Büyük Kardeşim Atatürk

8,6/10  (12 Oy) · 
21 okunma  · 
12 beğeni  · 
656 gösterim
Büyük kardeşime karşı yöneltilen yanlış hükümlerin, düşünülmeden yapılan tenkitlerin son zamanlarda sıklaştığını derin bir üzüntü ile görüyorum. Bunların se-bepleri o kadar gizli ve güç anlaşılır şeyler değildir. Biraz düşünülünce, perdenin ötelerini görebilirsiniz. Tarihin bildiği şeyler ne kadar çoksa, bilmediği şeyler de o kadar yığın yığındır. Günün birinde, hiç şüphesiz, her şey, en son aydınlığını bulmuş olacaktır.
-Makbule Atadan-

Atatürk'ün kız kardeşi Makbule Atadan anlatıyor…Pek çoğunu daha evvel işitmediğiniz, yüreğinizin bur-kularak okuyacağı, kimi zaman da Mustafa Kemal gibi bir Ata'nın evladı olmaktan gurur duyacağınız satırlar…

Muhteşem bir Atatürk biyografisi.
şule uzundere 
 22 Eki 2017 · Kitabı okudu · 57 günde · Puan vermedi

Büyük Kardeşim Atatürk, Atatürk’ün kardeşi Makbule Atadan’ın 1951-1952 yılları arasında Yeni İstanbul gazetesine verdiği 141 mülakatın kitaplaştırılmış hali. Kitapta anılar Zübeyde Hanım ve Ali Rıza Bey’in evlenmesinden başlıyor, Mustafa Kemal’in 1899’da İstanbul’a Harp Okulu’na gidişiyle bitiyor.

Anıların birçoğu Atatürk’ün siyasi düşünceleriyle ilgiliydi. Ben bu kitaba başlarken Atatürk’ü kardeşinin gözünden görmeyi ummuştum. Bu yüzden daha çok çocukluk anısı okumak isterdim. Atatürk’ün hiç bilmediğimiz yönlerine, abi-kardeş ilişkilerine daha çok yer verilseydi daha sıcak bir kitap olabilirdi diye düşünüyorum.

Kitabın ismini ilk okuduğumda “Büyük Kardeşim” sıfatının Atatürk’ün büyüklüğüne dair söylenmiş olduğunu sandım ama “ağabey” anlamında kullanılmış. Kitapta da sık sık bu ifade yer alıyor.

Kitapta birkaç Atatürk görseli de yer alıyor. Bunlar anlatılan dönemle uyuşmayan görseller. Mesela Atatürk’ün çocukluğundan bahsederken onun savaş yıllarından çekilmiş bir fotoğrafı sayfaya konmuş. Keşke bu fotoğraflar hem daha çok olsaydı hem de anlatılan döneme uygun yerleştirilseydi.

Kitapta birçok yerde yazım hatalarına rastladım. Bu da okurken insanın sinirlerini bozabiliyor. Umarım kitabın bundan sonraki baskılarında bu hataları düzeltirler.

Kitapla ilgili çoğunlukla olumsuz şeyler yazsam da kitabı severek okuduğumu söylemeliyim. Belli aralıklarla Atatürk'le ilgili kitap okumak bana iyi geliyor. Sizlere de Büyük Kardeşim Atatürk'ü tavsiye ediyorum. Atatürk’ün hayatıyla ilgili kitap okumayı sevenler onu bir de kardeşinin ağzından okumalılar.

Son olarak D&R’a bir sitemde bulunmak istiyorum. Güzel indirimler yapıp güzel kitaplar satıyorsunuz ama kitapların üstüne kocaman indirim etiketi yapıştırmazsanız çok seviniriz. Etiketi çıkarmasak kötü görünüyor çıkaralım desek yarısı çıkıyor yarısı çıkmıyor. Sırf bu yüzden D&R’dan indirimli kitap almak istemiyorum.

Kitap 2 bölümden oluşuyor. ilk bölüm; o dönemin gelenek göreneklerinden Zübeyde Hanımın gençliği dönemin ağır şartlarının getirdiği sıkıntılarından bahsediyor. Evlendikten sonra Ali Rıza Beyin başından geçen kötü olaylar. Ailenin ölen çocukları gibi noktalara değinmiş. Mustafa kemalin çocukluğu anne ve babanın onun üzerine nasıl titrediği derinlemesine anlatılmış. Atatürk bugün bize miras bıraktığı hürriyet fikrini babasından örnek almış. İkinci bölümde ise, Babasının ölümü, çiftliğe dayılarının yanına yerleşme konularını anlatıyor. Dayısı Hüseyin Beyin Mustafa Kemal'e ilk tabancasını hediye etmesi atıcılık eğitimi ava gitmeler gibi durumlar işlenmiş. Tabi büyüdükçe toplum meselelerine de hassasiyeti artıyor bir çok bilmediğimiz nokta var kitapta. Mesela Atatürk'ün kadınlara verdiği değerin önemini bu kitapla daha net anlaya bildim. Çünkü o dönemin ağır şartlarında ki kadını iyi gözlemlemiş ATATÜRK yani toplumu çok yönlü analiz etmiş. Mesela başka bir bilmediğim nokta ise, gençliğinde 15 16 yaşlarda iken 30 lu yaşlarda Kalyopi adında güzel bir kadına aşık olmuştur tabi bu çocukça bir aşk.

Ayrıca Kitap dönemin ağır şartlarını eleştirirken İkici Abdülhamit dönemi olaylarına çokça yer vermiş. Dönemi eleştirmekte haklı mı değil mi onu tartışmayacağım. Bilirim ki tarihi dönemler incelenirken dönemin şartları göz önünde bulunularak inceleme yapılır doğru olanı da budur.

Yalnız söylemeden geçmek istemiyorum. Dünden bugüne tarih yazıclığımız çok tuhaf. Osmanlıyı savunan yazar Cumhuriyete çatıyor, Cumhuriyeti savunan da Osmanlıya. Velhasıl kelam kiminin gerçekleri, kiminin abartıları, kiminin küçümsemeleri arasına sıkıştırmışız asırların tarihini. Keşke her dönemin yazarı tarafsız yazsa.

fisun 
16 Şub 2017 · Kitabı okudu · 13 günde · 9/10 puan

Mustafa Kemal i hep ders kitaplarından biliriz. Orada da genelde bahsedilen aile hayatı değildir. Buradan hareketle özel hayatına dair bir şeyler öğrenebilmek adına aldım bu kitabı.
Kitabın yaklaşık ilk 80 sayfası beni çok yordu. Çünkü Mustafa Kemal den değil, annesi Zübeyde Hanımdan bahsediyordu. Genç kızlığı, sosyal yaşantısı, Ali Rıza beyle evlenmesi. Dönemi anlamak açısından faydalı olsa da ben çok hoşlanmadım.
Mustafa Kemal in İstanbul a Harp Akademisine gelişine kadarki anlatım ise çok güzeldi. Makbuş un anlatımıyla ne yaptığını ve ne yapmak istediğini bilen bir Mustafa Kemal vardı karşımda. Aynı zamanda da duyarlı, hayvanları seven bir kişi.
Makbule nin anlatımıyla Mustafa yı okumanızı tavsiye ediyorum.

Ayşe Başak Gürel 
02 Oca 2017 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 10/10 puan

Büyük Kardeşim Atatürk, Mustafa Kemal Atatürk'ün kız kardeşi Makbule Atadan'ın yaptığı söyleşilerden derlenmiş bir kitaptır. Kitap, anne Zübeyde Hanım’ın genç kızlık dönemiyle başlıyor, 1899 da, Mustafa Kemal Atatürk'ün İstanbul’da ki harp okulu’na gitmesiyle sona eriyor. Kitabın dili çok akıcı. Kitap da bilmediğimiz o kadar çok şey var ki. Osmanlı kadınlarının bahtsızlığı, kadınlara yapılan haksızlıklar, yobazların acımasızlığı, Zübeyde Hanım'ın kaybettiği evlatları, Ali Rıza Efendi'nin göçmen ailelerine yaptığı yardımlar, küçük Mustafa'nın kardeşi Makbuş için yaptığı kulübe, yine küçük Mustafa'nın yavru bir karganın yaralı kanadını iyileştiren hikayesi ve ilk aşkı...Özellikle Makbule Hanım'ın Abdülhamit dönemini anlattığı bölümde günümüzle bir çok benzerlikler gördüm. Mustafa Kemal Atatürk'ün genç yaşındaki ileri görüşlülüğünü, bir erkek olarak kadınlara yapılan haksızlıklara karşı çıkması, annesi kardeşi ve annesinin ikinci eşi Ragıp efendi ile yaptığı diyaloglarını çok beğendim. Okumanızı tavsiye ederim.

