Büyük Tasarım

8,7/10  (53 Oy) · 
127 okunma  · 
55 beğeni  · 
1.888 gösterim
Hawking ve Mlodinow bu kısa ve hareketli kitapta okuyucuyu alıp bir temel fizik ve kozmoloji kasırgasına sürüklüyor.
-The Wall Street Journal-

Büyüleyici, modern fiziğin tüm karmaşıklığı içinde bize net bir anlayış kazandıracak fikirlerle dolu.
-Los Angeles Times-

Yazarlar bir ilki gerçekleştirip kendi alanlarına müthiş bir berraklık getiriyorlar...
Bilimi bu denli çekici ilginç kılmak o kadar zor değil; anlaşılır kılmak esas beceri.
-Time-

Provokatif bir popüler bilim kitabı, evrenimizin başlangıcına ilişkin en son görüşlere odaklanan bir keşif.
-The New York Times-

Okuru kuramsal fiziğin sınırlarındaki konularla tanıştırıyor... Bugüne kadar gördüklerim içinde genel okurlar için en anlaşılır olanı.
-Steven Weinberg, The New York Review of Books-

Çığır açıcı.
-The Washington Post-

Provokatif, zihin açıcı bir kitap.
-The Plain Dealer-
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2013
 • Sayfa Sayısı:
  161
 • ISBN:
  9786050905700
 • Çeviri:
  Selma Öğünç
 • Yayınevi:
  Doğan Kitap
 • Kitabın Türü:
Zehraca 
25 May 2017 · Puan vermedi

Stephen Hawking'i tanımlayabileceğim bir sürü sıfat var. Mesela bir deha olarak nitelendirebilirim, öyle ki hastalığı yüzünden kalem kağıt kullanmadığından, 7 sayfalık bitmeyen matematik denklemlerini kafasında çözmek zorunda olan ve bunu başarıyla yapabilecek seviyede büyük bir deha. Ya da özellikle son zamanlarda daha sık yaptığı enteresan açıklamalara bakarak onu '' çılgın '' diye nitelendirebilirim.Ya da bir bilim insanı olarak uzaylıların varlığına inandığını söyleme cesaretini gösterdiği için çok cesur olduğunu söyleyebilirim ( ne var ben de inanıyorum =) hatta şuan aramızda dolaşmadıkları ne malum )

Ama bütün bunların dışında Hawking'i benim gözümde asıl önemli ve büyük kılan yaşamaktan asla vazgeçmemiş olması. Düşünün 21 yaşındasınız ve size en fazla birkaç yılllık ömrünüz olduğu söyleniyor. Hani normal bir insan olsa karalar bağlayıp hayata küserdi hatta belki ölümü beklemek yerine ölümü kendi eliyle yaşamak tercihinde bile bulunabilirdi. Ama Allah'tan normal biri değil Hawking. Ne yapıyor peki: Asla ama asla umutsuzluğa düşmüyor. Hayata olan inancını ve yaşama sevincini yitirmiyor. Yetmiyor bilimsel çalışmalarına hem de daha fazla bir tempo ile devam ediyor. Yetmiyor sayıları binleri bulan makaleler yazıyor. O da yetmiyor bilim elçiliğine soyunuyor ve kara delikler, evrenin tasarımı, uzay- zaman, kuantum gibi anlaşılması zor konularda kitaplar yazıp bu gerçekleri milyonlarca insanın bilgisine sunuyor.- Bu kitapları yazarken ne kadar zorlandığını anlamak adına bir anekdot paylaşmak istiyorum. Canan Dağdeviren hocanın katıldığı bir canlı yayında söylediğine göre kendisi bağlı olduğu sistem sayesinde saatte en fazla iki cümle yazabiliyor.- Bu kitabı ve diğer kitaplarını yazmak için ne kadar büyük çaba harcadığını görüp de hayran olmamak mümkün değil. O yüzden bana göre Hawking'i tanımlayacak olan esas özelliği, çelik gibi iradesidir.

Daha önce okuduğum iki kitabından da çok zevk almıştım. Bu kitabında diğer okuduğum iki kitabına göre daha basit, daha anlaşılır bir dil kullanmış. İçerik olarak da: M-kuramı, çoklu ve genişleyen evren kavramları, kuantum fiziği, evrenin varoluşu gibi kompleks konular işlemiş.

