir Cinayetin Sebebi
- Bir Siyah Fanila İçin
- Viyolonsel
- Komik-i Şehir
- Değirmen
- Birdenbire Sönen Kandilin Hikayesi
- Kurtarılamayan Şaheser
- Bir Orman Hikayesi
- Bir Delikanlının Hikayesi
- Bir Gemici Hikayesi
- Bir Skandal

Kitabı okuyanlar 451 okur

  • Özlem Kaya
  • Muhammet Gül
  • Can Reno
  • ツŞᗴᛕᗴᖇ Çᗝᑕᑌᛕツ
  • Halime Oğlakcı

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0.8 (1)
9
%2.4 (3)
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0