Adı:
Bütün Şiirleri
Baskı tarihi:
Mart 2019
Sayfa sayısı:
183
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789759955724
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Dergah Yayınları
Yayınevimiz Ahmet Hamdi Tanpınar'ın "Bütün Eserleri"ni bir dizi halinde yayımlayacaktır. Bu amaçla yapılan hazırlıklar sonunda, şairin şimdiye kadar yayımlanmış, yayımlanmamış, yarım kalmış ne kadar eseri varsa taranmış ve bütün şiirleri bir ciltte toplanmıştır. Bu kitabı yakın geçmişimizin en usta ediplerinden birinin şiir cephesini bütünü ile ortaya koymak amacıyla yayımlıyoruz.
168 syf.
·Beğendi·8/10
Son zamanlarda ne de çok şiir okumalarına denk geliyorum..
Mısralar.. dizeler.. incelemeler..
1K sakinleri mi duygusallaştı yoksa ben mi şiir okuyanlar kervanına katıldım ..
muamma..
Bu kitap için bir inceleme yazmayacaktım aslında. .
Çünkü çok güzel özel bir yeri var bende. .
Yazıyorsam da sakın sanmayın anlatacağımı..
O bende..
Ve hatırasının diğer sahibinde..
İki kişinin bildiği sır sayılmaz derler..
Bence sayılır..
Çünkü hiçbirşey iki kişinin bildiği gibi değildir..
Herkes kendi tarafınca bilir ve şahittir eşya..sokaktan geçen herhangi biri..
Ve saklanır sesler kainatın herhangi bir yerinde..
Ve bilinen şey asla aynı şey değildir..
Çünkü en başta niyetler ve hissettirdiği şeyler farklıdır her birinde..
Dedim ya daha önceden ben çok şiir okuyanlardan değilim..
Hiç olmadım da..
Hayat bana şiir gibi naif olmayı değil dimdik ayakta durmayı talim ettirdi yıllarca..
En içten duygularımı şiir gibi anlatmayı değil hep pençelerimin arkasına saklamayı öğretti..
Ondandır belki çok da etrafımda kimse olmadı. .
Pençe bu şakası olur muydu..
Ya da durduk yere ne gerek vardı değil mi pamuk şekerler dururken pençeye..
Bir insan neden şiir gibi olur ki..
Hayatın yorgunluğundan kalbin ağırlığından konuşmaya mecali kalmamış ve derdini üç beş kelimeye Rar lamış olmaktan olmasın sakın..
Susmak belki en iyi yoldur lakin bazen fışkırır içte birikenler kendiliğinden..
İşte o zaman ya taşkın öfke selleri ya da şiirler çıkar ya..
İşte tam da ondan. .

İşte böyle..

Hayat pamuk şeker olmaktan başka şeyler de düşürdü payımıza..

Ve öfkem üstü kalsın diyerek bıraktı hayatı yavaşca...
168 syf.
Tanpınar'ın gençlik yıllarından ölümüne kadar yazdığı bütün şiirler bir araya getirilmiştir. Kitapta :
I. Şiirler,
II. Eşik,
III. Zaman Kırıntıları,
IV.İnsanlar Arasında,
V. Eski Şiirler,
VI. Yayınlanmamış Şiirler,
VII. Bitmemiş Şiirler ve Mısralar
Olmak üzere sıralanmıştır.

"Eşik" şiiri yazarın en güzel manzume eserlerinden birisidir. "Zaman Kırıntıları" başlığını taşıyan uzun şiiri yazarın serbest tarza yazdığı, derin muhteşem güzelliğe haiz eseridir.

Tanpınar, ne para, ne şöhret, ne de anlaşılmak peşinde idi. O, Tanrısına ibadet eden gerçek bir dindar gibi, kendi kendisine mustarip ve mesuttu. Kendi içinde ve şiirde sırlarını kendisinin bildiği gizli bir âlem bulmuştu.

Tanpınar'ın şiirlerini ve nesirlerini okurken, daima büyük bir sanatkârla karşı karşıya kaldığımı hissettim. Onlar benim duygu,düşünce ve hayalimi eşsiz bir parıltı ile aydınlatılar. Öyle sanıyorum ki Türkiye'de Tanpınar'ı benim gibi seven daha pek çok insan vardır. Bu şiirleri bir araya gelmesi onları çok sevindirecektir.


Sanatı sadece ideolojik zaviyeden değerlendirenler, Tanpınar'a karşı dün olduğu gibi bugün de ilgisiz kalabilirler. Fakat Tanpınar, sanatta her şeyden önce, güzellik ve mükemmelliyet arayanlar için şahsına ve eserlerine daima saygı duyulan bir insan olarak kalacaktır...( Mehmet KAPLAN)

Ahenge ve sembollere önem veren sanatçı, musiki ve duygu yüklü şiirleri kaleme almıştır..

