·
Okunma
·
Beğeni
·
6,7bin
Gösterim
Adı:
Büyük İslam İlmihali
Baskı tarihi:
1991
Sayfa sayısı:
584
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Bilmen Basım ve Yayınevi
Her müslüman kadın ve erkeğe ilim öğrenmek farz kılınmıştır. Din konusundaki bilgi ise ilmihal (herkesin durumuna gerekli olan bilgiler) adını alarak en önemli yeri tutar. Ömer Nasuhi Bilmen Hocaefendi'nin Büyük İslam İlmihali adlı eseri müslümanların mensubu olduğu islam dininin gerekliliklerini bilmeleri hususunda yardımcı olacaktır. Tarihe bakıldığında bütün iönsanlık manevi ruhu yerinde olan dinden, din bilgisinden mahrum kalmamıştır. İster ilkel olsun ister medeni toplumlar hiç biri bir dine bağlı kalmaktan geri durmamıştır.
624 syf.
·87 günde·Beğendi·10/10 puan
Müslümanların her konuda bilgi sahibi olmaları bir görev olup,din konusunda da bu bilgi " ilmihal " ( herkesin durumuna göre gerekli olan bilgiler ) adını alarak en önemli yeri tutar.

Yazar bu kitabında ( ilmihalinde ) on bölüm olarak itikat,ibadet ve ahlaka ait hükümler ve ayrıca peygamberlerin siyerini
( hayatlarını ) anlatılıyor.

Sadeleştirilmiş olmasına rağmen okunması ve anlaşılması zor bir eser.

Ama en azından dinimiz hakkında ( ilmihal bilgileri ) bilmemiz gerekliliği nedeniyle herkese tavsiye eder, iyi okumalar dilerim.
Her müslümanın baştan sona öncelikle itikad, abdest ve namaz olmak üzere ders çalışır gibi notlar alarak okuması gerekli olan kitap. Bu konuda Ömer Nasuhi Bilmen hocanın kitabı çokça tavsiye edilir ve zirveye oynar...Piyasa da tam metin cep kitapçıkları da mevcuttur.
624 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Hakikaten hal ilmini öğreten, her müslümanın bilmesi gereken temel İslam bilgilerini içeren, geçen asırın en büyük alimlerinden biri olan Ömer Nasuhi Bilmen hocaefendi'nin güzide eseri, Allah ondan razı olsun. Her müslümanın hayatında en az 2-3 defa bitirmesi gereken kitapların Kur'an'dan sonra, başında gelir. Bir temiz su mevzuu bile çok iyi bir şekilde anlatılmış, Rabbim hayırlı ilim, ilimle amel eden amillerden eylesin bizleri.
624 syf.
·273 günde·Beğendi·Puan vermedi
Okudum cok guzeldi cok anlamlı ozet çıkartarak basladım 2 kere okudum ilk okuyuşumda notlar aldım ikincide tekrar aklımda kalması icin okudum ve kitab olarak degil bilgi almak icin cok guzel bir ilmihaldi :))
624 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Aklınıza takılan her sorunun cevabını rahatlıkla bulabileceğiniz, kaliteli bir eser. Sadeleştirilmiş olarak sunulan eserin dili gayet yalın ve akıcı.
624 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10 puan
Her evde bulunmasi gereken, Islam'ın özünü anlamada Kur 'an ve sünnetlerden sonra çok yardımcı olan, hemen her konuya açıklık getiren müthiş bir kitap. Mutlaka edinmelisiniz.
Anlatımı yalın anlaşılır. Temelden manevi bilgiler yer alıyor. Bence bir ilmihalin ötesinde güvenilir bir kaynak ve yayınevi. Eksiklerimizi tamamlamakta yada bilmediklerimizi öğrenmemizde maneviyatımıza yön vereceğini düşünüyorum. Tavsiye ederim
624 syf.
·Beğendi·9/10 puan
Müslümanların her konuda bilgi sahibi olmaları bir görevdir. Din konusunda bilgi ise, İlmihal (herkesin durumuna göre gerekli olan bilgiler) adını alarak en önemli yeri tutar. Her müslümanın, bağlı bulunduğu İslam dini konusunda yeterli bilgi sahibi olması bir borçtur. Edindiği bilgilerle de üzerine düşen dini görevleri yerine getirmiş olacaktır. Aslında bütün insanlığın manevi ruhu yerinde olan dinden, din bilgisinden hiç kimse uzak kalamaz. Öteden beri ister ilkel olsun, ister medeni olsun toplumlar, hiçbiri dine bağlı kalmaktan dışarı çıkamamıştır. İnsanların gerçek mutlulukları ve saadetleri ilâhi bir din yolu ile ortaya çıkar. Sağduyulu kimselerin ruhları ve vicdanları, böyle bir din ile huzursuzluktan kurtulur, yatışır. İnsanlığın yaratılışındaki yüksek amaç, ancak böyle ilâhî bir dine sarılmakla gerçekleşir. Öyle ise, uyanık bir ruha, temiz bir vicdana sahip olan insan, böyle gerçek bir dinden nasıl uzak kalabilir? Kendi benliğini, geleceğini ve mutluluğunu korumak isteyen bir insan, böyle yüce bir dinin inançlara, temizliğe, ibâdete, helal ve harama, ahlâka dair kutsal hükümlerinden muhtaç bulunduklarını öğrenip uygulamak duygusundan nasıl habersiz kalabilir? O mübarek dinin yaşamasına, yükselmesine, yayılmasına, medeniyet saçan şanlı tarihine ait bazı bilgileri öğrenmek isteğinden, insan nasıl gafil bulunabilir? Hiç şüphe yok ki, benliklerini kaybetmeyen uyanık kişi ve cemiyetler, bu ihtiyacı ruhlarında duymuşlardır. Dini eserleri aramayı, onları bulup okumayı gerekli görmüşlerdir. İnsanların, yaratılışlarındaki meyilleri ve ruhî ihtiyaçları sebebiyle her asırda din bilginleri tarafından sayısız dini eserler yazılmıştır. Ancak her devrin ve muhitin durumuna ve kabiliyetine göre bu gibi eserlerde bir yenilik göstermek, manâ ve ruhları değişmeyecek şekilde dini meseleleri imkan dahilinde herkesin anlayabileceği bir ifadeyle yazmak, bunların birtakım hikmet ve faydalarını sade bir dille ortaya koymak da çok gereklidir. İslâm dininin kapsadığı hükümler, esas bakımından dört kısma ayrılır: 1. İtikada ait hükümler, 2. İbâdetlere ve amellere ait hükümler, 3. Helal-haram olan şeylere, mubah ve mekruhlara ait hükümler, 4. Ahlâka ait hükümler.
%6 (41/752)
·7/10 puan
İÇERİĞİ
Her Müslüman’ın bilmesi gereken iman, temizlik, namaz, zekat, hac, oruç, kurban, kerahiyet ve istihsan ve İslam ahlakı konularını içeriyor. Ayrıyeten peygamberlerin (a.s.) siyeri de mevcut.

ÜSLUBU
Kitap, genel olarak bilimsel bir üsluba sahip olsa da manevi içerikli yorumlar da ihmal edilmemiş.

KİMLERE HİTAP EDİYOR?
Akıllı olan ve büluğ çağına girmiş her Müslüman’a [Kitap, Hanefi mezhebi esas alınarak yazılsa da diğer mezheplerin de görüşlerini ihmal etmemiş. Fakat diğer üç mezhep mensupları için %100 yeterli bir ilmihâl denilebilir mi, emin değilim (Hanefi mezhebinden olanlar için bile eksik konular var; ileride açıklayacağım. Aslında diğer mezhepler için %100 yeterli mi, bilmiyorum sözümden kastım eksik olan konular hariç her konuda tam olarak bütün mezheplerin görüşünü açıklayıp açıklamadığına emin olmadığımdır.)] ve İslam fıkhını genel hatlarıyla öğrenmek isteyen herkese hitap ediyor.

KİTABIN KAZANDIRDIKLARI NELERDİR?
Temel düzeyde ehlisünnete uygun bir iman ve günlük hayatta işe yarayacak sağlam bir fıkıh bilgisi kazandırıyor.

HATALARI ve EKSİKLİKLERİ
Büyük İslam İlmihâli'nden genel olarak bahsedecek olursak; çoğu hoca ve âlim tarafından piyasanın en iyi ilmihâllerinden biri -hatta en iyisi- olduğu düşünülüyor. Ben bütün ilmihâlleri okumadığım için bir şey diyemem ama öyledir herhâlde... En iyi ilmihâl olduğunu varsaysak bile gene de birkaç önemli konunun eksik olduğunu söyleyebilirim.
Ömer Nasuhi Bilmen’den Allah (c.c.) razı olsun. Fakat şu konuları da kesinlikle eklemeliydi diye düşünüyorum:
1. Evlilik hakkında (Evlilik, Aile Hayatı Boşanma vb.) çok daha ayrıntılı bir bölüm mutlaka olmalıydı.
2. Miras hukuku.
3. Ticaret, ziraat, alışveriş konusunda çok daha ayrıntılı bir bölüm olmalıydı.

4. Borç meselesi daha ayrıntılı yazılabilirdi.
5. Yemek yeme adabı bölümünde sağ elle ve önünden yenilmesi gerektiğine dair bir bilgi bulamadım.
6. “Giyilmeleri, Kullanılmaları Gerekli ve Caiz Olup Olmayan Şeyler” bölümünde; “kadınların erkek kıyafeti giymemesi ve erkeklerin de kadın kıyafeti giymemesi”yle alakalı bir ibare bulamadım.


Şimdilik tespit edebildiklerim bunlardır. Daha fazla var mı yok mu bilmiyorum.

Eksik dini konuları, ehlisünnet kişilerden (Ebubekir Sifil, İhsan Şenocak, Ömer Faruk Korkmaz, İsmailağa Fıkıh Heyeti vb.), bir fıkıh kitabından veya ehlisünnet bir siteden bakabilirsiniz.).


