Adı:
Büyük Tasarım
Baskı tarihi:
Ocak 2013
Sayfa sayısı:
161
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050905700
Çeviri:
Selma Öğünç
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Doğan Kitap
Hawking ve Mlodinow bu kısa ve hareketli kitapta okuyucuyu alıp bir temel fizik ve kozmoloji kasırgasına sürüklüyor.
-The Wall Street Journal-

Büyüleyici, modern fiziğin tüm karmaşıklığı içinde bize net bir anlayış kazandıracak fikirlerle dolu.
-Los Angeles Times-

Yazarlar bir ilki gerçekleştirip kendi alanlarına müthiş bir berraklık getiriyorlar...
Bilimi bu denli çekici ilginç kılmak o kadar zor değil; anlaşılır kılmak esas beceri.
-Time-

Provokatif bir popüler bilim kitabı, evrenimizin başlangıcına ilişkin en son görüşlere odaklanan bir keşif.
-The New York Times-

Okuru kuramsal fiziğin sınırlarındaki konularla tanıştırıyor... Bugüne kadar gördüklerim içinde genel okurlar için en anlaşılır olanı.
-Steven Weinberg, The New York Review of Books-

Çığır açıcı.
-The Washington Post-

Provokatif, zihin açıcı bir kitap.
-The Plain Dealer-
(Arka Kapak)
Stephen Hawking'i tanımlayabileceğim bir sürü sıfat var. Mesela bir deha olarak nitelendirebilirim, öyle ki hastalığı yüzünden kalem kağıt kullanmadığından, 7 sayfalık bitmeyen matematik denklemlerini kafasında çözmek zorunda olan ve bunu başarıyla yapabilecek seviyede büyük bir deha. Ya da özellikle son zamanlarda daha sık yaptığı enteresan açıklamalara bakarak onu '' çılgın '' diye nitelendirebilirim.Ya da bir bilim insanı olarak uzaylıların varlığına inandığını söyleme cesaretini gösterdiği için çok cesur olduğunu söyleyebilirim ( ne var ben de inanıyorum =) hatta şuan aramızda dolaşmadıkları ne malum )

Ama bütün bunların dışında Hawking'i benim gözümde asıl önemli ve büyük kılan yaşamaktan asla vazgeçmemiş olması. Düşünün 21 yaşındasınız ve size en fazla birkaç yılllık ömrünüz olduğu söyleniyor. Hani normal bir insan olsa karalar bağlayıp hayata küserdi hatta belki ölümü beklemek yerine ölümü kendi eliyle yaşamak tercihinde bile bulunabilirdi. Ama Allah'tan normal biri değil Hawking. Ne yapıyor peki: Asla ama asla umutsuzluğa düşmüyor. Hayata olan inancını ve yaşama sevincini yitirmiyor. Yetmiyor bilimsel çalışmalarına hem de daha fazla bir tempo ile devam ediyor. Yetmiyor sayıları binleri bulan makaleler yazıyor. O da yetmiyor bilim elçiliğine soyunuyor ve kara delikler, evrenin tasarımı, uzay- zaman, kuantum gibi anlaşılması zor konularda kitaplar yazıp bu gerçekleri milyonlarca insanın bilgisine sunuyor.- Bu kitapları yazarken ne kadar zorlandığını anlamak adına bir anekdot paylaşmak istiyorum. Canan Dağdeviren hocanın katıldığı bir canlı yayında söylediğine göre kendisi bağlı olduğu sistem sayesinde saatte en fazla iki cümle yazabiliyor.- Bu kitabı ve diğer kitaplarını yazmak için ne kadar büyük çaba harcadığını görüp de hayran olmamak mümkün değil. O yüzden bana göre Hawking'i tanımlayacak olan esas özelliği, çelik gibi iradesidir.

Daha önce okuduğum iki kitabından da çok zevk almıştım. Bu kitabında diğer okuduğum iki kitabına göre daha basit, daha anlaşılır bir dil kullanmış. İçerik olarak da: M-kuramı, çoklu ve genişleyen evren kavramları, kuantum fiziği, evrenin varoluşu gibi kompleks konular işlemiş.

