Büyük Kardeşim Atatürk

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.171
Gösterim
Adı:
Büyük Kardeşim Atatürk
Baskı tarihi:
Ekim 2016
Sayfa sayısı:
250
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786058314924
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Ka Kitap
Baskılar:
Büyük Kardeşim Atatürk
Büyük Kardeşim Atatürk
Büyük kardeşime karşı yöneltilen yanlış hükümlerin, düşünülmeden yapılan tenkitlerin son zamanlarda sıklaştığını derin bir üzüntü ile görüyorum. Bunların se-bepleri o kadar gizli ve güç anlaşılır şeyler değildir. Biraz düşünülünce, perdenin ötelerini görebilirsiniz. Tarihin bildiği şeyler ne kadar çoksa, bilmediği şeyler de o kadar yığın yığındır. Günün birinde, hiç şüphesiz, her şey, en son aydınlığını bulmuş olacaktır.
-Makbule Atadan-

Atatürk'ün kız kardeşi Makbule Atadan anlatıyor…Pek çoğunu daha evvel işitmediğiniz, yüreğinizin bur-kularak okuyacağı, kimi zaman da Mustafa Kemal gibi bir Ata'nın evladı olmaktan gurur duyacağınız satırlar…

Muhteşem bir Atatürk biyografisi.
250 syf.
·Beğendi·8/10 puan
Kitap Zübeyde Hanım'ın gençlik yıllarından başlayıp , Mustafa Kemal'in, İstanbul'daki Harp okuluna gitmesiyle son buluyor. Kız kardeşi Makbule'nin verdiği 141 mülakattan derlenmiş. Mustafa Kemal'in gündelik hayatı, çocukluk yılları, okul günleri çok güzel anlatılmış. Ayrıca Zübeyde Hanım'dan da uzunca bahsedilmiş, bu sayede Zübeyde Hanım'ın kimliğini de anlamış oluyorsunuz. Mustafa Kemal'in düşüncelerini de çok iyi anlayacaksınız. Çocukluk yıllarıyla ilgili birçok şey gelecege paralel durumda. Beni rahatsız eden tek şey içindeki resimler oldu. Okuma sırasında resimlere bakmak çokta keyifli değildi. Resimler güzel fakat konuyla alakalı olarak konulmamış. Bu yüzden resimlere kitap bittikten sonra bakmanızı tavsiye ederim. Beni en duygulandıran kısımda "Hacı Karga" olayı oldu. Ali Rıza bey öldükten sonra hepimizin de bildiği üzere Mustafa Kemal çocukluğunun bir kısmını dayısının çiftliğinde geçiriyor. İşte burada bir kargayı ehlileştiriyor. Karganın ölmesi Mustafa Kemal'i çok üzüyor. Bunun üzerine Hacı'yı gömdükleri yere, onun sevdiği yiyecek olan dut ağacını dikmeye karar veriyor. Başka bir kitapta denk gelmiştim. Yıllar sonra Mustafa Kemal Atatürk Orman Çiftliğine de dut ağaçları dikecek... Kitabın arka kapağında da belirtildiği gibi " yüreğinizin burkularak okuyacağı, kimi zaman da Mustafa Kemal gibi bir Ata'nın evladı olmaktan gurur duyacağınız satırlar.."
214 syf.
Kitap 2 bölümden oluşuyor. ilk bölüm; o dönemin gelenek göreneklerinden Zübeyde Hanımın gençliği dönemin ağır şartlarının getirdiği sıkıntılarından bahsediyor. Evlendikten sonra Ali Rıza Beyin başından geçen kötü olaylar. Ailenin ölen çocukları gibi noktalara değinmiş. Mustafa kemalin çocukluğu anne ve babanın onun üzerine nasıl titrediği derinlemesine anlatılmış. Atatürk bugün bize miras bıraktığı hürriyet fikrini babasından örnek almış. İkinci bölümde ise, Babasının ölümü, çiftliğe dayılarının yanına yerleşme konularını anlatıyor. Dayısı Hüseyin Beyin Mustafa Kemal'e ilk tabancasını hediye etmesi atıcılık eğitimi ava gitmeler gibi durumlar işlenmiş. Tabi büyüdükçe toplum meselelerine de hassasiyeti artıyor bir çok bilmediğimiz nokta var kitapta. Mesela Atatürk'ün kadınlara verdiği değerin önemini bu kitapla daha net anlaya bildim. Çünkü o dönemin ağır şartlarında ki kadını iyi gözlemlemiş ATATÜRK yani toplumu çok yönlü analiz etmiş. Mesela başka bir bilmediğim nokta ise, gençliğinde 15 16 yaşlarda iken 30 lu yaşlarda Kalyopi adında güzel bir kadına aşık olmuştur tabi bu çocukça bir aşk.

