Büyük Olayların Kısa Tarihi

8,7/10  (6 Oy) · 
16 okunma  · 
5 beğeni  · 
668 gösterim
1 Mayıs 1977, 5 Nisan Kararları, 6-7 Eylül Olayları, 6 Gün Savaşları, 11 Eylül, 12 Eylül Darbesi, 12 Mart Muhtırası, 24 Ocak Kararları, 28 Şubat, 150'liklerin Sürgünü, 1957 Suriye Krizi, 1958 Berlin Buhranı, Adnan Menderes'in Uçağı Düştü, Anadolu Parsı, Bab-ı Ali Baskını, Bağdat Paktı, Batı Trakya Türk Devleti, Boğazlıyan Kaymakamı Mehmet Kemal Bey'in İdamı, Bozkurt-Lotus Davası, Cengiz Topel Olayı, D8 (Developed 8 Country), Dörtlerin Dönüşü, Dörtlü Takrir, Ecevit-İnönü Mücadelesi, Ekrem König Davası, Enver Paşa'nın Ölümü, EOKA Olayı, Gece Yarısı Ekspresi, Haşhaş Krizi, Hatay'ın Bağımsızlığı, Hicaz Demiryolu, Hocalı Katliamı, İndependenta Faciası, İran-Irak Savaşı, İran İslam Devrimi, İsrail Devleti'nin Kuruluşu, Kâbe Baskını, Kırım Türklerinin Sürgünü, Kitapçık Krizi, Kore Savaşı, Kosova'da Nato Harekâtı, Körfez Savaşı, Kuzey Yıldızı, Küba Krizi, Madımak Olayı, Marshall Yardımı, MC İktidarı Devrildi (Güneş Motel Olayı), Mısır'da İhvan Hareketi, Missouri Zırhlısının Türkiye Ziyareti, Naim Süleymanoğlu'nun Türkiye'ye Kaçışı, Nihat Erim Suikastı, Orly Katliamı, Özal Suikasti, Özgürlük Heykeli, Papa Suikasti, Refah Vapuru Faciası, Sadabad Paktı, Saddam'ın Devrilmesi ve Irak, Sovyetlerin Afganistan'ı İşgali, Srebrenica Katliamı, Struma Faciası, Sultan Galiyev, Suriye'de Hafız Esad Darbesi, Süveyş Krizi, Talat Paşa'nın Öldürülmesi, Türkçe Ezan, Türkiye Komünist Fırkası ve Mustafa Suphi, Türkiye'ye Silah Ambargosu, U-2 Olayı, Üsküdar Vapuru Faciası, Vecihi Hürkuş, Vietnam Savaşı… Tarihimizin dönüm noktalarının anlatıldığı bu kitapta merak ettiğiniz birçok sorunun cevabını bulabileceksiniz.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2015
 • Sayfa Sayısı:
  312
 • ISBN:
  9786059787154
 • Yayınevi:
  Yeditepe Yayınları
 • Kitabın Türü:
Tulpar 
15 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Günümüz Türkiyesini doğrudan veya dolaylı yoldan etkileyerek günümüz siyasi ve kültürel yaşantı ve düşünce dünyasını belirleyen sosyal, kültürel, ekonomik ve askeri olayların, tarafsız bir gözle ve vicdan süzgecinden geçirilerek sayfalara dökülmesinden oluşuyor. Tufan Gündüz hoca ayrıntıların okuyucuyu sıkacağını düşünmüş olmalı ki her bir mevzuyu 2-3 sayfa içerisinde, dallanıp budaklandırmadan sadece ve akıcı bir şekilde hazırlamış. Kimi sayfalarda anlattığı olayla ilgili bir gazete küpürü veya bir fotoğraf ile anlatımını güçlendirmiş.

Muhammet Çelik 
05 Nis 2017 · Kitabı okudu · 11 günde · Beğendi · 8/10 puan

Tufan Gündüz Hocanın deyimiyle birçoğuna şahit olduğumuz tarihi olayların, yıllar sonra kısa özetlerinden oluşan bir kitap.

Yaklaşık 150 yıldan bu yana Ülkemizde yaşanan veya diğer ülkelerde yaşanıp Ülkemizde etkisi hissedilen olaylar incelenmiş. Kitap sayesinde hızlı bir yakın dünya tarihi gezisi yapıyorsunuz. Ayrıca kitap kısa olduğundan sıkmadan su gibi gidiyor. Geleceği değerlendirirken tarihi bilmekte oldukça büyük faydalar var. Bu tarz kitapların çoğalması geleceğimiz için önemli bir artı olacaktır.

Armağan 
10 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Önemli tarihçilerimizden Tufan Gündüz Hocanın ele aldığı eser iki ciltten müteşekkildir.

Türkiye'de ve dünyada yakın tarihte meydana gelen büyük olayların kısa tarihidir anlatılan.

1 Mayıstan 12 Eylül Darbesine, İsrail'in kuruluşundan Türkçe Ezana, Vietnam Savaşı'ndan Lozan Antlaşmasına ve daha niceleri..

Hem tarih hem de genel kültürüm olsun diyorsanız bu kitaplar tam sizlik.

Kitaptan 3 Alıntı

Muhammet Çelik 
29 Mar 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

1926'dan 1975 yılına kadar geçen sürede Türkiye'de 1 Mayıs kutlamaları yapılmadı.

Büyük Olayların Kısa Tarihi, Tufan GündüzBüyük Olayların Kısa Tarihi, Tufan Gündüz
Muhammet Çelik 
29 Mar 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

6-7 Eylül olaylarında zarar görenlerin mallarının tazmini için ülke çapında bağış ve yardım kampanyaları düzenlendi. Kamuoyu bu kampanyaya geniş destek verdi. Çünkü Türk halkı o gün yaşananları hiçbir zaman tasvip etmemişti.

Büyük Olayların Kısa Tarihi, Tufan GündüzBüyük Olayların Kısa Tarihi, Tufan Gündüz