Yaratılışa gerek olmadığı ve felsefenin de artık ölmüş olduğuna dair fikirlerine katılmasam da genel olarak çok güzel bir kitap. Ki bildiğim kadarıyla bu kitap 7 Eylül 2010 da ilk baskısını yapmış ama Hawking 2013'te yaptığı bir açıklamada '' Evrenin oluşumu bilimin gerçekliğine dayanır ama bu bilimin kurallarını yaratan bir tanrı olmadığı anlamına gelmez. '' demişti. Hemen atlamayın: Hawking imana geldi seneye Hacca gidecekmiş demiyorum tabi ki :) Zaten hiç kimse bu açıklamaya dayanarak Hawking artık Tanrı'nın varlığına inanıyor diyemez. Sadece Tanrı fikrini tamamen reddetmek yerine olmama ihtimali gibi olma ihtimali de olduğunu kabul etmiş Hawking reis.

Kendisi hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyenler için:

Kişisel internet sitesi: http://www.hawking.org.uk

Evrim Ağacında hakkında yazılmış güzel bir yazı: http://www.evrimagaci.org/fotograf/103/5412

Ted konferansı: https://www.youtube.com/watch?v=xjBIsp8mS-c

Eddie Redmayne'nin efsane bir oyunculuk sergilediği ve Hawking'in hayatının anlatıldığı film: http://www.imdb.com/title/tt2980516/
Kadim zamanlardan günümüze kadar filizoflar ve bilim adamlarının geliştirdiği kuramaları irdeleyerek bunu kitabına genel olarak yansıtan Stephen Hawking, kuantum kuramına kadar geliştirilmiş olan bilimsel kuramların doğa yasalarını ve evrenin yaratılışını tam anlamıyla anlamak ve açıklamakta yetersiz kaldığını savunuyor.Hatta bilim adamlarını cazibesine kaptırmış olan kuantum kuramını da yetersiz buluyor.Atomaltı düzeyde yüzde yüzlük geçerli olan kuantum kuramları maalesef uzay-evren düzeyinde yetersiz kalıyor.Ama her şeyin kuramı olan M-kuramı geliştirilip -bilim adamları üzerinde çalışıyor- bütün düzey ve boyutlarda geçerliliği deneylerle ispatlanıncaya kadar şimdilik en geçerli kuram kuantum kuramıdır.

S.Hawking hayal gücüne fazlasıyla inananlardandır.Aynı zamanda her şeyin bilimsel izahı olduğunu ve olması gerektiğini ifade ediyor.Bu yüzdendir ki, bilimsel determinizmi tatmin etmeyen kuramları yetersiz buluyor ve kitabı okurken görüyoruz ki haklı olduğunu kanıtlaya biliyor.

Mevzubahis "prestijli" konular olduğu için kitabın zor anlaşıla bilicek olması normaldir.Ama okurken şahid oluyoruz ki, Hawking "Büyük Tasarım"ını hakikaten de büyük tasarlamış, şanına yakışır şekilde kaleme almıştır.

Ben Kuran-ı Kerim'e ve onun bilimselliğe aykırı olmadığına hatta bilimi de aştığına inanmış ve iman etmişim. Bunun yanısıra bilime gönül verenleri ve dünyamıza, evrenimize bilimsel yorum yapma gayretinde olanları takdir edebilmem gerektiğini düşünüyorum.

