Büyük Filozoflardan 100 Önemli Aforizma

0,0/10  (0 Oy) · 
1 okunma  · 
0 beğeni  · 
73 gösterim
Bazen baştan çıkarıcı, bazen manipülatör, bazen provokatör, bazen anlatıcı, bazen de yol gösterici olarak karşımıza çıkan filozoflar kendilerine özgü yöntemleriyle hayatın içinde felsefeyi, felsefenin içindeyse hayatı ararlar. Bir nevi kavram yaratıcıları olarak değerlendirebileceğimiz bu büyük insanlar küçücük bir filizi kocaman bir bitkiye dönüştüren, gerçeği yaratan değil de gerçeğin yeniden bulunmasına yardımcı olan zihinleriyle dünyaya ışık tutarlar. Sokrates’in “Kendini bil”, Sartre’ın “Cehennem başkalarıdır”, Diyojen’in “Gölge etme başka ihsan istemem”, Descartes’ın “Düşünüyorum, öyleyse varım” gibi, tarihe yön veren filozofların en ünlü aforizmalarını açıklayan bu seçki felsefe meraklılarını düşünsel bir yolculuğa çıkarıyor.
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2017
 • Sayfa Sayısı:
  160
 • ISBN:
  9786050205794
 • Çeviri:
  İsmail Yerguz
 • Yayınevi:
  Say Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 15 Alıntı

Neveser 
08 Oca 23:42 · Kitabı okuyor

Kendini bil.
“Kendini bilmek, insanın aklı sayesinde hem ölümlü bir Tanrı hem de bir yurttaş olmasıdır.”

Büyük Filozoflardan 100 Önemli Aforizma, Laurence Devillairs (Sayfa 20 - Say Yayınları)Büyük Filozoflardan 100 Önemli Aforizma, Laurence Devillairs (Sayfa 20 - Say Yayınları)

İnsanlar aşk tutkusu aracılığıyla, gerçeği saptırma riskini bile göze alarak idollere ve ideale ihtiyaç duyduklarını gösterirler.

Büyük Filozoflardan 100 Önemli Aforizma, Laurence Devillairs (Sayfa 39 - Say Yayınları)Büyük Filozoflardan 100 Önemli Aforizma, Laurence Devillairs (Sayfa 39 - Say Yayınları)

Her şey hayatla başlar ve hayatla biter çünkü her şey duyumla başlar ve biter. Dolayısıyla insanın bu sınırlar içinde kalması, ölüm gibi, var olmayan bir şeyi kabullenmemesi ve gelecek gibi henüz var olmayan bir şeyin hem bizim olduğunu hem de olmadığını anlaması gerekir.

Büyük Filozoflardan 100 Önemli Aforizma, Laurence Devillairs (Sayfa 33 - Say Yayınları)Büyük Filozoflardan 100 Önemli Aforizma, Laurence Devillairs (Sayfa 33 - Say Yayınları)

Hayatın ölümcül hastalığı işte budur.
Dolayısıyla önemli olan kendini gerçekleştirmek değil, umutsuz olmaktır çünkü insan ancak bu umutsuzluk sayesinde gerçekten kendisi olabilir.

Büyük Filozoflardan 100 Önemli Aforizma, Laurence Devillairs (Sayfa 128 - Say Yayınları)Büyük Filozoflardan 100 Önemli Aforizma, Laurence Devillairs (Sayfa 128 - Say Yayınları)

Başımıza gelebilecek her şeyle mücadele etmeye hazır olmalıyız, "değiştiremeyeceğimiz şeyleri kabullenme", "değiştirebileceğimiz şeyleri değiştirme" gücünü göstermeliyiz ve bunu yaparken ikisini birbirinden ayırma konusunda yargı yetimize dayanmalıyız.

Büyük Filozoflardan 100 Önemli Aforizma, Laurence Devillairs (Sayfa 49 - Say Yayınları)Büyük Filozoflardan 100 Önemli Aforizma, Laurence Devillairs (Sayfa 49 - Say Yayınları)

Ne biliyorum?
Descartes aşırı belirsizliğin, aksine bir kesinlik içerdiğini kanıtlamıştır; bu kuşkulanmak, yani düşünmek, dolayısıyla var olmaktır. Bildiğim tek şey var, o da var olduğum ve düşündüğümdür.

Büyük Filozoflardan 100 Önemli Aforizma, Laurence Devillairs (Sayfa 73)Büyük Filozoflardan 100 Önemli Aforizma, Laurence Devillairs (Sayfa 73)
2 /