Yaratılışa gerek olmadığı ve felsefenin de artık ölmüş olduğuna dair fikirlerine katılmasam da genel olarak çok güzel bir kitap. Ki bildiğim kadarıyla bu kitap 7 Eylül 2010 da ilk baskısını yapmış ama Hawking 2013'te yaptığı bir açıklamada '' Evrenin oluşumu bilimin gerçekliğine dayanır ama bu bilimin kurallarını yaratan bir tanrı olmadığı anlamına gelmez. '' demişti. Hemen atlamayın: Hawking imana geldi seneye Hacca gidecekmiş demiyorum tabi ki :) Zaten hiç kimse bu açıklamaya dayanarak Hawking artık Tanrı'nın varlığına inanıyor diyemez. Sadece Tanrı fikrini tamamen reddetmek yerine olmama ihtimali gibi olma ihtimali de olduğunu kabul etmiş Hawking reis.

Kendisi hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyenler için:

Kişisel internet sitesi: http://www.hawking.org.uk

Evrim Ağacında hakkında yazılmış güzel bir yazı: http://www.evrimagaci.org/fotograf/103/5412

Ted konferansı: https://www.youtube.com/watch?v=xjBIsp8mS-c

Eddie Redmayne'nin efsane bir oyunculuk sergilediği ve Hawking'in hayatının anlatıldığı film: http://www.imdb.com/title/tt2980516/

Ferman Mamedov 
 18 Mar 2016 · Kitabı okudu · 10 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kadim zamanlardan günümüze kadar filizoflar ve bilim adamlarının geliştirdiği kuramaları irdeleyerek bunu kitabına genel olarak yansıtan Stephen Hawking, kuantum kuramına kadar geliştirilmiş olan bilimsel kuramların doğa yasalarını ve evrenin yaratılışını tam anlamıyla anlamak ve açıklamakta yetersiz kaldığını savunuyor.Hatta bilim adamlarını cazibesine kaptırmış olan kuantum kuramını da yetersiz buluyor.Atomaltı düzeyde yüzde yüzlük geçerli olan kuantum kuramları maalesef uzay-evren düzeyinde yetersiz kalıyor.Ama her şeyin kuramı olan M-kuramı geliştirilip -bilim adamları üzerinde çalışıyor- bütün düzey ve boyutlarda geçerliliği deneylerle ispatlanıncaya kadar şimdilik en geçerli kuram kuantum kuramıdır.

S.Hawking hayal gücüne fazlasıyla inananlardandır.Aynı zamanda her şeyin bilimsel izahı olduğunu ve olması gerektiğini ifade ediyor.Bu yüzdendir ki, bilimsel determinizmi tatmin etmeyen kuramları yetersiz buluyor ve kitabı okurken görüyoruz ki haklı olduğunu kanıtlaya biliyor.

Mevzubahis "prestijli" konular olduğu için kitabın zor anlaşıla bilicek olması normaldir.Ama okurken şahid oluyoruz ki, Hawking "Büyük Tasarım"ını hakikaten de büyük tasarlamış, şanına yakışır şekilde kaleme almıştır.

Ben Kuran-ı Kerim'e ve onun bilimselliğe aykırı olmadığına hatta bilimi de aştığına inanmış ve iman etmişim. Bunun yanısıra bilime gönül verenleri ve dünyamıza, evrenimize bilimsel yorum yapma gayretinde olanları takdir edebilmem gerektiğini düşünüyorum.

İçinde yaşadığımız evren ve dünyamıza S.Hawking gözüyle bakmayı denemenizi öneririm.

Her sayfası ve her satırı ile bilim dolu bir kitap.Bir defa okumak yetmiyor.Kesinlikle tekrar okunmalı ve bazı konular iyice anlaşılana kadar üzerinde durulmalıdır.Çok değerli bir eser.

caner incesu 
11 Mar 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

Kısa bir bilim tarihne girdikten özellikle kuantum fiziğin evreni incelemelerini olabilldiğince sade ve anlaşılabilir bir dille kaleme alınmış.Ne kadar sadeleştirilirse de mevzular sanal ve üç boyutlu düşünmeyi esas aldığı için ya bir profesyonel olmak yada çok tekrarla ancak verilen bilgiler özümsenebilir. Bilim okumak için listenizde bulunması gereken bir kitap

Gökhan Taşpınar 
02 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 8/10 puan

"Bu evreni ilginç kılan şey, onun temel fiziğinin basit olmasına karşın, kimyasının karmaşık olabilmesidir" Kitapta beni en çok etkileyen ifade bu oldu. Zeka düzeyi tartışılmaz bir seviyede olan Hawking, Evrenin oluşumuyla ilgili daha çok kuantum fiziğine dayandırarak ama aynı zamanda basitleştirmeye çalışarak somut örnekler kullanarak çok önemli bilgilere yer vermiştir. Başta Newton olmak üzere Einstein, Kepler gibi bilimsel çalışmaları ve kuramlarıyla tarihe damgasını vuran bilim adamlarının fizik ve kuantum fiziğiyle, uzay, yerçekimi, kütle çekimi ve birçok önemli konuda bilimsel dayanaklarına yer vererek "Büyük Tasarım" ı bence eşsiz tasarımı tüm gerçekliğiyle okurlarıma aktarmıştır.Evren'le, varlık ve hiçlik ile ilgili kafasında soru işareti olanlar, merak edenler araştıranlar için önemli bir kaynak, okumanızı öneririm...