İçinde yaşadığımız evren ve dünyamıza S.Hawking gözüyle bakmayı denemenizi öneririm.
 • Dönüşüm
  8.2/10 (7.414 Oy)7.747 beğeni24.358 okunma527 alıntı119.866 gösterim
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (13.359 Oy)16.596 beğeni37.150 okunma1.718 alıntı156.908 gösterim
 • Hayvan Çiftliği
  8.9/10 (6.419 Oy)6.904 beğeni19.119 okunma527 alıntı73.985 gösterim
 • Satranç
  8.7/10 (7.899 Oy)7.879 beğeni21.036 okunma1.112 alıntı97.947 gösterim
 • Suç ve Ceza
  9.1/10 (5.837 Oy)7.028 beğeni19.032 okunma2.513 alıntı112.011 gösterim
 • 1984
  8.9/10 (5.169 Oy)5.430 beğeni14.130 okunma1.656 alıntı73.299 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (9.483 Oy)11.868 beğeni29.914 okunma2.193 alıntı125.839 gösterim
 • Simyacı
  8.5/10 (6.781 Oy)7.669 beğeni22.509 okunma1.276 alıntı95.825 gösterim
 • Olasılıksız
  8.5/10 (5.660 Oy)6.313 beğeni18.100 okunma544 alıntı103.549 gösterim
 • Fareler ve İnsanlar
  8.6/10 (4.948 Oy)5.094 beğeni17.178 okunma585 alıntı84.740 gösterim
Her sayfası ve her satırı ile bilim dolu bir kitap.Bir defa okumak yetmiyor.Kesinlikle tekrar okunmalı ve bazı konular iyice anlaşılana kadar üzerinde durulmalıdır.Çok değerli bir eser.
"Bu evreni ilginç kılan şey, onun temel fiziğinin basit olmasına karşın, kimyasının karmaşık olabilmesidir" Kitapta beni en çok etkileyen ifade bu oldu. Zeka düzeyi tartışılmaz bir seviyede olan Hawking, Evrenin oluşumuyla ilgili daha çok kuantum fiziğine dayandırarak ama aynı zamanda basitleştirmeye çalışarak somut örnekler kullanarak çok önemli bilgilere yer vermiştir. Başta Newton olmak üzere Einstein, Kepler gibi bilimsel çalışmaları ve kuramlarıyla tarihe damgasını vuran bilim adamlarının fizik ve kuantum fiziğiyle, uzay, yerçekimi, kütle çekimi ve birçok önemli konuda bilimsel dayanaklarına yer vererek "Büyük Tasarım" ı bence eşsiz tasarımı tüm gerçekliğiyle okurlarıma aktarmıştır.Evren'le, varlık ve hiçlik ile ilgili kafasında soru işareti olanlar, merak edenler araştıranlar için önemli bir kaynak, okumanızı öneririm...
Kısa bir bilim tarihne girdikten özellikle kuantum fiziğin evreni incelemelerini olabilldiğince sade ve anlaşılabilir bir dille kaleme alınmış.Ne kadar sadeleştirilirse de mevzular sanal ve üç boyutlu düşünmeyi esas aldığı için ya bir profesyonel olmak yada çok tekrarla ancak verilen bilgiler özümsenebilir. Bilim okumak için listenizde bulunması gereken bir kitap
Einstein'in dediği gibi;Evren Hakkında anlaşılması en zor şey,anlaşabilir olması.
Bu kitabı iyice sindirebilmek için fizik yasalarını,kuramları kozmolojiyi özellikle kuantum fiziğini sevmek gerekiyor.Büyük tasarımdaki evrenin gizemini,bilimsel yasaların anlaşıldığı zamanlar,evrende gördüklerimiz mi gerçek yoksa göremediklerimiz mi?İşte bu tür sorulara yanıt alabilmek için yazılmış bir kitap.
İlk olarak şunu söylemeliyim ki ; Fiziğe ilgi duymayanların okuması çok fayda sağlayamayacaktır . Bilimsel terimler vs. , belli bir seviyede konu ile ilgili bilgiye sahip kişiler için daha yararlı olacaktır . Herkes tarafından okunması gereken avamın diline indirgenmiş ve hatta avam için yazılmış gibi söylemlere kesinlikle katılmıyorum . Tabi şunu da gözardı edemeyiz . Konuya yabancı biri için içinde hiç mi bir şey yok , elbette var her kitap okunmaya değerdir belki bir cümlesi bir ufuk açacaktır denizden okyanusa inmenize vesile olacaktır . Ben eseri Fizik alanı ile ilgilenenler için oldukça yararlı bulmakla birikte konuya uzak olanlar için çok faydalı bulmadığımı söylüyorum ... İlk sayfalardaki Yunan Filozofları ile ilgili anektodlar kitabı ilgi çekici ve sürükleyici hale getirirken ilerleyen sayfalada kuram ve teoremlerle okur boğuluyor en azından ben boğuldum diyebilirim ... Feynman “kimsenin kuantum mekaniğini anlayamadığını rahatlıkla söyleyebilirim” diyerek olayın derinliği hakkında bi öngörüde bulunabilmemize fırsat vermiş aslında ... Kuantum Fiziği , Newton Kuramı ve konu ile alakalı teorem kuram vb. hakkında kesinlikle bir altyapı olmalı . Bunun yanında Albert Einstein'ın Görelilik Teoremi ile ilgili kısımlar ilgi çekici ve oldukça anlaşılabilir verilen örnekler gayet yerli yerinde. Yine son bölümlerde yer alan "Evrenimizi Seçmek" başlığı altında oldukça heyecanlı dakikalar geçiriyor okur . Sonuç itibariyle mutlaka okunmalı mı sorusuna hayır okunmaya değer mi sorusuna elbette diye cevap verdiğimiz bir eser.
Stephen Hawking' in okuduğum ikinci kitabı. Yazarın, zekası, çalışkanlığı, fiziksel hayatının zorluklarına rağmen azmi ve mücadeleci olması, en zor konuları, teorileri mümkün olduğunca sade bir dille ve anlaşılır izah etmesi takdire şayandır.

