Bütün Şiirleri 1Şükrü Erbaş

·
Okunma
·
Beğeni
·
3.010
Gösterim
Adı:
Bütün Şiirleri 1
Baskı tarihi:
Kasım 2012
Sayfa sayısı:
194
ISBN:
9786055340773
Kitabın türü:
Yayınevi:
Kırmızı Kedi Yayınevi
O çocuk oturmuş çarşılar ortasına
Bir güz kederiyle iplik iplik ağlıyor
Babam olsaydı
babam olsaydı
babam olsaydı...
Işıklı vitrinler önünde simsiyah bir leke
Çocuk ağlamıyor
Almış kanatlarına bütün özlemlerini
Bir turna sürüsü gözlerinin burcunda
Akşamı parçalaya parçalaya uçuyor...
Ve ablasına güzel bir kitap gönderir bir kardeşi. Dua ablaya sevgilerimle diye başlar kitap. İçinde birde mektup vardır tam dört sayfa. Hiç üşenmeden yazmıştır. Daha ne ister ki bir insan. Güzel bir kardeş, güzel bir kitap ve güzel bir mektup. Kitap mı güzel mektup mu hala karar veremedim. İkisine öyle içten öyle derinden yazılmıştı. Hisler denizinde yüzerek doldurulmuştu sayfalar.

Hediye gelen kitaplarımı, bütün kitaplarımdan daha çok seviyorum. Hediyeleşmek güzeldir. Her ne kadar ismi lazım değil birisi, kendisine kitap hediye ettiğime beni pişman etmiş olsa da (geri istemeyi düşünüyorum burayı okuyunca hatasını anlar belkide ) kitap hediye edildiğinde yaşadığım bu güzel duyguyu tüm sevdiklerime yaşatmaya devam edeceğim. Zorlama duygular yoktur. İnsanın içinden gelen bir şeylerdir bunlar.

İşte Şükrü Erbaş böyle bir şairdir. Zorlama yoktur. Her şeyi içinden geldiği gibi hoyratça yazmıştır. Üstüne basa basa tattırmıştır bütün duyguları tüm çıplaklığıyla. Şiir sevmem diyenlere bile şiiri sevdirir. Bölge bölge yayar bütün hüzünleri. Söylemek isteyip söyleyemediğiniz her ne var ise o sizin için şiire dönüştürmüştür.

Toplu Şiirler 1 kitabı

1984 Küçük Acılar

1985 Aykırı Yaşamak

1986 Yolculuk

1992 Kimliksiz Değişim
isimli kitaplarından oluşuyor.

Son kitabı Kuş Uçar Kanat Ağlar kitabınından sonra ilk kitabını okuyunca kendisini şairlik konusunda nasıl dahiyane bir şekilde geliştirdiğini görebildim. Okuyun okuyun okuyun.
Şiirden ne kadar anlarım, bir şiir kitabı incelemesi yapmak ne kadar haddime bilmiyorum ancak bir kaç cümle söylemeden geçemeyeceğim. Okurken şairin yaşlanışını, değişimini izledim. Her sayfada biraz daha tanıdım, tanıdığım için çokça mutlu oldum. Bazı şiirlerini okurken saygı duyup, içten içe 'canım adam' bile dedim. Kısacası ben severek okudum, severek okumanız dileğiyle.

Benzer kitaplar

Şükrü Erbaş'ın şiirleri için söylenecek bir şey kalmadı aslında. Kendisinin her kitabında ayrı bir hava yakalıyor sizi. Ancak bu kitabında kendisinin bir yönünü daha keşfettim. Genelev Mektupları adındaki şiiri adeta bir roman havasında betimleyici ve düşündürücü. Bir erkeğin genelevde çalışan bir kadın gözünden yazdığı bu şiiri ile kendisine bir kez daha hayran kaldım. O kadının hüzünlerini resmen siz de anlıyor ve yaşıyorsunuz.
Her kitabı gibi bu kitabını da tavsiye ederim..
Kendisini şahsen görmüş bu eserini imzalatabilme şansına erişmiştim.
Kendi şiir zevkim klasik dönem üzerine yoğunlaşmıştır. Daha çok Nef'i, Haşim ve Yahya Kemal severim. Klasik şiirin sınırlarının çok geniş olduğunu düşünüyorum. Bu eseri korka korka almıştım ama beni duygusal anlamda tatmin etmeyi başardı, yüreğine sağlık hocam..
Şükrü Erbaş'ın 1980-1989 yılları arasında yazdığı 'Küçük Acılar, Aykırı Yaşamak, Yolculuk ve Kimliksiz Değişim' kitaplarında yer alan şiirlerin toplandığı bir kitap. Şairin hüzünlü,duyarlı ve biraz da toplumcu yönünü yansıtan şiirler var. Ben şiir seven bir insan olarak zaten sevdiğim,beğendiğim bir şair olan Şükrü Erbaş'ı keyifle okudum. Şiir seven herkese tavsiye ederim.
Şükrü Erbaş'ın hüzünlü,duyarlı ve biraz da toplumcu yönünü anlattıldığı 'Küçük Acılar, Aykırı Yaşamak, Yolculuk ve Kimliksiz Değişim' kitaplarında yer alan şiirlerden derlenmiş bir şiir kitabıdır.
Şiir seven herkese tavsiye ederim.
uzun zamandır kendime bir şair arıyordum :) ve ben şairimi buldum. sanki benim hislerimi yazıyor. insan ilişkileri, toplum ilişkileri doğa ilişkileri vb gibi daha nice konuda o kadar güzel tespitleri var ki şairin.. ve bu kitaptaki şiirle 1980'li yıllarda yazılmış şunu anladım ki dün de bugün de değişen hiçbir şey yok maalesef :(
Kitabı elinize alın ve rastgele bir sayfasını açın satır satır inerken aşağıya sanki şairin duygularında derinleşiyor,hissediyormuşsunuz gibi gelir.Kurulan orjinal imgeler,sözler her neyse defalarca okunur belki basit birşeyi anlatıyordur ama. Ben derdinde dertlendim,üzüntüsüne üzüldüm.Samimi,içten şiirlerle dolu iyiki kütüphanenin tozlu raflarında gözüme parlayıvermiş.
Kimseler görmedi Ömür hanım, bu dünyadan ben geçtim. İçimde umudun kırk kilitli sandıkları, elimde bir avuç düş ölüsü yüreğim -içinde senin ve benim ağırlığım- benim olmayan bir garip gülümsemeyle yüzümde, incelik adına, ben geçtim...Yerini bulmamış bir içtenlik, yanılmış bir saygı ve bir hüzün eğrisi olarak ilişkilerin gergefinde, ördüm ömrümün dokusunu ilmek ilmek. Beni cam kı- rıklarıyla anımsasın insanlar, savrulan bir yaprak hüznü ve dağınıklığı ile... Yükümü yanlış bedestanlara çözdüm.
Kitap baştan sona aynı seviye imegelerle donatılmış. İmge biçiminde ise nadir değişmeler olmuş. Ancak şiirlerinde hayata farklı bir pencere açmış Şükrü Erbaş.
Var edilmiş bu düzenin içinde uzun süre yaşamış ve bu düzenin insanı hüzünlendiren yanlarını mısra mısra işlemiş.
Ancak bunu yaparken şiir akıcılığındaki eksilme hissedilir derecede
Son olarak bir şair ya da şiir severin baştan sona dikkatle okuması gereken kitap. Aman dikkat edin gözünüze hüzün kaçabilir.....
Işıklı vitrinlere bakıyor gencecik çocuklar
Gencecik çocuklar bir ev kuracaklar
Dünya kolay, sevgi sonsuz, gençlik güzel...
Şükrü Erbaş
Sayfa 154 - Kırmızıkedi
Seni öpsem, gülse bir halk
Seni öpsem, yoksulluk
Utansa verdiği acılardan
Kırılsa her türlü korkunun kanadı.
“Otuz beşimdeyim, çabuk sinirleniyorum, tansiyonum var.
Geçtiğim patikalarda kaldı büyük düşüncelerim.
Bu yüzden hüzünle bakıyorum gençlere...”
Şükrü Erbaş
Sayfa 164 - Kırmızıkedi
Kimsenin sevinci kimseye bir şey demiyor
Kimseler duymuyor başkasının hüznünü...
Herkesin kendi rüzgârıyla üşüdüğü bu yerde
Yalnızlığa çarpa çarpa tarazlandı bedenim
Unuttunuz başkalarının acısını duymayı
Küçük çıkarların büyük kurnazları
Alışverişe döndü tüm ilişkileriniz, hesaplı, planlı
Dumanı kalkmış karlı bir dağ gibi
Açılıp aydınlanıyorum güneşinle
İnanıyorum yeniden sevgiye ve güzelliğe...
Şükrü Erbaş
Sayfa 62 - Kırmızıkedi

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Bütün Şiirleri 1
Baskı tarihi:
Kasım 2012
Sayfa sayısı:
194
ISBN:
9786055340773
Kitabın türü:
Yayınevi:
Kırmızı Kedi Yayınevi
O çocuk oturmuş çarşılar ortasına
Bir güz kederiyle iplik iplik ağlıyor
Babam olsaydı
babam olsaydı
babam olsaydı...
Işıklı vitrinler önünde simsiyah bir leke
Çocuk ağlamıyor
Almış kanatlarına bütün özlemlerini
Bir turna sürüsü gözlerinin burcunda
Akşamı parçalaya parçalaya uçuyor...

Kitabı okuyanlar 275 okur

  • Mesut Okan Ekşi
  • Kitap Odası
  • Şevval Çağlar
  • .....
  • güzkedisi
  • Elçin Şolta
  • Muhammed Fatih CEVHER
  • Ensar.
  • Mihribann
  • Mahmut Demir

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%2.7
14-17 Yaş
%1.8
18-24 Yaş
%28.2
25-34 Yaş
%45.5
35-44 Yaş
%14.5
45-54 Yaş
%2.7
55-64 Yaş
%0.9
65+ Yaş
%3.6

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%64.2
Erkek
%35.8

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%33.7 (29)
9
%23.3 (20)
8
%29.1 (25)
7
%8.1 (7)
6
%2.3 (2)
5
%1.2 (1)
4
%1.2 (1)
3
%1.2 (1)
2
%0
1
%0