Büyüdüğün Zaman Anlayacaksın

·
Okunma
·
Beğeni
·
1299
Gösterim
Adı:
Büyüdüğün Zaman Anlayacaksın
Baskı tarihi:
Şubat 2018
Sayfa sayısı:
420
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786058276628
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Tu comprendras quand tu seras plus grande
Çeviri:
Gülşah Ercenk
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yan Pasaj
Bazen en ummadığın yerde ve kişide bulursun aradığını…

“Başımı Marc’ın karnına yaslamıştım ve birlikte Game of Thrones’u izliyorduk. Keyfimize diyecek yoktu. Telefonum çalmaya başlayınca ofladım. Bu saatte kim rahatsız ediyordu ki?

O telefona cevap vermemiş olmayı isterdim. Olanların gerçek olmamasını isterdim.

Tüm bunlar altı ay önceydi ve ben hâlâ mahvolmuş durumdayım...”

Julia, Tamaris Huzurevi’nde dönemsel psikolog olarak işe başladığında son zamanlarda yaşadıkları yüzünden mutluluğa inancını kaybetmiş bir hâldeydi. Ayrıca yaşlılarla arası da pek iyi sayılmazdı. Daha ilk iş gününde hata yaptığını anlamıştı ama artık çok geçti. Zıpır büyükbabalar, çılgın anneanneler ve kalbi kırık iş arkadaşları arasında önündeki koca sekiz ayı geçirmek zorundaydı. Julia’yı oraya götüren neydi? Kader mi, tesadüf mü? Peki ya aşk hiç beklemediği bir yere saklanmışsa? Ya beklentilerinin aksine, orada yaşayacakları ona çok şey öğretecek ve onu bambaşka birine dönüştürecekse? Bu roman kesişen yolların, buluşulan kavşakların hikâyesi.

Anlatacak bir hayatı olanların, yeni bir hayat inşa edenlerin, düşüp düşüp tekrar ayağa kalkanların…

Aşkların, değişimin hikâyesi.

Bu roman mutluluğa bir gazel!

“Tamaris’e hoş geldiniz. Henüz bilmiyorsunuz ama burayı çok seveceksiniz.”

Gözyaşları ve kahkahalar arasında yapacağınız keyifli bir okuma.
–FEMINA FRANCE
420 syf.
·9/10
Bazı kitapların yüreği sarıp sarmalayıcı bir yanı vardır. Öyle ki konuk olunan her bir satırında o kitabın okuru olmaktan bir adım öteye geçip, o kitabın bir sakini olmaktan, kendinizi tatlı duyguların kollarına bırakmaktan alıkoyamazsınız. Çünkü buram buram hayat kokar böylesi kitaplar; hüznüyle olduğu kadar sevinciyle, acılarıyla olduğu kadar umutlarıyla, velhasıl yaşanan her ne olursa olsun bundan ders çıkarmanın verdiği tecrübeyle ince ince işlenmiştir. Bazen sayfa sayfa bir hayatın, bazense sadece hayatın vurduğu yerden yeniden ayağa kalkmanın izdüşümünü benliğinde barındırır. Samimiyeti, sarıp sarmalayıcı yanı da buradan gelir işte! Senin, benim, bizim olan hayatların, yaşanmışlıkların ve kim bilir belki de yaşanacakların izlerini, çıkarılacak dersleri, bizi biz yapacak tecrübeleri içinde barındırmasından...