Büyük tasarım kitabı yazarın felsefi ve inançlarını yerle bir edecek derecede kendini ortaya koyuyor. Kitap, yazarından daha fazla gerçekçi ve bakmasını bilirseniz fazlasıyla keyif alırsınız. Bu konuyu biraz açmak istiyorum;
yazar kitabın girişinde sorduğu sorulara verdiği cevaplar oldukça sığ ve ön kabullere dayanan cevaplar olmuş. Çünkü niçin varız? ve ,niçin hiçlik değilde varlık var? sorularının cevabını doğa bilimlerinde bulamazsınız. Bu sorular daha çok dinin ve felsefenin sahasına giren sorulardır. Daha başlarken yazarın en büyük derdi ortaya çıkıyor. Tanrısızlık...
Kitabı okudukça gerçekten hayret ediyorsunuz. Özellikle büyük patlama, kuantum konularında. Her molekülün, gezegenin, yıldızların, galaksilerin çok ince hesaplarla ve birbirleriyle bağlantılı hareket ettiğini delilleriyle ifade eden yazar daha sonrada evrenin hiçlikten kendi kendiliğine oluşacağına inanıyor. Bu inancı kanıtlama şansı da yok. Kitapta en geçerli görünen M kuramı da tasarımı işaret etmesine rağmen; evrenin başlangıcını veya sonuna kesin olarak izah etmekten fersah fersah uzak. Sınırlarını çizemediğiniz bir evrenin ne başlangıcını ne de sonunu hesaplayabilirsiniz.

Hawking'in cümlesi ile bitirelim. " Sadece güneş sistemimizin değil bütün evrenimizin kendine özgü özellikleri insan yaşamının gelişmesini destekleyecek tuhaflıkta görünüyor ve bunu açıklamak çok daha zor" s.130
Kuantum fiziği ve evren ile ilgili konularda yazılan kitapları anlamak, eğer bu konularda uzmanlık yapmamışsanız zor ve sıkıntılıdır. Ancak bu kitabı diğerlerine göre çok daha kolay anlaşılabilir buldum.