Ayrıca Kitap dönemin ağır şartlarını eleştirirken İkici Abdülhamit dönemi olaylarına çokça yer vermiş. Dönemi eleştirmekte haklı mı değil mi onu tartışmayacağım. Bilirim ki tarihi dönemler incelenirken dönemin şartları göz önünde bulunularak inceleme yapılır doğru olanı da budur.

Yalnız söylemeden geçmek istemiyorum. Dünden bugüne tarih yazıclığımız çok tuhaf. Osmanlıyı savunan yazar Cumhuriyete çatıyor, Cumhuriyeti savunan da Osmanlıya. Velhasıl kelam kiminin gerçekleri, kiminin abartıları, kiminin küçümsemeleri arasına sıkıştırmışız asırların tarihini. Keşke her dönemin yazarı tarafsız yazsa.
250 syf.
·13 günde·9/10 puan
Mustafa Kemal i hep ders kitaplarından biliriz. Orada da genelde bahsedilen aile hayatı değildir. Buradan hareketle özel hayatına dair bir şeyler öğrenebilmek adına aldım bu kitabı.
Kitabın yaklaşık ilk 80 sayfası beni çok yordu. Çünkü Mustafa Kemal den değil, annesi Zübeyde Hanımdan bahsediyordu. Genç kızlığı, sosyal yaşantısı, Ali Rıza beyle evlenmesi. Dönemi anlamak açısından faydalı olsa da ben çok hoşlanmadım.
Mustafa Kemal in İstanbul a Harp Akademisine gelişine kadarki anlatım ise çok güzeldi. Makbuş un anlatımıyla ne yaptığını ve ne yapmak istediğini bilen bir Mustafa Kemal vardı karşımda. Aynı zamanda da duyarlı, hayvanları seven bir kişi.
Makbule nin anlatımıyla Mustafa yı okumanızı tavsiye ediyorum.
250 syf.
·57 günde·Puan vermedi
Büyük Kardeşim Atatürk, Atatürk’ün kardeşi Makbule Atadan’ın 1951-1952 yılları arasında Yeni İstanbul gazetesine verdiği 141 mülakatın kitaplaştırılmış hali. Kitapta anılar Zübeyde Hanım ve Ali Rıza Bey’in evlenmesinden başlıyor, Mustafa Kemal’in 1899’da İstanbul’a Harp Okulu’na gidişiyle bitiyor.

Anıların birçoğu Atatürk’ün siyasi düşünceleriyle ilgiliydi. Ben bu kitaba başlarken Atatürk’ü kardeşinin gözünden görmeyi ummuştum. Bu yüzden daha çok çocukluk anısı okumak isterdim. Atatürk’ün hiç bilmediğimiz yönlerine, abi-kardeş ilişkilerine daha çok yer verilseydi daha sıcak bir kitap olabilirdi diye düşünüyorum.

Kitabın ismini ilk okuduğumda “Büyük Kardeşim” sıfatının Atatürk’ün büyüklüğüne dair söylenmiş olduğunu sandım ama “ağabey” anlamında kullanılmış. Kitapta da sık sık bu ifade yer alıyor.

Kitapta birkaç Atatürk görseli de yer alıyor. Bunlar anlatılan dönemle uyuşmayan görseller. Mesela Atatürk’ün çocukluğundan bahsederken onun savaş yıllarından çekilmiş bir fotoğrafı sayfaya konmuş. Keşke bu fotoğraflar hem daha çok olsaydı hem de anlatılan döneme uygun yerleştirilseydi.

Kitapta birçok yerde yazım hatalarına rastladım. Bu da okurken insanın sinirlerini bozabiliyor. Umarım kitabın bundan sonraki baskılarında bu hataları düzeltirler.

Kitapla ilgili çoğunlukla olumsuz şeyler yazsam da kitabı severek okuduğumu söylemeliyim. Belli aralıklarla Atatürk'le ilgili kitap okumak bana iyi geliyor. Sizlere de Büyük Kardeşim Atatürk'ü tavsiye ediyorum. Atatürk’ün hayatıyla ilgili kitap okumayı sevenler onu bir de kardeşinin ağzından okumalılar.

