Büyük Av (The Wheel of Time (Zaman Çarkı) Serisi 2)

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.592
Gösterim
Adı:
Büyük Av
Alt başlık:
The Wheel of Time (Zaman Çarkı) Serisi 2
Baskı tarihi:
Şubat 2004
Sayfa sayısı:
772
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789758725724
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Great Hunt
Çeviri:
Gamze Sarı
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İthaki Yayınları
İyinin ve kötünün sonsuz bir savaşa tutuştuğu, ışığın ve gölgenin dünyası; Zaman Çarkı'nın dünyası...
Bugüne dek yazılmış en görkemli fantastik kahramanlık öyküsü...

Zaman Çarkı döner ve çağlar gelir gider olmuş olan, olacak olan ve olmaktan olan her an gölgenin altında ezilebilir.

Bırakın ejder bir kez daha zamanın rüzgarlarına binsin.
772 syf.
·10 günde·8/10
Yolculuk hikayelerini pek sevmiyorum, fazla basmakalıp oluyorlar, bu önyargımı Yüzüklerin Efendisi kırmış olsa da hala çok tercih etmiyorum. Ve bu seride (sanırım geri kalan kitaplarda bu şekilde olacak) yolculuk hikayesi şeklinde işliyor ve beni sıkmaya başladı, çünkü benzeri olaylar yaşanıyor sürekli, bu da sıkıcı oluyor haliyle. İlk kitap da sürekli yollarda geçmişti ancak sıkılmamıştım hiç. Hatta ilk kitabı giriş kitabı olarak çok beğenmiş, diğer kitapların daha gümbür gümbür olacağını düşünmüştüm. Ne yazık ki Büyük Av öyle olmadı, biraz ara kitap havası vardı. Diğer kitaplar bu şekilde olmaz umarım, serinin daha çok aksiyona ve yeniliğe ihtiyacı var.
Büyük Av, Dünyanın Gözü'nden bir kaç tık geride olsa da gayet güzeldi, bir ara tıkanıp okumakta zorlansam da son sayfalar da yazar toparladı ve seriye devam etme isteğim yeniden canlandı. Zaman Çarkı, her fantastik severin şans vermesi gereken bir seri bence.

Ayrıntılı yorum için; http://yorumatolyesi.blogspot.com/2016/07/buyuk-av.html
772 syf.
·10 günde·8/10
Kitap ilki gibi güzeldi. Yine çoğunluk kısmı yollarda geçti. Bazı yerlerde cidden tempo çok düşüyor. Böyle kitapları okuyabilmeniz için biraz hırsa ihtiyacınız olabilir. Yoksa elinizde sürünme ihtimali var. Sonlarda aksiyon yerindeydi. Benim kitabı bitirmem 9 günümü aldı. Tüm kitap bu aksiyonu korusa çok heyecanlı ve kısa süreli bir seyir olurdu. Ama seri uzun. Yani ilerde ne olacak bilemiyorum. Başlangıç kitabını da sayarsak 2 gitti, geriye kaldı 13, ki bazı ciltler 2şer kısımdan oluşuyor! Vuhuuvvv!

