Büyük Tasarım

8,7/10  (61 Oy) · 
163 okunma  · 
62 beğeni  · 
2.370 gösterim
Hawking ve Mlodinow bu kısa ve hareketli kitapta okuyucuyu alıp bir temel fizik ve kozmoloji kasırgasına sürüklüyor.
-The Wall Street Journal-

Büyüleyici, modern fiziğin tüm karmaşıklığı içinde bize net bir anlayış kazandıracak fikirlerle dolu.
-Los Angeles Times-

Yazarlar bir ilki gerçekleştirip kendi alanlarına müthiş bir berraklık getiriyorlar...
Bilimi bu denli çekici ilginç kılmak o kadar zor değil; anlaşılır kılmak esas beceri.
-Time-

Provokatif bir popüler bilim kitabı, evrenimizin başlangıcına ilişkin en son görüşlere odaklanan bir keşif.
-The New York Times-

Okuru kuramsal fiziğin sınırlarındaki konularla tanıştırıyor... Bugüne kadar gördüklerim içinde genel okurlar için en anlaşılır olanı.
-Steven Weinberg, The New York Review of Books-

Çığır açıcı.
-The Washington Post-

Provokatif, zihin açıcı bir kitap.
-The Plain Dealer-
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2013
 • Sayfa Sayısı:
  161
 • ISBN:
  9786050905700
 • Çeviri:
  Selma Öğünç
 • Yayınevi:
  Doğan Kitap
 • Kitabın Türü:
Ferman Mamedov 
 18 Mar 2016 · Kitabı okudu · 10 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kadim zamanlardan günümüze kadar filizoflar ve bilim adamlarının geliştirdiği kuramaları irdeleyerek bunu kitabına genel olarak yansıtan Stephen Hawking, kuantum kuramına kadar geliştirilmiş olan bilimsel kuramların doğa yasalarını ve evrenin yaratılışını tam anlamıyla anlamak ve açıklamakta yetersiz kaldığını savunuyor.Hatta bilim adamlarını cazibesine kaptırmış olan kuantum kuramını da yetersiz buluyor.Atomaltı düzeyde yüzde yüzlük geçerli olan kuantum kuramları maalesef uzay-evren düzeyinde yetersiz kalıyor.Ama her şeyin kuramı olan M-kuramı geliştirilip -bilim adamları üzerinde çalışıyor- bütün düzey ve boyutlarda geçerliliği deneylerle ispatlanıncaya kadar şimdilik en geçerli kuram kuantum kuramıdır.

S.Hawking hayal gücüne fazlasıyla inananlardandır.Aynı zamanda her şeyin bilimsel izahı olduğunu ve olması gerektiğini ifade ediyor.Bu yüzdendir ki, bilimsel determinizmi tatmin etmeyen kuramları yetersiz buluyor ve kitabı okurken görüyoruz ki haklı olduğunu kanıtlaya biliyor.

Mevzubahis "prestijli" konular olduğu için kitabın zor anlaşıla bilicek olması normaldir.Ama okurken şahid oluyoruz ki, Hawking "Büyük Tasarım"ını hakikaten de büyük tasarlamış, şanına yakışır şekilde kaleme almıştır.

Ben Kuran-ı Kerim'e ve onun bilimselliğe aykırı olmadığına hatta bilimi de aştığına inanmış ve iman etmişim. Bunun yanısıra bilime gönül verenleri ve dünyamıza, evrenimize bilimsel yorum yapma gayretinde olanları takdir edebilmem gerektiğini düşünüyorum.

İçinde yaşadığımız evren ve dünyamıza S.Hawking gözüyle bakmayı denemenizi öneririm.

Her sayfası ve her satırı ile bilim dolu bir kitap.Bir defa okumak yetmiyor.Kesinlikle tekrar okunmalı ve bazı konular iyice anlaşılana kadar üzerinde durulmalıdır.Çok değerli bir eser.

