Büyük Umutlar (Kısaltılmış Metin)

·
Okunma
·
Beğeni
·
14.789
Gösterim
Adı:
Büyük Umutlar
Alt başlık:
Kısaltılmış Metin
Baskı tarihi:
2 Temmuz 2018
Sayfa sayısı:
128
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052954881
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Great Expectations
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Pip için dünya, yaşadığı küçük madenci köyünden ibaretti. Ablası ve köyün demircisi olan eniştesiyle yaşıyordu. Biraz büyüyünce eniştesinin çırağı olacak ve demirciliği meslek edinecekti. Sonra bir gün köyün mezarlığında, kaçak bir mahkûma rastladı. Henüz çok küçük olmasına karşın, kaçağa acıdı ve yemek verdi. Bu olayı kimse öğrenmedi, ama beklenmedik gelişmeler sonucu Pip’in yaşamı değişti.

Pip’in şaşırtıcı maceralarını bir solukta okuyacaksınız!..
Yazarın okuduğum üçüncü kitabı. Okumaktan büyük bir zevk aldığımı söyleyebilirim. Roman kahramanı "Pip" tesadüfen kaçak bir mahkuma rastlar ve yaşamı beklemediği bir şekilde değişir. "Pip" sonunda hayatta istenen şeyleri elde etmenin; başkalarına umut bağlayarak değil kendi azim, kararlılığı ve çalışkanlığıyla mümkün olabileceğini öğreniyor. Yazar bu kurgu üzerinden dönemin İngiliz toplumunun yaşantısını okuyucusuna etkileyici bir anlatımla aktarıyor. Kesinlikle tüm okurların kitaplığında bulunması gereken bir klasik olduğunu düşünüyorum.
Büyük Umutlar benim için Pip demek. Annesi ve babasının ölümünden sonra ablasının yanında kalan Küçük Pip'in hikayesi var bu kitap içerisinde. Ablasının olanca katılığının ve sevgisizliğinin ilacını eniştesinin şefkatinda bulan Pip. Küçük dünyasında kendisi ve kasabası gibi küçük hayaller kurar Pip, ta ki hayatını değiştirecek iki olay yaşayana kadar. İlki bir gezi sırasında karşılaştığı bir hapishane kaçkını olur ki bunu hemen unutur. İkincisi ise Bayan Havisham ve beraberinde Estella ile tanışması. Bundan sonra başlıyor Küçük Pip'in büyük umutları.
Dickens, hemen hemen bütün kitaplarında olduğu gibi hem dönemin İngiltere'sinin durumunu anlatıyor hem de karakterlerin özelliklerini, insanlık hallerini bizlere aktarıyor. Sanayi Devrimi'nin insanlar üzerindeki etkisini, halkın içinde oluşan sınıfsal grupları okurken sanki film izliyormuş gibi oldum. Köylü bir çoğun centilmen olma çalışmaları okurken yer üzüldüm yer yer sinir oldum. Pip'in pişmanlıkları, hataları hatta
vefasızlığına karşı eniştesi Joe'nin sonsuz sevgisi, sefkati okurken beni benden aldı. Kim istemez ki böyle sevilmeyi, sahiplenilmeyi. Bırakıp gittiğin eve yıllar sonra döndüğünde salt sevgiyle karsılanmak hem de bütün yaşananlara rağmen. Kitap boyunca en çok etkilendiğim karakterler Joe ile Bayan Havihsam oldu. Biri ne kadar iyi biriyse diğeri o kadar kötü, bencil ve duyarsız. Kitabın tamamı alıntı olarak paylasılmaya müsait. Dickens'ın sade, etkileyici dili ile kurduğu cümleler sayesinde kitap akıyor, birbiri ardına gelişen duyguların içine giriyorsunuz ve çıkamıyorsunuz kitabın son sayfasına gelene kadar.
Charles Dickens ile lise yıllarımda tanışmıştım. O günden bu güne zaman zaman döner eski tatların peşinde düşerim. Klasikleri bu yüzden seviyorum sanirim, eskimiyorlar sadece sarap gibi yıllanıyorlar durdukları yerde Kütüphanemde durdukça parmak izlerim dışında anılarım birikiyor onlarda.
İçinizde hala Dickens ile tanışmayan varsa geç kalmadan başlamalı ve bence Büyük Umutlar her kütüphanede boy göstermeli, tabi ki diğer Dickens eserleri ile birlikte.
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (15.970 Oy)19.899 beğeni45.578 okunma3.563 alıntı192.606 gösterim
 • Dönüşüm
  8.2/10 (8.933 Oy)9.205 beğeni30.221 okunma924 alıntı146.548 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (11.122 Oy)13.948 beğeni36.144 okunma3.799 alıntı153.610 gösterim
 • Simyacı
  8.6/10 (8.244 Oy)9.237 beğeni27.571 okunma2.935 alıntı121.587 gösterim
 • Suç ve Ceza
  9.1/10 (6.733 Oy)8.190 beğeni22.289 okunma4.553 alıntı136.862 gösterim
 • Şeker Portakalı
  9.0/10 (7.906 Oy)9.445 beğeni26.596 okunma1.811 alıntı135.878 gösterim
 • Fareler ve İnsanlar
  8.6/10 (5.908 Oy)6.022 beğeni20.617 okunma921 alıntı107.179 gösterim
 • Uçurtma Avcısı
  9.1/10 (9.999 Oy)11.796 beğeni29.611 okunma1.687 alıntı154.863 gösterim
 • Sefiller
  9.1/10 (4.453 Oy)5.270 beğeni17.567 okunma3.802 alıntı113.112 gösterim
 • Hayvan Çiftliği
  8.9/10 (7.775 Oy)8.390 beğeni23.992 okunma954 alıntı95.715 gösterim
Bu incelemede birazcık keçileri kaçırmış olabilirim o yüzden ne diyoruz Aman DIKKAT diyoruz
Yapıcağım incelemenin bir başlığı da olsun dedim ve düşündüm taşındım buna karar verdim:⬇️