Yalnız çeviride gözüme takılan bir yer var. 'At gözlerini devirdi,' diye bir cümle ile karşılaştım! Şokun da böylesi!
772 syf.
·7/10
Serinin 2. kitabında kısmi olarak da olsa konunun başka taraflara yönelmesi az da olsa hoşuma gitmedi, biraz fazla uzatılmış gibi hissettim ama baştan sona da heyecan içinde okudum, özellikle son 150 - 200 sayfa kendini çok hızlı okuttu. Bakalım seriyi tamamen okuyan arkadaşların dediklerine göre 2. kitaptan sonra seri tutulamaz oluyormuş artık onun için 3. kitap için merakım daha fazla artıyor diyebilirim.
772 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
ilk kitaptan sonra daha bir heyecan duyarak okudum. yani yazar yazmış yani. başlangıçtan sonra güzel bir gelişmeyle devam etmiş de tek sıkıntı duyduğum nokta o son kısımlardaki gösteriş meraklısı dövüş sahnesi oldu. rand değil tabi ki gösteriş budalası olan. yazar olayı belki bizim heyecan duymamız böyle vaaaaaa dememiz için biraz abarttı. gökte felan herkesin görmesi olayı olmasa on üzerinden yedi alır bu kitap benden. ama tabi ki iyi bir fantazi okuyucusuysanız bu kitabı almak boynunuzun borcu olur.
772 syf.
·6 günde·Beğendi·9/10
Dikkat spoiler içerir.
Fal Dara'da eski çerçi Padan Fain esir edilmiştir. Nynaeve, Egwene Tar Valon'a Aes Sedai olmaya gidecektir. Ama Fain, Valerie Borusunu ve Mat'in bulduğu karanlık hançeri çalarak kaçar. Yeni Amerlyn makamı olan Siuan ve Moiraine, Rand bir erkek Aes Sedai olmasına rağmen onu yok etmezler ve çalınan malzemeleri alması için bir şans verirler. Zaten hançer ele geçirilemezse Mat ölecektir. Rand, Mat, Perrin, Loial, Lord Ingtar, koklayıcı Hurin ve diğerleri yola çıkar. Yolda Selene adında çok güzel bir kızla karşılaşan Rand, boruyu ele geçirir ama tekrardan kaçırır. Bu arada aşık Thom Merrilin ile karşılaşır. Karanlık Varlık yani Ba'alzamon ve yardakçısı Fain onu Tümentepe'ye çağırır. Bu arada Nynaeve, Egwene, Elayne ve Min de Kızıl Ajah'dan Liandrin tarafından kandırılır ve Tümentepe'de Seanchan'lara esir verilir. Falme adındaki kasabada büyük bir savaş olacaktır. Acaba bu savaşın galibi kim olacaktır? Esirler kurtarılabilecek midir? Rand, gerçekten de iddia edildiği gibi Yenidendoğan Ejder midir? Lews Therin'in soyundan mı gelmektedir? Bundan sonra ne olacaktır? Doğduğu yeri yok etmek ile tehdit eden Fain'i yakalayabilecek midir? Keyifle bir solukta okunan bir roman.
772 syf.
·9 günde
Uzun yıllardır bir karanlık dostu olan eski çerçi Padan Fain'in Valere Borusunu ve Mat'ın lanetli hançerini çalmasıyla başlar hikayemiz. Büyük şehir illianda büyük boru avı başlamıştır fakat asıl boru avı rand perrin ve mat'ın yolculuğundadır. Kahramanlarımız boruyu bulabilecek mi ? Leydi selene kim? Rand yenidoğan ejder mi ? Kimler karanlık dostu ? Yazgını değiştirebilir misin ? Kahramanlarımızla çıktığımız yolculuğun birinci kısmında bunları sorguluyoruz .
Egwene ve Nyvene bir aes sedai olmak için beyaz kuleye gitmişlerdir. Orada desene önceden dahil oşan 2 kişiyle daha karşılaşırlar: Deseni görme yetisine sahip olan Min ve Andor kız veliahtı Elayne. Aes sedai olmaya çalışan kızların geçtiği sınavlarda yolculuğun ikinci kısmını oluşturuyor.
772 syf.
·Beğendi·7/10
Nedendir bilmem Zaman Çarkı okurken iki kitapta da ilk otuz sayfa zor gidiyor. Adapte olma süreci mi dersiniz yoksa başka bir şey mi, bilemem.

Hikâye kaldığı yerden devam ediyor. Ben ikinci kitabı çok fazla beğenemedim. İlk kitaba göre biraz daha geride kaldı benim için. Bunun kendimce bazı sebepleri var tabi. Öncelikle Desen ne derse o olur, demek ki Desen böyle diyor, Desen böyle diyor ise bize ne demek düşer mevzusu beni bunalttı. Bunu kadınların çok sık kullanmasından ve her şeyi koyun gibi buna bağlayarak yapmaları beni daralttı. (Bu noktada Rand'ı takdir ediyorum.) Kaldı ki bana göre en gereksiz bölümler de buradaydı. Bana kalırsa en az üç bölüm birleştirilip bu sıkıcılık giderilebilirmiş. Nynaeve karakteri ise dengesiz. Zeki bir plan yapacak kapasiteye sahip karakterin zaman zaman kuzu gibi olması beni çileden çıkarttı diyebilirim.

