Bütün Şiirleri

·
Okunma
·
Beğeni
·
41,6bin
Gösterim
Adı:
Bütün Şiirleri
Baskı tarihi:
Ocak 2013
Sayfa sayısı:
247
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750805288
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yapı Kredi Yayınları
Orhan Veli: Türk şiirinin "zincirkıran"ı, "kasketgiydiren"i, "sivilleştiren"i, "açıkhavaozanı" ...

"Orhan Veli çok daha ileriye bir adım attı: Şiirin kendi öz bir dili, bir vezni olmadığı gibi kendine öz konuları da olmayacağını gösterdi, ahengin, musikinin de şiirden kaldırılabileceğini anlattı."
-Nurullah Ataç

"Orhan Veli'nin kavgası, edebiyatımızın en büyük kavgasıdır, buna inanıyorum. Irmağın yatağını daha doğal bir vadiye indirdi. Şiire kasket giydirdi, sivilleştirdi onu. Bugünkü şiir verimleri onun daha verimleridir biraz."
-Cemal Süreyya

"Her tümce bir yana, açık havanın ozanıdır Orhan Veli her anlamda. Caddeler genişledi, kitaplar inceldiyse Çalap'ın işi değildir bu. Geleceğe doğru süren bir şimdinin şiir etkisi! Yalnızca gam değişikliği de değil, hepten Atonal. Orhan Veli olayı da, olaylığını yitirmiştir artık. Şiiri ise kalmıştır görünüyor, geniş açıdan bir deyişle."
-Ece Ayhan

(Arka Kapak)
247 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Ahmet Haşim 1921'de bir şiirinde "Göllerde bu dem bir kamış olsam," dedi diye "Şiirde nasıl 'kamış' lafını kullanırsın be adam?" denerek arkasından edilmeyen laf, hakaret, eleştiri kalmamıştır. Yıllar sonra Orhan Veli şiiri öyle bir yere getirir ki bir şiirinin sonunu Ahmet Haşim'in bu dizesine gönderme yaparak "Bir de rakı şişesinde balık olsam," diye bitirdiğinde kimse bu durumu yadırgamaz.

1942 yılında "Garip" kitabı basılır. Büyük tepki çeker kitap. O zamana kadar Türk şiiri kahramanlık hikâyelerini, destanları, aşkı, sevgiyi, güzellemeleri anlatır. Ama Orhan Veli Kitabe-i Seng-i Mezar (Mezar Taşındaki Yazıt) şiirinde tüm bu genellemelerin dışına çıkarak tek derdi ayağındaki nasır olan sıradan bir insanı, Süleyman Efendi'yi, sokar hayatlarımıza. İlk bölümü Garip kitabında yayınlanan üç bölümlük bu şiirden sonra Orhan Veli "şiire nasırı sokan adam" diye anılmaya başlar. Şiir o kadar çok beğenilir ve dilden dile dolaşır ki Orhan Veli'nin ününe ün katar. Öyle ki, yıllar sonra yazdığı otobiyografik şiirinin girişinde kendisini şöyle tarif eder şair:

Ben Orhan Veli
"Yazık oldu Süleyman Efendiye"
Mısra-i meşhurunun mübdii

Hayatı boyunca uyağa karşı savaşır, şiirin serbest ölçüde yazılması ve kalıplardan kurtulması için mücadele verir. Ne yazık ki genç sayılabilecek bir yaşta, 36 yaşında, belediyenin açtığı bir çukura düştükten sonra beyin kanaması geçirerek ölür. Hep alt etmeye çalıştığı uyak onu mezar taşında yakalar. Orhan Veli'nin Aşiyan Mezarlığı'ndaki mezar taşında sadece şu iki satır yazmaktadır:

Orhan Veli
1914-1950

Şiiri niçin mi okumalıyız? Bazen sadece şairinden dolayı...
247 syf.
Orhan Veli’nin şiirleriyle de sonunda tanışabildim. Şiirlere olan ilgim her geçen gün artıyor. Bazen kapalı şiirlerde anlamlar çıkarmaya çalışırken, bazen anlamı oldukça açık şiirler okuyorum. Oysa eskiden, şiirdeki güzelliği bilmediğim zamanlarda çok saçma bulurdum. Zaman insanın, duygu ve düşüncelerini değiştiriyor. Bir kelimeden dahi etkilenen, düşüncelere dalan biri haline getirebiliyor.
Son zamanlarda bir çıra gibi yanmaya hazır bekliyorum. Sonra Orhan Veli'nin dizeleri sağ olsun. Bir kıvılcım ile beraber tutuşturdu. İyice alev aldım. Bu gidişle geriye küllerimden başka da bir şey kalmayacak.