Son olarakta alıntılar :
Bütün Şiirleri/alintilar?s=benimkiler#
168 syf.
·14 günde·Beğendi·7/10
Ahmet Hamdi Tanpınar'ın Saatleri Ayarlama Enstitüsü isimli romanını daha önce okumuş ve oldukça keyif almıştım. Şiirlerini okumak bugüne kısmetmiş. Şiir kitaplarını incelemek oldukça zor. Ne diyebilirsiniz ki. Şiirlerin konusu genelde eşya, insan, doğa vs. Aşk temalı şiirleri galiba yok. Ya da ben hatırlamıyorum. Ahmet Hamdi Tanpınar'ı okurken dikkatimi çeken sanatlı bir dil kullanması. Hangi sanat? Ben de bilmiyorum. Yani sanatın uygulanışını biliyorum fakat o sanata ne ad verildiğini bilmiyorum. Milli Eğitim müfredatında edebi sanatlar öğretilirken galiba şiirlerine ders kitaplarında yer verilen şairlerden kendisi. Şiirlerin konusu ilginizi çekmese de bu sanatlı üslup sizi çekiyor ve okuyorsunuz. Tavsiye ederim. İyi okumalar.
http://www.okunmuskutuphane.blogspot.com
184 syf.
·7 günde·9/10
Romanları ile tanıdığımız Tanpınar'ın ilk edebiyata girişi şiirle başlamış. Yayınlanmamış, bitmemiş, ilk şiirlerinden oluşuyor ve sonunda notlar bölümünde ise hangi şiirin kime, ne anlamda yazıldığını anlatıyor.

Yazarın dili muazzam. Tanpınar'ın zaten üslübuna laf edecek değilim. :) Uyaklar ve imgeleme süper olmuş. Cümlelerin arkasında yatan anlamlar gerçekten şahane. Tanpınar şiirlerden sıkılıp romana yönelmiş Orhan Pamuk öyle diyor dergi makalesinde.

Aşk, sevgi ve doğa üzerine yazılmış şiirler konu bakımından dram ağır basmakta. Leyla şiiri ve bestesi çok hoşuma gitti. Tanpınar'ın kelimeleri raks ettirdiği ve öylesine güzel uyaklar ve anlamlarla dolu kelimelerini; sizlere tavsiye ederim tabi ki de.
168 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10
Tanpınar'ın şiirlerinde yüksek oranda bir müzikalite var. Sembolizmin etkisiyle rüya ve zaman kavramları şiirlerinin temel noktasını oluşturuyor. O'nun zaman algısını okuyup anlamaya çalışmak büyük bir keyif.
168 syf.
·7 günde·Beğendi·Puan vermedi
Romanlarıyla tanıdığım ve çok sevdiğim Tanpınar'ın şiirlerini görünce hemen alıp okumak istedim. Çünkü karşılaşacağım derinliği az çok tahmin ediyordum. Ama tahminimden de öte bir şeyle karşılaştım.
.
Bu kadar güzel şiirleri olan Tanpınar'ın neden bu kadar az şiiri olduğunu düşündüğümde cevabı Yahya Kemal'de ve Tanpınar'ın mükemmelliyetçiliğinde buldum aslında. Hocası Yahya Kemal gibi ince bir titizliğe sahiptir. İlk şiiri 1920'de yayımlanan, şiirlerinden bir derlemeyi ise ancak 1961'de kitap haline getiren Tanpınar, 20 yıl üzerinde çalıştığı Eşik şiirini kitabına almamıştır. Nedeni ise yeterli seviyede olmadığını düşünmesidir. Ki Eşik şiiri en sevilen şiirlerdendir...
.
Gençliğinden bu yana yazdığı tüm şiirleri ise öğrencisi Mehmet Kaplan tarafından derlenmiştir. İyi ki derlemiş ve iyi ki de okumuşum...
.
Şiirlerinde inanılmaz bir soyutlukla karşılaşıyorsunuz. Her bir şiiri okuduğumda kafamda canlandırmaya çalıştığımı, sonra bunu tam başaramayınca o hırsla yeni bir şiire geçtiğimi farkettim. Zor anlıyor olmanın zevkini tadıyorsunuz okurken.
.
Zaman, rüya, his, hayal ağırlıklı konular işlenmiştir. Zaman öyle bir zamandır ki çok katmanlı ve içine sizi hapseden, sizi avutacak sevginin özlemiyle dolu bir zaman... Doğayla kurulan derin iletişimde bir kurtuluş arıyor gibidir. Ümit ve ümitsizliğin eş zamanlı yaşandığı arayış şiirleri... Zaman Kırıntıları ve Ne İçindeyim Zamanın şiirleri beni en çok etkileyen içinden çıkamadığım şiirlerinden oldu.
.
Fikirlerini düz yazılarında ifade eden Tanpınar, estetik ve güzellik anlayışını şiirlerine yansıtır. "Birisi düşüncem, asıl estetiğim, öbürü asrımla temas noktamdır" der. İnce zevklere dalabilmek, Edebiyat'ın asıl ne olduğunu görebilmek, okudukça zihninizde oluşan karışıklığın getirdiği rahatlığı farkedebilmek için okuyun derim...
168 syf.
·Beğendi·8/10
Edebiyatın her alanında at koşturan ve hepsinde de yaptığı işi başarıyla gerçekleştiren, şairliği yönüyle de üretken olmaktan ziyade titizliği ve nitelikli şiirleriyle adından söz ettiren bir edebiyat insanı Ahmet Hamdi Tanpınar.