Yine de o yollar mevzusu var ki beni büyülüyor. Ogier yurtları ve yollarda geçen kısımlar, gelenekler en keyif aldığım yerlerdi. Yine bu kitapta çok fazla konu hakkında tahminlerde bulundum. Birçok konuya bu kitapta alttan alta gönderme olduğunu düşünüyorum. Bu tahminlerimin çoğunda doğru olduğumu düşünmekle beraber olası bir spoiler vermemek adına kendime saklayacağım. Doğru olup olmadıklarını ise zaman gösterecek.

Aşağı yukarı 700. sayfaya kadar durağan bir anlatım vardı. Son 45 sayfa ise soluk soluğa okudum.

İlk kitap kaçmak üzerine olduğunu için sanırım bana daha uygunmuş. Kovalama kısmı benim tez canlı karakterime uymadığı için de bunalmış olabilirim. Umarım uzun süre kimse kimseyi kovalamaz.
772 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Kitabı okurken zaman nasıl geçmiş anlamadım. Bir de baktım bitmiş.

Bu kitapla karakterleri daha yakından tanırken hikayeye yeni insanlar dahil oluyor. Yazarın hikayeye karakterleri sindirerek ekleme temposu akıllıca. Başka türlü kafam karışır gibi hissettim.

Tasfirlerin detaylı oluşu tempoyu mu düşürüyor derken bir de baktım onlarla birlikte şehirleri dolaşıyorum.

İnanılmaz güzel bir kurgu. Yazar olayları zaman çarkında ince ince dokumuş.
Gelsin üçüncü kitap.
SPOİLER İÇERİR!!

Padan Fain belası ortaya çıkar. Boruyu ve hançeri çalar. Rand ve Seanchan Serene Fain'den geri almayı başarırlar. Nynaeve Aes Sedai'lerde Kabuledilmişlere girer. Mat Valere borusunu kullanır ve Ba'alzamon Rand'la savaşır. Çark dönmekte ve Desen işlenmektedir. Herkes Rand'a bağlılık yemini eder.
O kadar kibirli olursan, üzerinde paçavralar bile olsa lord olduğuna inanırlar
Robert Jordan
Sayfa 526 - İthaki, pdf
Herhangi bir şeyi başarman uzun sürerse de hayal kırıklığına kapılma.En basit şey bile biraz zaman alır. Sabır, öğrenilmesi gereken bir erdemdir.
Robert Jordan
Sayfa 418 - İthaki, pdf
Ama siz insanlar her zaman aceleci ve heyecanlısınızdır, her zaman sağa sola zıplar, bağırıp durursunuz.
Belki de böylesi daha iyidir,temiz bir kesik gibi,olup bittikten sonraya kadar acımayacak denli hızlı.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Büyük Av
Alt başlık:
The Wheel of Time (Zaman Çarkı) Serisi 2
Baskı tarihi:
Şubat 2004
Sayfa sayısı:
772
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789758725724
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Great Hunt
Çeviri:
Gamze Sarı
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İthaki Yayınları
İyinin ve kötünün sonsuz bir savaşa tutuştuğu, ışığın ve gölgenin dünyası; Zaman Çarkı'nın dünyası...
Bugüne dek yazılmış en görkemli fantastik kahramanlık öyküsü...

Zaman Çarkı döner ve çağlar gelir gider olmuş olan, olacak olan ve olmaktan olan her an gölgenin altında ezilebilir.

Bırakın ejder bir kez daha zamanın rüzgarlarına binsin.

Kitabı okuyanlar 180 okur

  • Sezen Yıldızhan
  • SERHAT ESERTİ
  • Merve Özşeker
  • GG
  • Poyraz ESEN
  • Ali Safa
  • Egecan İşeri
  • Sonya
  • Yunus emre
  • Hasan URAL

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%1.8
14-17 Yaş
%1.8
18-24 Yaş
%21.1
25-34 Yaş
%40.4
35-44 Yaş
%26.3
45-54 Yaş
%8.8
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%31.3
Erkek
%68.8

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%35.1 (26)
9
%33.8 (25)
8
%24.3 (18)
7
%5.4 (4)
6
%1.4 (1)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0