Bütün Şiirleri

8,8/10  (74 Oy) · 
242 okunma  · 
67 beğeni  · 
2.452 gösterim
"Aşkını candan duymuşumrnCanım yoluna koymuşumrnTam dokuz yaşındaymışımrnDünyaya geldiğin zaman.rnrnKimbilir nasıl güzeldin,rnGöklerden yere süzüldünrnBenim alnıma yazıldınrnDünyaya geldiğin zaman."rnrnDağlar ve Rüzgar, Kurbağanın Serenadı ve öteki şiirler...
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  152
 • ISBN:
  9789753639019
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Nurhan Işkın 
07 Kas 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 10/10 puan

Sabahattin Ali şiirlerinde; yalnızlık, umutsuzluk, insanlardan kaçış, aşk ve doğa temalarını sıklıkla dizeleri ile buluşturmuş.

Yazarlığının yanında dizeleri de çok etkileyici olan Sabahattin Ali insanların ortak dertlerini, ortak duygularına da hitap etmeyi başarmış. Yalnızlığını doğa ile paylaşmayı seçerek, bir çok şiirinde dağlar ve rüzgarı çok sık kullanmış ve dizelerinde sitemlerini, özlemlerini dile getirmiş...

Şarkı olarak dinlediğimiz bir çok şiiri ise okurken, eğer sizin geçmişinizde anısı varsa bu şarkıların daha bir hüzün ile okuyacaksınız...

Eser Atilla Özkırımlı'nın sunu yazısıyla başlayıp, Asım Bezirci, Nur Gürani Arslan'ın yazar hakkında ki görüşleri ile devam ediyor...

Şiirleri üç ana başlık adı altında hazırlanmış olup son bölümünde ise eski Türkçe ile yazılmış dizelere yer verilmiş, anlamasam da okurken ahenginden keyif aldım...

muhammet moroglu 
 23 Eki 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Hepimizin aşina olduğu şarkı sözleri, okurken şarkıları söyleyerek ve zevkle okudum. Hatta şarkıları açıp dinleyerek. Kitapta ilk önce Sabahattin Ali'nin kitaplarının nasıl çıkmaya başladığı,kimlerin ona destek olduğu ve 3 bölümden oluşan şiir kitabı açıklanmış. Sonra şiirler başlıyor bir solukta okuyabileceğiniz. Kitabın son bölümünde ise Sabahattin Ali'nin farklı tarzlardaki denemeleri var neredeyse her türden. Terki bend, Gazel tarzı eserleri son olarakta kendi notlarıyla bitiyor kitap. İyi okumalar...

Ferah 
29 Mar 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Her romanı hatta romanlarındaki her bir satırı yarattığı duygu geçişlerimizin öncüsü olan üstadın şiirlerini de okuyarak ve anlayarak şiirdeki hakkını da vermemiz gerekli düşüncesindeyim..

elif akkoca 
25 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Uzun uğraşlar sonucu edinebildiğim şiir kitabı.Üç ay boyunca bakmadığım kitap sitesi, sahaf kalmamıştı.Tam umudumun tükendiği anda buldum.O yüzden kitaplığımın en kıymetlilerindendir.
Kitap 3 bölümden oluşuyor.Bunlardan yalnızca 1. Bölümdeki Dağlar ve Rüzgar kitabındaki şiirler içerik olarak Sabahattin Ali tarafından oluşturulmuş.
Şiirlerin çoğu bildiğimiz şarkılar bugün.İnsan bu sözlerin Sabahattin Ali'ye ait olduğunu öğrenince daha çok seviniyor.
Uzun yıllar hapis yatan, sürgüne giden Sabahattin Ali'nin şiirlerinde de bu hava hakim.Özlem, hasret, unutulma korkusu, göremediği bahar çiçekleri, hapislik, ayrı kaldığı sevdiği...Yaşadığı her şeyden bir parça var dizelerinde.Bu da aradan geçen onca yıldan sonra bile dokunuyor yüreklere ve Sabahattin Ali'yi Sabahattin Ali yapıyor.

''Elbet ihtiyarlayıp toprağa döneceğiz
Biz bir günde parlayıp bir günde söneceğiz.''

KeMâL 
22 Oca 23:01 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kısa sürede okuduğum bir eser oldu. Sayfa sayısı 160 ama son 30 sayfayı inanın anlamakta zorlandım ve bu yüzden de 1 puan düşürdüm. Kabahat yazarın da değil aslında. Keşke o kelimelerin açıklaması ya da şiirlerdeki dizelerin açıklamaları olsaydı.

Sabahattin Ali'nin ilk edebiyata girişini şiirlerle yaptığını bilmiyordum öğrenmiş oldum. Kendi şiir kitabındaki şiirleri beğenmeyip özür dileyerek başlayan bir başka şair yok sanırım. Gerçekten mükemmel bir şahsiyet. Yazarın ilk başlarda Pertev Naili Boratav ve Nihal Atsız'la birlikte aynı okulda okuması ve onunla iyi anlaşması da gerçekten şaşırtıcı.Tabi sonradan araları bozuluyor. Hayatını okumanızı kesinlikle tavsiye ediyorum. https://tr.wikipedia.org/wiki/Sabahattin_Ali

3 bölümden oluşuyor eser. 1. kısımdaki şiirler gayet yakından tanıdığımız ve şarkılarda dinlediğimiz şiirlerden oluşuyor. O kadar çok beğendim ki... Gerçekten şaheser. 2. bölümdeki şiirler bi nebze daha tanınmadık olsa da yazarın şiirlerini okudukça hayatını ve yaşam tarzını, düşüncelerini de anlamış oldum. Hele 3. bölüm ise okumakta ve anlamakta zorlandığım çeşitli türlerden oluşuyor. Beyit mi ararsın, gazel mi ? Aruz mu ararsın, deneme mi ? Her şeyden var. Gerçekten öylesine bilmediğim ve anlamadığım kelimeler vardı ki okumasam da sondaki uyaklar gerçekten inanılmaz.

Kitapta genellikle hapishane de geçen duyguları öne çıkmış. Özlem, umutsuzluk ve yalnızlık had safhada. Ama aynı zamanda bir yanda aşk bir yanda da mutluluk var. Yazarın hayatını şiirlerden anlamak çok hoş. Sitemlerini satırlarına yazmış, sevgisini ve aşkını dizelere hapsetmiş. Sabahattin Ali gerçekten çok farklı hayat yaşamış. Yaşamındaki zorluklar, aşklar hepsini anlatmış. Hayat tecrübesini diyelim.
Muallim şiirini çok beğendim. Hayatla ilgili beklentisi ve tecrübelerinden aldığı dersler gerçekten çok güzel ve doğru.

Çok beğendim ama son bölüm hariç. Bu yüzden de objektif olarak 1 puan kıstım ama kesinlikle okunulması gereken bir eser. Bu şiirle de incelemeye son vereyim.

Göklerde Kartal Gibiyim - Volkan Konak

https://www.youtube.com/watch?v=CVPxcLLPIxk

Enes Sezer İslamoğlu 
17 Kas 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Şiirlerini zaten biliyorsunuz! Ezbere bile okuyacaklarınız olacaktır. Şarkı olarak dinlediğimiz bir çok şiiri okuyup daha da anlam kazandıracaksınız. Şiirlerinde insanı alıp götüren dizelerle karşılaşmanız oldukça muhtemeldir. Aşkı, sevmeyi, özlemi, umudu tadıp zevkle çevireceksiniz sayfaları...

Burcu 
02 Nis 2016 · Kitabı okudu · 13 günde · Beğendi · 10/10 puan

Sabahattin Ali severlerin mutlaka okuması gereken bir kitap diye düşünüyorum. Ben "Canım Aliye, Ruhum Filiz" kitabını okuduktan sonra onun hayatını daha çok merak eder olmuştum. Edebiyat dünyasına duyguların en iyi ifade edilme biçimi olan şiirle adım atmasını ise tesadüf olarak görmüyorum... şiirlerinde egemen olan tema özgürlük, sevgi, yalnızlık ve ölüm. Üstelik yayımlattığı dönemde vatan millet sevgisinin anlatıldığı halk şiirleri egemenken. hece ölçüsü ile halk şiirleri olmayan şiirler yazar yani özgünlüğünü ilan eder bence. Yaşama bağlılığını anlatan şiirleri de vardır ancak hakim olan duygu: özgürlüğü kısıtlanmış, sevgisine karşılık bulamamış, insanlar içinde yalnız kalmış bir adamın çaresizliği ve sık sık ölümü düşünmesi. Bazen Allah'a isyan ederken görüyoruz bazense ona sığınırken. zıtlıklar, çelişkiler içinde kalmış bir Aydın'ın dünyasını tanımak ona olan hayranlığımı bir kez daha artırdı. 68 yıl önce bugün ölmüş olabilir fakat kendisinin de dediği gibi. "HEP GENÇ KALACAĞIM"

Samet Dönmez 
22 Kas 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 9/10 puan

Sabahattin Ali'yi anlamak onun şiirlerini anlamaktan geçer. Çoğu yazar gibi o da edebi hayatına şiir yazarak başlamış daha sonra öyküye ve romana yönelmiştir. Onun Sinop'da Konya'da İstanbul'da cezaevlerinde yazdığı şiirleri insanın ruhundan bir parça götürmekte adeta. Dağlar, Çocuklar Gibi, Kara Yazı ve tabi ki Leylim Ley ile Hapishane Türküsü V ( Aldırma Gönül) gibi bir çok şiiri usta sanatçılar tarafından türküleştirilmiştir. Bu şiirlerin hikayesini anlamak içn en azından Ali'nin bir kere olsun hayatını okumak gerekir. Öykülerinde kendini anlattığı kısımları dikkatle incelemek gerekir.