Gökhan Taşpınar 
02 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 8/10 puan

"Bu evreni ilginç kılan şey, onun temel fiziğinin basit olmasına karşın, kimyasının karmaşık olabilmesidir" Kitapta beni en çok etkileyen ifade bu oldu. Zeka düzeyi tartışılmaz bir seviyede olan Hawking, Evrenin oluşumuyla ilgili daha çok kuantum fiziğine dayandırarak ama aynı zamanda basitleştirmeye çalışarak somut örnekler kullanarak çok önemli bilgilere yer vermiştir. Başta Newton olmak üzere Einstein, Kepler gibi bilimsel çalışmaları ve kuramlarıyla tarihe damgasını vuran bilim adamlarının fizik ve kuantum fiziğiyle, uzay, yerçekimi, kütle çekimi ve birçok önemli konuda bilimsel dayanaklarına yer vererek "Büyük Tasarım" ı bence eşsiz tasarımı tüm gerçekliğiyle okurlarıma aktarmıştır.Evren'le, varlık ve hiçlik ile ilgili kafasında soru işareti olanlar, merak edenler araştıranlar için önemli bir kaynak, okumanızı öneririm...

daral_1988 
11 Mar 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

Kısa bir bilim tarihne girdikten özellikle kuantum fiziğin evreni incelemelerini olabilldiğince sade ve anlaşılabilir bir dille kaleme alınmış.Ne kadar sadeleştirilirse de mevzular sanal ve üç boyutlu düşünmeyi esas aldığı için ya bir profesyonel olmak yada çok tekrarla ancak verilen bilgiler özümsenebilir. Bilim okumak için listenizde bulunması gereken bir kitap

mrtdgdvrn 
10 Nis 17:07 · Kitabı okudu · 37 günde · 7/10 puan

Einstein'in dediği gibi;Evren Hakkında anlaşılması en zor şey,anlaşabilir olması.
Bu kitabı iyice sindirebilmek için fizik yasalarını,kuramları kozmolojiyi özellikle kuantum fiziğini sevmek gerekiyor.Büyük tasarımdaki evrenin gizemini,bilimsel yasaların anlaşıldığı zamanlar,evrende gördüklerimiz mi gerçek yoksa göremediklerimiz mi?İşte bu tür sorulara yanıt alabilmek için yazılmış bir kitap.

Suat Soydemir 
03 Nis 11:57 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 9/10 puan

Stephen Hawking' in okuduğum ikinci kitabı. Yazarın, zekası, çalışkanlığı, fiziksel hayatının zorluklarına rağmen azmi ve mücadeleci olması, en zor konuları, teorileri mümkün olduğunca sade bir dille ve anlaşılır izah etmesi takdire şayandır.

Büyük tasarım kitabı yazarın felsefi ve inançlarını yerle bir edecek derecede kendini ortaya koyuyor. Kitap, yazarından daha fazla gerçekçi ve bakmasını bilirseniz fazlasıyla keyif alırsınız. Bu konuyu biraz açmak istiyorum;
yazar kitabın girişinde sorduğu sorulara verdiği cevaplar oldukça sığ ve ön kabullere dayanan cevaplar olmuş. Çünkü niçin varız? ve ,niçin hiçlik değilde varlık var? sorularının cevabını doğa bilimlerinde bulamazsınız. Bu sorular daha çok dinin ve felsefenin sahasına giren sorulardır. Daha başlarken yazarın en büyük derdi ortaya çıkıyor. Tanrısızlık...
Kitabı okudukça gerçekten hayret ediyorsunuz. Özellikle büyük patlama, kuantum konularında. Her molekülün, gezegenin, yıldızların, galaksilerin çok ince hesaplarla ve birbirleriyle bağlantılı hareket ettiğini delilleriyle ifade eden yazar daha sonrada evrenin hiçlikten kendi kendiliğine oluşacağına inanıyor. Bu inancı kanıtlama şansı da yok. Kitapta en geçerli görünen M kuramı da tasarımı işaret etmesine rağmen; evrenin başlangıcını veya sonuna kesin olarak izah etmekten fersah fersah uzak. Sınırlarını çizemediğiniz bir evrenin ne başlangıcını ne de sonunu hesaplayabilirsiniz.

