Büyübozumu: Yaratıcı Yazarlık Kurmacanın Bilinen Sırları ve İhlal Edilebilir Kuralları

8,6/10  (13 Oy) · 
33 okunma  · 
18 beğeni  · 
742 gösterim
Murat Gülsoy, Bu Kitabı Çalın adlı yapıtıyla Sait Faik Hikâye Armağanı'na, ilk romanı Bu Filmin Kötü Adamı Benim ile Yunus Nadi Roman Ödülü'ne değer görülmüştü.

Büyübozumu: Yaratıcı Yazarlık ile yazı serüveninin en başından beri attığı tüm adımlara basarak geri dönüyor, yalnızca kitapları değil, dünyanın kendisini de bir metin olarak okuyan edebiyat geleneğinin izini sürüyor. Vermekte olduğu yaratıcı yazarlık derslerinden yola çıkarak, gerçekliği yazı yoluyla yeniden kurmanın araçlarını, yöntemlerini sorguluyor. Gülsoy, "kurmacanın bilinen sırlarıyla ihlâl edilebilir kurallarını" açımlarken, bir büyüyü bozuyor ve okuyanla yazan arasındaki sessiz anlaşmanın kurallarını altüst ediyor. Kısacası, anlatacak bir hikâyesi olanlara, "okunaklı" bir anlatı kurmanın yollarını işaret ediyor. Yolları çatallanan yazı bahçesinde kaybolmasınlar diye...
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2013
 • Sayfa Sayısı:
  228
 • ISBN:
  9789750704635
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Ayşe 
26 Haz 13:56 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 8/10 puan

Murat Gülsoy'un "Büyübozumu: Yaratıcı Yazarlık" adlı kitabı, kurmaca metinler yazmak isteyen okurlara rehberlik edebilecek nitelikte bir kitap. Yaratıcı yazarlık atölye çalışmaları da yapan Murat Gülsoy'un kitabı son derece akıcı bir üsluba sahip ve içeriği de dolu dolu. Kurmaca bir metinde bulunan unsurlar üzerinde tek tek kafa yoran yazar, bunu yaparken zaman zaman yetkin edebî eserlerden de yararlanıyor ve bu sayede soyut kavramlar zihnimizde ete kemiğe bürünüyor. Roman ve öykü kavramlarının yazılış sürecine, tekniklerine, unsurlarına, kısacası kurmaca metinlerin mutfağına bakmak isteyen herkese Murat Gülsoy'un bu hem bilgilendirici hem de son derece akıcı kitabını tavsiye ediyorum.

NeverMore 
27 Mar 20:11 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

yaratıcı yazarlık üzerine kitaplara karşı bir öngörüm vardı ama bu kitap tek kelimeyle son derece akısı ve faydalı. bu türdeki bir çok kitaptan daha yararlı. hem pratik açısında hemde teorik açısında çok iyi. ve gözümün önündeki bazı yazarları keşfetmemi sağladı. ayrıca kitabın sonundaki denemeler muhteşem...

Onur Kırbaş 
31 Mar 01:20 · Kitabı okudu · 5 günde · Puan vermedi

Murat Gülsoy gibi yaşayan sayılı yazarların değerini bilmemiz gerekiyor kesinlikle. 2 hafta önce CBÜ'de işlerimden dolayı karşılaşamadığım için hala bir yanım buruk... Kitapla ilgili bir bilgi vermek istemiyorum çünkü bazı yazarların tüm kitapları okunmalı ki Murat Gülsoy'un kurgusu yeter buna örnek vermek için.

güzin tanyeri 
22 Oca 2015 · Kitabı okumadı · 10/10 puan

iyi kalpli yazarının tüm bilgi ve tecrübesini okuruna geçirmek için çırpındığı kitap. iyi niyeti için kendisine çok teşekkür ederim. aslında belki de spielberg'ün dediği gibi, bu yazarlık ve kişisel gelişim kitaplarının hepsi çöptür. ama bizi yazar yapmasa da dikkatli, bilinçli okurlara dönüştürme gücü olduğunu düşünüyorum. bu konuda bir şeyler okumak isteyenler için bu kitabın iyi bir başlangıç olacağını söylemek isterim.

Emre Yörük 
 16 May 23:33 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 9/10 puan

Murat Gülsoy öncelikle sihirli bir formül vermeden kurmacanın yapısını, anlatım tekniklerini ve arka planını ele alırken aslında yazma eyleminin en güzel yanını: kural tanımaz oluşunu da gözler önüne seriyor. Tavsiyeler, güzel örnekler ve bir kaç ufak uygulama ufuk açarken; diğer yandan keşke daha çok yazsaydı, doyamadım dedirtiyor.

Halis Yıldız 
01 Oca 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · 10/10 puan

Özellikle kurmaca yazarlık konusunda ilerlemek isteyenler için bence bir başucu kitabı.Ben yazmanın öğrenilebilecek bir şey olmadığını düşününenlerdendim hala kısmen öyle düşünüyorum fakat belirli bir seviyede yazma işiyle uğraşanlara gerçekten faydalı olabilecek bir kitap.Şiddetle tavsiye ederim.

Kitap okumak 
21 Haz 23:58 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Yazar ol(a)mayacağınız konusunda emin olsanız da bu kitaba zaman ayırmanızda kazancınız olacaktır. Uzun yılların tecrübeleri altında yazarlıkla ilgili birikimleri paylaşmaya çalışılmakta. İçinde bir çok örnek öykü barındıran kitabı okuduğunuzda belki yazar olmayabilirsiniz ama iyi okur olma yolunda sağlam adımlar atmış olabilirsiniz. Özellikle çok sayıda kitap okuyup farklı bir soluk arayanlara öneririz. Muhtemelen iyi ki okumuşum diyeceksiniz.

Ufuk Zirve 
28 Oca 16:27 · Kitabı okudu · 3 günde · 4/10 puan

akıcı,sürükleyici gözünüzün önünde film izler gibi bir çırpıda okunan bir roman... zaman unutulup kitabın mekanında yaşarken buluyorsunuz kendinizi...

Yaratıcı yazarlık ya da kurmaca üzerine yazılmış. Kitaplara göz attıpımızda kurmacanın unsurlarının. Kimi. Farlılıklar görterir. De şü altbaşlıklarda sıralandığını görürsünüz karekter olay veya hikaye olay örtüsü zaman. Mekan. Bakıl. Açısı. Diyaloğlar. Ayrıntılar. Veya betimlemeler bu bu unsurlarda kimilerine. Değindim

Kitaptan 12 Alıntı

Her ne kadar 2. Dünya Savaşı nın hayal kırıklığı insanları New Age inançlara ve arkaik dinlere dönmeye ittiyse de ve günümüzde, dinsel inançlar kimlik siyasetinin kullanışlı araçları haline gelmişse de insan hayatı geri döndürülemez bir şekilde dünyevileşmiştir.Her şey dünyevidir. İşte bu yeni insanın, seküler insanın ruhsal derinleşmeyi arayacağı yer sanat galerisidir,kütüphanedir,edebiyattır. Seküler insanın yeni dini sanattır, peygamberi ya da şamanı da sanatçıdır.

Büyübozumu: Yaratıcı Yazarlık, Murat Gülsoy (Sayfa 30 - Can yayınları)Büyübozumu: Yaratıcı Yazarlık, Murat Gülsoy (Sayfa 30 - Can yayınları)
Aydın Nasuh 
25 Mar 00:00 · Kitabı okuyor · Beğendi

İnceleme
Edebiyat yapıtları üzerine yapılan incelemelerin tümü, o yapıtları,
yaratanların arzusu ve denetimi dışında bir dönüştürme işlemine uğratır. Bu gibi
incelemeleri okumanın –bir tür– naifliği bozacağı söylenebilir. Doğrudur. Ancak
naif kalmak isteyen kim?

Büyübozumu: Yaratıcı Yazarlık, Murat GülsoyBüyübozumu: Yaratıcı Yazarlık, Murat Gülsoy

Ahlaka uygun olan ya da olmayan kitap diye bir şey yoktur. Kitap denen şey ya iyi yazılmış ya da kötü yazılmıştır. Hepsi bu.

Büyübozumu: Yaratıcı Yazarlık, Murat Gülsoy (Sayfa 190)Büyübozumu: Yaratıcı Yazarlık, Murat Gülsoy (Sayfa 190)

Tesir etmeyen, iz bırakmayan okumak neye yarar? İnsan kendisine ilave etmek için okur, unutayım diye değil.

Büyübozumu: Yaratıcı Yazarlık, Murat Gülsoy (Sayfa 193)Büyübozumu: Yaratıcı Yazarlık, Murat Gülsoy (Sayfa 193)

Bütün romanlar zaten bildiğimiz ama o konuda büyük bir roman yapılmadığı için kabul edemediğimiz gerçekleri göstermek için yazılır.

Büyübozumu: Yaratıcı Yazarlık, Murat Gülsoy (Sayfa 29 - Orhan Pamuk)Büyübozumu: Yaratıcı Yazarlık, Murat Gülsoy (Sayfa 29 - Orhan Pamuk)

"Köpük", hikâye sanatının süslü giysilerini kuşandıktan sonra hepsini fırlatıp atmış, gerçek bir başyapıttır.

Büyübozumu: Yaratıcı Yazarlık, Murat Gülsoy (Sayfa 96)Büyübozumu: Yaratıcı Yazarlık, Murat Gülsoy (Sayfa 96)
Kitap okumak 
21 Haz 23:57 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

İnsan, özgürlüğünü ve yaşamını kısıtlayan tüm bu sınırlarla başa çıkmak için zihinsel işlevlerinden yararlanır. Neden-sonuç ilişkileri kurmak bunlardan en önemlisidir.

Büyübozumu: Yaratıcı Yazarlık, Murat Gülsoy (Sayfa 72 - Can Yayınları)Büyübozumu: Yaratıcı Yazarlık, Murat Gülsoy (Sayfa 72 - Can Yayınları)
2 /