Bütün Şiirleri

8,7/10  (210 Oy) · 
696 okunma  · 
228 beğeni  · 
4.798 gösterim
"Aşkını candan duymuşumrnCanım yoluna koymuşumrnTam dokuz yaşındaymışımrnDünyaya geldiğin zaman.rnrnKimbilir nasıl güzeldin,rnGöklerden yere süzüldünrnBenim alnıma yazıldınrnDünyaya geldiğin zaman."rnrnDağlar ve Rüzgar, Kurbağanın Serenadı ve öteki şiirler...
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 1999
 • Sayfa Sayısı:
  152
 • ISBN:
  9789753639019
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
DUA 
 02 Ara 2017 · Kitabı okudu

Kaleminden hüzün akan acıların adamı Sabahattin Ali. Kamyonuna aldığı Ali Ertekin tarafından genç yaşında, diğer arkadaşlarının isimlerini vermediği için vahşice öldürüldüğü söylenen Sabahattin Ali.

Beraber gittikleri sırada dinlenmek için, mola verip bir yere oturmuşlar. Sabahattin kitap okumaya başlamış. O da kafasına vura vura öldürmüş.

Şiirler Faruk Nafiz Çamlıbel şiirleri gibi acıyla yoğurulmuş, özlemle pişirilmiş şiirler. Hüzün, isyan, çaresizlik hiç bir kitapta böyle güzel anlatılamadı belkide

Kitapta özellikle bir şiir dikkatimi çekti.

Hapishane Şarkısı 3

Burda çiçekler açmıyor
Kuşlar süzülüp içmiyor
Yıldızlar ışık saçmıyor
Geçmiyor günler geçmiyor.

Ezbere bilmeme şaşırdım. Nasıl olur dedim. Sabahattin Ali'nin bazı kitaplarını çok önceden okumuştum ancak şiir kitabı yoktu aralarında. Ezbere bilecek kadar ne olmuş olabilir. Araştırdığımda çocukluğumu beraber geçirdiğim dayımın hayran olduğu Ahmet Kaya, şarkı olarak seslendirmiş. Daha bir sürü bestelenen şiir var kitapta. Tekrar tekrar tekrar okunası

Mete Özgür 
 24 Ara 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

İlk olarak, bana bu kalbi kadar güzel kitabı hediye ettiği için, sevgili DUA 'ya çok teşekkür ederim. Yaptığım psikolojik baskılardan bahsetmek istemiyorum. :)

Sabahattin Ali ile ilgili yazılabilecek ne kaldı bilmiyorum ama kendi adıma birkaç şey söylemek istiyorum. Sabahattin Ali bende hep üvey evlat izlenimi uyandırmıştır. En başta kendi hayatının daha sonra da Türk Edebiyatının üvey evladı... Nitekim, bugüne dek kendisine hiçbir dönemde edebiyat derslerinde hakkını teslim eder nitelikte bir yer verildiğini görmedim, duymadım. Sabahattin Ali ile ilgili sıkça yazılan bir konu da; yazdığı bir şiirden dolayı Atatürk'e hakaret ettiği gerekçesiyle hüküm giymesi ki, bu gerekçeyle hüküm giymiş olsa da, kendisi o şiirin aslında Sivas'ta yaşanan bektaşi ayaklanması üzerine bir taşlama olduğunu hep savunmuştur.

Sabahattin Ali şiiri denilince akla ilk olarak halk edebiyatı gelir. Hece ölçüsünü ve kafiyeyi öyle ustaca kullanır ki, hemen her şiirinde muazzam bir ritm yakalar. Sanırım bu ritm de o dizelerin bestelenmesi noktasında ilham kaynağı olmuş ve birçok şiiri günümüzde dahi herkesin ezbere söylediği muhteşem eserlere dönüşmüştür. Bunların başında gelenler:
Hapishane Şarkısı 5 (Aldırma Gönül)
Hapishane Şarkısı 3 (Geçmiyor Günler)
Göklerde Kartal Gibiydim
Kara Yazı
Kızkaçıran
Benim Meskenim Dağlardır
ve bir de Leylim Ley var ki, kitapla ilgili eleştirilecek önemli bir nokta bana göre. Bu şiirin kitapta yer almamasının nedeni şiirin aslında Sabahattin Ali'nin "Ses" öyküsünün bir parçası olması gibi düşünülebilir ama yine de bu kitapta yer verilmesi gerekirdi diye düşünüyorum.

