Bütün Şiirleri

·
Okunma
·
Beğeni
·
25316
Gösterim
Adı:
Bütün Şiirleri
Baskı tarihi:
Ocak 2013
Sayfa sayısı:
247
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750805288
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yapı Kredi Yayınları
Baskılar:
Bütün Şiirleri
Bütün Şiirleri
Bütün Şiirleri
Bütün Şiirleri
Bütün Şiirleri
Bütün Şiirleri
Orhan Veli: Türk şiirinin "zincirkıran"ı, "kasketgiydiren"i, "sivilleştiren"i, "açıkhavaozanı" ...

"Orhan Veli çok daha ileriye bir adım attı: Şiirin kendi öz bir dili, bir vezni olmadığı gibi kendine öz konuları da olmayacağını gösterdi, ahengin, musikinin de şiirden kaldırılabileceğini anlattı."
-Nurullah Ataç

"Orhan Veli'nin kavgası, edebiyatımızın en büyük kavgasıdır, buna inanıyorum. Irmağın yatağını daha doğal bir vadiye indirdi. Şiire kasket giydirdi, sivilleştirdi onu. Bugünkü şiir verimleri onun daha verimleridir biraz."
-Cemal Süreyya

"Her tümce bir yana, açık havanın ozanıdır Orhan Veli her anlamda. Caddeler genişledi, kitaplar inceldiyse Çalap'ın işi değildir bu. Geleceğe doğru süren bir şimdinin şiir etkisi! Yalnızca gam değişikliği de değil, hepten Atonal. Orhan Veli olayı da, olaylığını yitirmiştir artık. Şiiri ise kalmıştır görünüyor, geniş açıdan bir deyişle."
-Ece Ayhan

(Arka Kapak)
247 syf.
Orhan Veli’nin şiirleriyle de sonunda tanışabildim. Şiirlere olan ilgim her geçen gün artıyor. Bazen kapalı şiirlerde anlamlar çıkarmaya çalışırken, bazen anlamı oldukça açık şiirler okuyorum. Oysa eskiden, şiirdeki güzelliği bilmediğim zamanlarda çok saçma bulurdum. Zaman insanın, duygu ve düşüncelerini değiştiriyor. Bir kelimeden dahi etkilenen, düşüncelere dalan biri haline getirebiliyor.
Son zamanlarda bir çıra gibi yanmaya hazır bekliyorum. Sonra Orhan Veli'nin dizeleri sağ olsun. Bir kıvılcım ile beraber tutuşturdu. İyice alev aldım. Bu gidişle geriye küllerimden başka da bir şey kalmayacak.

Yine bir şiir kitabının kapağını açıyorum. Ama şiirden önce dikkatimi çeken beni etkileyen o sıcacık gelen, daha çok yalnızlara, yalnız hissedenlere hitap eden kısacık ‘Garip’ için yazdığı önsöz oldu. Yalnızlığı o kadar sevmiş ki zaman zaman arar hale gelmiş. Sonra 1941 yılında yazdığı önsöz var. Bu biraz uzun... Sanat ve Şiir üzerine olan düşüncelerini aktarıyor. Ve sonra 'Netice' deyip şiirlere geçiyor. Ama ne geçiş. Mısralar da sürükleniyorum. Bazen bir garip hissediyorum. Rüyalar da dolaşıyorum. İnsanlar hakkındaki iyi ve kötü düşüncelere, mısralara rastlıyorum. Sonra bir bakıyorum elleri nasırlı işçi olmuşum. Bazen de bir yalnızım, intiharın ucundayım. Tüm bu hislerin yanında içimde dolup taşan bir sevgi var. Bir aşk taşıyorum. Daha neler neler… İşte Orhan Veli’nin dizelerinde ben bu duygularla birlikteyim. Bazen bazı satırları tekrar tekrar okudum. Çünkü okutturuyor kendini… Dedim ya şiir bu. Bin bir türlü duyguya atlıyor insan bu satırlarda… Şiir okurken arka fonda çalan enstrümantal müziklerin bu duygu yoğunluğunu oldukça çok arttırdığını düşünüyorum.