Yazdığı şiirleri, içine sindirebilmek için, olgunlaşması için kelimeleri adeta damıtarak süzen bir şair... O yüzden vefatından önce çok küçük hacimli bir şiir kitabı yayınlıyor ve bir çok şiirini kitabına almıyor. Fakat elimizdeki eserde yarım kalmış şiirlerinden, kitabına almadığı şiirlere kadar bütün şiirlerini buluyoruz...
168 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Bu akşam rüyamda Leyla'yı gördüm
Derdini ağlarken yanan bir muma;
İpek saçlarını elimle ördüm,
Ve bir kemend gibi taktım boynuma
Bu akşam rüyamda Leyla'yı gördüm.

Leyla... Ela gözlü bir çöl ahusu
Saçları bahtından daha siyahtır.
Kurmuş diye sevda yolunda pusu
Döktüğü gözyaşı, çektiği ahtır.
Leyla... Ela gözlü bir çöl ahusu.
.............
168 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Ahmet Hamdi Tanpınar'ın yeri benim için okuduğum diğer yazar veya şairlerden çok farklıdır. Kendini hernekadar romanda ifade edebildiğini söylese de şiirleri de romanları kadar kusursuz ve güzel. Anlaşılır bir dil, güzel benzetmeler ve betimlemelerle gerçekten muazzam. Bir gün edebiyat hocama şiiri de romanı da aynı kalitede olan bir yazar var mı diye sorduğumda Bu işi gerçekten dengede tutan biri varsa o da Ahmet Hamdi Tanpınar'dır bana göre demişti...gerçekten de öyle. Okunmasını tavsiye ederim...
165 syf.
·225 günde·Puan vermedi
225 günde bitirdiğim bir şiir kitabı oldu. Size de tavsiyem bir çırpıda okumayın. Bu kadar uzun sürede bitirmem bana o kadar güzel geldi ki açıp açıp okudum ve öylece sakincene bitti :)
168 syf.
Genellikle roman ve hikayeleriyle tanınan Tanpınar’ın şiirleri de bir harika. Okurken içinizde hep bi güzellik uyanıyor :) Edebiyat da bu değil midir zaten? Ayrıca önsöz ve notlar kısmında şairin şiirilerinin üzerinde ne kadar titizlikle çalıştığını ve onları olgunlaşana kadar beklettiğini de öğreneceksiniz. Keyifli okumalar olsun...
168 syf.
·7/10
Enis Batur, Mehmet Kaplan veya Zeynep Yılmaz gibi edebiyat eleştirmenleri Ahmet Hamdi’nin mükemmel bir dilci olduğunu; fakat iyi bir romancı olmadığını (bitirdiği sadece iki romanı olduğunu belirtirler) dile getirirler.

Ve yine söylendiği üzere yazdıkları üzerinde defalarca düzeltme yaptığı da bilinen bir gerçektir. Bunu şiirlerinde de göreceksiniz ki bitiremediği veya tam anlamıyla sonlandıramadığı şiirleri de mevcut burada.

Nesirlerine kıyasla Can alıcı manzumeler bulamayacağınızı düşünüyorum. Ama yine de okunmalı tabiki
Bu akşam rüyamda Leyla'yı gördüm
Leyla ela gözlü bir çöl ahusu
Saçları bahtından daha siyahtır...
Baksak aynalara
Tanır mıyız kendimizi,
Tanır mıyız bu kaskatı
Bu zalim inkarın arasından
Sevdiklerimizi.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Bütün Şiirleri
Baskı tarihi:
Mart 2019
Sayfa sayısı:
183
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789759955724
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Dergah Yayınları
Yayınevimiz Ahmet Hamdi Tanpınar'ın "Bütün Eserleri"ni bir dizi halinde yayımlayacaktır. Bu amaçla yapılan hazırlıklar sonunda, şairin şimdiye kadar yayımlanmış, yayımlanmamış, yarım kalmış ne kadar eseri varsa taranmış ve bütün şiirleri bir ciltte toplanmıştır. Bu kitabı yakın geçmişimizin en usta ediplerinden birinin şiir cephesini bütünü ile ortaya koymak amacıyla yayımlıyoruz.

Kitabı okuyanlar 426 okur

  • Onur Göçer
  • Mina Paköz
  • Kitapzede
  • Mustafa maden
  • güleycan sönmez
  • Ayşenur Selçuk
  • Mavi kelebek
  • Ozan Çetin
  • Hayriye İslamoğlu
  • feniçka*

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%2.5
14-17 Yaş
%2.5
18-24 Yaş
%32.8
25-34 Yaş
%37.7
35-44 Yaş
%17.2
45-54 Yaş
%4.1
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%3.3

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%48.2
Erkek
%51.3

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%33.3 (45)
9
%27.4 (37)
8
%25.2 (34)
7
%9.6 (13)
6
%3 (4)
5
%0
4
%0.7 (1)
3
%0
2
%0
1
%0.7 (1)