Adı:
Büyü Dükkanı
Baskı tarihi:
Kasım 2008
Sayfa sayısı:
136
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789944821056
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Epsilon Yayınları
Hayatta en çok istediğiniz şey, hayattan alabileceğiniz en iyi şey midir?
Epsilon Yayınevi, sizin de kendi gerçeğinizle karşılaşabileceğiniz Büyü Dükkânı'nda sizi bu soruya hazırlıklı olmaya çağırıyor!
Büyü Dükkânı, hayatta istenebilecek her şeyin var olduğu, mucizevi alışverişlerin gerçekleştiği bir mekândır. Ünü ülkenin dört bir tarafına yayılmış olan bu dükkâna gelen müşterilerin tek bir hedefi vardır: Kendilerine her şeyin vaat edildiği bu yerden, hayatta en çok istedikleri şeyi almadan ayrılmamak... Kimisi geçmiş yıllarını geri almak, kimi büyük bir aşk yaşamak, kimi de korkularından kurtulmak için oradadır. İsteklerine biçilen bedeli ödemeye çoktan hazırdırlar. Ancak Büyü Dükkânı'ndaki alışverişler kolay değildir. Çünkü usta satıcının bir kuralı vardır: Müşterisini dükkândan alabileceği en iyi şeyle göndermek... Yaşlı adam ile müşterileri arasında geçen sıkı pazarlıklar, hayata dair önemli sorgulamalar içermektedir.
Psikolog Dr. Yeşim Türköz'ün kaleme aldığı Büyü Dükkanı, psikodrama öyküleri içeren güzel bir kitap. Kitapta anlatılan kısa öyküler; eleştirmeden, nasihat vermeden, bize kendimizi sorgulama imkanı sunuyor.
Yazar kitabının tanıtımında "Büyü Dükkanı hayatta istenebilecek her şeyin var olduğu, mucizevi alışverişlerin gerçekleştiği bir mekandır". diyor. Dükkanın sahibi yaşlı ve bilge satıcı müşterisini dükkandan alabileceği en iyi şeyle göndermeyi istiyor ve kitaptaki öykülerde bu isteğin üzerine kurgulanıyor.

...Evet, kararımı verdim. Az önce gözlerimi kapatarak huzurla, yıllar sonraki ilk kavuşmanın hayalini kurdum ve bunun her şeye diyeceğini inandım. Sizden huzurumu geri alıyorum. Hırsıma razı olmayı, bunun bir bedeli olarak düşündüğüm zaman onu daha kolay kabullenebildiğimi görüyorum...

Belki sizlerde Büyü Dükkanı'nda kendi yaşamınızın bazı gerçeklerini görürsünüz. Keyifli okumalar.
Uzun süre önce okuduğum ama bir çok kararımda etkisi olduğunu düşündüğüm bir kitap. Kitabı okumaya başladığımda çocuk kitabı olduğunu düşünmüştüm. Kitap genel itibari ile kendimizi ve isteklerimizi sorgulamamızı isteyen bunlar üstünde düşündüren bir kitap. Olaylar genel itibari ile büyü dükkanı isimli mekanda gerçekleşiyor. Hepimizin buraya uğramak isteyeceğini düşünüyorum. Büyü Dükkanında buluşmak dileğiyle....
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (15.336 Oy)19.098 beğeni43.502 okunma3.031 alıntı183.414 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (10.743 Oy)13.449 beğeni34.623 okunma3.422 alıntı146.440 gösterim
 • Dönüşüm
  8.2/10 (8.573 Oy)8.852 beğeni28.786 okunma849 alıntı140.019 gösterim
 • Simyacı
  8.5/10 (7.917 Oy)8.871 beğeni26.393 okunma2.671 alıntı115.103 gösterim
 • Şeker Portakalı
  9.0/10 (7.589 Oy)9.096 beğeni25.416 okunma1.545 alıntı127.054 gösterim
 • Satranç
  8.7/10 (9.312 Oy)9.273 beğeni25.711 okunma1.838 alıntı119.093 gösterim
 • Uçurtma Avcısı
  9.0/10 (9.720 Oy)11.468 beğeni28.559 okunma1.575 alıntı149.687 gösterim
 • Fareler ve İnsanlar
  8.6/10 (5.676 Oy)5.782 beğeni19.723 okunma845 alıntı101.514 gösterim
 • Hayvan Çiftliği
  8.9/10 (7.478 Oy)8.064 beğeni22.858 okunma844 alıntı90.081 gösterim
 • Olasılıksız
  8.5/10 (6.224 Oy)6.928 beğeni20.220 okunma713 alıntı113.816 gösterim
Psikologların yazdığı kitaplar her zaman ilgimi çekmiştir. Bu kitaplar içerisinde hayal kırıklığı yaratanlar da oldu, tadı damadımda kalanlar da. Büyü kitabı tadı damağında kalanlardan biri. Sıcak, samimi, sade bir üslup, duru bir anlatım ve etkileyecilik. Hepsi mevcut Büyü dükkanında. Kahramanların gerginligini, sinirini, acısını ya da mutluluğunu hissesidiyorsunuz. İnce bir kitap, bir günde bitebilir. Ama ben sindire sindire, kendimi kahramanların yerine koyarak okumayı tercih ederim. O an hayattan istediğini "şey" gerçekten sahip olmak istediğin "şey" mi ? Ya da hayattan alabileceğin en iyi "sey" o mu gerçekten. Okumaya değer. Başucu kitaplarım çoğalıyor.
Psikodrama öykülerinin yer aldığı şaşırtıcı bir kitap. İnsanları istekleri hakkında düşünmeye sevk ediyor. Bu kitabı okuduktan sonra, "Uğruna neleri değişirim?" dediğiniz tutkularınızı tekrar düşüneceksiniz. Tam anlamıyla bir başucu kitabı; tekrar tekrar okunması gerekli :)
Büyü Dükkanı bana yaradılışımda olan fakat kullanırken nasıl harcadığımı düşünmeye tenezzül etmediğim duygularımın varlığını hatırlattı.