Tüm şiirlerini anladım, sevdim demeyeceğim. Anlam veremediğim şiirlerde vardı. Bu şiirleri yazarken amacı neydi? Ne düşünüyordu? Nasıl bir kafayla yazdı merak ediyorum. Genel olarak şiirleri açık bir anlatıma sahip. Her insanın anlayabileceği, duygusal yöne ağırlık veren insanların daha da çok anlayabileceği bir yazım tarzı var. Ama en iyi anlayan da elbette yalnızlar olacaktır.
Keyifli Okumalar dilerim…
247 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Diyor Orhan Veli..
Bu kelime aslında bütün hayatımı özetliyor..
Anlatamıyorum ya da anlayacakları dilden tercüme edemiyorum.
..
"Ağlasam sesimi duyar mısınız,
Mısralarımda;
Dokunabilir misiniz,
Gözyaşlarıma, ellerinizle?

Bilmezdim şarkıların bu kadar güzel,
Kelimelerinse kifayetsiz olduğunu
Bu derde düşmeden önce.

Bir yer var, biliyorum;
Her şeyi söylemek mümkün;
Epeyce yaklaşmışım, duyuyorum;
Anlatamıyorum."
..
Orhan Veli'ye lise yıllarımda rastlamıştım, ilk bu şiiri yüreğime dokunmuştu, şiir kimine göre acı, kimine göre  hüzün, kimine göre hasret kimine göre huzur bulmak istediğin satırlardır.. Herkes şiir okur ama herkes anlayamaz.. Şiir ruhunda hissedebildiğin mısralardır.. Kiminin yüreğini teğet geçer kimin içinde bir uhde kalır.. Herkes şiiri kaldıramaz.. Şiir dizelerini anlamak için ilk başta yaşamak gerek.. Unutmamak lazım ki herkes şiir yazar ama herkes okuduğu vakit ruhuna dokunmaz..
Şiirlerin içinde kaybolmaya yardımcı olan yazarlardan (şairlerden) biri de Orhan Veli'dir.
.
Bir gün ağlamaya yüz tutmuş o mısralarda buluşmak dileğiyle..
247 syf.
·Beğendi·10/10
Ahmet Haşim 1921'de bir şiirinde "Göllerde bu dem bir kamış olsam," dedi diye "Şiirde nasıl 'kamış' lafını kullanırsın be adam?" denerek arkasından edilmeyen laf, hakaret, eleştiri kalmamıştır. Yıllar sonra Orhan Veli şiiri öyle bir yere getirir ki bir şiirinin sonunu Ahmet Haşim'in bu dizesine gönderme yaparak "Bir de rakı şişesinde balık olsam," diye bitirdiğinde kimse bu durumu yadırgamaz.

1942 yılında "Garip" kitabı basılır. Büyük tepki çeker kitap. O zamana kadar Türk şiiri kahramanlık hikâyelerini, destanları, aşkı, sevgiyi, güzellemeleri anlatır. Ama Orhan Veli Kitabe-i Seng-i Mezar (Mezar Taşındaki Yazıt) şiirinde tüm bu genellemelerin dışına çıkarak tek derdi ayağındaki nasır olan sıradan bir insanı, Süleyman Efendi'yi, sokar hayatlarımıza. İlk bölümü Garip kitabında yayınlanan üç bölümlük bu şiirden sonra Orhan Veli "şiire nasırı sokan adam" diye anılmaya başlar. Şiir o kadar çok beğenilir ve dilden dile dolaşır ki Orhan Veli'nin ününe ün katar. Öyle ki, yıllar sonra yazdığı otobiyografik şiirinin girişinde kendisini şöyle tarif eder şair:

Ben Orhan Veli
"Yazık oldu Süleyman Efendiye"
Mısra-i meşhurunun mübdii

Hayatı boyunca uyağa karşı savaşır, şiirin serbest ölçüde yazılması ve kalıplardan kurtulması için mücadele verir. Ne yazık ki genç sayılabilecek bir yaşta, 36 yaşında, belediyenin açtığı bir çukura düştükten sonra beyin kanaması geçirerek ölür. Hep alt etmeye çalıştığı uyak onu mezar taşında yakalar. Orhan Veli'nin Aşiyan Mezarlığı'ndaki mezar taşında sadece şu iki satır yazmaktadır:

Orhan Veli
1914-1950

Şiiri niçin mi okumalıyız? Bazen sadece şairinden dolayı...
247 syf.
Orhan Veli'nin şiirleri, sanki deneme olacakmış da yanlışlıkla şiir olmuş havasında.