Sabahattin Ali, şiirlerinde genel olarak yalnız ve fazlaca umutsuzdur. Öyle ki, yer yer intiharı bile düşündüğü görülür.
"Öyle günler gördüm ki, tabanca şakağımda
Tasarladım aydınlık dünyayı bırakmayı
...
Tabancanın namlusu ısındı yanağımda,
Parmağım istemedi tetiğini çekmeyi..." s.(61)

Fakat hapishane döneminde yazmış olduğu şiirler nispeten daha umutludur.
"Görecek günler var daha;
Aldırma gönül, aldırma..." s.(40)

"Gönül her derde katlanır
Gurbet hapishanesinde." s.(41)

Tüm bunlara rağmen Sabahattin Ali yine de "Böyle kepaze hayatı sürüklemekten yorulmuştur."


Döneminin edebiyat anlayışını özümsemesinin yanında, "Sanat, olan ve olmuş her şeyden faydalanır." diyen Sabahattin Ali'nin divan edebiyatı bilgisi de tesadüf değildir elbette. Okuması biraz zor da olsa, divan edebiyatına hakimiyetini kanıtlar nitelikteki Terkib-i Bend'inin okunmasını özellike tavsiye ederim.

İyi kitaplar...

Nurhan Işkın 
07 Kas 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 10/10 puan

Sabahattin Ali şiirlerinde; yalnızlık, umutsuzluk, insanlardan kaçış, aşk ve doğa temalarını sıklıkla dizeleri ile buluşturmuş.

Yazarlığının yanında dizeleri de çok etkileyici olan Sabahattin Ali insanların ortak dertlerini, ortak duygularına da hitap etmeyi başarmış. Yalnızlığını doğa ile paylaşmayı seçerek, bir çok şiirinde dağlar ve rüzgarı çok sık kullanmış ve dizelerinde sitemlerini, özlemlerini dile getirmiş...

Şarkı olarak dinlediğimiz bir çok şiiri ise okurken, eğer sizin geçmişinizde anısı varsa bu şarkıların daha bir hüzün ile okuyacaksınız...

Eser Atilla Özkırımlı'nın sunu yazısıyla başlayıp, Asım Bezirci, Nur Gürani Arslan'ın yazar hakkında ki görüşleri ile devam ediyor...

Şiirleri üç ana başlık adı altında hazırlanmış olup son bölümünde ise eski Türkçe ile yazılmış dizelere yer verilmiş, anlamasam da okurken ahenginden keyif aldım...

Elif Arslan 
 14 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 19 günde · Beğendi · 7/10 puan

Birçok eseri bulunan Sabahattin Ali'nin Bütün Şiirleri...Hem yazar demeliyim hemde şair bu kitabında yer alan bütün şiirlerinde farklı temalara yer vermiş.Sürgüne mahkum edildiği hapishanelerde yattığı için herkesin aslında bildiği ama ona ait olduğunun pek bilinmediği Aldırma Gönül diye bilinen Hapishane Şarkısı şiiri,aşkını dile getirdiği Kıyamadığım,Unutamadığım,Kalbimde Aşkınız şiirleri;öteki şiirler adı altında yer alan dili daha ağır olan şiirleri...Kısacası Sabahattin Ali'nin okunması gereken eserleri arasında gördüğüm bir kitap.Şimdiden iyi okumalar dilerim :)

Fezâ 
06 Oca 10:50 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sabahattin Ali Okumak bir zevktir. Sanata bakış açısını 1936 yılında Varlık dergisinde kendisiyle yapılan bir söyleşide, “Ben hiçbir zaman sanatın maksatsız olduğuna kani olmadım. Sanatın bir tek ve sarih bir maksadı vardır: İnsanları daha iyiye, daha doğruya, daha güzele yükseltmek; insanlarda bu yükselme arzusunu uyandırmak” diyerek sanat görüşünü açıkça ortaya koyar: Sanatın mutlaka bir amacı olmalıdır. Sanatını şiirlerini yazarkende ustalıkla kullanmıştır.Aruz ölçüsüyle yazdığı divan şiirini ve halk şiirini çok iyi bildiğini göreceksiniz şiirlerinde.


Şiirlerinde Aşk, Yalnızlık,umutsuzluk, karamsarlık,konularını işlemiştir. Duygularını şiirle ifade etmiştir. Şiirlerinde toplumu, iç dünyasını ve düşüncelerini yansıtmıştır.

Bakın bu dizelerinde hayatı ne güzel anlatmıştır;


Hayat ki akıp gider bulanık bir su gibi,
Korkulu rüyalarla geçen bir uyku gibi...
Çabalama... Kabul et bunu olduğu gibi!
Hayattan fazla bir şey bekleyenler delidir..


Bir çok şiirde şarkı olmuştur.Kitapta gecenler;

1-Göklerde Kartal Gibiydim (Hapishane Şarkısı 1) – Seslendiren: Volkan Konak


2-Çocuklar Gibi – Seslendiren: Sezen Aksu


3-Dağlar – Seslendiren: Sezen Aksu


4-Aldırma Gönül (Hapishane Şarkısı 5) – Seslendiren: Edip Akbayram


5-Geçmiyor Günler (Hapishane Şarkısı 3) – Seslendiren: Ahmet Kaya


6-Melankoli – Seslendiren: Nükhet Duru


7-Kara Yazı – Ahmet Kaya  

Kitapta geçen bunlardı. Hepsini dinledim.


Şiirlerinden çok etkilendim.Herkese tavsiyemdir.

Sabırlı Firuze 
11 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 9/10 puan

İyi bir okur ve müzik dinleyicisi olduğumu düşünürken bu kitap boş biri olduğunu anlattı bana. O kadar severek dinlediğimiz şarkıların guftecilerini hiç bilmeyip şarkıcıyla özdeşleşmesi büyük bir haksızlık. Bilinçli bir okur olmaya ilk adım olsun artık. Kitaptaki bir çok şiirin bestelenmiş olduğunu görünce çok şaşıracaksınız. İlk yazdığı şiirlerle son yazdığı şiirler arasında büyük farklar var. Olgunlaşmış, hayata bakışı değişmiş olarak karşımıza çıkıyor. Herkes bir şekilde bu şiir yolculuğunu okumali.

Her romanı hatta romanlarındaki her bir satırı yarattığı duygu geçişlerimizin öncüsü olan üstadın şiirlerini de okuyarak ve anlayarak şiirdeki hakkını da vermemiz gerekli düşüncesindeyim..

Merve Uçaroğlu 
 03 May 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 4/10 puan

Sabahattin Ali'nin şiirlerinde halka yönelik , toplumsal içerikte şiirler kaleme aldığını rahatlıkla gozlemleyebiliriz. Hemen her şiirin de kendi duyguları düşünceleri ön plandadır. Öyle ki "Memleketten Haber " adli şiiri yüzünden hapse dahi atılmış memuriyeti elinden alınmıştır . Iddialara göre Sabahattin Ali , Cemal Kuntay'ın sahip olduğu Konya Yeni Dünya Gazetesi'nde Kuyucaklı Yusuf romanını bölümler halinde yayımlamaya başlar. Ama yazara telif hakkını ödemez. Sabahattin Ali de bu durum üzerine kitabın bölümlerini gazeteye göndermeye son verir. "Memleketten Haber " şiirini Sabahattin Ali'nin, Cemal Kuntay'ın bulunmadığı bir toplantıda okudüğün iddia edilmiştir . Iddialara göre Sabahattin Ali bu şiirle Atatürk'e hakaret etmiştir.
MEMLEKETTEN HABER

Hey anavatandan ayrılmayanlar
Bulanık dereler durulmuş mudur?
Dinmiş mi olukla akan o kanlar
Büyük hedeflere varılmış mıdır?

