Büyük İskender - 3 Dünyanın Hakimi

9,3/10  (6 Oy) · 
11 okunma  · 
5 beğeni  · 
581 gösterim
Büyük İskender, yaşadığımız toprakların bir zamanlar hakimi olan genç bir Makedonyalının, Büyük İskender'in romanı. Antik dünya topografyası uzmanı olan yazar Valerio Massimo Manfredi, tarihsel gerçeklerle kurmacayı ustalıkla kaynaştırdığı romanında, İ.Ö. dördüncü yüzyılda yaşamış olan Büyük İskender'i yalnızca tarihsel bir kahraman olarak değil, dehası, hırsı, aşkları, güçlü ve güçsüz yanlarıyla 'insan İskender' olarak da yansıtıyor. Dizinin ilk kitabı Makedonya'dan Anadolu'ya ile hırslı, ateşli bir genç olarak tanıdığımız İskender, ikinci kitap Anadolu'nun Kapıları'nda Asya seferine başlayarak Anadolu'yu fethediyor. Mısıra kadar uzanıyordu. Dizinin üçüncü ve son kitabında ise genç komutan, artık Dünyanın Hakimi'dir. Kralların kralı, gene yenilgi yüzü görmeden ülkeler fethediyor, krallara boyun eğdiriyor; Mısır'dan başlayan yolculuğu, Fenike kıyılarından, görkemli Babil ve Persepolis'ten, Pasargad'dan geçerek Hindistan'da son buluyor. Kentler yağmalanıyor, insanlar acılara boğuluyor, genç kralın düşleri, yıkımlarla, felaketlerle iç içe yürüyor. İskender, fethettiği toprakları elinde tutabilmek için, yerel geleneklerle Makedon geleneklerini kaynaştırmaya çalışarak Doğu ile Batı'yı kucaklayan dev bir imparatorluğun efendisi oluyor. Bunca yükselmenin bir bedeli olacak ve İskender, o güne kadar hiç kimseyi sevmediği kadar sevdiği kadınını yitirecektir. Ne var ki en değer verdiği kişilerin ihanetinden kuşkulanınca, gözünü kırpmadan idam hükmü veren İskender, bu aşkı da çok geçmeden unutacak, başka aşkların peşinde koşacaktır. Yüz yıla sığabilecek onca zaferi sekiz yıla sığdıran İskender, ülkesine dönme hazırlıkları yaparken, beklenmedik bir sonla yüz yüze gelecektir.
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2000
 • Sayfa Sayısı:
  424
 • ISBN:
  9789750700422
 • Orijinal Adı:
  The Ends of the Earth
 • Çeviri:
  Eren Cendey Yücesan
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Yasin YALÇIN 
26 Eki 2016 · Kitabı okudu · 43 günde · Beğendi · 8/10 puan

Anadolu'yu fetheden İskender durmaz. Dünyanın sonuna kadar gitmeye niyetlidir. Babil'i, Mısır'ı fetheder. Babil prensesi Prenses Stateira ile evlenir. Bu arada savaştan kaçan büyük düşmanı Kral Dareious yanındakiler tarafından öldürülür. Pers topraklarını tümüyle ele geçiren İskender Hindistan'a gider. Mimarları görevlendirir ve başta Mısır olmak üzere bütün dünyada İskenderiye'lerin yapımına başlanır. Arkadaşlarının ihanetine uğrayan ve arkadaşlarının savaştaki bıkkınlığını gören İskender psikolojik olarak da çok zor kararlar vermek zorunda kalır. Afganistan'a, Hindikuş ve Hİmalaya Dağları'na kadar gelmiştir ama Dünyanın Hakimi olan İskender'in bile bir sınırı vardır.
Seri bir tarih romanı olduğu kadar aynı zamanda biyografik bir romandır da. Dünyanın gelmiş geçmiş en büyük fatihini, 8 senelik kısa krallık yaşamında dünyayı bir uçtan bir uca fetheden büyük komutanın hayat hikayesini, ülküsünü en ince detaylarına kadar öğreniyorsunuz. Keyifli okumalar...