Gündelik hayatı, sıradan düşünceleri anlatan basit şiirler... Bende hayranlık uyandırmıyor, sanatın büyüsüne kapılmıyorum ve hiç heyecanlanmıyorum Orhan'ı okurken. Şiirlerinden ne ders çıkarabiliyorum ne de okuduktan sonra akılda kalıyor; iz bırakmıyor bende.

Çok yetenekli şairlerimiz var, onları okuyun derim. Bu kitap benim için vakit kaybıydı.
220 syf.
·145 günde·Beğendi·10/10
2019 yılının zincir oluşturmasının sonlarına doğru yaklaşıyorum. Her güne bir şiir okuma adlı temamda* yıla Orhan Veliyle veda ettiğim için çok mutluyum. Orhan Veli bana göre çok iyi bir şair, çok farklı bir şair. Cemal Süreya'nın dediği gibi şiire kasket giydirdi, sivilleştirdi şiiri. Her şeyden önce herkesten farklı bir şiire yolculuk yaptı. Kimseyi benimsemedi, hiçbir akımdan etkilenmedi. Orhan Veli şiirini oluşturdu. Ve ben bu şiiri çok fazlasıyla seviyorum. Orhan Veli'nin tüm şiirlerinin olduğu kitap benim favorilerim arasında. Bence herkes Orhan Veliyi okumalı, anlamalı ve tartışmalı büyük şairi.

*2019 yılının her gününe bazen az mısralı, bazen düşüncesi büyük bir şiir sıkıştırdım. Böylece bir zincir oluşturdum 365 gün boyunca. 365 gün şiir okudum diyebileceğim artık. Nazım Hikmetle başladığım yolculuğuma Orhan Veliyle son veriyorum. Araya çok büyük isimler olan Attila İlhan, Cemal Süreya ve Gülten Akın'ı da dahil ettim. Yolculuğuma böyle şairler tanıklık ettiği için mutluyum. Umarım 2020 de de en az 2019 kadar güzel şiirler arkadaşlık eder bana. ^^

°Bana bu güzel kitabı hediye eden Rahmi Koç'a teşekkür ederim.♡
247 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Yaşamını şiirine değil de şiirini yaşamına uydurmaya çalışan ve bunda başarılı da olan bir Garip Orhan Veli...
Şiirlerin derinliğiyle, görüneni değil de 'öz'de olanı yansıtmasıyla ilk defa üniversite yıllarımda tanıştım. Orhan Veli'yle ise daha bu sene tanıştım ve kendimce bir bağ kurdum aramızda. Orhan Veli hayatın zorluklarını, aksi yönlerini, insanları hatta kendini bile şiiriyle alaya alabiliyor. Kolay kolay kim yapabilir ki bunu? Açıkcası beni imrendiren bir özgüven...
Hocamız derdi ki; Orhan Veli "küçük bir çocuğun saf dünyasını" şiirinde yansıtmak ister. Doğallık, hazırcevaplılık, korkusuzluk ! Kim bilir Orhan Veli'nin şiirlerinde belki biz de saklı kalmış çocukluğumuzu tekrardan yaşatmak, derinden hissetmek imkanını bulabiliriz.
Orhan Veli'nin şiirlerini değeri kılan şey ise şiirlerinde söylediği birçok basit gibi görünen sözlerin aslında gerçeğin ta kendisi oluşudur. Şiirleri vasıtasıyla gerçeklerden, hayatın tekdüzeliğinden ve insanın doğallığından bazen mizahi bir dille bazen de oldukça yalın bir üslupla bahseder. Şiirleri ne kadar yalınsa o kadar da yoğun ve derindir.
Bir şiir kitabı okunup bitirilmez, devamlı okuyacağımız ve her yeni okuyuşta yeni anlamlar yükleyebileceğimiz şiir ve şiirin etkisi hiç biter mi? Bir de Orhan Veli'ye aitse bu şiirler... Keyifli okumalar.
247 syf.
·3 günde·9/10
Şiir kitabı hakkında ne yorum yaparım diye çok düşündüm ama pek de bulamadım. Necip Fazıl ile kıyaslayınca tamamen zıt oluşumda geldi bana. Necip Fazıl'ın kafiyeli ve anlamlı dizelerine Orhan Veli'nin sade ve serbest şiirleri sizi daha az yoracak bence. Üslubu çok sade ve doğal. Beğendim tabiki de. Aralarındaki bazı şiirlerin günümüz şarkıcıları tarafından bestelenmesi de ayrı güzel. Arada açıp okumak, rahatlamak için evinizde olması gereken bir eser. Sizlere de tavsiye ederim. İyi okumalar...
247 syf.
Orhan Veli Garip akımının öncülerinden ve Türk Şiiri üzerinde iz bırakmış bir şairimizdir. Kitapta serbest vezinde günlük hayatın dili ve temiz bir Türkçe ile yazılmış şiirler vardır. Orhan Veli şiiri önce basitmiş! gibi görünür, ancak derinliğini sonradan duyumsarsınız.

İyi Okumalar, Şiirle kalın
247 syf.
·48 günde·Beğendi·10/10
Orhan Veli’nin “Bütün Şiirleri”ni okumaya başlayınca aklıma Orhan Veli gibi genç yaşta hayatını kaybetmiş Sabahattin Ali, Cahit Sıtkı Tarancı, Oğuz Atay gibi Türkiye’nin en değerli şair ve yazarları geldi, içim kıyıldı. Bir düşünün, 75-80 yaşlarına kadar daha ne eserler yazarlardı. Hele Sabahattin Ali gibi bazılarının hazin sonunu okudukça içim kararıyor, çok hayıflanıyorum. Gerçi zaten bizde “Hiçbir başarı cezasız bırakılmaz.” dı.
Orhan Veli’nin popüler şiirlerini çok okumuştum ama “Bütün Şiirleri”ni baştan sona şöyle bir daha okumak bambaşka bir Orhan Veli portresi çizdi kafamda. Zaman zaman “Ne Kadar Güzel” şiirinde olduğu gibi coşkunun ve yaşama sevincinin (moda deyimle) “nirvanası”ndadır.

Çayın rengi ne kadar güzel,
Sabah sabah,
Açık havada!

Bazen de “Istanbul Türküsü” şiirinde olduğu gibi tarifsiz kederler içinde.

Istanbul’da, Boğaziçi’nde,
Bir fakir Orhan Veli’yim;
Veli’nin oğluyum,
Tarifsiz kederler içinde.

O’nun bu gelgitleri manik-depresif bir kişiliğin göstergeleri gibi geldi bana. Çoğu büyük sanatçı da zor zamanlarında en büyük eserlerini vermiştir. Zaten “her şey yolunda” nın da sanatı yapılmaz, yapılsa da çok sıkıcı olur.
Biliyorum siz de Orhan Veli’nin bir çok şiirini okumuşsunuz ama “Tüm Şiirleri”ni hala okumamışsanız okumanızı şiddetle tavsiye ederim.
247 syf.
·5 günde·Beğendi·8/10
Bir şiir kitabı daha. Orhan Veli Kanık'ın şiirlerini okudum bu sefer. Pek söze gerek yok. Dil gayet sade. Anlatım çok net. Duygu ve anlatılmak isteneni ayan beyan görüyorsunuz ve alıyorsunuz. Benim daha çok sevdiğim bir tarz bu. Şairimizin pek çok meşhur şiiri mevcut. Konu çeşidi geniş. Her zaman dediğim gibi ruha dokunan mısralar mevcut. Okunması gereken bir şiir kitabı. İyi okumalar.
http://www.okunmuskutuphane.blogspot.com
247 syf.
·2 günde·8/10
Bir garip adam Orhan Veli...

Melih Cevdet Anday ve Oktay Rıfat Horozcu ile garip akımının öncülüğünü yapmıştır. Türk şiirine yeni bir soluk getirmiş ve gündelik yaşamın her boyutunun, şiirin konusu olabilceğini savunmuştur.Ölçü ve kafiye gibi bütün şiir biçimlerini terk etmiş;sade bir Türkçe kullanmış.
Ona göre şiir; Yüksek zümreye değil, herkese hitap etmelidir.
Bana göre bu anlayışa en uygun şiiri:
Ne atom bombası
Ne Londra konferansı
Bir elinde cımbız
Bir elinde ayna
Umurunda mı dünya.
Bu şiiri lisede edebiyat hocam ilk kez okuduğunda böyle de şiir mi olurmuş diye söylenmiştim. Orhan Veli 'yi okudukça ve tanıdıkça buna benzer şiirlerinin de var olduğunu görmüş oldum .
İncelememi kitapta yer alan en sevdiğim şiir ile sonlandırmak istiyorum.