hydrtrn 
05 Şub 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Her Türk ferdinin özellikle kadınların okuması gereken bir eser.
Şimdilerde kayıplarımız bizlere önemsiz gibi gelebilir fakat dram dolu günlere döndüğümüzde bu kitapta anlatılanların kıymeti çok daha iyi bilinir.
Değerlerimiz ve bize verilen haklarımızı kaybaetmek istemiyorsak geçmişten ders almalıyız.
Bugün cumhuriyetin yıkılması için uğraşan kişiler ve onlara destek verenler sürüldükleri baskıcı, özgürlükten arınmış, kan emici kaos dolu günlere geri götürüldüklerinin farkında değilller.
Farkındalık bu ülkenin başlıca ihtiyaçlarındandır. halk egemenliğinden çok saray egemenliğini benimseyen güzel kardeşlerim önce geçmişimizi bilelim özellikle saray yönetimini halk yönetimine tercih eden kadınlar, sizlere insan olduğunuz gerçeğini hatırlatan değerlere sahip çıkmalısınız. Türk kadınının arap milliyetçiliği altında ezildiği günlere değil. Türk törelerindeki gibi ana erkil toplum şeklinde yaşadığı günlere yönelelim.

Kitap Kurduu 
08 Kas 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Farklı bir yönü ile ATATÜRK'ü anlamak tanımak isterseniz mutlaka okuyun derim.Bir kardeşin bir annenin yaşadıkları ile onu tanımak bambaşka bir keyifti. Hep ne yaptı diye sorguluyoruz ama insan olarak neler yaşadı hissetti sorularının cevabı bu kitapta

Orhan Karadede 
19 Haz 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün kardeşi Makbule Atadan'ın, annesi Zübeyde Hanım, babası Ali Rıza Bey ve Mustafa Kemal ile ilgili bizi kendi küçüklüğüne ve abisinin bilinmeyen anılarına bizi götürdüğü çok güzel bir kitap.

Kitaptan 51 Alıntı

Zagor 
02 May 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Kuşların yeri kafes değil, göklerdir oğlum."

Büyük Kardeşim Atatürk, Makbule Atadan (Sayfa 94 - Ka Kitap 2.Baskı Kasım 2016 İstanbul)Büyük Kardeşim Atatürk, Makbule Atadan (Sayfa 94 - Ka Kitap 2.Baskı Kasım 2016 İstanbul)
Zagor 
02 May 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Zaman
"Zaman, acılarımızın üzerinde merhametli bir el yumuşaklığı ile dolaşır. Kanayan içimiz yavaş yavaş durulur, heyecanımız gevşer ve acılar birer birer hatıralaşır. "

Büyük Kardeşim Atatürk, Makbule Atadan (Sayfa 87 - Ka Kitap 2.Baskı Kasım 2016 İstanbul)Büyük Kardeşim Atatürk, Makbule Atadan (Sayfa 87 - Ka Kitap 2.Baskı Kasım 2016 İstanbul)
Zagor 
03 May 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Yalnız insanların değil, ağaçların, çiçeklerin, otlarında karnı acıkır. Dilleri olmadığı için bir şey söylemiyor onlar. Fakat aç kaldıklarını boylarından, yapraklarından anlıyoruz."

Büyük Kardeşim Atatürk, Makbule Atadan (Sayfa 124 - Ka Kitap 2.Baskı Kasım 2016 İstanbul)Büyük Kardeşim Atatürk, Makbule Atadan (Sayfa 124 - Ka Kitap 2.Baskı Kasım 2016 İstanbul)
Zagor 
30 Nis 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Anılar...
"Bir şehirden ayrıldık mı, arkamızda kalan evler birer birer kaybolur; renkler söner ve biraz sonra her şey anlaşılmaz bir yığındır. Bizim hatıralarımız da böyledir. Aradan uzun yıllar geçince, ayrıldığımız bir şehir gibi hatıralar da geniş bir sis içinde kalır."