Yine bir şiir kitabının kapağını açıyorum. Ama şiirden önce dikkatimi çeken beni etkileyen o sıcacık gelen, daha çok yalnızlara, yalnız hissedenlere hitap eden kısacık ‘Garip’ için yazdığı önsöz oldu. Yalnızlığı o kadar sevmiş ki zaman zaman arar hale gelmiş. Sonra 1941 yılında yazdığı önsöz var. Bu biraz uzun... Sanat ve Şiir üzerine olan düşüncelerini aktarıyor. Ve sonra 'Netice' deyip şiirlere geçiyor. Ama ne geçiş. Mısralar da sürükleniyorum. Bazen bir garip hissediyorum. Rüyalar da dolaşıyorum. İnsanlar hakkındaki iyi ve kötü düşüncelere, mısralara rastlıyorum. Sonra bir bakıyorum elleri nasırlı işçi olmuşum. Bazen de bir yalnızım, intiharın ucundayım. Tüm bu hislerin yanında içimde dolup taşan bir sevgi var. Bir aşk taşıyorum. Daha neler neler… İşte Orhan Veli’nin dizelerinde ben bu duygularla birlikteyim. Bazen bazı satırları tekrar tekrar okudum. Çünkü okutturuyor kendini… Dedim ya şiir bu. Bin bir türlü duyguya atlıyor insan bu satırlarda… Şiir okurken arka fonda çalan enstrümantal müziklerin bu duygu yoğunluğunu oldukça çok arttırdığını düşünüyorum.

Tüm şiirlerini anladım, sevdim demeyeceğim. Anlam veremediğim şiirlerde vardı. Bu şiirleri yazarken amacı neydi? Ne düşünüyordu? Nasıl bir kafayla yazdı merak ediyorum. Genel olarak şiirleri açık bir anlatıma sahip. Her insanın anlayabileceği, duygusal yöne ağırlık veren insanların daha da çok anlayabileceği bir yazım tarzı var. Ama en iyi anlayan da elbette yalnızlar olacaktır.
Keyifli Okumalar dilerim…
247 syf.
·Puan vermedi
Orhan Veli'nin kısa hayat hikayesi,1914 yılında İstanbul'da başladı.Kendisi bu hikayeyi şöyle anlatır:"1914 yılında doğdum.1 yaşında kurbağadan korktum.9 yaşında okumaya,10 yaşında yazmaya merak saldım.13'te Oktay Rıfat'ı,16'da Melih Cevdet'i tanıdım.17 yaşında bara gittim.18'de rakıya başladım.19'dan sonra avarelik devrim başlar.20 yaşından sonra da para kazanmasını ve sefalet çekmesini öğrendim.25'imde başımdan bir otomobil kazası geçti.Çok aşık oldum.Hiç evlenmedim." 

Orhan Veli,Oktay Rifat ve Melih Cevdet Varlık dergisindeki ölçü ve uyak olmadan,şairanelik duygularından uzak olarak yeni bir şiir akımı başlattılar.Bu akım için yazılan şiirlerini Garip isimli kitapta topladılar.Garipçiler ismi ile anılmalarının nedeni budur. 

Orhan Veli'yi sadece İstanbul'u Dinliyorum,Anlatamıyorum gibi çok bilindik şiirleriyle tanıyordum bu kitabı okumadan önce.Bilmediğim,daha önce hiç duymadığım ya da herhangi bir yerde okumadığım nice güzel şiiriyle tanıştım bu kitapta.Şiirlerinin hepsini sevdim diyemeyeceğim bazı şiirlerini okuyunca acaba neden bunları yazdı dediğim ya da anlam veremediğim şiirleri de oldu.Ama şiirleri genel olarak açık bir anlatıma sahip,herkesin anlayabileceği tarzda şiirler.
"Aşk Resmi Geçiti" adlı şiirinin şairin ölümünden sonra diş fırçasını sardığı kağıttan çıkması epey şaşırttı beni.
En beğendiğim şiiri de "Yalnızlık Şiiri" oldu.