Osric Tortellini 
15 Ara 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · Puan vermedi

İlk olarak şunu söylemeliyim ki ; Fiziğe ilgi duymayanların okuması çok fayda sağlayamayacaktır . Bilimsel terimler vs. , belli bir seviyede konu ile ilgili bilgiye sahip kişiler için daha yararlı olacaktır . Herkes tarafından okunması gereken avamın diline indirgenmiş ve hatta avam için yazılmış gibi söylemlere kesinlikle katılmıyorum . Tabi şunu da gözardı edemeyiz . Konuya yabancı biri için içinde hiç mi bir şey yok , elbette var her kitap okunmaya değerdir belki bir cümlesi bir ufuk açacaktır denizden okyanusa inmenize vesile olacaktır . Ben eseri Fizik alanı ile ilgilenenler için oldukça yararlı bulmakla birikte konuya uzak olanlar için çok faydalı bulmadığımı söylüyorum ... İlk sayfalardaki Yunan Filozofları ile ilgili anektodlar kitabı ilgi çekici ve sürükleyici hale getirirken ilerleyen sayfalada kuram ve teoremlerle okur boğuluyor en azından ben boğuldum diyebilirim ... Feynman “kimsenin kuantum mekaniğini anlayamadığını rahatlıkla söyleyebilirim” diyerek olayın derinliği hakkında bi öngörüde bulunabilmemize fırsat vermiş aslında ... Kuantum Fiziği , Newton Kuramı ve konu ile alakalı teorem kuram vb. hakkında kesinlikle bir altyapı olmalı . Bunun yanında Albert Einstein'ın Görelilik Teoremi ile ilgili kısımlar ilgi çekici ve oldukça anlaşılabilir verilen örnekler gayet yerli yerinde. Yine son bölümlerde yer alan "Evrenimizi Seçmek" başlığı altında oldukça heyecanlı dakikalar geçiriyor okur . Sonuç itibariyle mutlaka okunmalı mı sorusuna hayır okunmaya değer mi sorusuna elbette diye cevap verdiğimiz bir eser.

Peyroux 
28 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kuantum fiziği ve evren ile ilgili konularda yazılan kitapları anlamak, eğer bu konularda uzmanlık yapmamışsanız zor ve sıkıntılıdır. Ancak bu kitabı diğerlerine göre çok daha kolay anlaşılabilir buldum.

Çok merak uyandıran, evrenin nasıl yaratıldığı veya oluştuğunu anlamamızı sağlayabilmek için, Antik Yunandan bu yana konuyla ilgili kuramları anlatarak , kuantum mekaniğine ve göreliliğe bağlı tüm püf noktaları araştırılıp veriliyor.
M-kuramı denilen içinde bulunduğumuz , çoklu ve genişleyen evrenin var olduğunu
açıklıyor.
Ayrıca, evrenin başlangıcına dair büyük patlama da okuyuculara veriliyor.

İbrahim boncuk 
10 Kas 2017 · 8/10 puan

M-kuramının yasaları, iç uzayın nasıl büküldüğüne dayanarak farklı yasaları olan farklı evrenlerin varlığına izin verir. M-kuramı pek çok farklı uzayın, belki de 10 üzeri 500 sayıda uzayın varlığını onaylayan çözümlemeler içerir; yani her biri kendi yasalarına sahip 10 üzeri 500 farklı evreni var sayar. Bunun ne kadar ettiği konusunda bir fikir sahibi olmanız için şöyle düşünün: Eğer birisi her bir evrenin öngördüğü yasaları yalnızca bir milisaniyede hesaplayabilseydi ve bu hesaplamaya büyük patlama sırasında başlasaydı, şimdiye kadar ancak 10 üzeri 20 kadarını hesaplamış olurdu. Tabii arada kahve molası almadan çalışmak koşuluyla.

reyyan 
14 Nis 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Kuantum fiziğinden anlamayana bile o kadar seri ve somut bir anlatımla aktarmışlar ki ister istemez bu alana dair bir araştırma içinde buluyor insan kendini. Bu alana dair kitaptan önce ilgisi olanlar için "Ne biliyoruz ki ?" belgeselini izlemelerini tavsiye ediyorum.