Sevgili Virginie Grimaldi'nin değerli kaleminden Büyüdüğün Zaman Anlayacaksın eseri de yüreği sarıp sarmalayıcı o sıcacık kitaplardan biri. Yeri geldiğinde yüzünüze bir gülücük konduracak, yeri geldiğinde yanağınızdan süzülen bir gözyaşı olacak, kimi zamansa umudun, yeniden doğuşun şarkısını mırıldandıracak, aşkın, sevginin, dostluğun, birbirinden farklı kuşakların birbirlerinin hayatlarına dokunuşunun öyküsünü okurun anlatacak; velhasıl biraz zaman ve sevginin yaralara ne denli merhem olabileceğini gösterecek, o her daim kulağımızın aşina olduğu 'büyüdüğün zaman anlayacaksın' nasihatinin altını dolduracak sıcacık bir roman.
Tek bir telefon ile gelen haberle dünyası bir anda başına yıkılan Julia, Tamaris Huzurevi'nde geçici süreliğine psikolog olarak işe başladığında hayata yeniden başlayabileceğinden, düştüğü yerden ayağa kalkabileceğinden ve son derece isteksizce geldiği bu huzurevinin ona katacaklarından habersizdi elbette.O sade tutunabilecek, uzaklaşabilecek, kendisiyle baş başa kalabilecek bir yer arıyordu. Büyük bir acı yaşamıştı ve iyileşmeye ihtiyacı vardı. Sahi insan çok büyük acılarla karşı karşıya kaldığında, hatta güvendiği, sevdiği insanları en ihtiyacı olduğu zamanda yanında bulamadığında ne kadar yıkılır? Bu enkazın altından sağ salim çıkıp hayatını, fakat en önemlisi de yitirilen güven duygusunu yeniden inşa etmesi ne kadar zaman alır? Julia Tamaris'in kapısından girdiği gün, sekiz ay sonra kapıdan iyileşerek, acılarıyla yüzleşerek, düştüğü yerden tekrar ayağa kalkarak, en önemlisi de heybesinde pek çok tecrübeyi biriktirerek ve biraz daha büyüyerek çıkacak. Peki, bunu nasıl başaracak? İşte orası kitabın keyifli ve bir o kadar da doyumsuz sayfalarında gizli.