Son olarak D&R’a bir sitemde bulunmak istiyorum. Güzel indirimler yapıp güzel kitaplar satıyorsunuz ama kitapların üstüne kocaman indirim etiketi yapıştırmazsanız çok seviniriz. Etiketi çıkarmasak kötü görünüyor çıkaralım desek yarısı çıkıyor yarısı çıkmıyor. Sırf bu yüzden D&R’dan indirimli kitap almak istemiyorum.
250 syf.
·9 günde·Beğendi·10/10 puan
Büyük Kardeşim Atatürk, Mustafa Kemal Atatürk'ün kız kardeşi Makbule Atadan'ın yaptığı söyleşilerden derlenmiş bir kitaptır. Kitap, anne Zübeyde Hanım’ın genç kızlık dönemiyle başlıyor, 1899 da, Mustafa Kemal Atatürk'ün İstanbul’da ki harp okulu’na gitmesiyle sona eriyor. Kitabın dili çok akıcı. Kitap da bilmediğimiz o kadar çok şey var ki. Osmanlı kadınlarının bahtsızlığı, kadınlara yapılan haksızlıklar, yobazların acımasızlığı, Zübeyde Hanım'ın kaybettiği evlatları, Ali Rıza Efendi'nin göçmen ailelerine yaptığı yardımlar, küçük Mustafa'nın kardeşi Makbuş için yaptığı kulübe, yine küçük Mustafa'nın yavru bir karganın yaralı kanadını iyileştiren hikayesi ve ilk aşkı...Özellikle Makbule Hanım'ın Abdülhamit dönemini anlattığı bölümde günümüzle bir çok benzerlikler gördüm. Mustafa Kemal Atatürk'ün genç yaşındaki ileri görüşlülüğünü, bir erkek olarak kadınlara yapılan haksızlıklara karşı çıkması, annesi kardeşi ve annesinin ikinci eşi Ragıp efendi ile yaptığı diyaloglarını çok beğendim. Okumanızı tavsiye ederim.
216 syf.
·7 günde·8/10 puan
İyi ki okudum ve Mustafa Kemal Paşa yı tanımama vesile oldu. Öğrenme azmi ile büyüyen bir insan.
Aslında bakıldığında bir insanın hayatta rolü ne olacağı çocukluğunda belli oluyor.
Akıcı ve güzel bir anlatı olmuş. Türkçe güzel kullanılmış.

Bir dönemi mercek altına almış. Ama en üzücüsü M. Kemal paşanın doğduğu o güzel ile şu anda bizim sınırlarımız olmayışıdır. Bilinmeyen birkaç bilgide öğrendim.
Bazı insanlara da anlattım ama kimse bilmiyor. Ve o yüzden mesnetsiz ve münasebetsiz yakıştırmalar yapılıyor.

Langaza güzel bir yermiş çok güzel anlatmış ama tabi Yunanistan sınırları içinde kalmış durumda.
250 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün kardeşi Makbule Atadan'ın, annesi Zübeyde Hanım, babası Ali Rıza Bey ve Mustafa Kemal ile ilgili bizi kendi küçüklüğüne ve abisinin bilinmeyen anılarına bizi götürdüğü çok güzel bir kitap.
250 syf.
·15 günde·Beğendi·8/10 puan
Hayret..

Kitabı okurken yer yer hayretler içerisinde kalıyorsunuz. Bir adam, bir çocuk yetiştiği çevreden nasıl farklı düşüncelere sahip olabilir? Üstelik bir erkek olarak cinsiyetinin verdiği avantajları kullanabilecekken kadınların özgür ve hür aynı zamanda erkeklerle eşit olmasını nasıl savunabilir?

Ne yazık okurken yer yer şu an ülkemizin içerisinde bulunduğu durumların benzerlerinin tarihte nelere sebep olduğunu ve tarihin şimdi bile nasıl tekrar ettiğini görebiliyorsun.