Hawking'in bir yaratılışa gerek olmadığına ve felsefenin ölmüş olduğuna dair fikirlerine aslında katılmasam da bilimsel teori ve gelişmeleri toparlayan eserleri hiç fena değil. Kitap kuantum fiziği ve evrenin varoluşu hakkındaki gelişme ve kuramlardan bahsediyor.

2 /

Kitaptan 52 Alıntı

Ferman Mamedov 
 14 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Evren hakkında anlaşılması en zor şey anlaşılabilir olmasıdır."

Albert Einstein

Büyük Tasarım, Stephen W. HawkingBüyük Tasarım, Stephen W. Hawking
Ferman Mamedov 
10 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

M-kuramına göre tek evren bizimki değil. Aksine, M-kuramı çok sayıda evrenin yoktan var edildiğini öngörür.

Büyük Tasarım, Stephen W. Hawking (Sayfa 14 - Doğan Kitap)Büyük Tasarım, Stephen W. Hawking (Sayfa 14 - Doğan Kitap)
Ferman Mamedov 
 10 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Müzik aletlerinde kullanılan tellerin uzunluğu ile sesin armonik bileşimleri arasındaki rakamsal ilişkiyi de Pythagoras'ın [Pisagor] bulduğu söylenir.Günümüz diliyle bu ilişkiyi şöyle ifade edebiliriz: Sabit bir gerilim altında titreşen bir telin frekansı -saniyede ki titreşim sayısı- telin uzunluğuyla ters orantılıdır.

Büyük Tasarım, Stephen W. Hawking (Doğan Kitap)Büyük Tasarım, Stephen W. Hawking (Doğan Kitap)
Ferman Mamedov 
16 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Günlük hayatla ilgili pratik hesaplamalar için klasik kuramları [ Newton, Maxwell ve Einsten'in kuramları ] kullanmaya devam edebiliriz, ancak atomların veya moleküllerin davranışlarını anlamak istiyorsak Maxwell'in elektromanyetizma kuramının kuantum uyarlamasına ihtiyacımız var; eğer evrenin ilk zamanlarını, bütün madde ve enerjinin küçücük bir hacme sıkışmış olduğu zamanları anlamak istiyorsak genel görelilik kuramının kuantum uyarlamasına ihtiyacımız var. Bu uyarlamalara ihtiyacımız var çünkü bazı yasalar kuantum iken, diğerleri klasik olarak kalsaydı tutarlı bir doğa anlayışına sahip olamazdık. Bu nedenle bütün doğa yasalarının kuantum uyarlamasının bulmalıyız. Bu türden kuramlara kuantum alan kuramları denir.

Büyük Tasarım, Stephen W. Hawking (Sayfa 89 - Doğan Kitap)Büyük Tasarım, Stephen W. Hawking (Sayfa 89 - Doğan Kitap)
Siyasi Filozof 
31 Ara 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Niçin hiçlik değil de varlık var?
Niçin varız?
Niçin başka yasalar değil de bu bildiğimiz yasalar var?

Büyük Tasarım, Stephen W. Hawking (Sayfa 15 - Ebup)Büyük Tasarım, Stephen W. Hawking (Sayfa 15 - Ebup)

Bir yıldızın kütlesi dışarıya verdiği enerjinin miktarını belirler.

Büyük Tasarım, Stephen W. Hawking (Sayfa 127 - Doğan Kitap)Büyük Tasarım, Stephen W. Hawking (Sayfa 127 - Doğan Kitap)

Ancak oldukça temkinli hesaplamalara göre bile evren 0,00000000000000000000000000000000001 saniyede 1.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000 kat genişlemiştir. Bu, çapı 1 santimetre gelen bir madeni paranın patlayarak Samanyolu’nun genişliğinin on milyon katı genişliğe ulaşması gibidir. Bu durum, hiçbir şeyin ışıktan daha hızlı hareket edemeyeceğini dikte eden göreliliğe aykırı görünse de, hız sınırı evrenin genişlemesine uygulanamaz.

Büyük Tasarım, Stephen W. HawkingBüyük Tasarım, Stephen W. Hawking

Biz yaşamın olası olduğu bir evrende yaşıyoruz, ama evren azıcık farklı olsaydı bizim gibi canlılar var olmazdı.Böyle bir ince ayardan ne anlamalıyız? Yoksa bu evrenin iyiliksever bir yaratıcı tarafından tasarlandığına mı kanıt? Ya da bilim başka bir açıklama mı sunuyor bize?

Büyük Tasarım, Stephen W. Hawking (Sayfa 121)Büyük Tasarım, Stephen W. Hawking (Sayfa 121)