Büyük Açlık

8,0/10  (3 Oy) · 
13 okunma  · 
3 beğeni  · 
626 gösterim
///idefix/ beğeni endeksi (nedir?)

Ürün henüz yeterince oy almadı

Yoldaki toza sorun! Mojave çölünün başladığı yerde tek baslarına duran bodur ağaçlara sorun. Camilla Lopez'i sorun onlara, ki adını fısıldasınlar. Evet, çünkü sevgilmi son gören Mojave'nin sınırında yaşayan bir veremliydi ve dediğine göre ona hediye ettiğim köpekle birlikte Batı'ya doğru gitmişti, Panço'ydu köpeğin adı, o günden sonra Panço'yu da gören olmadı. Buna inanamayacaksınız. Bir kızın ekim ayında yanına Panço adında genç bir polis köpeği alıp Mojave çölünde yürümeye başladığında inamayacaksınız, ama doğru. Köpeğin ayak izlerini gördüm kumda, yanında da Camilla'nın ayak izleri... Bir daha hiç dönmedi Los Angeles'a, annesi de onu bir daha görmedi. Bİr mucize gerçekleşmemişse Mojave çölünde ölmüş olması gerekir. Panço'nun da. İkinci romanım için bir taslak hazırlamam gerekmiyor, hazır. Başıma geldi. Kız gitti, ona aşıktım ve benden nefret ediyordu, benim öyküm bu kadar.
 • Baskı Tarihi:
  2005
 • Sayfa Sayısı:
  184
 • ISBN:
  9789752810358
 • Orijinal Adı:
  Big Hunger
 • Yayınevi:
  Parantez
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 7 Alıntı

Resul Üstünbaş 
14 Şub 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Her yıl okulumuzda piyes sahnelenir. Pat Lannon'u o piyeslerde oynarken hatırlıyorum. Piyesler bir şeye benzemezler zaten. Çok kötüdürler. Rahibeler yazar. Piyes bile denemez onlara. Müsamere. Budalalık. Oyuncular sahnede hareket etmezler bir kere, kimse ölmez, kimse gülünecek bir şey söylemez. Kızların bu piyeslerde rol olmasına izin verilmez. Erkekler çarşaftan bozma kaftanlar giyerler. Çılgınlık. Herkesin berbat bir rolü vardır. Biri Günah'tır mesela. Bir sonraki iffet. Bir sonraki kader. Bir sonraki merhamet. Liste uzar gider böyle. Metnin tamamı kutsal dilde oynanır, İsa gibi.

Büyük Açlık, John Fante (Sayfa 6 - Parantez)Büyük Açlık, John Fante (Sayfa 6 - Parantez)

Aşık olmuştum o kıza. Aşktı, biliyorum. Milyonlarca soru vızıldıyordu beynimde. Bu olduğunda, aşık oldun demektir.

Büyük Açlık, John FanteBüyük Açlık, John Fante

Yazarlar için uyku ve yazı kardeştir. Yazı akıyor, sayfalar birikiyorsa geceler de huzurlu geçer. Sözcükler gelmiyorsa uyku da gelmez. O zamanlardan biriydi. Uyuyamıyordum.

Büyük Açlık, John FanteBüyük Açlık, John Fante
Resul Üstünbaş 
24 Şub 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Yine de, her şeye rağmen, Plymouth'um olsaydı keşke. Bir saat için bile olsa. Nasıl yapıldığını biliyorum. Jenny'yi bir akşam dolaşmaya çıkarırdım. Mümkün olduğunca kibirli otururdum yanında, ellerim direksiyonda, hiç konuşmadan, tek bir söz bile. Plymouth'u konuştururdum sadece. Santa Monica'ya sürer ve denizin yıldızlara eriştiği bir tepede dururdum. Parmaklarımın küçük ve otomatik bir hareketiyle kontrol panelindeki düğmeyi çevirirdim ve makinenin karnından radyonun sesi gelirdi, Bing Crosby'nin vıraklamaları. Güçlü ve sessiz olur, hiçbir şey yapmazdım. Jenny'ye saçlarının başımı döndürdüğünü, yeşil gözlerinin bana, bir süre için bile olsa, öykü ve kurgu gibi sıkıcı şeyleri unutturduğunu söylemeye bile gerek kalmazdı. Her şeyi makine hallederdi; ama bir süre için, bir saatliğine. Olsun, yeterdi. Plymouth ve Bing Crosby, Jenny'nin ruhunu derinden etkiler ve bir süre için her şey iyi olurdu. Çok geçmeden, belki bir saat sonra sıkılcaktım ve kente dönecektik. Jenny herkese Plymouth'u olan bir yazar tanıdığını anlatacaktı. Yazar değil sadece, Plymouth'u olan bir yazar. Çok da önemli değil ama.

Büyük Açlık, John Fante (Sayfa 77 - Parantez)Büyük Açlık, John Fante (Sayfa 77 - Parantez)
Resul Üstünbaş 
21 Şub 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Yoldaki toza sorun. Plaza Meydanı'ndaki koca Jinpero Serra'ya sorun, heykeli orda duruyor, üzerinde çaktığım kibritlerin izleri de, orada sigara içip insanları seyrederken, ben, John Fante, Arturo Bandini, ikisi bir arada, insan ve hayvan aşığı, fark gözetmeksizin.

Büyük Açlık, John Fante (Sayfa 43 - Parantez)Büyük Açlık, John Fante (Sayfa 43 - Parantez)