Hawking'in cümlesi ile bitirelim. " Sadece güneş sistemimizin değil bütün evrenimizin kendine özgü özellikleri insan yaşamının gelişmesini destekleyecek tuhaflıkta görünüyor ve bunu açıklamak çok daha zor" s.130

Osric Tortellini 
15 Ara 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · Puan vermedi

İlk olarak şunu söylemeliyim ki ; Fiziğe ilgi duymayanların okuması çok fayda sağlayamayacaktır . Bilimsel terimler vs. , belli bir seviyede konu ile ilgili bilgiye sahip kişiler için daha yararlı olacaktır . Herkes tarafından okunması gereken avamın diline indirgenmiş ve hatta avam için yazılmış gibi söylemlere kesinlikle katılmıyorum . Tabi şunu da gözardı edemeyiz . Konuya yabancı biri için içinde hiç mi bir şey yok , elbette var her kitap okunmaya değerdir belki bir cümlesi bir ufuk açacaktır denizden okyanusa inmenize vesile olacaktır . Ben eseri Fizik alanı ile ilgilenenler için oldukça yararlı bulmakla birikte konuya uzak olanlar için çok faydalı bulmadığımı söylüyorum ... İlk sayfalardaki Yunan Filozofları ile ilgili anektodlar kitabı ilgi çekici ve sürükleyici hale getirirken ilerleyen sayfalada kuram ve teoremlerle okur boğuluyor en azından ben boğuldum diyebilirim ... Feynman “kimsenin kuantum mekaniğini anlayamadığını rahatlıkla söyleyebilirim” diyerek olayın derinliği hakkında bi öngörüde bulunabilmemize fırsat vermiş aslında ... Kuantum Fiziği , Newton Kuramı ve konu ile alakalı teorem kuram vb. hakkında kesinlikle bir altyapı olmalı . Bunun yanında Albert Einstein'ın Görelilik Teoremi ile ilgili kısımlar ilgi çekici ve oldukça anlaşılabilir verilen örnekler gayet yerli yerinde. Yine son bölümlerde yer alan "Evrenimizi Seçmek" başlığı altında oldukça heyecanlı dakikalar geçiriyor okur . Sonuç itibariyle mutlaka okunmalı mı sorusuna hayır okunmaya değer mi sorusuna elbette diye cevap verdiğimiz bir eser.

Mustafa Kemal 
21 Mar 20:14 · Kitabı okudu · 30 günde · Puan vermedi

M kuramı, tamamlanmış bir evren kuramı olmaya tek adaydır.Bu 3000 yıldır sorulan sorularla ve arayışlara süregelen gizemin ve insan oğlunun,"Neden varız?"sorusuna cevap olabilecek bir kuram mı dersiniz? Eğer kuram gözlemlerle doğrulanırsa, Büyük Tasarım'ı bulmuş olacağız.

Peyroux 
28 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kuantum fiziği ve evren ile ilgili konularda yazılan kitapları anlamak, eğer bu konularda uzmanlık yapmamışsanız zor ve sıkıntılıdır. Ancak bu kitabı diğerlerine göre çok daha kolay anlaşılabilir buldum.

Çok merak uyandıran, evrenin nasıl yaratıldığı veya oluştuğunu anlamamızı sağlayabilmek için, Antik Yunandan bu yana konuyla ilgili kuramları anlatarak , kuantum mekaniğine ve göreliliğe bağlı tüm püf noktaları araştırılıp veriliyor.
M-kuramı denilen içinde bulunduğumuz , çoklu ve genişleyen evrenin var olduğunu
açıklıyor.
Ayrıca, evrenin başlangıcına dair büyük patlama da okuyuculara veriliyor.

İbrahim boncuk 
10 Kas 2017 · 8/10 puan

M-kuramının yasaları, iç uzayın nasıl büküldüğüne dayanarak farklı yasaları olan farklı evrenlerin varlığına izin verir. M-kuramı pek çok farklı uzayın, belki de 10 üzeri 500 sayıda uzayın varlığını onaylayan çözümlemeler içerir; yani her biri kendi yasalarına sahip 10 üzeri 500 farklı evreni var sayar. Bunun ne kadar ettiği konusunda bir fikir sahibi olmanız için şöyle düşünün: Eğer birisi her bir evrenin öngördüğü yasaları yalnızca bir milisaniyede hesaplayabilseydi ve bu hesaplamaya büyük patlama sırasında başlasaydı, şimdiye kadar ancak 10 üzeri 20 kadarını hesaplamış olurdu. Tabii arada kahve molası almadan çalışmak koşuluyla.

2 /

Kitaptan 55 Alıntı

Ferman Mamedov 
 14 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Evren hakkında anlaşılması en zor şey anlaşılabilir olmasıdır."

Albert Einstein

Büyük Tasarım, Stephen W. HawkingBüyük Tasarım, Stephen W. Hawking
Ferman Mamedov 
10 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

M-kuramına göre tek evren bizimki değil. Aksine, M-kuramı çok sayıda evrenin yoktan var edildiğini öngörür.

Büyük Tasarım, Stephen W. Hawking (Sayfa 14 - Doğan Kitap)Büyük Tasarım, Stephen W. Hawking (Sayfa 14 - Doğan Kitap)
Ferman Mamedov 
 10 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Müzik aletlerinde kullanılan tellerin uzunluğu ile sesin armonik bileşimleri arasındaki rakamsal ilişkiyi de Pythagoras'ın [Pisagor] bulduğu söylenir.Günümüz diliyle bu ilişkiyi şöyle ifade edebiliriz: Sabit bir gerilim altında titreşen bir telin frekansı -saniyede ki titreşim sayısı- telin uzunluğuyla ters orantılıdır.

Büyük Tasarım, Stephen W. Hawking (Doğan Kitap)Büyük Tasarım, Stephen W. Hawking (Doğan Kitap)
Ferman Mamedov 
16 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Günlük hayatla ilgili pratik hesaplamalar için klasik kuramları [ Newton, Maxwell ve Einsten'in kuramları ] kullanmaya devam edebiliriz, ancak atomların veya moleküllerin davranışlarını anlamak istiyorsak Maxwell'in elektromanyetizma kuramının kuantum uyarlamasına ihtiyacımız var; eğer evrenin ilk zamanlarını, bütün madde ve enerjinin küçücük bir hacme sıkışmış olduğu zamanları anlamak istiyorsak genel görelilik kuramının kuantum uyarlamasına ihtiyacımız var. Bu uyarlamalara ihtiyacımız var çünkü bazı yasalar kuantum iken, diğerleri klasik olarak kalsaydı tutarlı bir doğa anlayışına sahip olamazdık. Bu nedenle bütün doğa yasalarının kuantum uyarlamasının bulmalıyız. Bu türden kuramlara kuantum alan kuramları denir.

Büyük Tasarım, Stephen W. Hawking (Sayfa 89 - Doğan Kitap)Büyük Tasarım, Stephen W. Hawking (Sayfa 89 - Doğan Kitap)
Siyasi Filozof 
31 Ara 2017 · Puan vermedi

Niçin hiçlik değil de varlık var?
Niçin varız?
Niçin başka yasalar değil de bu bildiğimiz yasalar var?

Büyük Tasarım, Stephen W. Hawking (Sayfa 15 - Ebup)Büyük Tasarım, Stephen W. Hawking (Sayfa 15 - Ebup)

Bir yıldızın kütlesi dışarıya verdiği enerjinin miktarını belirler.

Büyük Tasarım, Stephen W. Hawking (Sayfa 127 - Doğan Kitap)Büyük Tasarım, Stephen W. Hawking (Sayfa 127 - Doğan Kitap)

Ancak oldukça temkinli hesaplamalara göre bile evren 0,00000000000000000000000000000000001 saniyede 1.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000 kat genişlemiştir. Bu, çapı 1 santimetre gelen bir madeni paranın patlayarak Samanyolu’nun genişliğinin on milyon katı genişliğe ulaşması gibidir. Bu durum, hiçbir şeyin ışıktan daha hızlı hareket edemeyeceğini dikte eden göreliliğe aykırı görünse de, hız sınırı evrenin genişlemesine uygulanamaz.

Büyük Tasarım, Stephen W. HawkingBüyük Tasarım, Stephen W. Hawking

Biz yaşamın olası olduğu bir evrende yaşıyoruz, ama evren azıcık farklı olsaydı bizim gibi canlılar var olmazdı.Böyle bir ince ayardan ne anlamalıyız? Yoksa bu evrenin iyiliksever bir yaratıcı tarafından tasarlandığına mı kanıt? Ya da bilim başka bir açıklama mı sunuyor bize?

Büyük Tasarım, Stephen W. Hawking (Sayfa 121)Büyük Tasarım, Stephen W. Hawking (Sayfa 121)