Büyük Kardeşim Atatürk

8,8/10  (8 Oy) · 
14 okunma  · 
11 beğeni  · 
362 gösterim
Büyük kardeşime karşı yöneltilen yanlış hükümlerin, düşünülmeden yapılan tenkitlerin son zamanlarda sıklaştığını derin bir üzüntü ile görüyorum. Bunların se-bepleri o kadar gizli ve güç anlaşılır şeyler değildir. Biraz düşünülünce, perdenin ötelerini görebilirsiniz. Tarihin bildiği şeyler ne kadar çoksa, bilmediği şeyler de o kadar yığın yığındır. Günün birinde, hiç şüphesiz, her şey, en son aydınlığını bulmuş olacaktır.
-Makbule Atadan-

Atatürk'ün kız kardeşi Makbule Atadan anlatıyor…Pek çoğunu daha evvel işitmediğiniz, yüreğinizin bur-kularak okuyacağı, kimi zaman da Mustafa Kemal gibi bir Ata'nın evladı olmaktan gurur duyacağınız satırlar…

Muhteşem bir Atatürk biyografisi.
fisun 
16 Şub 15:59 · Kitabı okudu · 13 günde · 9/10 puan

Mustafa Kemal i hep ders kitaplarından biliriz. Orada da genelde bahsedilen aile hayatı değildir. Buradan hareketle özel hayatına dair bir şeyler öğrenebilmek adına aldım bu kitabı.
Kitabın yaklaşık ilk 80 sayfası beni çok yordu. Çünkü Mustafa Kemal den değil, annesi Zübeyde Hanımdan bahsediyordu. Genç kızlığı, sosyal yaşantısı, Ali Rıza beyle evlenmesi. Dönemi anlamak açısından faydalı olsa da ben çok hoşlanmadım.
Mustafa Kemal in İstanbul a Harp Akademisine gelişine kadarki anlatım ise çok güzeldi. Makbuş un anlatımıyla ne yaptığını ve ne yapmak istediğini bilen bir Mustafa Kemal vardı karşımda. Aynı zamanda da duyarlı, hayvanları seven bir kişi.
Makbule nin anlatımıyla Mustafa yı okumanızı tavsiye ediyorum.

Ayşe Başak Gürel 
02 Oca 22:02 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 10/10 puan

Büyük Kardeşim Atatürk, Mustafa Kemal Atatürk'ün kız kardeşi Makbule Atadan'ın yaptığı söyleşilerden derlenmiş bir kitaptır. Kitap, anne Zübeyde Hanım’ın genç kızlık dönemiyle başlıyor, 1899 da, Mustafa Kemal Atatürk'ün İstanbul’da ki harp okulu’na gitmesiyle sona eriyor. Kitabın dili çok akıcı. Kitap da bilmediğimiz o kadar çok şey var ki. Osmanlı kadınlarının bahtsızlığı, kadınlara yapılan haksızlıklar, yobazların acımasızlığı, Zübeyde Hanım'ın kaybettiği evlatları, Ali Rıza Efendi'nin göçmen ailelerine yaptığı yardımlar, küçük Mustafa'nın kardeşi Makbuş için yaptığı kulübe, yine küçük Mustafa'nın yavru bir karganın yaralı kanadını iyileştiren hikayesi ve ilk aşkı...Özellikle Makbule Hanım'ın Abdülhamit dönemini anlattığı bölümde günümüzle bir çok benzerlikler gördüm. Mustafa Kemal Atatürk'ün genç yaşındaki ileri görüşlülüğünü, bir erkek olarak kadınlara yapılan haksızlıklara karşı çıkması, annesi kardeşi ve annesinin ikinci eşi Ragıp efendi ile yaptığı diyaloglarını çok beğendim. Okumanızı tavsiye ederim.

hydrtrn 
05 Şub 10:28 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Her Türk ferdinin özellikle kadınların okuması gereken bir eser.
Şimdilerde kayıplarımız bizlere önemsiz gibi gelebilir fakat dram dolu günlere döndüğümüzde bu kitapta anlatılanların kıymeti çok daha iyi bilinir.
Değerlerimiz ve bize verilen haklarımızı kaybaetmek istemiyorsak geçmişten ders almalıyız.
Bugün cumhuriyetin yıkılması için uğraşan kişiler ve onlara destek verenler sürüldükleri baskıcı, özgürlükten arınmış, kan emici kaos dolu günlere geri götürüldüklerinin farkında değilller.
Farkındalık bu ülkenin başlıca ihtiyaçlarındandır. halk egemenliğinden çok saray egemenliğini benimseyen güzel kardeşlerim önce geçmişimizi bilelim özellikle saray yönetimini halk yönetimine tercih eden kadınlar, sizlere insan olduğunuz gerçeğini hatırlatan değerlere sahip çıkmalısınız. Türk kadınının arap milliyetçiliği altında ezildiği günlere değil. Türk törelerindeki gibi ana erkil toplum şeklinde yaşadığı günlere yönelelim.

Orhan Karadede 
19 Haz 22:03 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün kardeşi Makbule Atadan'ın, annesi Zübeyde Hanım, babası Ali Rıza Bey ve Mustafa Kemal ile ilgili bizi kendi küçüklüğüne ve abisinin bilinmeyen anılarına bizi götürdüğü çok güzel bir kitap.

Kitaptan 40 Alıntı

Zagor 
02 May 17:41 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Kuşların yeri kafes değil, göklerdir oğlum."

Büyük Kardeşim Atatürk, Makbule Atadan (Sayfa 94 - Ka Kitap 2.Baskı Kasım 2016 İstanbul)Büyük Kardeşim Atatürk, Makbule Atadan (Sayfa 94 - Ka Kitap 2.Baskı Kasım 2016 İstanbul)
Zagor 
02 May 12:47 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Zaman
"Zaman, acılarımızın üzerinde merhametli bir el yumuşaklığı ile dolaşır. Kanayan içimiz yavaş yavaş durulur, heyecanımız gevşer ve acılar birer birer hatıralaşır. "

Büyük Kardeşim Atatürk, Makbule Atadan (Sayfa 87 - Ka Kitap 2.Baskı Kasım 2016 İstanbul)Büyük Kardeşim Atatürk, Makbule Atadan (Sayfa 87 - Ka Kitap 2.Baskı Kasım 2016 İstanbul)
Zagor 
30 Nis 02:00 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Anılar...
"Bir şehirden ayrıldık mı, arkamızda kalan evler birer birer kaybolur; renkler söner ve biraz sonra her şey anlaşılmaz bir yığındır. Bizim hatıralarımız da böyledir. Aradan uzun yıllar geçince, ayrıldığımız bir şehir gibi hatıralar da geniş bir sis içinde kalır."

Büyük Kardeşim Atatürk, Makbule Atadan (Sayfa 7 - Ka Kitap 2.Baskı Kasım 2016 İstanbul)Büyük Kardeşim Atatürk, Makbule Atadan (Sayfa 7 - Ka Kitap 2.Baskı Kasım 2016 İstanbul)
Zagor 
03 May 12:47 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Yalnız insanların değil, ağaçların, çiçeklerin, otlarında karnı acıkır. Dilleri olmadığı için bir şey söylemiyor onlar. Fakat aç kaldıklarını boylarından, yapraklarından anlıyoruz."

Büyük Kardeşim Atatürk, Makbule Atadan (Sayfa 124 - Ka Kitap 2.Baskı Kasım 2016 İstanbul)Büyük Kardeşim Atatürk, Makbule Atadan (Sayfa 124 - Ka Kitap 2.Baskı Kasım 2016 İstanbul)
Zagor 
30 Nis 03:29 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Gelin, istisnalar bir yana bırakılırsa, kocasının evinde iğreti ve takma bir varlıktır. Kocasının evinde diyorum, dikkat ediniz. Gerçekten de öyledir. Kurulan yeni ailenin halk dilindeki adı koca evidir, paylaşılan ev değil, yalnız erkeğin evi... Türk kadınının hukuki durumunu bundan daha iyi dile getiren bir şey olabilir mi?"

Büyük Kardeşim Atatürk, Makbule Atadan (Sayfa 28 - Ka Kitap 2.Baskı Kasım 2016 İstanbul)Büyük Kardeşim Atatürk, Makbule Atadan (Sayfa 28 - Ka Kitap 2.Baskı Kasım 2016 İstanbul)
Zagor 
01 May 14:26 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Hasat Zamanı
"Buğday tarlalarının sarardığı, meyvelerin kızardığı ve asma kütüklerinin altınlaştığı zamanlar, her yerde köylülerin en bahtiyar günleridir"

Büyük Kardeşim Atatürk, Makbule Atadan (Sayfa 81 - Ka Kitap 2.Baskı Kasım 2016 İstanbul)Büyük Kardeşim Atatürk, Makbule Atadan (Sayfa 81 - Ka Kitap 2.Baskı Kasım 2016 İstanbul)
Zagor 
05 May 23:14 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Zilhicce
"Zilçe Ağa, iri yapılı bir köylüdür. Zilhicce ayında doğduğu için ona bu ad verilmiş. Fakat köylüler bu Arapça adı doğru söyleyemedikleri için Zilçe demişler ona. Köyde Recep var, Şaban var, Ramazan var, Bayram var. Neden bir de Zilçe(Zilhicce) olmasın?"

Büyük Kardeşim Atatürk, Makbule Atadan (Sayfa 136 - Ka Kitap 2.Baskı Kasım 2016 İstanbul)Büyük Kardeşim Atatürk, Makbule Atadan (Sayfa 136 - Ka Kitap 2.Baskı Kasım 2016 İstanbul)
Zagor 
30 Nis 03:24 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Bir halk türkümüzde "Anadan geçilir, yardan geçilmez" deniliyor, ama eski topluluk hayatımızda gelinin "yar" sayıldığını kimse iddia edemez. O zamanlarda gelinin kestirme bir adı vardır: Elkızı... Elkızı her zaman bulunur, ama anne kolay kolay bulunmaz. Menfaatlerini daha iyi savunabilmek için, eski aile, gördüğünüz gibi çeşit çeşit hikmetler yaratmıştır."

Büyük Kardeşim Atatürk, Makbule Atadan (Sayfa 28 - Ka Kitap 2.Baskı Kasım 2016 İstanbul)Büyük Kardeşim Atatürk, Makbule Atadan (Sayfa 28 - Ka Kitap 2.Baskı Kasım 2016 İstanbul)
Zagor 
06 May 23:59 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Sokakta oynayan küçük kız çocuklar, ikinci, üçüncü derece bir insandır sanki. Erkek çocuklar, onların yanından geçerken aşağılık yaratılışlara bakıyorlarmış gibi bakarlar, kötü kötü takılırlar. Hepsinin de saçları uzun, akılları kısa. Kim bu hikmetleri bulmuş ve uydurmuş?"

Büyük Kardeşim Atatürk, Makbule Atadan (Sayfa 163 - Ka Kitap 2.Baskı Kasım 2016 İstanbul)Büyük Kardeşim Atatürk, Makbule Atadan (Sayfa 163 - Ka Kitap 2.Baskı Kasım 2016 İstanbul)
Zagor 
30 Nis 03:20 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"O zamanın Türk kadınları, gün aydınlığına kavuşunca kapanan çiçeklere benzerler. Evlilik hayatı, aşağı yukarı her şeye son verir. Erkek kıskançtır. Hatta kadının asıl adı bile anılmaz. Nüfus kağıdı çıkartmak için büyük sıkıntılar çekilir. Ya bir memur, hanımın adını sorarsa?.. Geçmiş zamanlarda bu yüzden sayısız insanın öldürüldüğünü söylersem hayret etmeyiniz."

Büyük Kardeşim Atatürk, Makbule Atadan (Sayfa 20 - Ka Kitap 2.Baskı Kasım 2016 İstanbul)Büyük Kardeşim Atatürk, Makbule Atadan (Sayfa 20 - Ka Kitap 2.Baskı Kasım 2016 İstanbul)
4 /