Bilmezler yalnız yaşamayanlar,
Nasıl korku verir sessizlik insana;
İnsan nasıl konuşur kendisiyle;
Nasıl koşar aynalara,
Bir cana hasret,
Bilmezler.

Şiir seven her okurun okumasını tavsiye ederim, mutlaka kendinizden bir şeyler bulacaksınız.
Keyifli okumalar..:))
220 syf.
·145 günde·Beğendi·10/10 puan
2019 yılının zincir oluşturmasının sonlarına doğru yaklaşıyorum. Her güne bir şiir okuma adlı temamda* yıla Orhan Veliyle veda ettiğim için çok mutluyum. Orhan Veli bana göre çok iyi bir şair, çok farklı bir şair. Cemal Süreya'nın dediği gibi şiire kasket giydirdi, sivilleştirdi şiiri. Her şeyden önce herkesten farklı bir şiire yolculuk yaptı. Kimseyi benimsemedi, hiçbir akımdan etkilenmedi. Orhan Veli şiirini oluşturdu. Ve ben bu şiiri çok fazlasıyla seviyorum. Orhan Veli'nin tüm şiirlerinin olduğu kitap benim favorilerim arasında. Bence herkes Orhan Veliyi okumalı, anlamalı ve tartışmalı büyük şairi.

*2019 yılının her gününe bazen az mısralı, bazen düşüncesi büyük bir şiir sıkıştırdım. Böylece bir zincir oluşturdum 365 gün boyunca. 365 gün şiir okudum diyebileceğim artık. Nazım Hikmetle başladığım yolculuğuma Orhan Veliyle son veriyorum. Araya çok büyük isimler olan Attila İlhan, Cemal Süreya ve Gülten Akın'ı da dahil ettim. Yolculuğuma böyle şairler tanıklık ettiği için mutluyum. Umarım 2020de de en az 2019 kadar güzel şiirler arkadaşlık eder bana. ^^
176 syf.
·Beğendi·10/10 puan
HARBE GİDEN

Harbe giden sarı saçlı çocuk !
Gene böyle güzel dön ;
Dudaklarında deniz kokusu ,
Kirpikleri de tuz ;
Harbe giden sarı saçlı çocuk !

Yıllar önce bu şiirle sevdim Orhan Veli'yi
Sevdiğim şairlerin en başında gelen bir isim. Şiiri onunla ve arkadaşları Melih Cevdet ve Oktay Rifat'la sevdim
Bu kitapta Orhan Veli'nin tüm şiirlerini okuyabilirsiniz kesinlikle beğeneceginize eminim Kitaplarla kalın unutmayın kitaplar en iyi dostlarımızdır
247 syf.
·Beğendi·10/10 puan
bir garip orhan veli, suleyman efendi siirinde kendimi buldugum muhtesem bi sair, hep cok sevdim ve sevecegim. incelemeye gerek yok okumaniz yeterlidir. sevgiler.

“yazık oldu süleyman efendiye”
176 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10 puan
Belki o'nu anlatmaya da kelimeler kifayetsizdir ve o belediye çukuruna sövmek o'nun yokluğunda gayet tabiidir...
Lise öğrencisiydim edebiyat hocamın bana uygun gördüğü dönem ödevi seçimiydi iyi ki de yapmış belki o zamanlardan belliydi başka duruşum başkaldırı sevişim ki değişim yaratan yadırganan hatta alaya alınan bu şairi ödev bileyim istemişti bu kitaptaki tüm şiirleri ezberlemiştim :)
247 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Merhaba kitap severler;

Edebi yönünü şiirlerine ve tasvirleyerek Orhan Veli'nin şiirde köklü değişim yaparak,uyak kavramını önemsemeden yeni bir başlangıca imza atar...

Orhan Veli'nin şiir anlayışı; toplumsal yapını yerine gündelik yaşantısından halka hitap ederek kısa sürede kendini ıspatlamış olup günümüze kadar gelen nadir kişilerdendir...

DEĞİL
Bilmem ki nasıl anlatsam;
Nasıl, nasıl, size derdimi!
Bir dert ki yüreklet acısı,
Bir dert ki düşman başına,
Gönül yarası desem...
Değil!
Ekmek parası dedem...
Değil!
Bir dert ki...
Dayanılır şey değil.

