Büyük Tasarım

8,8/10  (23 Oy) · 
49 okunma  · 
19 beğeni  · 
1.169 gösterim
Hawking ve Mlodinow bu kısa ve hareketli kitapta okuyucuyu alıp bir temel fizik ve kozmoloji kasırgasına sürüklüyor.
-The Wall Street Journal-

Büyüleyici, modern fiziğin tüm karmaşıklığı içinde bize net bir anlayış kazandıracak fikirlerle dolu.
-Los Angeles Times-

Yazarlar bir ilki gerçekleştirip kendi alanlarına müthiş bir berraklık getiriyorlar...
Bilimi bu denli çekici ilginç kılmak o kadar zor değil; anlaşılır kılmak esas beceri.
-Time-

Provokatif bir popüler bilim kitabı, evrenimizin başlangıcına ilişkin en son görüşlere odaklanan bir keşif.
-The New York Times-

Okuru kuramsal fiziğin sınırlarındaki konularla tanıştırıyor... Bugüne kadar gördüklerim içinde genel okurlar için en anlaşılır olanı.
-Steven Weinberg, The New York Review of Books-

Çığır açıcı.
-The Washington Post-

Provokatif, zihin açıcı bir kitap.
-The Plain Dealer-
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2013
 • Sayfa Sayısı:
  161
 • ISBN:
  9786050905700
 • Çeviri:
  Selma Öğünç
 • Yayınevi:
  Doğan Kitap
 • Kitabın Türü:
Ferman Mammadov 
 18 Mar 2016 · Kitabı okudu · 10 günde · Beğendi

Kadim zamanlardan günümüze kadar filizoflar ve bilim adamlarının geliştirdiği kuramaları irdeleyerek bunu kitabına genel olarak yansıtan Stephen Hawking, kuantum kuramına kadar geliştirilmiş olan bilimsel kuramların doğa yasalarını ve evrenin yaratılışını tam anlamıyla anlamak ve açıklamakta yetersiz kaldığını savunuyor.Hatta bilim adamlarını cazibesine kaptırmış olan kuantum kuramını da yetersiz buluyor.Atomaltı düzeyde yüzde yüzlük geçerli olan kuantum kuramları maalesef uzay-evren düzeyinde yetersiz kalıyor.Ama her şeyin kuramı olan M-kuramı geliştirilip -bilim adamları üzerinde çalışıyor- bütün düzey ve boyutlarda geçerliliği deneylerle ispatlanıncaya kadar şimdilik en geçerli kuram kuantum kuramıdır.

S.Hawking hayal gücüne fazlasıyla inananlardandır.Aynı zamanda her şeyin bilimsel izahı olduğunu ve olması gerektiğini ifade ediyor.Bu yüzdendir ki, bilimsel determinizmi tatmin etmeyen kuramları yetersiz buluyor ve kitabı okurken görüyoruz ki haklı olduğunu kanıtlaya biliyor.

Mevzubahis "prestijli" konular olduğu için kitabın zor anlaşıla bilicek olması normaldir.Ama okurken şahid oluyoruz ki, Hawking "Büyük Tasarım"ını hakikaten de büyük tasarlamış, şanına yakışır şekilde kaleme almıştır.

Ben Kuran-ı Kerim'e ve onun bilimselliğe aykırı olmadığına hatta bilimi de aştığına inanmış ve iman etmişim. Bunun yanısıra bilime gönül verenleri ve dünyamıza, evrenimize bilimsel yorum yapma gayretinde olanları takdir edebilmem gerektiğini düşünüyorum.

İçinde yaşadığımız evren ve dünyamıza S.Hawking gözüyle bakmayı denemenizi öneririm.

Mehmet Sımadali 
23 Mar 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Her sayfası ve her satırı ile bilim dolu bir kitap.Bir defa okumak yetmiyor.Kesinlikle tekrar okunmalı ve bazı konular iyice anlaşılana kadar üzerinde durulmalıdır.Çok değerli bir eser.