Balina OLDUM DEMEYİN civciv OLACAĞIM DEYİN

Bir civcivken balina olan balina olunca da civcive dönen bir kül civcivin masalıydı bu. Civcivi balina yapan keloğanmış. Balina yapıp balo ya göndermiş.  Saat 12 yi geçmiş bizim civciv daha eve gelmemiş. sonra civciv o sırada kırmızı başlıklı kurttan kaçmaya çalışıyormuş. kaçarken ayakkabısı  düşmüş. Kurbağa ya dönen prens ayakkabının sahibini arıyormuş. Bulmuş bizim civcivi ayakkabıyı giydirmiş. Ayakkabı olmuş muydu civcivin ayağına. (Olmamış yedi cüceler zor giydirmiş.)

Neyse Charles Dickens amcanın kemiklerini daha fazla sızlatmayalım. Ve asıl konuya gelelim kırmızı başlıklı kurt civcivi yutmuş. Kurbağa prens olacakken prenses olmuş. Keloğlanın saçı çıkmış. evet masalın sonu bu. Aman tanrım dediğinizi duyar gibiyim. Ve YALANLARIN sonu gelmez doğrusu ne demedikçe. O yüzden ne diyoruz DOĞRUSU NE?

Doğrusu şu ki sevgili okurlarım, Büyük Umutlar kitabı boş yere Dünya klasikleri listesine girmemiş çünkü gerçekten bir şaheser (mübalağa yaptım şaheser tabiki de kürk mantolu madonna. Ve şahyazar Sabahattin Ali ). Charles Dickens amca bu kitabında büyük mesajlar vermiş mesela bir bölümünde Pip(kitabın baş karakteri) zindandan kaçan mahkuma yemek ve ayaklarındaki zinciri kesecek eye getirince ileride bu adam sayesinde zengin oluyor. Evet mesaj çok açık zindandan kaçan mahkumlara yardım edin mutlaka 🤓.

Akıcı bir kitap olmasının yanında Charles'ın kalem yeteneği sayesinde  ufkunuzu açan bir kitap(sende çok açmış keçileri kaçırmışsın) demeyin sakın cidden ufku açıyor. 

Sağlıcakla kalın Altını çize çize okuyun. Bol bol okuyun okuyun okuyun 🤓
Ve delirin. deli insanlar iyidir.
Üniversiteye başladığım yıllarda bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine okumuştum. Aradan üç yıl geçmesine rağmen romanın konusu hala belleğimde yer alıyor. Akıcı bir dili var bu da romanı sürükleyici kılıyor. Tavsiye ederim.
Yazarın 'İki Şehrin Hikayesi' kitabını okudugumda da aynı yoğun duyguları hissetmiştim. Kitabın çoğu yerinde durup bu kitabın ismi gurur ve önyargı olmalıydı diye düşündüm. Baş karakter Pip hiç beklemediği olaylar içine giriyor. Olayları olduğundan çok farklı yorumluyor ve sonunda afallamış bir halde olup biteni anlamaya çalışıyor. Kitabın son 200 sayfasını ertelemeden okudum çünkü kitap peşimi bırakmadı. Okurken üzüldüm pişmanlık duydum minnet duyguları ile ne yapacağımı bilemedim. Durup durup sukrettim elimdekiler için. Kapattigimda Pip ve sevdiği yüreği taştan kadın Estella ile birlesmediklerini okudum. Ve son bir üzüntüyle kitabı kaldırdım. Kitabın konusu ise iyi bir beyefendi olmak isteyen Pip'in başına gelenler anlatılıyor. Biri yüklü bir miktarda para aktarıyor. Yetişmesi için ona para veriyor ama yardım edenin kim olduğu belli değil. Ve Pip düşündüğü kişinin yardım eden olmadığını öğrenince tüm düşünceleri değişiyor. Fikirleri alt üst oluyor. Pip'le birlikte insan doğasını yakından göreceğiz ki çok doğru buldugum tespitlerde bulunmuş çok değerli yazarımız. Pip'le birlikte mahkumları ve davaları daha sonra vicdanımızı sorgulayacağız. Gerçekten okumaya değer bir kitap. Şimdiden başlayanlara keyifli okumalar diliyorum.
Ve an itibariyle Büyük Umutlar kitabını bitirmiş bulunuyorum.Şu ana kadar okuduğum en iyi kitaplardan biri olan büyük umutlar beni epey etkilemeyi başardı.Okurken bitmesini istemediğim kitap "Pip" adındaki bir çocuğun hayatının aslında çeşitli olaylarla nasıl değiştiğini, yaşadığı deneyimlerden neler çıkardığını anlatır fikrimce. Olaylarla birlikte aslında nasıl bir insan olduğunu anlayan "Pip" in çalışkanlığıni , kararlılığını ve azmini anlatır .Kitap aynı zamanda o zamanların İngiltere'sinin toplumsal hayatına da vurgu yapmıştır.Okuyan herkeste "büyük"izler bıraktığına eminim .Okumayanlara da şiddetle tavsiye ediyorum . Kendinizden mutlaka birşey bulabileceğiniz bir kitap.Simdiden iyi okumalar diliyorum.
Büyük Umutlar'ı her ne kadar aksatarak okumuş olsam da vermeye çalıştığı mesajı çok sevdim.Okunup ders cıkarılabilir bir kitap evet.Bu kitap, bazen değer verdiğimiz şeylerin yanlışlığını,huzuru mutluluğu da tam aksine yakındığımız şeylerde de bulabileceğimizi çok güzel anlatmış.Kitabın mesajı idrak edildiği takdirde hevesle okunabilir olduğu için beğendiğim kitaplar arasında yerini almış oldu..
Çok sevdiğim bir kitaptır, gerek konusuyla gerek karakterleriyle. Kitap oldukça akıcı, bir sonraki sayfayı merak ediyorsunuz. Konusuna gelirsek Pip ablası ve eniştesiyle yaşayan bir çocuktur. Sonra bazı beklenmedik olaylar gelişir ve kendini bambaşka bir konumda bulur. Pip yerinde sayan bir karakter değildir, karakterdeki değişimi net bir şekilde aşama aşama okuruz. Kesinlikle okunmasını tavsiye ediyorum. Ayrıca filmi de vardır, kitaptan sonra izleyebilirsiniz. Filmi de izlemeye değerdir.
Bana sevginin insanları nasıl değiştirebileceğini ve vefanın önemini hatırlatan bir kitaptı . Klasiklerinden beğendikleri arasında yer aldı kitap tavsiye ederim.
Bazı kitaplar hakkında çok yorum yapamıyorsundur. Okumuşsundur bitmiştir ve sana hiç bir şey katmamıştır seni şaşırtmamıştır . Başkarakter Pip yoksul çile sefalet dolu bir hayat sonra zenginlik ve bunun getirdiği gerçekler. Bu filmi çok izledim. Zaman değişsede olaylar duygular ve düşünceler hep tekerrür ediyor.
BÜYÜK UMUTLAR
Yazar: CHARLES DICKENS
Çeviri: NİHAL YEĞİNOBALI
CAN YAYINLARI

Charkes Dickens beni büyüledi, zorunlu bir hakimiyetle beni kendine tutsak etti. Fırtınalı bir denizde, dalgaların dövdüğü bir deniz fenerinin içinde elinde bir kitap ile hapsedilmiş yüz gözlü dev Panoptis gibi hissettim. Bir gözüm kapansa bir gözüm açıldı bir gözüm başka bir yere baksa bir gözüm büyülü satırlarda ilerledi; ne gecenin karanlığı ne gündüzün karmaşası beni kitaptan uzaklaştırabildi.
Bazı kitapları BİTİRDİKTEN sonra kitaplarımı düşündüğümde artık ne okumam gerektiğine karar vermem o kadar zor oluyor ki kendimi son akşam yemeğinde havariler ile hissetmeme sebep oluyor sanki artık başka kitap okumaktan zevk almayacağımı hissediyor gibi oluyorum. Robinson Cruise’i Cumanın Gömmesi; Hamletin mezarcısı gibi Sağ olanı değil nasıl olsa ölü yalanı, mezarda kalır; dediği aklıma geldiğinde Kral George gibi Windsor Sarayının terasından bakan delice gözlerle okuduğum kitapların bazılarını toprağın altına bir daha görmemek üzere gömmek istiyorum.
‘’ Henüz Dickens okumamış kişiyi kutlarım, çünkü onu duyulmamış sözler bekliyor demektir. Dickens okuyanlar, hakikaten en güzel sevinçlerden biriyle tanışırlar. Hiç çekinmeden ve güvenle okuyun Dickens’ı, bu eşi benzeri olmayan bir zevktir. Hiçbir şeye şaşırmayan kişi, Dıickens okumalıdır; şaşırmayı öğrenir o zaman. Eski ve yeni pek çok başka yazar, zorluklara katlanan bir yaya olarak, yokluk içinde yürürken ve çok yavaş ve uyuşuk bir biçimde de olsa ilerleyerek, mütevazi hedefine ağır ağır yaklaştığına sevinirken Dickens gerçekten büyük bir bey gibi faytonuna kuruluyor. Hayır, Dickens asla eskimez! Amazon nehri akıp durdukça, Dickens de kendi büyüklüğü içinde akacaktır; öneminin tan alacası asla karartılamaz. Bu yüzden izin verin de, size bir tavsiyede bulunayım: DICKENS OKUYUN. ‘’ ( Robert WALSER )
Philip Pirrip ya da Pip ya da HARBERT’in dediği gibi HANDEL’in Büyük Umutları ve üzerine yağan yılların yağmuru fıçıların birçoğunu çürütmüş, ayakta kalanların üzerinde minik göller ile bataklıklar oluşturduğu bazen bir yanıta verebildiğimiz tek anlam, anlamsızlığın aslında bir kasıt taşıdığı, umudun umutsuzluklarla kesilmedi hikayesi.
Çok heyecanlı ve çok içten bir kitap. Okumaya başladığım ilk andan beri elimden bırakmak istemedim. İçinde garip sırları barındırıyor. Aynı zamanda bir hikayeyle hayat hakkında dersler veriyor. Ama bunu özlü sözlerle, alengirli cümlelerle yapmıyor. Kitabın içine sıkıştırdığı sırlar gibi bu hayat derslerini de sıkıştırıyor kitabın her yanına. Gülümseyerek bitireceğiniz bir kitap.
Ömrünüzdeki sayılı günlerden bir tekini yaşanmamış sayalım... Kaderinizin akışı kim bilir ne kadar farklı olurdu? Bu satırları okurken bir an durun, yaşamanızı saran o uzun zinciri düşünün...
"Bir insanı geceleri düşünmek, o insan üzerinde hak iddia etmek için bir neden değildir."
Charles Dickens
Sayfa 86 - Nilüfer Yayıncılık
"Onu sev!" dedi. "Sev, sev onu! Yüzüne gülüyorsa, sev. Seni üzüyorsa, sev. Yüreğini paramparça ediyorsa, yine sev onu, sev, sev!"
Zaten tüm yaşantımız boyunca böyle en kötü zayıflıklarımız ile hainliklerimizi en tiksindiğimiz kimseler uğruna yaparız.
"Bazen bir gözü yummak o gözle bakmaktan daha etkilidir."
Charles Dickens
Sayfa 77 - Nilüfer Yayıncılık

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Büyük Umutlar
Alt başlık:
Kısaltılmış Metin
Baskı tarihi:
2 Temmuz 2018
Sayfa sayısı:
128
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052954881
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Great Expectations
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Pip için dünya, yaşadığı küçük madenci köyünden ibaretti. Ablası ve köyün demircisi olan eniştesiyle yaşıyordu. Biraz büyüyünce eniştesinin çırağı olacak ve demirciliği meslek edinecekti. Sonra bir gün köyün mezarlığında, kaçak bir mahkûma rastladı. Henüz çok küçük olmasına karşın, kaçağa acıdı ve yemek verdi. Bu olayı kimse öğrenmedi, ama beklenmedik gelişmeler sonucu Pip’in yaşamı değişti.

Pip’in şaşırtıcı maceralarını bir solukta okuyacaksınız!..

Kitabı okuyanlar 1.735 okur

 • Ayça Hoşer
 • Öykü Hoşer
 • Sena`

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0.2 (1)
8
%0.2 (1)
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları