Büyük İslam İlmihali

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.232
Gösterim
Adı:
Büyük İslam İlmihali
Baskı tarihi:
Ağustos 2003
Sayfa sayısı:
624
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789758466382
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Semerkand Yayınları
BÜYÜK İSLÂM İLMİHALİ

İlmihaller insanların birbirlerine, topluma ve Allah Teâlâ’ya karşı olan davranışlarını, İslâm dininin açıkladığı şekilde anlatan kitaplardır. Günlük yaşantımızı ve ibadetlerimizi düzenleyen temel dinî bilgileri verirler.

İslâm’ın inanç, ibadet ve günlük yaşayışa ilişkin hükümlerini bilmek her müslümanın görevidir. Müslümanca bir hayat için gerekli olan hukukî esaslar ilmihal kitapları ile öğrenilegelmiştir. Bu kitaplarda belirtilen hukukî kurallar, insanların sosyal yaşantısına tesir eden dinî ve ahlâkî kurallarla birlikte bir bütünün parçasını oluşturur. Dolayısıyla bu topraklarda yaşayan insanların zihniyetini, kendini ifade tarzını, dünya görüşünü, kısaca doğasını tanımak isteyenler için en önemli kaynaklardan biri de ilmihal kitaplarıdır.

Ömer Nasuhi Bilmen (v. 1971), ilmî fazileti ve ahlâkî üstünlüğü konusunda son dönem âlimlerinin üzerinde ittifak ettikleri bir isimdir. Hazırlamış olduğu Büyük İslâm İlmihali son elli yılda milyonlarca adet basılmıştır. Okuyucudan gördüğü talep, toplumun bu konudaki ihtiyacına cevap verdiği sonucunu doğurur. Eser Ehl-i sünnet inancına dayanır. Fıkhî hükümler güvenilir kaynaklardan çıkartılmıştır. Günlük ihtiyaçlar göz önüne alınarak insanların kolayca anlayabileceği şekilde hazırlanmıştır.

Merhum Ali Fikri Yavuz hocaefendinin metindeki manaya sadık kalarak bugünkü nesillerin daha iyi anlamasını sağlayan sadeleştirmesi, Büyük İslâm İlmihali’ne olan talebi artırarak devam ettirmiştir.

Semerkand yayıncılık olarak bizim izlediğimiz yol şöyledir:

Kitabın sadeleştirilmiş hali aynen korunmuş, pek az yerde cümle düzeltmeleri dışında dil ve üslubuna karışılmamıştır.

Açıklama yapılmasına lüzum görülen yerlerde dipnotlar halinde ve sıra numarasıyla açıklama notu konmuştur.

Açıklamaların sonunda gerektiğinde konuyla ilgili kaynaklara da yer verilmiştir.

İncelememizde faydalandığımız kaynak eserlerin geniş bir listesi de kitabın sonuna eklenmiştir. Böylelikle kaynak kitapları tanımak isteyen gayretli okuyucularımıza yardımcı olmak düşünülmüştür.

Kitabın anlaşılır olması, güzel bir baskıyla okuyucularımıza sunulması için gerekli olan bütün teknik imkânlar kullanılmıştır.

Gayret bizden, başarı yüce Allah’tandır.

SemerkandYazar:


Ömer Nasuhi BilmenYayınevi:


SemerkandSadeleştiren:
A. Fikri Yavuz

Kategori:
Fıkıh Kitaplığı


Tahric ve Notlar:
Yusuf Özcan

Sayfa:
624


Editör:
Ahmet Kasım Fidan

Kapak:
Ciltli


Dinî Tashih:
Abdurrahman Altundağ - Hüseyin Okur

Boyut:
17 x 24 cm


İmla Tashihi:
Mehmet Günyüzlü

Barkod:
9786055455071


Kapak:
Semerkand Tasarım

Dağıtım:
Pozitif Dağıtım


İç Düzen:
M. Vehbi Ümit
Büyük İslam İlmihali'yi okuyanlar