Halil Yavuz KAYA 
09 Mar 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir kitabının ön sözün de diyor ki Sabahattin Ali: "şiir ve hikayelerimin arasında, yazmış olmaktan utanacağım kadar kötüleri olduğunu biliyorum. Bunların bir kısmının çocuk denecek bir yaşta yazılmış olmaları bence bir mazeret değildir; çünkü bu çeşit bir yazıyı her hangi bir imzanın üstünde görsem, sahibini ıslah olmaz bir zevksizlik ve tam bir istidatsızlıkla suçlandırmakta tereddüt göstermem."
Nezaketle şöyle bitiriyor yazarımız sözünü : "iyiyi kötüden ayırma külfetini okuyucuya bıraktığım için özür dilerim."
Ayrıca yazar yaşam pencersinden edebiyat dünyasına şiirle açılıyor.
Cumhuriyetin onuncu yılı münasebetiyle ceza evinden af ile tahliyesinden sonra bir daha şiire pek yanaşmıyor. dergilerde tek tük bir kaç dizesi var o kadar.
Hikaye, roman ve cevirilere yönelliyor.
Ancak, Sabahattin Ali okuyorsak eğer, kütüphanemizde bu kitap bulunması gerektiğine inanıyorum.

Nevzat ARAZ 
01 Eki 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 8/10 puan

Bunca güzel ezginin sözlerinin Sabahattin Ali nin şiirlerin den derlendigini bu kitap sayesinde öğrendim ,çok geç kalmışım ogrenmekle bunun için kendimi ayipliyorum ..

3 /

Kitaptan 115 Alıntı

Emire Nişli 
15 May 2016 · Kitabı okudu · 10/10 puan

LEYLİM LEY
Döndüm daldan kopan kuru yaprağa
Seher yeli dağıt beni, kır beni
Götür tozlarımı burdan uzağa
Yarın çıplak ayağına sür beni

Ayın şavkı vurur sazım üstüne
Söz söyleyen yoktur sözüm üstüne
Gel ey hilal kaşlım dizim üstüne
Ay bir yandan sen bir yandan sar beni

Yedi yıldır uğramadım yurduma
Dert ortağı aramadım derdime
Geleceksen bir gün düşüp ardıma
Kula değil, yüreğine sor beni

Bütün Şiirleri, Sabahattin AliBütün Şiirleri, Sabahattin Ali
Emire Nişli 
16 May 2016 · Kitabı okudu · 10/10 puan

KIYAMADIĞIM
Hey bir zaman bakıp bakıp
Seyrine doyamadığım!
Şimdi gurbette bırakıp
Sesini duyamadığım!

Evde kapanıp kaldın mı?
Seyrana çıkıp güldün mü?
Başkalarının oldun mu?
'Benimsin!' diyemediğim!

Akıtıp gözüm yaşını
Hatırlarım gülüşünü;
Kıvırcık saçlı başını
Göğsüme koyamadiğım!

Dik yamaçların selisin,
Sen benden daha delisin,
Şimdi kimlerin kulusun?
Başını eğemediğim!

Nasıl vurgunum bilirdin,
Niçin benden yüz çevirdin?
Kimlerin koynuna girdin?
Öpmeye kıyamadığım!

Bütün Şiirleri, Sabahattin AliBütün Şiirleri, Sabahattin Ali
Emire Nişli 
17 May 2016 · Kitabı okudu · 10/10 puan

UZAKTA
Her gün seni arıyorum,
Niçin benden uzaktasın?
Dağa taşa soruyorum:
Niçin benden uzaktasın?

Yanık bir bülbül ötüyor,
Sesini hatırlatıyor;
Yüzün gözümde tütüyor,
Niçin benden uzaktasın?..

Çimenler sararıp yanmış,
Çiçekler yere kapanmış,
Yeryüzü çöllere dönmüş,
Niçin benden uzaktasın?..

Şu köşede otururdun,
Şurada ayakta dururdun,
Şurada salınır yürürdün;
Niçin benden uzaktasın?..

Yüzüm gülmeye üşenir,
Gözümden yaşlar boşanır,
Sen yokken nasıl yaşanır?
Niçin benden uzaktasın?..

Bütün Şiirleri, Sabahattin AliBütün Şiirleri, Sabahattin Ali
Emire Nişli 
15 May 2016 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Çocuklar Gibi
Bende hiç tükenmez bir hayat vardı
Kırlara yayılan ilkbahar gibi
Kalbim hiç durmadan hızla çarpardı
Göğsümün içinde ateş var gibi

Başını göğsüme sakla sevgilim
Güzel saçlarında dolaşsın elim
Bir gün ağlayalım, bir gün gülelim
Sevişen yaramaz çocuklar gibi

Hissedince sana vurulduğumu
Anladım ne kadar yorulduğumu
Sakinleştiğimi durulduğumu
Denize dökülen bir pınar gibi

Başını göğsüme sakla sevgilim
Güzel saçlarında dolaşsın elim
Bir gün ağlayalım, bir gün gülelim
Sevişen yaramaz çocuklar gibi

Sözün şiirlerin mükemmelidir
Senden başkasını seven delidir
Yüzün çiçeklerin en güzelidir
Gözlerin bilinmez bir diyar gibi

Başını göğsüme sakla sevgilim
Güzel saçlarında dolaşsın elim
Bir gün ağlayalım, bir gün gülelim
Sevişen yaramaz çocuklar gibi

Başını göğsüme sakla sevgilim
Güzel saçlarında dolaşsın elim
Bir gün ağlayalım, bir gün gülelim
Sevişen yaramaz çocuklar gibi

Bütün Şiirleri, Sabahattin AliBütün Şiirleri, Sabahattin Ali
Emire Nişli 
15 May 2016 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Aldırma Gönül
Başın öne eğilmesin
Aldırma gönül aldırma
Ağladığın duyulmasın
Aldırma gönül, aldırma

Dışarda deli dalgalar
Gelip duvarları yalar
Seni bu sesler oyalar
Aldırma gönül, aldırma

Görmesen bile denizi
Yukarıya çevir gözü
Deniz dibidir gökyüzü
Aldırma gönül, aldırma

Dertlerin kalkınca şaha
Bir sitem yolla Allah’a
Görecek günler var daha
Aldırma gönül, aldırma

Kurşun ata ata biter
Yollar gide gide biter
Ceza yata yata biter
Aldırma gönül, aldırma

Bütün Şiirleri, Sabahattin AliBütün Şiirleri, Sabahattin Ali
Emire Nişli 
15 May 2016 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Ben Gene Sana Vurgunum
Seneler sürer her günüm,
Yalnız gitmekten yorgunum;
Zannetme sana dargınım,
Ben gene sana vurgunum.

Başkalarına gülsem de,
Senden uzakta kalsam da,
Sevmediğini bilsem de
Ben gene sanavurgunum.

Dağları aşınca başım,
Geri kaldı her yoldaşım,
Gerl sevgilim, gel kardaşım,
Ben gene sana vurgunum.

Gönlüm seninkine yardı,
Aynı şeyleri duyardı;
Ayaklarımız uyardı...
Ben gene sana vurgunum.

Bütün Şiirleri, Sabahattin AliBütün Şiirleri, Sabahattin Ali
Mehmet Sinan Gündüz 
23 Tem 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Ebedi
Maskesi çabuk düşer temiz olmayanların;
Nihayet içini görerek insanların,
Göğsüme küçük bir kuş gibi sokulacaksın..

Bütün Şiirleri, Sabahattin Ali (Sayfa 72)Bütün Şiirleri, Sabahattin Ali (Sayfa 72)
kitapları seven 
31 Ara 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

BABAM İÇİN

Allahım!.. İşte bugün, 
Şu zavallı ömrümün 
En matemli bir günü. 

Elim böğrümde kaldım, 
Ben bugün haber aldım: 
Babamın öldüğünü.

 Bitti hayatın tadı,
 Bu haber bırakmadı,
 Dudağımda tebessüm. 

Kalbim oyuldu yer yer,
Aman Yarabbi, meğer
Ne acıklı imiş ölüm.

 Daha birkaç gün evvel,
 Yüzümü okşayan el,
 Şimdi toprak oluyor.

 Kendi vücudum kadar 
Bana yakın olanlar,
Birden, uzak oluyor.

 Ah Baba!.. Daha düne
 Kadar senin göğsüne
 Saklıyordum başımı.

İnan babacığım, inan, 
Bu ateş, menba’ından 
Kuruttu gözyaşımı...

Bütün Şiirleri, Sabahattin Ali (Sayfa 87 - Yapı Kredi Yayınları)Bütün Şiirleri, Sabahattin Ali (Sayfa 87 - Yapı Kredi Yayınları)
pandanın kitaplığı 
06 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Yaşlar ki bir ırmaktır, dertleri sürür gider,
Gözyaşları içinde seneler yürür gider.

Bütün Şiirleri, Sabahattin Ali (Sayfa 62 - YKY)Bütün Şiirleri, Sabahattin Ali (Sayfa 62 - YKY)