Büyük Oyunlar İvanov, Orman Cini, Vanya Dayı, Martı, Üç Kızkardeş, Vişne Bahçesi

9,0/10  (3 Oy) · 
23 okunma  · 
3 beğeni  · 
869 gösterim
Anton Çehov (1860-1904): Kırkdört yıllık ömrüne karşın, hayatın yalınlığı ve karmaşası içindeki insanlık durumlarını büyük bir duyarlılıkla işlediği oyun ve öyküleriyle, dünya edebiyatına damgasını vuran en önemli 19. yüzyıl yazarlarından biridir. Elinizdeki ciltteyse, İvanov ve Martı'dan Vişne Bahçesi'ne, Çehov'un altı büyük oyunu, yazılış sırasıyla yer almakta ve bu büyük ustanın oyun yazarlığının farklı evrelerine ışık tutmaktadır.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2012
 • Sayfa Sayısı:
  460
 • ISBN:
  9789754588408
 • Çeviri:
  Ataol Behramoğlu
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 18 Alıntı

Her şey basit olmalıdır... Tümüyle basit... Teatral olmamaktır esas olan...

Büyük Oyunlar, Anton Çehov (Sayfa 3 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Büyük Oyunlar, Anton Çehov (Sayfa 3 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)

''Pekala. Bizden sonra balonlar uçacaklar, ceketlerin modası değişecek...Belki de altıncı hissi bulup geliştirecekler. Ama hayat o eziyetli, o esrar dolu, mutlu hayat, yine eskisi gibi kalacak. İnsan bin yıl sonra da yine hep öyle içini çekerek: ''Ah yaşamak ne zor!'' deyip duracak, bununla birlikte yine, tıpkı şimdiki gibi ölümden korkacak, onu istemeyecek!''

Büyük Oyunlar, Anton ÇehovBüyük Oyunlar, Anton Çehov

Vanya Dayı
Astrov: Tanrıya şükür, aklım yerinde, ama gel gör ki duygularım köreldi sanki. Canım hiçbir şey çekmiyor, hiçbir şeye gereksinim duymuyorum, kimseyi sevmiyorum...

Büyük Oyunlar, Anton ÇehovBüyük Oyunlar, Anton Çehov

“Yaşadığımız şu hayat iğrenç, ama buna karşılık geleceği düşündüğümde içim öyle rahatlıyor, her şey öyle kolay, öyle engin görünüyor ki: Uzakta bir ışık parlıyor sanki ve özgürlüğü görüyorum.

Büyük Oyunlar, Anton ÇehovBüyük Oyunlar, Anton Çehov
Emrah Kars 
 15 Ağu 15:33 · Kitabı okuyor

Lebedev: “Dünya görüşü” mü dedin? Oturuyorum ve her an gebermeyi bekliyorum, işte benim dünya görüşüm... Kardeş, dünya görüşleri üzerine kafa yormaya zamanımız yok bizim. İşte böyle...

Büyük Oyunlar, Anton ÇehovBüyük Oyunlar, Anton Çehov

Vicdanım gece gündüz sızlıyor, derinden derine suçlu olduğumu sezinliyorum, ama suçum nedir, bilmiyorum bunu.

Büyük Oyunlar, Anton ÇehovBüyük Oyunlar, Anton Çehov

Gözlerin ne kadar acılı!.. Onlara bakıp ağlayayım, o zaman her şey daha kolay gelir ikimize...

Büyük Oyunlar, Anton ÇehovBüyük Oyunlar, Anton Çehov
Emrah Kars 
 15 Ağu 16:21 · Kitabı okuyor

İvanov: İnsanların ilk bakışta ya da bir-iki dış belirtiye bakarak birbirleri üzerine yargı vermelerini sağlayacak kadar çok sayıda çark, vida ve supap yok hiçbirimizde... Ben sizi anlayamam, siz beni anlayamazsınız, bazen kendi kendimizi de anlayamayız.

Büyük Oyunlar, Anton ÇehovBüyük Oyunlar, Anton Çehov
3 /

Kitapla ilgili 2 Haber

Anton Çehov 157 Yaşında...!!!
Anton Çehov 157 Yaşında...!!! 157 yıl önce bugündü. Bir tüccarın oğlu olarak dünyaya geldi. Okul inşa ettirdi, yoksullara yardım etti, köylülerin tedavisini üstlendi, 1892 - 1893 yıllarındaki kolera salgınında gönüllü doktor olarak çalıştı. 1900 yılında Bilimler Akademisi’ne onursal akademisyen seçildi ama iki yıl sonra II. Nikolay’ın aynı unvanı Gorki’ye vermek istememesi üzerine bu unvanı reddetti. Rus ve Dünya edebiyatının en iyi isimlerinden biri oldu... Anton Pavloviç Çehov 157 yaşında...!