Büyük İslam İlmihâli’nin bu baskısından (Yasin Yayınevi, 2020, Sadeleştirenler: Hüsameddin Vanlıoğlu, Fatih Kalender, Abdullah Hiçdönmez, Emin Ali Yüksel) söz edecek olursak: Bu baskıda da birtakım hatalar var. Fakat diğer baskılara göre -çoğu baskı elime geçmese de- çok daha güzel gibi (hatta en iyisi bile olabilir). Çünkü açıklamaya ihtiyaç olan yerlerde açıklamlar yapılmış ki bu, büyük bir önem taşıyor.

Yakın bir zamanda Mehmet Talu’nun sadeleştirdiği kitabı almıştım. Fakat bir hocayı dinlediğimde o kitabın da -açıklama olarak- yetersiz olduğunu öğrendim. Doğru düzgün bir ilmihâl bulmak için üç kere değişim yaptım. Boşu boşuna hem param hem zamanım gitti. Bence bu baskı dışındaki bütün baskıların kaldırılması lazım. Eğer siz de bu yayınevi haricinde bir baskı varsa kesinlikle bu yayınevinin bu baskısını almanızı tavsiye ederim.

Bu baskının hatasına ve eksikliklerine gelirsek:

Hatası:
1. Güncel Türkçe kurallarına göre -aşırı olmasa da- hâlâ yazım yanlışları bulunuyor. Hatta kitabın kapağındaki “İlmihal” yazısı bile yanlış yazılmış. Doğrusu “İlmihâl” olmalıydı.
Tabii şöyle bir şey de var: Bu ilmihâl belki de yıllar önce hazırlanmıştır fakat güncellenmediğinden de bu hâlde olabilir.


Eksiklikleri:
1. Eser sadeleştirilmiş sadeleştirilmesine ama hâlâ yeterli değil. Maalesef günümüz modern insanlarının anlayamayacağı kelimeler bulunuyor. Tabii kitabın çoğu kısmı anlaşılır. Geri kalan kısmı da ekarte edilebilir.
2. Kitabın içinde yazılan ayetler ve hadisler dışındaki Arapça yazıların (dua vb.) kesinlikle Latin harfleriyle okunuşu verilmeliydi (çoğu verilmemiş). Bu, Arapça okumasını bilmeyenler için çok büyük bir sıkıntı oluşturur diye düşünüyorum.


KİTAP HAKKINDA TAVSİYELER
Temizlik, namaz, kerahet ve istihsan, İslam ahlakı ve peygamberlerin siyeri bölümünü her yıl bir kere okunmasını tavsiye ederim (İslam ahlakıyla ve siyerle ilgili sürekli okumalar yapıyorsanız; bu bölümleri her yıl okumanız gerekmiyor.).
Oruç bölümünü her Ramazan’a yaklaştığınızda, hac bölümünü her hacca gideceğinizde, zekât bölümünü her zekât vereceğinizde ve kurban bölümünü de her kurban keseceğinizde okumanızı tavsiye ederim.
Bu tekrarlamalar vesilesiyle bilgilerinizi tazelemiş olursunuz inşallah.


SONUÇ
Benim hayal ettiğim ilmihâl; her türlü gerekli konuyu barındıran, her türlü ihtilaflı hükmü dört mezhebe göre karşılaştırmayı ihmal etmeyen, günümüz diline tamamıyla uyan ve güncel yazım ve noktalama işaretlerine sahip bir ilmihâldir. Bütün ilmihâlleri araştırmadığım için böyle bir ilmihâl var mı bilmiyorum ama büyük ihtimal yoktur diye düşünüyorum. Eğer varsa inşallah karşıma çıkar, ha eğer yoksa inşallah en yakın zamanda böyle bir ilmihâl yazılır.
Ama her şeye rağmen daha önce de dediğim gibi: En iyi ilmihâllerden biri -belki de en iyisi- gibi görünüyor.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Büyük İslam İlmihali
Baskı tarihi:
1991
Sayfa sayısı:
584
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Bilmen Basım ve Yayınevi
Her müslüman kadın ve erkeğe ilim öğrenmek farz kılınmıştır. Din konusundaki bilgi ise ilmihal (herkesin durumuna gerekli olan bilgiler) adını alarak en önemli yeri tutar. Ömer Nasuhi Bilmen Hocaefendi'nin Büyük İslam İlmihali adlı eseri müslümanların mensubu olduğu islam dininin gerekliliklerini bilmeleri hususunda yardımcı olacaktır. Tarihe bakıldığında bütün iönsanlık manevi ruhu yerinde olan dinden, din bilgisinden mahrum kalmamıştır. İster ilkel olsun ister medeni toplumlar hiç biri bir dine bağlı kalmaktan geri durmamıştır.

Kitabı okuyanlar 604 okur

  • Nurettin Dayan
  • Merdümgiriz
  • Cengiz
  • Feray Öner
  • Nevra ⠀ོ

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%1.5 (3)
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları