Büyük Filozoların Tuhaf Fikirleri

5,3/10  (4 Oy) · 
5 okunma  · 
5 beğeni  · 
379 gösterim
Filozoflar çok akıllı adamlardır. Ne de olsa ortaya bir fikir atıp yüzlerce yıl boyunca insanların aklını meşgul etmek her yiğidin harcı değildir. Hele de bu tuhaf bir fikir olursa... İşte o zaman çok fena olur! Tartışmalar, çekişmeler bitmek bilmez! Birkaç örnek verelim mi?
Sokrates, neyin iyi olduğunu gerçekten bilirsek, onu yapacağımızı ileri sürer.

Thomas Aquinas mastürbasyon yapmanın ırza geçmekten daha kötü olduğunu düşünür.
René Descartesa göre tüm deneyimlerimiz belki de bir düşten ibarettir. Başka deyişle, bütün yaşadıklarımız, tıpkı Matrix filmindeki gibi, kavanozdaki bir beyne bir bilgisayar programı tarafından verilen elektrik akımının sonuçlarından başka bir şey değildir!

Blaise Pascala göre Tanrıya inanmak inanmamaktan daha avantajlıdır. Çünkü inanmazsanız ve Tanrı varsa çok şey kaybeder, eğer Tanrı yoksa çok az şey kazanırsınız; ama inanırsanız ve Tanrı varsa çok şey kazanır, eğer yoksa hiçbir şey yitirmezsiniz.

George Berkeleye göre her şey düşünceden ibarettir, onlar da zaten Tanrının düşünceleridir. Ben Tanrıyı düşünüyorsam bunu düşünmemi isteyen Tanrıdır. Peki bana Tanrının olmadığını düşündüren de Tanrı mıdır?!

Büyük Filozofların Tuhaf Fikirleri, böylesi tuhaf fikirleri anlatarak sizi şaşırtırken, felsefeyi ve filozofları kaba hatlarıyla tanıtmayı amaçlıyor.
 • Baskı Tarihi:
  2013
 • Sayfa Sayısı:
  200
 • ISBN:
  9786050201246
 • Orijinal Adı:
  I Kant Make It Up
 • Çeviri:
  Nail Bezel
 • Yayınevi:
  Omega
 • Kitabın Türü:
eliza carter 
30 Mar 2017 · Kitabı okudu · 52 günde

Epey şaşırdığım bölümler vardı,enteresan fakat bir o kadar eğlenceliydi.Yazarın dostane bir tavrı var.Çerezlik bir kitap ama düşündürücü de.. Tavsiye ederim:)