Büyük Kardeşim Atatürk, Makbule Atadan (Sayfa 7 - Ka Kitap 2.Baskı Kasım 2016 İstanbul)Büyük Kardeşim Atatürk, Makbule Atadan (Sayfa 7 - Ka Kitap 2.Baskı Kasım 2016 İstanbul)
Zagor 
30 Nis 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Gelin, istisnalar bir yana bırakılırsa, kocasının evinde iğreti ve takma bir varlıktır. Kocasının evinde diyorum, dikkat ediniz. Gerçekten de öyledir. Kurulan yeni ailenin halk dilindeki adı koca evidir, paylaşılan ev değil, yalnız erkeğin evi... Türk kadınının hukuki durumunu bundan daha iyi dile getiren bir şey olabilir mi?"

Büyük Kardeşim Atatürk, Makbule Atadan (Sayfa 28 - Ka Kitap 2.Baskı Kasım 2016 İstanbul)Büyük Kardeşim Atatürk, Makbule Atadan (Sayfa 28 - Ka Kitap 2.Baskı Kasım 2016 İstanbul)
Zagor 
01 May 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Hasat Zamanı
"Buğday tarlalarının sarardığı, meyvelerin kızardığı ve asma kütüklerinin altınlaştığı zamanlar, her yerde köylülerin en bahtiyar günleridir"

Büyük Kardeşim Atatürk, Makbule Atadan (Sayfa 81 - Ka Kitap 2.Baskı Kasım 2016 İstanbul)Büyük Kardeşim Atatürk, Makbule Atadan (Sayfa 81 - Ka Kitap 2.Baskı Kasım 2016 İstanbul)
Zagor 
05 May 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Zilhicce
"Zilçe Ağa, iri yapılı bir köylüdür. Zilhicce ayında doğduğu için ona bu ad verilmiş. Fakat köylüler bu Arapça adı doğru söyleyemedikleri için Zilçe demişler ona. Köyde Recep var, Şaban var, Ramazan var, Bayram var. Neden bir de Zilçe(Zilhicce) olmasın?"

Büyük Kardeşim Atatürk, Makbule Atadan (Sayfa 136 - Ka Kitap 2.Baskı Kasım 2016 İstanbul)Büyük Kardeşim Atatürk, Makbule Atadan (Sayfa 136 - Ka Kitap 2.Baskı Kasım 2016 İstanbul)
Zagor 
30 Nis 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Bir halk türkümüzde "Anadan geçilir, yardan geçilmez" deniliyor, ama eski topluluk hayatımızda gelinin "yar" sayıldığını kimse iddia edemez. O zamanlarda gelinin kestirme bir adı vardır: Elkızı... Elkızı her zaman bulunur, ama anne kolay kolay bulunmaz. Menfaatlerini daha iyi savunabilmek için, eski aile, gördüğünüz gibi çeşit çeşit hikmetler yaratmıştır."

Büyük Kardeşim Atatürk, Makbule Atadan (Sayfa 28 - Ka Kitap 2.Baskı Kasım 2016 İstanbul)Büyük Kardeşim Atatürk, Makbule Atadan (Sayfa 28 - Ka Kitap 2.Baskı Kasım 2016 İstanbul)
Zagor 
06 May 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Sokakta oynayan küçük kız çocuklar, ikinci, üçüncü derece bir insandır sanki. Erkek çocuklar, onların yanından geçerken aşağılık yaratılışlara bakıyorlarmış gibi bakarlar, kötü kötü takılırlar. Hepsinin de saçları uzun, akılları kısa. Kim bu hikmetleri bulmuş ve uydurmuş?"

Büyük Kardeşim Atatürk, Makbule Atadan (Sayfa 163 - Ka Kitap 2.Baskı Kasım 2016 İstanbul)Büyük Kardeşim Atatürk, Makbule Atadan (Sayfa 163 - Ka Kitap 2.Baskı Kasım 2016 İstanbul)
Zagor 
30 Nis 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"O zamanın Türk kadınları, gün aydınlığına kavuşunca kapanan çiçeklere benzerler. Evlilik hayatı, aşağı yukarı her şeye son verir. Erkek kıskançtır. Hatta kadının asıl adı bile anılmaz. Nüfus kağıdı çıkartmak için büyük sıkıntılar çekilir. Ya bir memur, hanımın adını sorarsa?.. Geçmiş zamanlarda bu yüzden sayısız insanın öldürüldüğünü söylersem hayret etmeyiniz."

Büyük Kardeşim Atatürk, Makbule Atadan (Sayfa 20 - Ka Kitap 2.Baskı Kasım 2016 İstanbul)Büyük Kardeşim Atatürk, Makbule Atadan (Sayfa 20 - Ka Kitap 2.Baskı Kasım 2016 İstanbul)