Gökhan Taşpınar 
02 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 8/10 puan

"Bu evreni ilginç kılan şey, onun temel fiziğinin basit olmasına karşın, kimyasının karmaşık olabilmesidir" Kitapta beni en çok etkileyen ifade bu oldu. Zeka düzeyi tartışılmaz bir seviyede olan Hawking, Evrenin oluşumuyla ilgili daha çok kuantum fiziğine dayandırarak ama aynı zamanda basitleştirmeye çalışarak somut örnekler kullanarak çok önemli bilgilere yer vermiştir. Başta Newton olmak üzere Einstein, Kepler gibi bilimsel çalışmaları ve kuramlarıyla tarihe damgasını vuran bilim adamlarının fizik ve kuantum fiziğiyle, uzay, yerçekimi, kütle çekimi ve birçok önemli konuda bilimsel dayanaklarına yer vererek "Büyük Tasarım" ı bence eşsiz tasarımı tüm gerçekliğiyle okurlarıma aktarmıştır.Evren'le, varlık ve hiçlik ile ilgili kafasında soru işareti olanlar, merak edenler araştıranlar için önemli bir kaynak, okumanızı öneririm...

Cheyenne 
28 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kuantum fiziği ve evren ile ilgili konularda yazılan kitapları anlamak, eğer bu konularda uzmanlık yapmamışsanız zor ve sıkıntılıdır. Ancak bu kitabı diğerlerine göre çok daha kolay anlaşılabilir buldum.

Çok merak uyandıran, evrenin nasıl yaratıldığı veya oluştuğunu anlamamızı sağlayabilmek için, Antik Yunandan bu yana konuyla ilgili kuramları anlatarak , kuantum mekaniğine ve göreliliğe bağlı tüm püf noktaları araştırılıp veriliyor.
M-kuramı denilen içinde bulunduğumuz , çoklu ve genişleyen evrenin var olduğunu
açıklıyor.
Ayrıca, evrenin başlangıcına dair büyük patlama da okuyuculara veriliyor.

reyyan 
14 Nis 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Kuantum fiziğinden anlamayana bile o kadar seri ve somut bir anlatımla aktarmışlar ki ister istemez bu alana dair bir araştırma içinde buluyor insan kendini. Bu alana dair kitaptan önce ilgisi olanlar için "Ne biliyoruz ki ?" belgeselini izlemelerini tavsiye ediyorum.

efla- 
22 Tem 2016 · Kitabı okudu

Hawking'in bir yaratılışa gerek olmadığına ve felsefenin ölmüş olduğuna dair fikirlerine aslında katılmasam da bilimsel teori ve gelişmeleri toparlayan eserleri hiç fena değil. Kitap kuantum fiziği ve evrenin varoluşu hakkındaki gelişme ve kuramlardan bahsediyor.

Thingol 
10 Haz 2015 · Kitabı okudu

Evrenle ilgili tahminleri bilim ve zekayla birleşmiş,hayalgücü sınırları zorlanmıştır.Okurken Evrenin mi hayalgücünün durmadan genişlediği konusunda kararsız kaldım,ikisinde genişlediği kanısına vardım.

Muzaffar Pashazade 
01 Haz 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 10/10 puan

Her kes sona bakardı sanki. Ne olduğuna. Bir de geriye bakma lüzumuna girmezlerdi, nasıl olduğuna bakmak gibi. Her kes ilahileştirmişti sanki herşeyi. Tanrı yaptı. Hiç düşünmediler: neden yaptı, nasıl yaptı?

Penbegül Yılmaz 
12 Tem 2016 · Kitabı okudu · 43 günde · Beğendi · 8/10 puan

Bilimsel bir tarz. Astronomi ve mitolojik bir takım ögelerle harmanlanmış bilgi küpü sanki.
Büyük Tasarım , salyangozun kabuğuna bakıldığında anlaşılabilir.

Kitaptan 21 Alıntı

Ferman Mammadov 
 14 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi

"Evren hakkında anlaşılması en zor şey anlaşılabilir olmasıdır."

Albert Einstein

Büyük Tasarım, Stephen W. HawkingBüyük Tasarım, Stephen W. Hawking
Ferman Mammadov 
 10 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi

Müzik aletlerinde kullanılan tellerin uzunluğu ile sesin armonik bileşimleri arasındaki rakamsal ilişkiyi de Pythagoras'ın [Pisagor] bulduğu söylenir.Günümüz diliyle bu ilişkiyi şöyle ifade edebiliriz: Sabit bir gerilim altında titreşen bir telin frekansı -saniyede ki titreşim sayısı- telin uzunluğuyla ters orantılıdır.

Büyük Tasarım, Stephen W. Hawking (Doğan Kitap)Büyük Tasarım, Stephen W. Hawking (Doğan Kitap)
Ferman Mammadov 
16 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi

Günlük hayatla ilgili pratik hesaplamalar için klasik kuramları [ Newton, Maxwell ve Einsten'in kuramları ] kullanmaya devam edebiliriz, ancak atomların veya moleküllerin davranışlarını anlamak istiyorsak Maxwell'in elektromanyetizma kuramının kuantum uyarlamasına ihtiyacımız var; eğer evrenin ilk zamanlarını, bütün madde ve enerjinin küçücük bir hacme sıkışmış olduğu zamanları anlamak istiyorsak genel görelilik kuramının kuantum uyarlamasına ihtiyacımız var. Bu uyarlamalara ihtiyacımız var çünkü bazı yasalar kuantum iken, diğerleri klasik olarak kalsaydı tutarlı bir doğa anlayışına sahip olamazdık. Bu nedenle bütün doğa yasalarının kuantum uyarlamasının bulmalıyız. Bu türden kuramlara kuantum alan kuramları denir.

Büyük Tasarım, Stephen W. Hawking (Sayfa 89 - Doğan Kitap)Büyük Tasarım, Stephen W. Hawking (Sayfa 89 - Doğan Kitap)
Ferman Mammadov 
10 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi

M-kuramına göre tek evren bizimki değil. Aksine, M-kuramı çok sayıda evrenin yoktan var edildiğini öngörür.

Büyük Tasarım, Stephen W. Hawking (Sayfa 14 - Doğan Kitap)Büyük Tasarım, Stephen W. Hawking (Sayfa 14 - Doğan Kitap)
Mehmet Sımadali 
23 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Bir yıldızın kütlesi dışarıya verdiği enerjinin miktarını belirler.

Büyük Tasarım, Stephen W. Hawking (Sayfa 127 - Doğan Kitap)Büyük Tasarım, Stephen W. Hawking (Sayfa 127 - Doğan Kitap)
efla- 
06 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi

Ancak oldukça temkinli hesaplamalara göre bile evren 0,00000000000000000000000000000000001 saniyede 1.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000 kat genişlemiştir. Bu, çapı 1 santimetre gelen bir madeni paranın patlayarak Samanyolu’nun genişliğinin on milyon katı genişliğe ulaşması gibidir. Bu durum, hiçbir şeyin ışıktan daha hızlı hareket edemeyeceğini dikte eden göreliliğe aykırı görünse de, hız sınırı evrenin genişlemesine uygulanamaz.

Büyük Tasarım, Stephen W. HawkingBüyük Tasarım, Stephen W. Hawking
Mehmet Sımadali 
23 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Biz yaşamın olası olduğu bir evrende yaşıyoruz, ama evren azıcık farklı olsaydı bizim gibi canlılar var olmazdı.Böyle bir ince ayardan ne anlamalıyız? Yoksa bu evrenin iyiliksever bir yaratıcı tarafından tasarlandığına mı kanıt? Ya da bilim başka bir açıklama mı sunuyor bize?

Büyük Tasarım, Stephen W. Hawking (Sayfa 121)Büyük Tasarım, Stephen W. Hawking (Sayfa 121)
Muzaffar Pashazade 
26 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Evren
"Evreni en derin düzeyde kavrayabilmek için yalnızca evrenin nasıl hareket ettiğini değil, niçin öyle hareket ettiğini de bilmek zorundayız."

Büyük Tasarım, Stephen W. HawkingBüyük Tasarım, Stephen W. Hawking
3 /