Asarlar mı hala Hakk'a tapanı?
Mebus yaparlar mı her şaklabanı?
Köylünün elinde var mı sabanı?
Sıska öküzleri dirilmiş midir?

(...)

Cümlesi belli der enelhak dese
Hala taparlar mı koca terese
İsmet girmedi mi hala kodese
Kel Ali'nin boynu vurulmuş mudur?

Hapse girdiği şiir budur. Sabahattin Ali her ne kadar kendisine atılan iftira olduğunu söylese de hakimi ikna edememiştir ve 10 ay hapis cezası almıştır

Hapisten çıktıktan sonra memuriyete kabulü için "Benim Aşkım " adlı şiiri kaleme almıştir. Bu şiirden zaman sonra son şiirini "Ruhumun Dalgaları " kaleme almıştır. Diyebiliriz ki hiç haketmediği sebeplerle benliğinden ödün vermiştir. Ruhumun Dalgaları'nda söylediği gibi ;

" Ruhumun dalgaları, koşup kabarmayınız,.
Her damlanız tutuşan göğsüme birer bıçak.
Kalbim bir kayadır ki neredeyse yıkılacak,
Hayalden köpüklerle kalbimi sarmayınız.

Dümdüz olsam diyorum ve kumlu bir sahili
Yalayan sular gibi siz de yavaşlasanız
Bilmediğim yeni bir masala başlasanız
Çekilse kulağımdan hatıraların dili
Ey eski günler artık bana yaklaşmayınız,
Ey hayaller , vurmaya kalbimin sert taşına
Bütün bir hayat bile değmez bir gözyaşına
Ruhumun dalgaları, köpürüp taşmayınız. "

Şiirlerin de hayal kırıklıkları, aşkı, sevgisinden bahsediyor çoğunlukla bana göre . Zaten kendi döneminden etkilendiği için ve toplumcu gerçekçi bi yazar olduğundan bu olmasi gereken bi durum. Şiirlerinin için de en çok sevdiğim ve beğendiğim şiirleri "Hapishane Şarkısı namı diğer "Aldırma gönül" , Hayat ve Ruhumun Dalgaları" adlı siirleridir. Şair bu şiirleriyle , kullandığı dilin sadeliğiyle, ölçüsüyle, konusuyla her ne kadar şiiri sevmesem de beni içine cekmeyi ve şiire ön yargıyla yaklasmamamı bana kanıtlamış oldu. Güzel bir tecrübe oldu bana. Okunması ve üzerine düşünülmesi gereken eserler bence....

Yağmur SÖNMEZ 
11 Tem 2017 · Kitabı okudu · 24 günde · Beğendi · 9/10 puan

Sabahattin Ali’nin bugüne kadar hep düzyazı türündeki eserlerini okumuş birisi olarak edebiyata şiir ile adım attığını öğrendiğimde bu kitabı mutlaka okumam gerektiğini düşündüm. Ve kitabı elime alıp sayfaları çevirdikçe daha önce okumadığım için pişman oldum. Fakat zararın neresinden dönülse kârdır derler.
Kitap üç ana bölümden oluşuyor ve şiirlerin teması genelikle yalnızlık, karamsarlık, özlem, aşk, umutsuzluk,kaçış ve özgürlük… Kısacası insana dair hemen hemen her şeyi içerisinde barındırıyor. Ama Atilla Özkırımlı’nın da sunu yazısında belirttiği gibi “hep bir olumsuzluk dile getiriyor şiirlerinde” ve şiiri duygularını anlatmada bir araç olarak kullanıyor. Zaten yazarın hayatı hakkında biraz bilgi sahibi iseniz çok da yadırgamıyorsunuz bu durumu... Sabahattin Ali’nin kaleminden çıkmış birbirinden güzel bu şiirler için ben daha başka ne söylenebilirim ki! Bestelenmiş şiirlerini okurken bir yandan da dinlemekten keyif aldığım, bitmemesi için günde birkaç şiir okuyarak ilerlediğim fakat son kısımlarını okurken biraz zorlandığım bu eseri okumanızı tavsiye ederim.