Kısa ve özet bir kitap aslında. Biraz daha Mustafa Kemal ile ilgili bilmediğimiz şeyleri anlatıyor olmasını dilerdim. Yine de okunmaya değer bir kitap.
250 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Her Türk ferdinin özellikle kadınların okuması gereken bir eser.
Şimdilerde kayıplarımız bizlere önemsiz gibi gelebilir fakat dram dolu günlere döndüğümüzde bu kitapta anlatılanların kıymeti çok daha iyi bilinir.
Değerlerimiz ve bize verilen haklarımızı kaybaetmek istemiyorsak geçmişten ders almalıyız.
Bugün cumhuriyetin yıkılması için uğraşan kişiler ve onlara destek verenler sürüldükleri baskıcı, özgürlükten arınmış, kan emici kaos dolu günlere geri götürüldüklerinin farkında değilller.
Farkındalık bu ülkenin başlıca ihtiyaçlarındandır. halk egemenliğinden çok saray egemenliğini benimseyen güzel kardeşlerim önce geçmişimizi bilelim özellikle saray yönetimini halk yönetimine tercih eden kadınlar, sizlere insan olduğunuz gerçeğini hatırlatan değerlere sahip çıkmalısınız. Türk kadınının arap milliyetçiliği altında ezildiği günlere değil. Türk törelerindeki gibi ana erkil toplum şeklinde yaşadığı günlere yönelelim.
250 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Farklı bir yönü ile ATATÜRK'ü anlamak tanımak isterseniz mutlaka okuyun derim.Bir kardeşin bir annenin yaşadıkları ile onu tanımak bambaşka bir keyifti. Hep ne yaptı diye sorguluyoruz ama insan olarak neler yaşadı hissetti sorularının cevabı bu kitapta
250 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Meraklı bir çocukmuş , ciddi olduğu kadar duygulu bir yapısı varmış.
Cebindeki son para ile kuş alıp kafese değil de özgürce uçabilmesi için salıverirmiş .(Aynı özgürlüğü Türk halkına da verdi )
Ömrünün sonuna kadar süren çiçek ve yeşil sevdası küçükten gelen bir sevdaymış.
Eve çamur içinde gelince o da annesinden azar işitirmiş ,her çocuk gibi
İnşa etme tecrübesi kulübe ile başlamış ,sonradan koskoca Cumhuriyeti inşa edecek kadar o yönünü geliştirmiş .
Zübeyde hanımın gördüğü rüya sayesinde hem kendi hem Türk halkının kaderi değişmiş.
İlk köpeklerinin adı Alev ve Cin’miş
Harp okuluna giderken ,Dayısının; “ “Haydi bakalım Mustafa ,bir komutan oluver.Millet çok kara günler gördü” .Annesinin ise “Tanrı seni bu yurda bağışlasın “ temennileri ile uğurlanmış .
Sulu tabloda yetenekliymiş
ilk aşkının adı Kalyopi’yi annesi ile tanıştırmak için evine kadar getirmiş .

