Büyücü

8,6/10  (44 Oy) · 
84 okunma  · 
39 beğeni  · 
1.569 gösterim
Mitolojik öğelere ve Shakespeare'in ünlü oyunu Fırtına'ya çeşitli göndermelerin yapıldığı hikâyede John Fowles, savaşın acımasızlığını, bir Akdeniz adasının dinginliğini, insan zihninin karmaşık yapısını, kadın-erkek ilişkisinin doğasını, Tanrı ve özgürlük kavramlarını ustaca anlatımıyla irdeliyor. Gerçek özgürlüğün ancak kendini tanımakla mümkün olabileceği savından yola çıkılarak hayallerle gerçek deneyimler arasındaki ilişkiler, Fowles'un Prospero'su Conchis tarafından bir dizi yanılsama, maske ve gösteriyle çarpıcı bir biçimde sahneye konuyor.

Büyücü'de, insanlığın karşı karşıya bulunduğu tehdit, Batı kültürünün duvarları arasına olduğu kadar insanın kendi bilincinin duvarları arasına da gizlenmiştir. Urfe gibi, içinde doğdukları kültürün sosyal yapılarınca dayatılan davranış kalıplarından uzak durma özgürlüğüne sahip olduklarını keşfeden bireylerin çabalarıyla varılabilecek yeni bir bilinç düzeyine yolculuktur bu. 

Random House'un 20. yüzyılda İngiliz dilinde yazılmış en iyi yüz yapıt listesinde yer alan Büyücü, kişisel özgürlüğe ulaşmanın ve insanın kendini keşfetmesinin zorluklarına dair bir edebiyat şöleni...
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2012
 • Sayfa Sayısı:
  685
 • ISBN:
  9789755393735
 • Orijinal Adı:
  The Magus
 • Çeviri:
  Meram Arvas
 • Yayınevi:
  Ayrıntı Yayınları
 • Kitabın Türü:
Bir kitabı beğenmek ya da beğenmemek gibi hakları vardır insanların. Lütfen fikirlerime ya da eleştirilerime yorum yaparken fikirlerimi belirtme hakkıma saygı gösterin. Saygılarımla
@oyag
"Keşke cinayetler sadece romanlarda olsa..."Oy@
Shakespeare'e aşık, Voleybol'a sevdalı, Keman sesinde huzur bulan, kitaplarda kaybolan dünyayı gezip Evren'i anlamak isteyen bir ruh. Kitap okuyalım, operaya gidelim, voleybol oynayalım. Dost olalım.
Klasik sinema aşığı, altyazı çevirmeni, kitap dostu :)
3 /