Münzevi Okur 
 21 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 21 günde

Kitaba başlar başlamaz daha ilk şiir olan Dağlar ile etkilendim. Devamı da böyle oldu. Her şiirin farklı bir havası var.
Sabahattin Ali ile ilk kez bir kitabından sınavda sorumlu olduğum için tanışmıştım. Kürk Mantolu Madonna ile oldukça hoşuma gitmişti. Ama İçimizdeki Şeytan ile beni oldukça çok etkilemişti. Bu defa romanlarından farklı olarak şiir kitabını okumak istedim. Şiirleri de romanları kadar başarılıymış. Her satırda, her dizede insan kendinden parçalar buluyor. Bazen umutsuz, bazen kırılmış, bazen de sevdalı bir Sabahattin Ali var karşımızda. Yalnız bir insan. Bazı şiirlerini okumasak da biliyoruz. Çünkü çoğu bestelenip şarkı olmuş. Kitabın son bölümü Terkibi bent olduğu ve dili eskiye kaçtığı için biraz anlaşılmazlık var. Ama dikkat edildiğinde oraların dahi ne kadar önemli olduğu anlaşılabilir.
Şuraya da bir Leylim Ley yorumu bırakıyorum:
https://www.youtube.com/watch?v=2kAdcRo9BQU

5 /

Kitaptan 260 Alıntı

Emire Nişli 
 15 May 2016 · Kitabı okudu · 10/10 puan

~ Çocuklar Gibi ~
Bende hiç tükenmez bir hayat vardı,
Kırlara yayılan ilkbahar gibi.
Kalbim her dakika hızla çarpardı,
Göğsümün içinde ateş var gibi.

Bazı nur içinde, bazı sisteydim,
Bazı beni seven bir göğüsteydim,
Kâh el üstündeydim, kâh hapisteydim,
Her yere sokulan bir rüzgâr gibi.

Aşkım iki günlük iptilâlardı,
Hayatım tükenmez maceralardı,
İçimde binlerce istekler vardı,
Bir şair, yahut bir hükümdar gibi.

Hissedince sana vurulduğumu,
Anladım ne kadar yorulduğumu,
Sâkinleştiğimi, durulduğumu
Denize dökülen bir pınar gibi.

Şimdi şiir bence senin yüzündür,
Şimdi benim tahtım senin dizindir,
Sevgilim, saadet ikimizindir,
Göklerden gelen bir yadigâr gibi.

Sözün şiirlerin mükemmelidir,
Senden başkasını seven delidir,
Yüzün çiçeklerin en güzelidir.
Gözlerin bilinmez bir diyar gibi.

Başını göğsüme sakla sevgilim,
Güzel saçlarında dolaşsın elim.
Bir gün ağlayalım, bir gün gülelim,
Sevişen yaramaz çocuklar gibi.

Bütün Şiirleri, Sabahattin AliBütün Şiirleri, Sabahattin Ali
Emire Nişli 
15 May 2016 · Kitabı okudu · 10/10 puan

LEYLİM LEY
Döndüm daldan kopan kuru yaprağa
Seher yeli dağıt beni, kır beni
Götür tozlarımı burdan uzağa
Yarın çıplak ayağına sür beni

Ayın şavkı vurur sazım üstüne
Söz söyleyen yoktur sözüm üstüne
Gel ey hilal kaşlım dizim üstüne
Ay bir yandan sen bir yandan sar beni

Yedi yıldır uğramadım yurduma
Dert ortağı aramadım derdime
Geleceksen bir gün düşüp ardıma
Kula değil, yüreğine sor beni

Bütün Şiirleri, Sabahattin AliBütün Şiirleri, Sabahattin Ali
Emire Nişli 
16 May 2016 · Kitabı okudu · 10/10 puan

KIYAMADIĞIM
Hey bir zaman bakıp bakıp
Seyrine doyamadığım!
Şimdi gurbette bırakıp
Sesini duyamadığım!