️Tarihin bildiği şeyler ne kadar çoksa ,bilmediği şeyler de o kadar yığın yığındır.
Atatürk’ü sadece savaş başarıları ile değil de insan olarak tanımak için az da olsa referans sayılabilecek bir kitap .Ama yine de yetersiz bana göre ‍️
216 syf.
·35 günde·Beğendi·10/10 puan
"Ülke acıklı bir durumdadır. İşitilen şey, çöken ve kudretini kaybeden imparatorluğun hikayesidir. Herkes ne beklediğini bilmiyor, ama mutlaka sessizlik içinde bir kurtarıcı bekliyor."
"Zaman, acılarımızın üzerinde merhametli bir el yumuşaklığı ile dolaşır. Kanayan içimiz yavaş yavaş durulur, heyecanımız gevşer ve acılar birer birer hatıralaşır. "
Makbule Atadan
Sayfa 87 - Ka Kitap 2.Baskı Kasım 2016 İstanbul
"Yalnız insanların değil, ağaçların, çiçeklerin, otlarında karnı acıkır. Dilleri olmadığı için bir şey söylemiyor onlar. Fakat aç kaldıklarını boylarından, yapraklarından anlıyoruz."
Makbule Atadan
Sayfa 124 - Ka Kitap 2.Baskı Kasım 2016 İstanbul
"Bir şehirden ayrıldık mı, arkamızda kalan evler birer birer kaybolur; renkler söner ve biraz sonra her şey anlaşılmaz bir yığındır. Bizim hatıralarımız da böyledir. Aradan uzun yıllar geçince, ayrıldığımız bir şehir gibi hatıralar da geniş bir sis içinde kalır."
Makbule Atadan
Sayfa 7 - Ka Kitap 2.Baskı Kasım 2016 İstanbul
"Gelin, istisnalar bir yana bırakılırsa, kocasının evinde iğreti ve takma bir varlıktır. Kocasının evinde diyorum, dikkat ediniz. Gerçekten de öyledir. Kurulan yeni ailenin halk dilindeki adı koca evidir, paylaşılan ev değil, yalnız erkeğin evi... Türk kadınının hukuki durumunu bundan daha iyi dile getiren bir şey olabilir mi?"
Makbule Atadan
Sayfa 28 - Ka Kitap 2.Baskı Kasım 2016 İstanbul
Babam akşamüstü eve döndüğü zaman Mustafa’nın pazarlığını annemden öğreniyor. Baba, oğul konuşuyorlar:
“Sen ne yaman delikanlısın be Mustafa? Pazarlık yapmayı öğrenmişsin. Biraz büyümde seni mağazaya alayım.
“Gitmem mağazaya ben. Direkler, tahtalar arasında ne yapacağım? Canım patlar benim orada..”
“Bir şeycik olmaz. Müşteriler gelir. Pazarlık yaparsın.”
“Olmaz. Pazarlık yaptığımı annem mi söyledi sana?”
“Annen ya. Bir kuruşa kuş satın almışsın. Çok ucuz. Kuşların yeri kafes değil, göklerdir oğlum. Al sana bir çil altın.”
Mustafa yatak odasına gittikte sonra babam anneme uzun uzun bakıyor ve gözleri yaşarıyor:
“Derin duygulu bir oğlumuz var, Zübeyde.” diyor. “Bizim her şeyimiz o, her şeyimiz. Hayat mı bu bizimkisi, hür göklerden zorla koparılıp kafese sokulan kuşlardan farkımız ne? Vatan parçalanıyor, biz ise görünmeyen tellerin arasından seyrediyoruz. Bir şey değil, belki iki kuş salıvermek bir şey değil. Fakat çocukta bir seziş var. Belki anlamıyor. Ama duyuyor. Çok hoşuma gitti...”
Büyük kardeşim beş yaşındadır. Bir gün tanıdıklarımızdan birini görmek için evden ayrılmış, yoldan yürüyorlar. Mustafa çok meraklı bir çocuktur. Bilmediği, görmediği ve tanımadığı bir şeyle karşılaşırsa hemen sorar ve sebepleriyle öğrenmeye çalışır. O gün de Mustafa durmadan soruyor. Fakat Mustafa ansızın annemden ayrılıyor. Annem birkaç kere “Gel buraya” diyorsa da, Mustafa orada değil. Annem merak içindedir. Dikkat ediyor ve anlıyor, sarışın oğlu sokak köşesinde heyecanlı bir pazarlığa girişmiştir:
“İkisine bir kuruş.”
“Olmaz.”
“Olmazsa sen bilirsin. Bir kuruştan fazlasını veremem.” Pazarlık, nihayet bitmiş olacak ki Mustafa koşa koşa geliyor. Elinde iki kuş, tıpkı balkona gelen kuşlar gibi altın kanatlı. Çocuk heyecan içinde. Annem soruyor:
“Kaça aldın bunları?”
“Bir kuruşa. Pahalı mı?”
“Pahalı ya.”
“İsteseydi iki kuruş da verecektim. Fakat pazarlık yaptım. Niçin biliyor musun anne? Geriye kalan kuruşla iki kuş daha alırım da ondan.”
“Ne yapacaksın bu kuşları? Hem şimdi misafirliğe gidiyoruz. Kafesimiz de yok. Başıma iş çıkardın Mustafa..”
“Ben kafese koymayacağım onları. Şurası bahçelik. Orada salıvereceğim. Bak anne, bak. Haydi.. Görüyor musun? Tam ağaçlıkta kayboldu. Sıra şimdi ikincisinde. Haydi.. Bak, o da dosdoğru uçtu...”

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Büyük Kardeşim Atatürk
Baskı tarihi:
Ekim 2016
Sayfa sayısı:
250
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786058314924
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Ka Kitap
Baskılar:
Büyük Kardeşim Atatürk
Büyük Kardeşim Atatürk
Büyük kardeşime karşı yöneltilen yanlış hükümlerin, düşünülmeden yapılan tenkitlerin son zamanlarda sıklaştığını derin bir üzüntü ile görüyorum. Bunların se-bepleri o kadar gizli ve güç anlaşılır şeyler değildir. Biraz düşünülünce, perdenin ötelerini görebilirsiniz. Tarihin bildiği şeyler ne kadar çoksa, bilmediği şeyler de o kadar yığın yığındır. Günün birinde, hiç şüphesiz, her şey, en son aydınlığını bulmuş olacaktır.
-Makbule Atadan-

Atatürk'ün kız kardeşi Makbule Atadan anlatıyor…Pek çoğunu daha evvel işitmediğiniz, yüreğinizin bur-kularak okuyacağı, kimi zaman da Mustafa Kemal gibi bir Ata'nın evladı olmaktan gurur duyacağınız satırlar…

Muhteşem bir Atatürk biyografisi.

Kitabı okuyanlar 124 okur

  • Feyza Özdemir
  • Rabia Soylu
  • Rana Yücel
  • Kadir Engin
  • Fuli Luinwe
  • Beyza
  • Tunahan Şengül
  • Ahmet Yalçınkaya
  • Esma
  • Kaan kaynak

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%27.9 (12)
9
%9.3 (4)
8
%14 (6)
7
%14 (6)
6
%9.3 (4)
5
%2.3 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0