1000Kitap Logosu
Bütün Şiirleri

Bütün Şiirleri

Okuyacaklarıma Ekle
TAKİP ET
8.1
31 Kişi
92
Okunma
42
Beğeni
2.452
Gösterim
318 sayfa ·
Tahmini okuma süresi: 9 sa. 1 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Varlık Yayınları · 5 Ağustos 2016 (İlk yayınlanma: Nisan 2013) · Karton kapak · 9789754340440
Diğer baskılar
Bütün Şiirleri
Bütün Şiirleri
Kavafis'in şiirinde zaman, mekan ve özel adlar çok önemlidir. Ancak, bunlarla ilgili ön bilgilerden yoksunluk durumunda bunlar şiirlerin anlaşılmamsında önemli dengeler oluştururlar. Bunu gözönünde tutarak Türkçe Basım İçin Notlar bölümünü hazırlamak zorunluluğunu duyduk. Bu yöntemle, şiir ile okur arasındaki olası engelleri büyük oranda kaldırdığımızı düşünüyoruz.
8.1
10 üzerinden
31 Puan · 8 İnceleme
Hüzün yersiz gelir yurtsuz gider
Kent şiiriyle tanıdım Kavafis'i. İsim yabancı,yazdıkları aşinaydı bu topraklara. Gidemezdik, bilemezdik gitmeyi. Eninde sonunda döneceğimiz yerdi. Kültürüydü, yemekleriydi, insanlarıydı. Nasıl tükettiysek ömrümüzü burada, O da gelecekti bizimle zamanla. Kavafis bir Ege kasabasında yazdı şiirini ve muhtemelen uzo'su vardı masasında. Bizde ise rakı. Gün batımı bu topraklara özeldi. Sıcakkanlı insanlar bu topraklara özeldi. Ve yine muhtemeldir ki Stelios Kazantzidis'ten To Kapileio çalıyordu arka fonda. Bizde ise Senar,Moreno, Ertaş... Hüzün diyordu şarkıda, yersiz gelir yurtsuz gider. Yurda atıf hiç bitmiyordu. Bir kadeh aldı içkisinden, gün batımına baktı usul usul. Yanında değildim ama Nazım'a kaldırdı kadehini. "su başında durmuşuz çınar, ben, kedi, güneş, bir de ömrümüz. su serin, çınar ulu, ben şiir yazıyorum, kedi uyukluyor, güneş sıcak, çok şükür yaşıyoruz. suyun şavkı vuruyor bize çınara, bana, kediye, güneşe, bir de ömrümüze". Ve o ünlü Kent şiiriyle sonlandırırken yazıyı umutlu günler diliyorum. "Bir başka ülkeye, bir başka denize giderim," dedin, "bundan daha iyi bir başka şehir bulunur elbet. Her çabam kaderin olumsuz bir yargısıyla karşı karşıya; - bir ceset gibi - gömülü kalbim. Aklım daha ne kadar kalacak bu çorak ülkede? Yüzümü nereye çevirsem, nereye baksam, kara yıkıntılarını görüyorum ömrümün, boşuna bunca yılı tükettiğim bu ülkede." Yeni bir ülke bulamazsın, başka bir deniz bulamazsın. Bu şehir arkandan gelecektir. Sen gene aynı sokaklarda dolaşacaksın. Aynı mahallede kocayacaksın; aynı evlerde kır düşecek saçlarına. Dönüp dolaşıp bu şehre geleceksin sonunda. Başka bir şey umma - Bineceğin gemi yok, çıkacağın yol yok. Ömrünü nasıl tükettiysen burada, bu köşecikte, öyle tükettin demektir bütün yeryüzünde de.
Bütün Şiirleri
Okuyacaklarıma Ekle
15
206 syf.