@yapikrediyayinlari 'ndan çıkan #Orhanveli 'nin kaleme aldığı #Bütünşiirleri isimli kitabı okuyup inceledim.

Kitap ve sevgiyle kalın...

#fundaileheryerdeoku
#heryerdeoku#books
#bookstagram#fyp
#benimkütüphanem
#etamin
247 syf.
Okuduğum ilk şiir kitabımdı... Ezberlediğim ilk şiiri "Anlatamıyorum" ben Orhan Veli 'den sonra şiir yazmaya başladım...
Bu da benden; ...
'Garip ama güzel
Savunduğu düşünceler
Haklıda bence
Ruha zincir vurmak
kimin haddine...!🖊
247 syf.
·3 günde·9/10 puan
Şiir kitabı hakkında ne yorum yaparım diye çok düşündüm ama pek de bulamadım. Necip Fazıl ile kıyaslayınca tamamen zıt oluşumda geldi bana. Necip Fazıl'ın kafiyeli ve anlamlı dizelerine Orhan Veli'nin sade ve serbest şiirleri sizi daha az yoracak bence. Üslubu çok sade ve doğal. Beğendim tabiki de. Aralarındaki bazı şiirlerin günümüz şarkıcıları tarafından bestelenmesi de ayrı güzel. Arada açıp okumak, rahatlamak için evinizde olması gereken bir eser. Sizlere de tavsiye ederim. İyi okumalar...
Beni bu güzel havalar mahvetti
Tütüne böyle havada alıştım,
Böyle havada aşık oldum;
Eve ekmek ve tuz götürmeyi
Böyle havalarda unuttum;
Şiir yazma hastalığım böyle havalarda nüksetti;
Beni bu güzel havalar mahvetti.
Alınlardan akan ter,
Cephelerde harcanan kurşun;
Sizin için mezarlar, mezar taşları; Hapishaneler, kelepçeler, idam cezaları,
Sizin için;
Her şeyi sizin için.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Bütün Şiirleri
Baskı tarihi:
Ocak 2013
Sayfa sayısı:
247
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750805288
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yapı Kredi Yayınları
Orhan Veli: Türk şiirinin "zincirkıran"ı, "kasketgiydiren"i, "sivilleştiren"i, "açıkhavaozanı" ...

"Orhan Veli çok daha ileriye bir adım attı: Şiirin kendi öz bir dili, bir vezni olmadığı gibi kendine öz konuları da olmayacağını gösterdi, ahengin, musikinin de şiirden kaldırılabileceğini anlattı."
-Nurullah Ataç

"Orhan Veli'nin kavgası, edebiyatımızın en büyük kavgasıdır, buna inanıyorum. Irmağın yatağını daha doğal bir vadiye indirdi. Şiire kasket giydirdi, sivilleştirdi onu. Bugünkü şiir verimleri onun daha verimleridir biraz."
-Cemal Süreyya

"Her tümce bir yana, açık havanın ozanıdır Orhan Veli her anlamda. Caddeler genişledi, kitaplar inceldiyse Çalap'ın işi değildir bu. Geleceğe doğru süren bir şimdinin şiir etkisi! Yalnızca gam değişikliği de değil, hepten Atonal. Orhan Veli olayı da, olaylığını yitirmiştir artık. Şiiri ise kalmıştır görünüyor, geniş açıdan bir deyişle."
-Ece Ayhan

(Arka Kapak)

Kitabı okuyanlar 11,2bin okur

 • Aşkın bektaş
 • R
 • Yelda Culha
 • Ahmet Berkay Çiğdem
 • Murat
 • İsmail Özdoğan
 • Burcu Demir
 • Küçük Sevgili
 • Onur Yavuz
 • Ayşe Akgün

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%4.1
13-17 Yaş
%6.8
18-24 Yaş
%21.2
25-34 Yaş
%31
35-44 Yaş
%25.3
45-54 Yaş
%8.4
55-64 Yaş
%0.9
65+ Yaş
%2.4

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%62.6
Erkek
%37.4

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%33.8 (915)
9
%18.4 (498)
8
%17.3 (470)
7
%8 (218)
6
%2.7 (74)
5
%1.8 (50)
4
%0.5 (14)
3
%0.3 (9)
2
%0.2 (6)
1
%0.3 (9)

Kitabın sıralamaları