Büyük Açlık

8,1/10  (8 Oy) · 
22 okunma  · 
9 beğeni  · 
709 gösterim
///idefix/ beğeni endeksi (nedir?)

Ürün henüz yeterince oy almadı

Yoldaki toza sorun! Mojave çölünün başladığı yerde tek baslarına duran bodur ağaçlara sorun. Camilla Lopez'i sorun onlara, ki adını fısıldasınlar. Evet, çünkü sevgilmi son gören Mojave'nin sınırında yaşayan bir veremliydi ve dediğine göre ona hediye ettiğim köpekle birlikte Batı'ya doğru gitmişti, Panço'ydu köpeğin adı, o günden sonra Panço'yu da gören olmadı. Buna inanamayacaksınız. Bir kızın ekim ayında yanına Panço adında genç bir polis köpeği alıp Mojave çölünde yürümeye başladığında inamayacaksınız, ama doğru. Köpeğin ayak izlerini gördüm kumda, yanında da Camilla'nın ayak izleri... Bir daha hiç dönmedi Los Angeles'a, annesi de onu bir daha görmedi. Bİr mucize gerçekleşmemişse Mojave çölünde ölmüş olması gerekir. Panço'nun da. İkinci romanım için bir taslak hazırlamam gerekmiyor, hazır. Başıma geldi. Kız gitti, ona aşıktım ve benden nefret ediyordu, benim öyküm bu kadar.
 • Baskı Tarihi:
  2005
 • Sayfa Sayısı:
  184
 • ISBN:
  9789752810358
 • Orijinal Adı:
  Big Hunger
 • Yayınevi:
  Parantez
 • Kitabın Türü:
Erkan Akdemir 
30 Tem 17:24 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · Puan vermedi

Uzun zamandır inceleme yapmadım. Yapamadım desem daha doğru olur. Bundan yaklaşık iki yıl önce kendilerinden olmadığı için, dilleri ve ırklari farklı olduğu için yobaz, faşist ve gerciler tarafından yakılan bir kitapçı vardı. Hatırlayan vardır muhakkak. Hangi şehirde olduğunu söylemeyeceğim. O şehire asker olarak yolum düştü. Kitap bakımından hazırlıklı gelmiştim. Ama bir okuyucu olarak o Kitapçıyı ziyaret etmek boynumun borcuydu. Ben de öyle yaptım. Kitapçıya girip kitap almadan çıkmak huyum değildir. Bende bütçeyi göz önünde bulundurarak 2 kitap aldım. Daha önce okuduğum iki yazardan iki kitap. İşte o kitaplardan biri Büyük Açlık.
John Fante yi dostum sayesinde tanıdım. Ilk okuduğum kitabı Toza Sor. Toza sordum ve John Fante yi okumaya devam ettim.
Kitaba gelince kısa hikayelerden oluşuyor. John Fante nin o akıcı ve samimi dili insanı kitabın içine çekiyor. Sanki kitabı okumuyorsun, karşında oturmuş konuşan birini dinliyor gibisin. John Fante aykırı bir yazar tıpkı tanrısı olduğu Bukowski gibi.
Yeraltı edebiyatı bence hayatı tüm çıplaklığı ile anlatan en gerçekçi edebiyat alanıdır.
Herkese keyifli okumalar...

Halil Korkut 
25 May 16:22 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

Bu John Fante samimiyeti nereden mi yakalıyor? Hikayelerini anlatırken sanki sizinle birebir konuşuyormuş gibi yani olanları doğrudan size anlatıyormuş gibi bir anlatım dili var ki bunu, kafasından geçenleri hiç değiştirmeden veya lûgat sanatıyla işlemeye ihtiyaç duymadan doğrudan kağıda geçirmesiyle anlıyoruz. Bu, Büyük Açlık kitabı ise kısa hikayelerden oluşuyor. Daha önce benim de okuyup memnun kaldığım Toza Sor kitabına yazdığı önsöz de bu kitapta yer buluyor. Bu ilginç bir durum ki Toza Sor kitabındaki yayınlanan önsöz ise Charles Bukowski'ye ait. Gerçekten alışılmadık bir durum. John Fante'nin bu kitabını ve diğer kitaplarını gönül rahatlığı ile tavsiye ederim. Okuyunuz.

Kitaptan 424 Alıntı

NeverMore 
08 May 01:28 · Kitabı okudu · 9/10 puan

VALENTİ'NİN EVCİLLEŞTİRİLİŞİ
“Çin yalandı, ama New York kaçınılmaz, çünkü yeni kitabım çıkmak üzereydi. New York'a arabayla gitmeye karar verdim. Daha uzun süreceği için yüzüm toparlanma fırsatı bulacaktı. Arabamda oturmuş Filipinli komi Julio'nun bavullarımı arka koltuğa yerleştirişini seyrediyordum.
Karşı kaldırımdan havalı bir klakson sesi geldi ve birinin adımı seslendiğini duydum. Yepyeni bir Chevrolet yanaştı kaldırıma; Linda.”

Büyük Açlık, John Fante (Parantez)Büyük Açlık, John Fante (Parantez)
NeverMore 
08 May 01:29 · Kitabı okudu · 9/10 puan

VALENTİ'NİN EVCİLLEŞTİRİLİŞİ
“Jim! Eski dost, Jim!"
"Linda," dedim. "Geri çekil."
"Ama Jim."
"Dostum!"
Debriyajı bıraktım ve gazladım. İkisi de arkamdan bağırıyor, durmam için el sallıyorlardı.
"Jim!" diye bağırdı Valenti. "Nereye gidiyorsun?"
"Çin'e," diye bağırdım.”