Her bir satırında samimi dili ve sarıp sarmalayıcı hikayesiyle kendinizi Tamaris Huzurevi'nin ya da diğer bir değişle bu güzel bir ailenin ferdi gibi hissedeceğiniz, tatlı dedeler ve ninelerle keyifli vakitler geçireceğiniz, kuşaklar arasındaki iletişimin ve dostluğun tazeleyiciliğini tadacağınız; velhasıl okudukça aslında biraz daha büyüdüğünüzü hissedeceğiniz bu kıymetli esere gönül kitaplığınızda yer açmanızı tavsiye ediyorum. Kitabınız bol, keyfiniz daim olsun :)
420 syf.
·8/10
Merhaba kitap dostlarım :) Bugün sizlerle yine çok güzel bir kitabın yorumunda beraberiz. #YanPasajYayınları tarafından biz kitap sevelerlere sunulan #VırgınıeGrımaldı kaleminden #BüyüdüğünZamanAnlayacaksın kitabını değerlendirmeye çalışacağım. Öncelikle kitabı içerik olarak çok beğendiğimi belirtmek isterim. Aslında bir romandan öte bizlere bir rehber niteliği taşıyan bir eser olmuş.
Kitabın ilk olarak anlatım ve yazım dili konusunda kısaca fikrimi beyan etmek istiyorum. Anlatım açısından baktığımda gereksiz tasvir ve uzatmaların fazlalığından arınmış kendine has sade ve anlaşılır olması kitabın ilk başta en çarpıcı özelliği oldu bende. Gereksiz , sıkıcı betimlemeleri hiç bir zaman sevmedim. Bu tarz anlatım şekli beni kitaptan hep uzak tutmuştur. Ama bu kitabı ilk okumaya başladığınız andan itibaren bu durumun söz konusu olmadığını açıkca görebiliyorsunuz. Yazım dili konusunda ise çok fazla bir şey söylemeye gerek duymuyorum. Sade, anlaşılır ve akıcı bir dil kullanan yazar, okuyucuyu yormadan ve sıkmadan kitabı okutuyor. Bu iki özellik bile kitabı okumanız için yeterli unsurlardan birini teşkil ediyor.
Konu itibari ile ise; Ana karakterimiz psikolog olan julia hayatındaki yıkımlardan kaçmak için kendini 8 aylık bir çalışma süresi için bir huzurevinde işe başlar. İlk başlarda bir çok tereddüt yaşamasına rağmen, içinden bir ses ona orada kalması gerektiğini söyler ve kalır. Yapacağı tek şey huzurevinde bulunan yaşlılarla konuşmak, onlarla haftada bir gün dertleşmek ve sorunlarını dile getirmelerine yardımcı olmaktı. Bir nevi onlara rehberlik yapacaktı. Julia hayatında yaşadığı kayıpların acısından kaçmak isterken kendini bulduğu bu yerde acaba oradaki insanlara ne kadar faydalı olabilecekti? Yoksa her şey beklenenin aksine tersine mi dönecekti? Peki ya kaçtığı acıları ile yüzleşmek ? Tecrübe gerçekten yaş ile değil de yaşanılanlardan ibaret miydi? Julia tüm bu git gel lerle boğuşurken kendini bir anda rolleri değiştirmiş olarak bulur. Yani psikolog olan aslında orada bulunan sevimli yaşlılar, terapiye giren kendisi olmuştur. Ve işte bu noktada julia için hayatında yeni bir sayfa açılmaya başlayacak. Kendisiyle ve korkularıyla yüzleşmeye başlayacak olan bu genç kadını acaba nasıl bir yol nasıl bir sürpriz bekliyor? Peki ya aşk...Belki de hiç beklenmedik zamanda karşısına çıkacaktı. Ama julia buna hazır mıydı? İşte bu ve benzeri bir çok sorunun cevabı bu güzel kitabın içinde saklı.
Son olarak kitaptan edindiğim kazanımlarım ise; Tecrübe denen şey aslında yaşadıklarımızdan ziyade insanın yaşı ile de doğru orantılı olduğunu anladım. Hani hep deriz ya daha gencim ama yaşadıklarım sayesinde çok tecrübe kazandım diye. İşte o öyle değilmiş. İnsan kazandığı tecrübeyi de her yaşı ile de pekiştirmesi özümsemesi gerekiyormuş. Kısacası bu kitapta çok farklı hayatların hayat hikayelerine misafir olacak, onların hayat tecrübeleri ile kendi hayatınızdaki yanlışları, hataları görme fırsatınız olacak. Her şeyden önemlisi bir kez daha insan olmanın temelinde merhamet ve vicdanın esas olduğunu anlayacaksınız. Belki sizinde aramadığınız, sormadığınız, hayatın telaşına kapılıp sizden sadece sevginizi bekleyen insanların varlığını fark edeceksiniz. En başta da dedim ya bu kitap sadece bir roman değil, bir rehber , bir ışık olacak hayatınızda belki de...
Bu güzel kitapla tanışmama vesile olan #YanPasajYayınEvi ne çok teşekkür ederim. Ve siz kitap dostlarım bu güzel kitapla en kısa zamanda tanışın. Alın okuyun ve okutun. Özellikle lise dönemi evlat sahibi olan arkadaşlarıma tavsiyemdir. Kendinizle birlikte mutlaka çocuklarınıza da okutun. Bir başka kitap yorumunda görüşmek dileğimle hepinize sevgiyle ve kitapla kalın. :)
420 syf.
·6 günde·Beğendi·10/10
Yüzümde bir tebessümle okudum bu güzel kitabı....Ara ara hüzünlendim ve gözyaşlarımı tutamadım....lakin çoğunluğu kahkaha eşliğinde keyifli bir okuma oldu....ve iyi ki okudum dedim ....Tamaris'in güzel insanlarıyla tanışmak çok güzeldi....Tamarise yolculukta içim huzur doldu...Genç,yaşlı her yaşta insanın bir değişim hikayesi vardır...Ve bu değişime neden olan insanlar ,kesişen yollar veya tesadüfler....Önemli olan değişimi kabul etmek ve her düşüşte çok daha sağlam bir şekilde ayağa kalkmak....İşte bu kitapta sevgi,destek ,dostluk,arkadaşlık,yardimseverlik sayesinde ve tabiki aşk sayesinde değişen hayatları anlatıyor....Bitmesini istemediğim bir kitap oldu ve çok beğendim....Kesinlikle okuyun derim....
420 syf.
·1 günde·8/10
Kitabı genel olarak sevdim. Yazarın yazım tarzı ve olayları anlatış biçimi güzeldi. Sevmediğim tek noktaysa, dediğim gibi ilk birkaç sayfasıydı. Kitap kendini ilerledikçe sevdiriyor. Karakterlere alışıyorsunuz ve nasıl bittiğini anlamıyorsunuz. Çok güzel bir kitaptı bence.
Tıpkı şekeri hayatımdan çıkarmaya karar verir gibi, birini sevmekten vazgeçmeye de karar verebilirim sanıyordum.
"Hayat,şimdiki zamandan ibaret....Şimdi ve burada ! Dünden sadece güzel olan şeyleri hatırlamalı....Yarından hiçbir şey beklememeli....Geçmişi değiştirmemiz ve geleceği önceden bilmemiz mümkün değil.....Korku geçmişten kaynaklanır ve geleceği mahveder....Yükünüzü artık yere bırakın....İnsan şimdinin değerini ancak hayatının sonuna geldiğinde anlıyor....."
"Yaşıyoruz,nefes alıp veriyoruz,planlar yapıyoruz ve sonra birden yok oluyoruz....Hayat iskambil kağıdından yapılmış bir şato gibi....İnşa etmek için sonsuz zaman harcıyoruz,sağlam temeller atmaya çalışıyoruz,katlarını tek tek çıkıyoruz ve bir gün yıkılıveriyor ,sonra kağıtlar kutuya kaldırılıyor......Bunca çaba neye yarıyor,bana söyler misiniz? "