üniversiteli bir gencin durağında duran büyülü satırların, ışığını söndürüp arkasına yaslanarak beklemeye başlayan kalemine selamlar...
Merhabalar,

Yeşim Türköz'den Büyü Dükkanı. Yazar hakkında bilgi vermeyeceğim, zira hem kitabın giriş kısmında hem de netten rahatlıkla ulaşabileceğiniz çok sayıda bilgi mevcut. Kitabı bana, benim için çokça değerli biri ödünç olarak verdi. Kitaplığındaki kitapları incelerken, belki inceliği nedeniyle fark edemediğim ama elime tutuşturulduğu anda yoğun bir çekim gücü ile kendisine çekildiğimi çok net hatırlıyorum. Hatta aldığım onca kitap arasında "ilk okuyacağım bu olacak" diye özellikle içimi kıpır kıpır etmesinin nedenini, sayfalar ilerledikçe çok daha iyi anladım. Bir süre bekledi rafta, alıştım varlığına. Hoyratça açmadım sayfalarını, bir süre elime aldım, kapağındaki resme baktım, kaldırdım. Yine elime aldım, arka kapağı okudum, yine kaldırdım. Böyle böyle birkaç hafta geçti. Elimdeki kitabın bitmesini bekledim biraz da. Yoksa bu kadar süre rafta tutmazdım onu.

Evet, bu heyecanlı bekleme sonunda, kavuştuk birbirimize.

Kitap incecik, keşke daha çok hikaye olsa içinde dedim, keşke daha çok müşteriyle karşılaşsam, keşke bilge yaşlı amcadan daha çok ders alsam... Ben bunları düşünürken, böyle açgözlü davranmam ne kadar doğru acaba? Gerçekten istediğim bu mu ki, diye kendime sormadım değil. Okurken soruyorsunuz da çünkü. Sorduruyor, müşterinin yerine koydurtup; "acaba burada ben ne isterdim, ben hangisini seçerdim, yapabilir miydim?" soruları ile kitaba dahil oluyorsunuz çok büyük bir hevesle.

Bir yerlerde edebi bir dille yazılma kaygısı taşımadığını okuduğumu hatırlıyorum. Öyle bir düşünce ile yazılmamış dahi olsa, betimlemeler mükemmeldi. Kimileri çok uzatır, kimileri gereksiz ayrıntılar ile boğar, Yeşim Türköz ise kitabın isminin hakkını vermek ister gibi adeta oynamış kelimeler ile.

Okurken yaşadığım kitaplardan biri oldu. Bayıldım.

Keyifli okumalar efenim.:)
Yalın anlatıma sahip, şaşırtıcı ve samimi bir kitap. Ayrıca masalsı yanı beni derinden etkiledi. Hemen her müşteride kendimden bir parça buldum. İstediğimiz şeyler daha doğrusu istediğimizi düşündüğümüz şeyler uğrunda nelerden vazgeçebileceğimizi, buna değip değmeyeceğini tahlil edebiliyoruz ve böylece kitap kendimizi daha yakından tanımamıza olanak sağlıyor.
Psikodrama öykülerini barındıran bu eser size normal gelen hızlıca bitiriverdiğiniz bir öykünün sonunda kendi hayatınızla ilgili bir şeyleri farketmenizi sağlıyor.
Ben sonunda oldukça hüzünlenmiş düşüncelere dalmıştım.
Önerimdir.
Hayatımızdaki gelip geçici isteklerimiz için ne büyük bedeller ödediğimizi farketmemizi sağlayan güzel bir kitap . Sayesinde psikodrama nın ne olduğunu da öğrenmiş oldum
Kendisi de psikolog olan, aynı zamanda psikoterapi ve psikodrama uygulamaları yapan yazar, aslında bir psikodrama tekniğini(Magic Shop) "Büyü Dükkânı" olarak öykülemiş. Kolaylıkla okuyup kendinizden bir şeyler bulabileceğiniz bir kitap. Sayfa sayısı az ve anlatımı edebi bir endişe veya psikolojik terimler taşımıyor. Bu sevimli öykülerden kendinize doğru yol alabilirsiniz.
bir gün içerisinde okuduğum ve hiç unutmadığım bir kitap.En az 10 tane aldım sevdiğim arkadaşlarıma hediye ettim. Her arkadaşıma bu ktaptan mutlaka bahsettim. Bazen kendimi yaşlı satıcı bazende dükkana giden müşteri gibi hissettiğim ve bazende böyle bir dükkan nerede olabilir diye düşündüm oldu.
İnsanların elde etmek istedikleri şeyler için ödeyecekleri bedellerin bazen vazgecilecek şeyin elde edilecekten daha değerli olduğu durumları güzel akıcı bir dille anlatmış çok edebi olmasa da güzel bir tat bırakıyor geride.
Öğrenmeyi çok sevdiğimi fark ettiğimden bu yana öğrencilikten hiç kopmadım.
Yeşim Türköz
Sayfa 10 - Epsilon Yayıncılık
Geçmiş ve geleceği birbirinden ayıran tek çizgi, içinde bulunduğumuz andı ve biz, çizginin kendisinden çok, onun birbirinden ayırdıklarıyla ilgileniyorduk. Belki de hep o çizginin üzerinde durduğumuz için, o bizden bir parça gibi oluyordu. Oysa geçmiş, uğurladığımız bir misafir, gelecek ise henüz tanımadığımız bir yabancıya benziyordu. İkisi de bizden değildi. Bizden olmayanlar ise bizim dikkatimizi her zaman daha fazla çekmişlerdi.
Yeşim Türköz
Sayfa 112 - Epsilon Yayıncılık
" Güllere giden bütün yolların papatyalardan geçmediğini görebilirsiniz.
...
Kim bilir belki o zaman, papatyaların da güzel çiçekler olduğunu fark edersiniz. "
"Siz gülleri koklamak uğruna yerdeki papatyaları eziyorsunuz.Ama ezdiğinize değmiyor,çünkü gülün kokusunu içinize çekmiyorsunuz."
En güzel ve en zor vedaların, damaklarda kalan tatlarla yapılan vedalar olduğunu biliyordu yaşlı adam.
Yeşim Türköz
Sayfa 132 - Epsilon
Herhalde karşılığında bir bedel ödemek zorunda kalmadan alabileceğiniz ender şeylerden biridir öğüt.
Bir insanın akıllı davranması için üç yol vardır: Birincisi, iyi düşünmektir. Bu en soylusudur. İkincisi, taklit etmektir. Bu en kolayıdır. Üçüncüsü, denenmiş olmaktır. Bu en acısıdır. Konfüçyüs

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Büyü Dükkanı
Baskı tarihi:
Kasım 2008
Sayfa sayısı:
136
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789944821056
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Epsilon Yayınları
Hayatta en çok istediğiniz şey, hayattan alabileceğiniz en iyi şey midir?
Epsilon Yayınevi, sizin de kendi gerçeğinizle karşılaşabileceğiniz Büyü Dükkânı'nda sizi bu soruya hazırlıklı olmaya çağırıyor!
Büyü Dükkânı, hayatta istenebilecek her şeyin var olduğu, mucizevi alışverişlerin gerçekleştiği bir mekândır. Ünü ülkenin dört bir tarafına yayılmış olan bu dükkâna gelen müşterilerin tek bir hedefi vardır: Kendilerine her şeyin vaat edildiği bu yerden, hayatta en çok istedikleri şeyi almadan ayrılmamak... Kimisi geçmiş yıllarını geri almak, kimi büyük bir aşk yaşamak, kimi de korkularından kurtulmak için oradadır. İsteklerine biçilen bedeli ödemeye çoktan hazırdırlar. Ancak Büyü Dükkânı'ndaki alışverişler kolay değildir. Çünkü usta satıcının bir kuralı vardır: Müşterisini dükkândan alabileceği en iyi şeyle göndermek... Yaşlı adam ile müşterileri arasında geçen sıkı pazarlıklar, hayata dair önemli sorgulamalar içermektedir.

Kitabı okuyanlar 259 okur

 • Özden Sağlam
 • Kübra Kara
 • *sema*
 • Muzaffer Akar
 • Erol Demiröz
 • Özge Asan
 • Anna Karenina
 • mizgin yssn
 • İnayet yaşasın
 • Zehrin imparatoriçesi

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%3
14-17 Yaş
%8
18-24 Yaş
%33
25-34 Yaş
%27
35-44 Yaş
%20
45-54 Yaş
%7
55-64 Yaş
%2
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%81.1
Erkek
%18.9

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%29.3 (27)
9
%18.5 (17)
8
%23.9 (22)
7
%15.2 (14)
6
%7.6 (7)
5
%1.1 (1)
4
%1.1 (1)
3
%1.1 (1)
2
%2.2 (2)
1
%0