·
Puan vermedi
Diyorsun ki, “bir başka ülkeye, bir başka denize gitmek istiyorum; bundan daha güzel bir başka kent vardır kuşkusuz. Ama kötü yazgım peşimi bırakmaz ne yapsam, ve kalbim şimdi burada gömülü bir ceset sanki. Ruhum daha ne kadar katlanacak bu çoraklığa? Hangi yana çevirsem yüzümü, ne yana baksam Hayatımın kara yıkıntıları çıkıyor karşıma Bunca yıllarımı heder ettiğim şu ülkede.” Yeni bir ülke bulamazsın, arama sakın, Bir başka deniz de bulamayacaksın. Nereye gitsen bu kent senin ardından gelecek, Aynı sokaklarda dolaşıp duracaksın yine, ve yaşlanacaksın aynı, hep aynı mahallede, hep aynı evlerde ağaracak saçların. Ve dünyayı bir uçtan bir uca dolansan da Dönüp bu kente geleceksin sonunda. Yanılma sakın, bir başka gelecek umma, ne seni bekleyen bir gemi var limanda ne de beklediğin bir başka çıkar yol. Nasıl tükettiysen ömrünü şurada, şu köşecikte, Öyle kıydın demektir ona, tüm yeryüzünde. Konstantinos Kavafis Güzel şiirler tavsiye ederim..
Bütün Şiirleri
Okuyacaklarıma Ekle
1
7
206 syf.
·
3 günde
·
8/10 puan
Ne zamandır Yunan mitolojisiyle alakalı bir kitap okumak istiyordum ki K. P. Kavafis'in Bütün Şiirleri kitabı çıktı karşıma. Kapsamlı bir şey aramıyordum zaten, elime alıp bakınca "bir taşla iki kuş neden olmasın" dedim ve başladım kitaba. Bazı şiirlerine bayıldım, beğenmediklerim -ya da anlamadıklarım- da epey oldu. Kitabın iyi yanı şu ki; K. P. Kavafis'in şiirlerine kaynaklık eden tarihi ve mitolojik unsurların açıklandığı notlar bölümü var. Buna iki isimle ilgili az çok bilgi edindiğim bir şiirden küçük bir kesitle örnek vereyim. .... Ama millet Narkissos ve Hermes yerine koydu beni, Kötü alışkanlıklarım yıprattı, tüketti bedenimi. .... Irmak tanrısı Kephissos ile arındırıcı suların perisi Liriope'nin oğlu Narkissos bir gün şu birikintisinden su içmek isterken yüzünü görüp kendi kendine aşık olur. Kendine hayranlıkla bakar kalır, bir müddet sonra gücü tükenir ve oracıkta ölür. Tam orada da bir çiçek biter; Narkissos çiçeği.. (Nergis) Bir diğer isim Hermes. Tanrıların en kurnazı, hırsızların, kumarbazların koruyucusu.. Liri, kavalı, notaları, astronomiyi, ölçü birimlerini ve sporu icat ettiğine inanılan Hermes.. Aşağı yukarı böyle bir kitap, çok fazla tarihi ve mitolojik kahraman var. Bu yüzden her şiirden sonra arka sayfalara gidip açıklama olup olmadığına bir bakın -bilgi sahibi değilseniz- yoksa bir şey anlamadan okumuş olursunuz. Keyifli okumalar.
Bütün Şiirleri
Okuyacaklarıma Ekle
12
206 syf.
·
1 günde
·
Puan vermedi
En Türkçe haliyle, en muhteşem çevirisiyle bile anlaşılması güç şiirleri barındırır. Biz Şehir-Kent şiirini okuyup Kavafis'e hayran olmaya karar vermişizdir ama bakarız ki tüm şiirlerini anlamak için Yunan tarihi ve mitoloji bilmek gerekiyor. Şiirleri köşesinden tutabilenler için ağır bir kitap. Başlayıp bitirmek çok zor geldi. Bu yüzden masamda durdukça arada açıp seçmece okudum. Açıklamalı olan basımlarının okunmasını tavsiye ederim.
Bütün Şiirleri
Okuyacaklarıma Ekle
2