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Büyüdüğün Zaman Anlayacaksın
Baskı tarihi:
Şubat 2018
Sayfa sayısı:
420
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786058276628
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Tu comprendras quand tu seras plus grande
Çeviri:
Gülşah Ercenk
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yan Pasaj
Bazen en ummadığın yerde ve kişide bulursun aradığını…

“Başımı Marc’ın karnına yaslamıştım ve birlikte Game of Thrones’u izliyorduk. Keyfimize diyecek yoktu. Telefonum çalmaya başlayınca ofladım. Bu saatte kim rahatsız ediyordu ki?

O telefona cevap vermemiş olmayı isterdim. Olanların gerçek olmamasını isterdim.

Tüm bunlar altı ay önceydi ve ben hâlâ mahvolmuş durumdayım...”

Julia, Tamaris Huzurevi’nde dönemsel psikolog olarak işe başladığında son zamanlarda yaşadıkları yüzünden mutluluğa inancını kaybetmiş bir hâldeydi. Ayrıca yaşlılarla arası da pek iyi sayılmazdı. Daha ilk iş gününde hata yaptığını anlamıştı ama artık çok geçti. Zıpır büyükbabalar, çılgın anneanneler ve kalbi kırık iş arkadaşları arasında önündeki koca sekiz ayı geçirmek zorundaydı. Julia’yı oraya götüren neydi? Kader mi, tesadüf mü? Peki ya aşk hiç beklemediği bir yere saklanmışsa? Ya beklentilerinin aksine, orada yaşayacakları ona çok şey öğretecek ve onu bambaşka birine dönüştürecekse? Bu roman kesişen yolların, buluşulan kavşakların hikâyesi.

Anlatacak bir hayatı olanların, yeni bir hayat inşa edenlerin, düşüp düşüp tekrar ayağa kalkanların…

Aşkların, değişimin hikâyesi.

Bu roman mutluluğa bir gazel!

“Tamaris’e hoş geldiniz. Henüz bilmiyorsunuz ama burayı çok seveceksiniz.”

Gözyaşları ve kahkahalar arasında yapacağınız keyifli bir okuma.
–FEMINA FRANCE

Kitabı okuyanlar 26 okur

  • Fatma Şeyma Köse
  • Kübra
  • Aylin Gün.
  • Mihriban Bahar Ekinci
  • kumru
  • Özge
  • Cansu Yaman
  • Ayşen Buse Baykan
  • Elif Nur İpek
  • Arzu Aslan

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%30.8 (4)
9
%15.4 (2)
8
%15.4 (2)
7
%23.1 (3)
6
%7.7 (1)
5
%7.7 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0