Büyübozumu: Yaratıcı Yazarlık Kurmacanın Bilinen Sırları ve İhlal Edilebilir Kuralları

8,7/10  (6 Oy) · 
20 okunma  · 
10 beğeni  · 
669 gösterim
Murat Gülsoy, Bu Kitabı Çalın adlı yapıtıyla Sait Faik Hikâye Armağanı'na, ilk romanı Bu Filmin Kötü Adamı Benim ile Yunus Nadi Roman Ödülü'ne değer görülmüştü.

Büyübozumu: Yaratıcı Yazarlık ile yazı serüveninin en başından beri attığı tüm adımlara basarak geri dönüyor, yalnızca kitapları değil, dünyanın kendisini de bir metin olarak okuyan edebiyat geleneğinin izini sürüyor. Vermekte olduğu yaratıcı yazarlık derslerinden yola çıkarak, gerçekliği yazı yoluyla yeniden kurmanın araçlarını, yöntemlerini sorguluyor. Gülsoy, "kurmacanın bilinen sırlarıyla ihlâl edilebilir kurallarını" açımlarken, bir büyüyü bozuyor ve okuyanla yazan arasındaki sessiz anlaşmanın kurallarını altüst ediyor. Kısacası, anlatacak bir hikâyesi olanlara, "okunaklı" bir anlatı kurmanın yollarını işaret ediyor. Yolları çatallanan yazı bahçesinde kaybolmasınlar diye...
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2013
 • Sayfa Sayısı:
  228
 • ISBN:
  9789750704635
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Halis Yıldız 
01 Oca 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · 10/10 puan

Özellikle kurmaca yazarlık konusunda ilerlemek isteyenler için bence bir başucu kitabı.Ben yazmanın öğrenilebilecek bir şey olmadığını düşününenlerdendim hala kısmen öyle düşünüyorum fakat belirli bir seviyede yazma işiyle uğraşanlara gerçekten faydalı olabilecek bir kitap.Şiddetle tavsiye ederim.

güzin tanyeri ışık 
22 Oca 2015 · Kitabı okumadı · 10/10 puan

iyi kalpli yazarının tüm bilgi ve tecrübesini okuruna geçirmek için çırpındığı kitap. iyi niyeti için kendisine çok teşekkür ederim. aslında belki de spielberg'ün dediği gibi, bu yazarlık ve kişisel gelişim kitaplarının hepsi çöptür. ama bizi yazar yapmasa da dikkatli, bilinçli okurlara dönüştürme gücü olduğunu düşünüyorum. bu konuda bir şeyler okumak isteyenler için bu kitabın iyi bir başlangıç olacağını söylemek isterim.

Ufuk Zirve 
28 Oca 16:27 · Kitabı okudu · 3 günde · 4/10 puan

akıcı,sürükleyici gözünüzün önünde film izler gibi bir çırpıda okunan bir roman... zaman unutulup kitabın mekanında yaşarken buluyorsunuz kendinizi...

Kitaptan 5 Alıntı

Ahlaka uygun olan ya da olmayan kitap diye bir şey yoktur. Kitap denen şey ya iyi yazılmış ya da kötü yazılmıştır. Hepsi bu.

Büyübozumu: Yaratıcı Yazarlık, Murat Gülsoy (Sayfa 190)Büyübozumu: Yaratıcı Yazarlık, Murat Gülsoy (Sayfa 190)

Tesir etmeyen, iz bırakmayan okumak neye yarar? İnsan kendisine ilave etmek için okur, unutayım diye değil.

Büyübozumu: Yaratıcı Yazarlık, Murat Gülsoy (Sayfa 193)Büyübozumu: Yaratıcı Yazarlık, Murat Gülsoy (Sayfa 193)

Bütün romanlar zaten bildiğimiz ama o konuda büyük bir roman yapılmadığı için kabul edemediğimiz gerçekleri göstermek için yazılır.

Büyübozumu: Yaratıcı Yazarlık, Murat Gülsoy (Sayfa 29 - Orhan Pamuk)Büyübozumu: Yaratıcı Yazarlık, Murat Gülsoy (Sayfa 29 - Orhan Pamuk)

"Köpük", hikâye sanatının süslü giysilerini kuşandıktan sonra hepsini fırlatıp atmış, gerçek bir başyapıttır.

Büyübozumu: Yaratıcı Yazarlık, Murat Gülsoy (Sayfa 96)Büyübozumu: Yaratıcı Yazarlık, Murat Gülsoy (Sayfa 96)