Büyük Hadis Külliyatı 3 Cilt Takım

10,0/10  (3 Oy) · 
2 okunma  · 
3 beğeni  · 
52 gösterim
Büyük Hadis Külliyatı (Cem’u’l-Fevâid), meşhur, muteber ve mütedavil olan on dört hadis kitabına dayanarak ve tekrarlardan azamî ölçüde kaçınılarak tertip edilmiş bir eserdir. Hadisler konularına göre ayrılarak sıralandırılmıştır.
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2009
 • Sayfa Sayısı:
  1827
 • ISBN:
  9789753556750
 • Çeviri:
  Naim Erdoğan
 • Yayınevi:
  İz Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
huzurkarane 
23 Oca 23:13 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 10/10 puan

Elimde olan 5 ciltlik hadis kitabının kıymeti rahmetli dedemden bana kalmasından geliyor. Gözüm gibi bakıyordum desem yeridir. Birçok hadis kaynağı bu eserde toplanmış fakat benzer olan hadisler sürekli yazılmamış. Bu yüzden aynı hadisleri okumuyoruz ki böyle olmasına rağmen konular bitmiyor. Biz hadisler deyince bolca tartışma programlarında vakit kaybettirilen sorular, kısır döngü hadisler ... Okudukça anladım ki bu kadar ayrıntılı konuları neden Peygamberimiz açısından incelememişim. Sadece daha dikkatli okumam gereken yerleri işaretlemekle başladım. 2. Bir dönüşte ise not alarak hayatıma geçirmeyi hedefliyorum (umarım)
İnsanları sadece hadisler zamanımıza uymaz, uygulanamaz, hadis sahih mi diyerek başka sorularla meşgul etmek yerine önyargısız bir okumaya başlasak çoğu sorunun cevabı elimizde aslında...
Giyimde sadeliğe, konuşmada doğruluğa, insani ilişkilerde saygılı olmaya ve bunun hayatın her anında uygulamaya teşvik eden ve yaşayan bir Peygamber'in ümmeti olduğumuza çok şükür diyerek akşamınız huzurlu olmasını dilerim.
~selametle~

Riyaz, Buhari ve Müslim gibi hadis kitaplarından sonra okunması daha iyi olur diye düşünüyorum. Zengin hadis içeriği ile ufkunuzu açıyor. Tabi kafa karıştırıcı daha doğrusu bizlerin anlamada zorluk çekeceği hadisler bulunmakta. Bunu göz önünde bulundurarak okunmalı.

Kitaptan 1 Alıntı

İman
_ Ebu ' s - Salt el-Herevi ( ra) ' dan naklen ;
" İman kalb ile bilmek ( tasdik ) , dil ile söylemek ( ikrar ) , erkân ( organlarla ) amel etmektir ."

Büyük Hadis Külliyatı, Muhammed bin Süleyman Er-Rudani (Sayfa 54 - İz yayıncılık)Büyük Hadis Külliyatı, Muhammed bin Süleyman Er-Rudani (Sayfa 54 - İz yayıncılık)