Yalnızlık Şiiiri
Bilmezler yalnız yaşamıyanlar,
Nasıl korku verir sessizlik insana;
İnsan nasıl konuşur kendisiyle,
Nasıl koşar aynalara,
Bir cana hasret,
Bilmezler.

Keyifli okumalar dilerim.Şiirle kalın...
247 syf.
Buraya mükemmel yazılar yazamayacağım için üzgünüm.
İletilerim de biraz iz bırakmak istedim.
Umarım Orhan Veli ile birgün denk gelirsiniz.
Farklı bütün pencerelerden baktığımı hissediyorum.
Her sayfa yeni birgün.
Son iletiyi buraya bırakıyorum.
Tanışmanız ümidiyle.

“Aşık olduğum zamanlarda
Şiir yazmak adetim değildi.
Halbuki asıl şaheserimi
Onu en çok sevdiğimi
Anladığım zaman yazdım.
Onun için bu şiiri
İlk Önce ona okuyacağım .”
Eylül 1937
Ağlasam sesimi duyarmısınız,
Mısralarımda;
Dokunabilir misiniz,
Gözyaşlarıma, ellerinizle?

Bilmezdim şarkıların bu kadar güzel,
Kelimelerinse kifayetsiz olduğunu
Bu derde düşmeden önce.

Bir yer var, biliyorum;
Her şeyi söylemek mümkün;
Epiyce yaklaşmışım, duyuyorum;
Anlatamıyorum.
Orhan Veli Kanık
Sayfa 71 - Bilgi yayınevi
Sizin için, insan kardeşlerim,
Her şey sizin için;
Gecede sizin için, gündüz de;
Gündüz gün ışığı, gece ay ışığı;
Orhan Veli Kanık
Sayfa 114 - YKY - 54. Baskı - 2019

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Bütün Şiirleri
Baskı tarihi:
Ocak 2013
Sayfa sayısı:
247
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750805288
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yapı Kredi Yayınları
Baskılar:
Bütün Şiirleri
Bütün Şiirleri
Bütün Şiirleri
Bütün Şiirleri
Bütün Şiirleri
Bütün Şiirleri
Orhan Veli: Türk şiirinin "zincirkıran"ı, "kasketgiydiren"i, "sivilleştiren"i, "açıkhavaozanı" ...

"Orhan Veli çok daha ileriye bir adım attı: Şiirin kendi öz bir dili, bir vezni olmadığı gibi kendine öz konuları da olmayacağını gösterdi, ahengin, musikinin de şiirden kaldırılabileceğini anlattı."
-Nurullah Ataç

"Orhan Veli'nin kavgası, edebiyatımızın en büyük kavgasıdır, buna inanıyorum. Irmağın yatağını daha doğal bir vadiye indirdi. Şiire kasket giydirdi, sivilleştirdi onu. Bugünkü şiir verimleri onun daha verimleridir biraz."
-Cemal Süreyya

"Her tümce bir yana, açık havanın ozanıdır Orhan Veli her anlamda. Caddeler genişledi, kitaplar inceldiyse Çalap'ın işi değildir bu. Geleceğe doğru süren bir şimdinin şiir etkisi! Yalnızca gam değişikliği de değil, hepten Atonal. Orhan Veli olayı da, olaylığını yitirmiştir artık. Şiiri ise kalmıştır görünüyor, geniş açıdan bir deyişle."
-Ece Ayhan

(Arka Kapak)

Kitabı okuyanlar 7.417 okur

  • Zeliha Karataş
  • Yusuf Kaplan
  • tofaşk
  • Hülya
  • Gülsemin Hayta
  • H.Belgin Özen
  • BOOKOMMANDER
  • Muhammed Fettah
  • Hüseyin Kahleoğulları
  • Yaren Çağdaş

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%4.1
14-17 Yaş
%6.8
18-24 Yaş
%21.2
25-34 Yaş
%31
35-44 Yaş
%25.3
45-54 Yaş
%8.4
55-64 Yaş
%0.9
65+ Yaş
%2.4

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%62.6
Erkek
%37.4

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%38.3 (669)
9
%20.4 (356)
8
%16.4 (286)
7
%8.2 (144)
6
%3.3 (57)
5
%2 (35)
4
%0.7 (12)
3
%0.4 (7)
2
%0.3 (5)
1
%0.5 (8)

Kitabın sıralamaları