Evde kapanıp kaldın mı?
Seyrana çıkıp güldün mü?
Başkalarının oldun mu?
'Benimsin!' diyemediğim!

Akıtıp gözüm yaşını
Hatırlarım gülüşünü;
Kıvırcık saçlı başını
Göğsüme koyamadiğım!

Dik yamaçların selisin,
Sen benden daha delisin,
Şimdi kimlerin kulusun?
Başını eğemediğim!

Nasıl vurgunum bilirdin,
Niçin benden yüz çevirdin?
Kimlerin koynuna girdin?
Öpmeye kıyamadığım!

Bütün Şiirleri, Sabahattin AliBütün Şiirleri, Sabahattin Ali
Emire Nişli 
17 May 2016 · Kitabı okudu · 10/10 puan

UZAKTA
Her gün seni arıyorum,
Niçin benden uzaktasın?
Dağa taşa soruyorum:
Niçin benden uzaktasın?

Yanık bir bülbül ötüyor,
Sesini hatırlatıyor;
Yüzün gözümde tütüyor,
Niçin benden uzaktasın?..

Çimenler sararıp yanmış,
Çiçekler yere kapanmış,
Yeryüzü çöllere dönmüş,
Niçin benden uzaktasın?..

Şu köşede otururdun,
Şurada ayakta dururdun,
Şurada salınır yürürdün;
Niçin benden uzaktasın?..

Yüzüm gülmeye üşenir,
Gözümden yaşlar boşanır,
Sen yokken nasıl yaşanır?
Niçin benden uzaktasın?..

Bütün Şiirleri, Sabahattin AliBütün Şiirleri, Sabahattin Ali
Emire Nişli 
15 May 2016 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Aldırma Gönül
Başın öne eğilmesin
Aldırma gönül aldırma
Ağladığın duyulmasın
Aldırma gönül, aldırma

Dışarda deli dalgalar
Gelip duvarları yalar
Seni bu sesler oyalar
Aldırma gönül, aldırma

Görmesen bile denizi
Yukarıya çevir gözü
Deniz dibidir gökyüzü
Aldırma gönül, aldırma

Dertlerin kalkınca şaha
Bir sitem yolla Allah’a
Görecek günler var daha
Aldırma gönül, aldırma

Kurşun ata ata biter
Yollar gide gide biter
Ceza yata yata biter
Aldırma gönül, aldırma

Bütün Şiirleri, Sabahattin AliBütün Şiirleri, Sabahattin Ali
Emire Nişli 
15 May 2016 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Ben Gene Sana Vurgunum
Seneler sürer her günüm,
Yalnız gitmekten yorgunum;
Zannetme sana dargınım,
Ben gene sana vurgunum.

Başkalarına gülsem de,
Senden uzakta kalsam da,
Sevmediğini bilsem de
Ben gene sanavurgunum.

Dağları aşınca başım,
Geri kaldı her yoldaşım,
Gerl sevgilim, gel kardaşım,
Ben gene sana vurgunum.

Gönlüm seninkine yardı,
Aynı şeyleri duyardı;
Ayaklarımız uyardı...
Ben gene sana vurgunum.

Bütün Şiirleri, Sabahattin AliBütün Şiirleri, Sabahattin Ali
Gülşah Güler 
02 Nis 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Sen bir acayip şarapsın,
Daha içmeden kandım

Bütün Şiirleri, Sabahattin Ali (Sayfa 44 - YKY)Bütün Şiirleri, Sabahattin Ali (Sayfa 44 - YKY)