Bütün Şiirleri Veronalı Catullus’un Kitabı

7,4/10  (5 Oy) · 
10 okunma  · 
3 beğeni  · 
335 gösterim
Catullus (MÖ 87- MÖ 54): Eski Roma’nın aşk ve nefreti en etkileyici biçimde işleyen lirik şairidir. Şiirlerinde insan ruhunun en gizli, en uç yanlarını, karşıt duyguların karmaşasını, bireysel ve toplumsal yaşamın etkileyici olaylarını konu edinmiştir. Iulius Caesar ve başka devlet adamları hakkında yazdığı sert yergiler mizah gücünün de dikkat çekici örnekleri arasında yer alır. Catullus şiirlerinde lirik tonunu koruyan konuşma ritmi ile özenilecek bir dolaysız anlatıma ulaşmıştır. Horatius’un eleştirmekle birlikte öykündüğü şair, Ovidius, Propetius ve Martialis’i tarafından da sevgiyle anılır.

Çiğdem Dürüşken: İÜ Edebiyat Fakültesi Latin Dili ve Edebiyatı öğretim üyesidir. Augustinus, Seneca, Ovidius ve Cicero’dan, Alciatus, Erasmus, More, Campanella ve Bacon’a kadar birçok ünlü yazar ve şairin başyapıtlarını Türkçeye kazandırmıştır. Pek çok telif eserinin arasında Roma’nın Gizem Dinleri, Paulus’un Kutsal Görev Gezileri Ve Anadolu Halklarına Mektupları da bulunmaktadır.

Erdal Alova (1952): Şiirleri ve çevirileriyle tanınan Alova’nın ilk kitabı En Son Çıkan Şarkılar 1980’de yayımlandı. Bunu Giz Dökümü, Bitik Kent ve Tensemeler izledi. Şiirleri Cemal Süreya, Nâzım Hikmet ve Behçet Necatigil şiir ödüllerine layık görüldü. Semonides, Hipponaks gibi klasik şairlerin yanı sıra Lorca, Neruda ve Kavafis’in şiirlerini Türkçeye çevirdi.
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2011
 • Sayfa Sayısı:
  200
 • ISBN:
  9786053601982
 • Çeviri:
  Erdal Alova - Çiğdem Dürüşken
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 10 Alıntı

Ferda Çalışır 
28 Oca 10:47 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Nefret ediyorum ve seviyorum. Nasıl olur diye belki sorarsın.
Bilmiyorum, ama öyle hissediyorum ve acı çekiyorum.

Bütün Şiirleri, CatullusBütün Şiirleri, Catullus
Ferda Çalışır 
28 Oca 10:48 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Lesbia arkamdan durmadan konuşur, susturamazsın:
Lesbia beni sevmiyorsa ölüm çıksın.
Nerden mi biliyorum? Çünkü ben de onun gibiyim:
ondan kurtulmak için hep yalvarıyorum,
ama ölüm çıksın ki onu seviyorum.

Bütün Şiirleri, CatullusBütün Şiirleri, Catullus