Büyük Osmanlı Denizcileri Kemal Reis ve Baba Oruç

8,0/10  (1 Oy) · 
3 okunma  · 
1 beğeni  · 
325 gösterim
Kahraman delikanlı adeta birkaç defa duraladı, bembeyaz bir çehre ve parlamış gözlerle kendisini zorlayanlara karşı fena fena bakarak:
Bırakınız beni, diyordu, gitmeyeceğim! Türk'ün mezarını, yoldaşlarımızın kanını İspanyol namertleri çiğneyecek. Ben ölmek istiyorum size ne? Şuraya bak, işte o aslan Mehmed Reis göğsüne vuran bir gülle ile şuraya düşmüştü. Evet, tam oraya, koştum o sıkıntılı vakitte sırtıma yüklendim, ölmez sanıyordum. Hâlbuki çoktan cennete uçmuş. Daha ileride benim mert kardeşim, yoldaşım Süleyman düşmüştü... Onu da ileriye gömdük. Toprağı daha kurumadı. Demir kalbi daha erimedi. Bırakın beni!...
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2012
 • Sayfa Sayısı:
  104
 • ISBN:
  6055331412
 • Yayınevi:
  Çamlıca Basın Yayın
 • Kitabın Türü:
Serdar Poirot 
15 Eki 2015 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 8/10 puan

Oldukça güzel bir tarihi eser. 2. Bayezid döneminde amiral olan ve ilk İnebahtı savaşında, Modon, Koron ve Navarin adalarının alınmasında, Endülüs Emevi devletine mensup Müslümanların kurtarılmasında baş rol oynayan Kemal Reis ile, İspanyollara korkulu rüya olan, Barbaros adını herkese duyuran meşhur Oruç Reis'in hayat hikayelerini anlatıyor. Özellikle Kemal Reis'in deniz kuvvetlerine katılması ve Oruç reisin en sonunda şehit olduğu Tlemsen kuşatması detaylı bir şekilde anlatılıyor. Bunlar anlatılırken sadece yerli değil yabancı kaynaklara da yer veriliyor. Mutlaka okunması gereken kitaplardan biri.