Büyük Hun Hükümdarı Attila

7,0/10  (2 Oy) · 
6 okunma  · 
2 beğeni  · 
272 gösterim
Attilâ yalnız büyük bir istilâcı ve yaman bir komutan değil, mükemmel bir hükümdardı. Tarih onu, milletine medenî bir düzen veren ve dünyada posta teşkilatını kuran ilk kişi olarak tanır. 453 yılında büyük Türk-Hun İmparatorluğu'nun başkenti olan Etzelburg'da (Bugün Macaristan sınırları içinde bulunan Attila şehri) İlkido adında genç bir kızla evlendi. Elli sekiz yaşında olmasına rağmen son derece dinç ve kuvvetli idi. Ölümünün şiddetli bir burun kanamasından mı, bir hastalıktan mı, yoksa bir suikast sonucu mu meydana geldiği kesinlikle anlaşılamadı.
Cenazesi, ölümünün ertesi günü yapılan çok büyük bir törenle kaldırıldı. Cesedi altın bir tabuta konulmuştu. Bu tabut, önce gümüş, sonra da demir bir mahfazanın içine yerleştirilmiş ve böylece toprağa verilmişti. Attila, ölümünden sonra, kimse tarafından rahatsız edilmeden ebedî uykusunu uyumak isterdi. Bunu, böyle vasiyet etmişti. Bu nedenle mezarını kazıp kendisini toprağa verenler okla vurulmak suretiyle hemen oracıkta öldürüldü. Sonra mezarının yanından geçmekte olan bir çayın mecrası değiştirildi. Sular başka tarafa, muhtemel olarak mezarın üzerinden verilen yeni mecrasına akıtıldı. Böylelikle büyük cihangirin son arzusu yerine getirilmiş oldu.
Ne yazık ki bugün mezarının yeri dahi bilinmez.
(Tanıtım Bülteninden)
Furkan Uzel 
13 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 22 günde · Beğendi · 6/10 puan

Attila hakkında okuduğum ilk kitap. Üslubu ve anlatımı hoşuma gitti. İnsan okurken sonunu inatla merak ediyor. Attila hakkındaki önemli bilgileri aktarmayı başarmış yazar. Doğrusu güzel yazmış, bize de okumak düşer...

Muharrem KENGER 
29 Oca 15:23 · Kitabı okudu · 9 günde · 8/10 puan

Attila hakkında bilgiler ve Döneme ait Türk ve Romalıların Siyasi durumlarını işleyen güzel bir eser... Hacmi çok fazla değil ama ön bilgi olması açısından okunabilir...

Kitaptan 1 Alıntı

Furkan Uzel 
13 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 6/10 puan

Konstantiniyye hükümeti Rua'nın tabiiyeti altında bulunan bazı Tunalı kabileleri gizliden gizliye isyana teşvik etmişti. İsyan şiddetle bastırılmış, ancak asilerin ve kışkırtıcıların üzerinde Doğu Roma silah ve paraları bulunmuştu.

Büyük Hun Hükümdarı Attila, Muharrem Eryılmaz (Sayfa 49 - Neden Kitap)Büyük Hun Hükümdarı Attila, Muharrem Eryılmaz (Sayfa 49 - Neden Kitap)