Büyük Açlık, John Fante (Parantez)Büyük Açlık, John Fante (Parantez)
Erkan Akdemir 
30 Tem 11:16 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Kanun nedir?
Kanun yaşlı insanlar içindi; annesi için, babası için, öğretmenleri için. Ona ne yapması, ne yemesi ve ne zaman yemesi gerektiğini söyleyenler için. Kanun seni yatağa yatırırdı, sabah yataktan kaldırırdı. Kanun yüzünü yıkatırdı, kulaklarına sabun bezi sokardı, seni okula ve kiliseye gönderirdi. Canını sıkıyordu kanun, karnını ağırtıyordu, onurunu kırıyordu.

Büyük Açlık, John Fante (Sayfa 173 - Parantez Yayınları)Büyük Açlık, John Fante (Sayfa 173 - Parantez Yayınları)
NeverMore 
08 May 01:28 · Kitabı okudu · 9/10 puan

VALENTİ'NİN EVCİLLEŞTİRİLİŞİ
“Çin," dedim. Sonra başımla boyunduruğunu işaret ettim. "Bunu nasıl yaptı?"
"Bıktım bu Çin'den. Sürekli Çin. Çin'e mine gitmedin sen. Bizi sevmiyorsun artık. Merdivenden aşağı yuvarladı beni."
Sokağın ortasında duruyordu, başını pencereden içeri sokmuştu. Her zamankinden daha çekici görünüyordu. Boyunduruk şaşırtıcı bir şekilde yakışmıştı ona. Başını bir kaide gibi taşıyordu.”

Büyük Açlık, John Fante (Parantez)Büyük Açlık, John Fante (Parantez)
NeverMore 
25 Nis 22:09 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Kötü Kadın
“Yatak odasından tekme, çığlık ve tokat sesleri geldi. Kadınların çığlıkları ve hakaretleri soğuk rüzgâr gibi geçiyordu duvarlardan; sürtük, yuva yıkıcı, sokak kadını.
Adamlar kıvranıp öksürüyorlardı, ama Mingo ve Bayan Cavanough farkında değillerdi sanki. Teresa Teyze'nin, "Onun dokunduğu bütün tabakları kıracağım," çığlığına rağmen masaya oturdular.”

Büyük Açlık, John Fante (Parantez)Büyük Açlık, John Fante (Parantez)
NeverMore 
29 Nis 08:32 · Kitabı okudu · 9/10 puan

OTOBÜS YOLCULUĞU
“Julio Sal restoranın tezgâhına gidip bir kahve söyledi. Önündeki kahve soğuduktan çok sonra bile orada oturmuş Nick'in ona verdiği puroyu parmaklarının arasında çevirip inceliyordu. Altı saat sonra Sacramento'da olacaktı.”

Büyük Açlık, John Fante (Parantez)Büyük Açlık, John Fante (Parantez)
NeverMore 
03 Haz 07:38 · Kitabı okudu · 9/10 puan

ANNENİN GÜNAHLARI
“O gece Papa, haberleri Donna Martino'ya açtı. Carlotta, Bettina ve kocasıyla sinemaya gitmişti, oturma odasında yalnızdılar. Papa radyonun yanına oturmuş, on haberlerini dinliyordu. Mama karşısındaki derin koltukta uyukluyordu. Uyuyan bir dağ gibi kaplamıştı koltuğu. Çocuklarından biri gece dışarı çıkmışsa Donna kapı açılıncaya kadar o koltuktan kalkmazdı.”

Büyük Açlık, John Fante (Parantez)Büyük Açlık, John Fante (Parantez)
NeverMore 
08 May 01:19 · Kitabı okudu · 9/10 puan

VALENTİ'NİN EVCİLLEŞTİRİLİŞİ
“Alt katta. O beş para etmez Walters'la konuşuyordu, o boktan ayakkabı satıcısıyla."
"Ne var bunda?"
"Ayakkabı satıcılarına güven olmaz. Nasıldırlar bilirsin."
"Saçmalıyorsun. Biriyle konuşmaya ihtiyacı var."
"Sen Linda'yı tanımıyorsun. Konuşma biçimini. Nasıl kuyruk salladığını. Adamı baştan çıkarıyordu. Etekleri neden bu kadar kısa ve dar, söyler misin? Ben ona tutulduğuma göre başkası neden tutulmasın?”

Büyük Açlık, John Fante (Parantez)Büyük Açlık, John Fante (Parantez)
NeverMore 
24 Nis 08:12 · Kitabı okudu · 9/10 puan

JAKIE'NIN ANNESİ
“Bay Shaler girdi içeri. Bayan Shaler'i yerden kaldırıp yatak odasına götürdü. Babası onu çağırınca Jakie de içeri girdi. Bir süre sonra Bay Shaler odadan çıkıp Petey'nin saçını taradı. Hiçbir şey demedi. Sonra gitti yine. Biz tabutla yalnız kalmıştık. Ürkütücüydü. Diz çökmüştük. Petey'nin yüzünü ve ellerini bile doğru dürüst göremiyorduk.”

Büyük Açlık, John Fante (Parantez)Büyük Açlık, John Fante (Parantez)