Çok merak uyandıran, evrenin nasıl yaratıldığı veya oluştuğunu anlamamızı sağlayabilmek için, Antik Yunandan bu yana konuyla ilgili kuramları anlatarak , kuantum mekaniğine ve göreliliğe bağlı tüm püf noktaları araştırılıp veriliyor.
M-kuramı denilen içinde bulunduğumuz , çoklu ve genişleyen evrenin var olduğunu
açıklıyor.
Ayrıca, evrenin başlangıcına dair büyük patlama da okuyuculara veriliyor.
M kuramı, tamamlanmış bir evren kuramı olmaya tek adaydır.Bu 3000 yıldır sorulan sorularla ve arayışlara süregelen gizemin ve insan oğlunun,"Neden varız?"sorusuna cevap olabilecek bir kuram mı dersiniz? Eğer kuram gözlemlerle doğrulanırsa, Büyük Tasarım'ı bulmuş olacağız.
Kuantum fiziğinden anlamayana bile o kadar seri ve somut bir anlatımla aktarmışlar ki ister istemez bu alana dair bir araştırma içinde buluyor insan kendini. Bu alana dair kitaptan önce ilgisi olanlar için "Ne biliyoruz ki ?" belgeselini izlemelerini tavsiye ediyorum.
M-kuramının yasaları, iç uzayın nasıl büküldüğüne dayanarak farklı yasaları olan farklı evrenlerin varlığına izin verir. M-kuramı pek çok farklı uzayın, belki de 10 üzeri 500 sayıda uzayın varlığını onaylayan çözümlemeler içerir; yani her biri kendi yasalarına sahip 10 üzeri 500 farklı evreni var sayar. Bunun ne kadar ettiği konusunda bir fikir sahibi olmanız için şöyle düşünün: Eğer birisi her bir evrenin öngördüğü yasaları yalnızca bir milisaniyede hesaplayabilseydi ve bu hesaplamaya büyük patlama sırasında başlasaydı, şimdiye kadar ancak 10 üzeri 20 kadarını hesaplamış olurdu. Tabii arada kahve molası almadan çalışmak koşuluyla.
M-kuramına göre tek evren bizimki değil. Aksine, M-kuramı çok sayıda evrenin yoktan var edildiğini öngörür.
Stephen W. Hawking
Sayfa 14 - Doğan Kitap
Müzik aletlerinde kullanılan tellerin uzunluğu ile sesin armonik bileşimleri arasındaki rakamsal ilişkiyi de Pythagoras'ın [Pisagor] bulduğu söylenir.Günümüz diliyle bu ilişkiyi şöyle ifade edebiliriz: Sabit bir gerilim altında titreşen bir telin frekansı -saniyede ki titreşim sayısı- telin uzunluğuyla ters orantılıdır.
Niçin hiçlik değil de varlık var?
Niçin varız?
Niçin başka yasalar değil de bu bildiğimiz yasalar var?
Günlük hayatla ilgili pratik hesaplamalar için klasik kuramları [ Newton, Maxwell ve Einsten'in kuramları ] kullanmaya devam edebiliriz, ancak atomların veya moleküllerin davranışlarını anlamak istiyorsak Maxwell'in elektromanyetizma kuramının kuantum uyarlamasına ihtiyacımız var; eğer evrenin ilk zamanlarını, bütün madde ve enerjinin küçücük bir hacme sıkışmış olduğu zamanları anlamak istiyorsak genel görelilik kuramının kuantum uyarlamasına ihtiyacımız var. Bu uyarlamalara ihtiyacımız var çünkü bazı yasalar kuantum iken, diğerleri klasik olarak kalsaydı tutarlı bir doğa anlayışına sahip olamazdık. Bu nedenle bütün doğa yasalarının kuantum uyarlamasının bulmalıyız. Bu türden kuramlara kuantum alan kuramları denir.
Stephen W. Hawking
Sayfa 89 - Doğan Kitap

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Büyük Tasarım
Baskı tarihi:
Ocak 2013
Sayfa sayısı:
161
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050905700
Çeviri:
Selma Öğünç
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Doğan Kitap
Hawking ve Mlodinow bu kısa ve hareketli kitapta okuyucuyu alıp bir temel fizik ve kozmoloji kasırgasına sürüklüyor.
-The Wall Street Journal-

Büyüleyici, modern fiziğin tüm karmaşıklığı içinde bize net bir anlayış kazandıracak fikirlerle dolu.
-Los Angeles Times-

Yazarlar bir ilki gerçekleştirip kendi alanlarına müthiş bir berraklık getiriyorlar...
Bilimi bu denli çekici ilginç kılmak o kadar zor değil; anlaşılır kılmak esas beceri.
-Time-

Provokatif bir popüler bilim kitabı, evrenimizin başlangıcına ilişkin en son görüşlere odaklanan bir keşif.
-The New York Times-

Okuru kuramsal fiziğin sınırlarındaki konularla tanıştırıyor... Bugüne kadar gördüklerim içinde genel okurlar için en anlaşılır olanı.
-Steven Weinberg, The New York Review of Books-

Çığır açıcı.
-The Washington Post-

Provokatif, zihin açıcı bir kitap.
-The Plain Dealer-
(Arka Kapak)

Kitabı okuyanlar 196 okur

 • Dr. Sem
 • Gökçe Birinci
 • claudius
 • Yasin Aydın
 • Murad Mücahid KÜÇÜKİNANÇ
 • selen paşmakçıoğlu
 • Sun Seth
 • ilanihaye
 • Sona Mammadli
 • Sosyopat

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%8.1
14-17 Yaş
%9.5
18-24 Yaş
%27
25-34 Yaş
%33.8
35-44 Yaş
%12.2
45-54 Yaş
%6.8
55-64 Yaş
%1.4
65+ Yaş
%1.4

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%33.7
Erkek
%66.3

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%27.8 (20)
9
%34.7 (25)
8
%22.2 (16)
7
%11.1 (8)
6
%1.4 (1)
5
%2.8 (2)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları