·
Okunma
·
Beğeni
·
16.409
Gösterim
Adı:
Büyük Umutlar
Baskı tarihi:
31 Aralık 1999
Sayfa sayısı:
332
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789757413288
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Great Expectations
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Morpa Kültür Yayınları
Charles Dickens (1812-1870) Portsmouth, Hampshire’da doğdu. Victoria döneminin en büyük yazarı kabul edilen İngiliz romancı, Romanlarında Sanayi Devrimi sırasında geniş kitlelerin çektiği acıları ve yoksulluğu gerçekçi bir dille anlatmış, XIX. yüzyıl edebiyatının en ünlü yazarları arasında yer almıştır.

En başarılı romanlarından biri olan bu yapıtta Dickens, gerek bireylerin zaaf ve başarısızlıkları, gerekse çağın değerleri üzerinde durmuş, "büyük umutların" boşa çıkışını işlemiştir.
656 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
Yazarın okuduğum üçüncü kitabı. Okumaktan büyük bir zevk aldığımı söyleyebilirim. Roman kahramanı "Pip" tesadüfen kaçak bir mahkuma rastlar ve yaşamı beklemediği bir şekilde değişir. "Pip" sonunda hayatta istenen şeyleri elde etmenin; başkalarına umut bağlayarak değil kendi azim, kararlılığı ve çalışkanlığıyla mümkün olabileceğini öğreniyor. Yazar bu kurgu üzerinden dönemin İngiliz toplumunun yaşantısını okuyucusuna etkileyici bir anlatımla aktarıyor. Kesinlikle tüm okurların kitaplığında bulunması gereken bir klasik olduğunu düşünüyorum.
656 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Bence Charles Dickens'in en iyi eseri. Yazarın şu ana kadar okuduğum kitapları içerisinde, gerek konu olarak, gerekse karakterler olarak en kapsamlı, en zengin , en uyumlu ve muhteşem denecek derecede özellikler yüklenmiş karakterlere sahip kitabı.

İyiyle kötünün, zenginlikle yoksulluğun, emekle beleşçiliğin, çalışmayla tembelliğin, fedakarlıkla vefasızlığın, haksızlıkla adaletin, sevgiyle nefretin, aşk ile duygusuzluğun, yardımseverlikle nankörlüğün, en önemlisi de toplumdaki statü farklılığının ve daha sayamadığım o kadar çelişkili durumların çatışmasını muhteşem bir şekilde anlatıyor yazar. Bütün bunları kitapta, o kadar güzel işliyor ki , size adeta bir edebiyat şöleni sunuyor.

Kitapta, anne ve babası olmayan dolayısıyla ablası ve eniştesi tarafından büyütülen Pip adlı çocuğun, çocukluk günleri ve sonrasındaki başına konan talih kuşuyla değişen hayatı anlatılmaktadır. Kitabın ilk üçte ikilik bölümü akıcı olmasına rağmen durağan bir şekilde seyretmektedir. Fakat buna rağmen keyifle ve garip bir duygusallık içerisinde okunmaktadır. Son iki yüz sayfalık kısımda ise kitap tamamen şekil değiştirmekte olup hem akıcılık ve sürükleyicilik müthiş derecede artmakta, hem de duygusallık daha da yoğunlaşmaktadır.

Bende çok büyük duygusal etki bırakan birkaç kitaptan biri olan bu eser, çok büyük keyif alarak okuduğum ve bitmesini hiç istemedeğim nadir kitaplardan biri olarak hafızamdaki yerini aldı.

Aslında hakkında sayfalarca analiz yapılıp, övgü dolu sözler yazılmayı hak eden ve bir edebiyat şaheseri olan bu kitabı, mutlaka ama mutlaka okunması gereken klasiklerden biri olarak değerlendiriyorum. Ve okunmasını da kesinlikle tavsiye ediyorum.
656 syf.
·9/10
Gerçek Sevgi Anlatılabilir Mi ?
Yaşamınızdaki sayılı günlerden birisini silinse yazgımızda ne gibi değişiklikler olurdu ? Unutulmaz bir gün oldu benim için dediğimiz günlerden birisi halkada eksik kalsaydı o yaşantıyı hiç yaşamamış gibi olacaktır.Charles Dickens Büyük Umutlar isimli eseri Oliver Twist ‘ten sonra okuduğum ikinci eseridir.Okurken farklı insanlarla karşılaşıyorsunuz, yaşanan olayları hissedecek,duyacak ve insanların kendi kafalarındaki olumsuz yorumlarının nasıl sonuçlara neden olduğuna şahit olacaksınız.Yazar ayrıca Pip’in hayatı üzerinde yaptığı tespitlerde yer yer gülümseyeceksiniz.Kitabın üslubu başlarda esprili ve eğlenceliydi sonralara doğru ise heyecanlıydı.Konu olarak 19.yüzyıl Avrupa’sının sınıf ayrımını,bireylerin zaaflarını ve başarısızlıklarını gayet başarılı bir şekilde kaleme almıştır. Başkahramanımız Pip köyde ablası ve eniştesiyle birlikte yaşamaktadır.Ablası kötü bir karaktere sahipken eniştesi iyi kalpli birisidir.Yazar Kahramanımız Pip’in çocukluk yıllarındaki yoksulluklardan başlayarak yetişkinliğe ilk adımlarını atarken tesadüfler sayesinde hayatının değişmesiyle yaşananları okumaktayız.Pip’e büyük bir miras kalmasıyla Londra’ya gitmesiyle yaşamındaki değişikliklerle hayatı yeniden keşfetmesine tanık oluyorsunuz.Yazarın diğer eserlerinde olduğu gibi bu eserinde de iyi kötü karakterlerin karşılaştırmasına,dostluk,düşmanlık,pişmanlık ve vefa gibi duyguların harmanlandığı bir kitaptır.Severek okuyup bitirdiğim tekrardan okuyacağım klasiklerden birisidir.
Keyifli Okumalar Dilerim
608 syf.
·Beğendi·8/10
Büyük Umutlar benim için Pip demek. Annesi ve babasının ölümünden sonra ablasının yanında kalan Küçük Pip'in hikayesi var bu kitap içerisinde. Ablasının olanca katılığının ve sevgisizliğinin ilacını eniştesinin şefkatinda bulan Pip. Küçük dünyasında kendisi ve kasabası gibi küçük hayaller kurar Pip, ta ki hayatını değiştirecek iki olay yaşayana kadar. İlki bir gezi sırasında karşılaştığı bir hapishane kaçkını olur ki bunu hemen unutur. İkincisi ise Bayan Havisham ve beraberinde Estella ile tanışması. Bundan sonra başlıyor Küçük Pip'in büyük umutları.
Dickens, hemen hemen bütün kitaplarında olduğu gibi hem dönemin İngiltere'sinin durumunu anlatıyor hem de karakterlerin özelliklerini, insanlık hallerini bizlere aktarıyor. Sanayi Devrimi'nin insanlar üzerindeki etkisini, halkın içinde oluşan sınıfsal grupları okurken sanki film izliyormuş gibi oldum. Köylü bir çoğun centilmen olma çalışmaları okurken yer üzüldüm yer yer sinir oldum. Pip'in pişmanlıkları, hataları hatta
vefasızlığına karşı eniştesi Joe'nin sonsuz sevgisi, sefkati okurken beni benden aldı. Kim istemez ki böyle sevilmeyi, sahiplenilmeyi. Bırakıp gittiğin eve yıllar sonra döndüğünde salt sevgiyle karsılanmak hem de bütün yaşananlara rağmen. Kitap boyunca en çok etkilendiğim karakterler Joe ile Bayan Havihsam oldu. Biri ne kadar iyi biriyse diğeri o kadar kötü, bencil ve duyarsız. Kitabın tamamı alıntı olarak paylasılmaya müsait. Dickens'ın sade, etkileyici dili ile kurduğu cümleler sayesinde kitap akıyor, birbiri ardına gelişen duyguların içine giriyorsunuz ve çıkamıyorsunuz kitabın son sayfasına gelene kadar.
Charles Dickens ile lise yıllarımda tanışmıştım. O günden bu güne zaman zaman döner eski tatların peşinde düşerim. Klasikleri bu yüzden seviyorum sanirim, eskimiyorlar sadece sarap gibi yıllanıyorlar durdukları yerde Kütüphanemde durdukça parmak izlerim dışında anılarım birikiyor onlarda.
İçinizde hala Dickens ile tanışmayan varsa geç kalmadan başlamalı ve bence Büyük Umutlar her kütüphanede boy göstermeli, tabi ki diğer Dickens eserleri ile birlikte.
656 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Soluksuz okudugum ve çabuk bittiğine üzüldüğüm nadir kitaplardan biri,okurken büyük bir zevk aldığımı söyleyebilirim. Roman kahramanı "Pip" tesadüfen kaçak bir mahkuma rastlar ve yaşamı beklemediği bir şekilde değişir. "Pip" sonunda hayatta istenen şeyleri elde etmenin; başkalarına umut bağlayarak değil kendi azim, kararlılığı ve çalışkanlığıyla mümkün olabileceğini öğreniyor. Yazar bu kurgu üzerinden dönemin İngiliz toplumunun yaşantısını okuyucusuna etkileyici bir anlatımla aktarıyor. Kesinlikle tüm okurların kitaplığında bulunması gereken bir klasik olduğunu düşünüyorum.
656 syf.
·7 günde·Beğendi·10/10
Bu incelemede birazcık keçileri kaçırmış olabilirim o yüzden ne diyoruz Aman DIKKAT diyoruz
Yapıcağım incelemenin bir başlığı da olsun dedim ve düşündüm taşındım buna karar verdim:⬇️

Balina OLDUM DEMEYİN civciv OLACAĞIM DEYİN

Bir civcivken balina olan balina olunca da civcive dönen bir kül civcivin masalıydı bu. Civcivi balina yapan keloğanmış. Balina yapıp balo ya göndermiş.  Saat 12 yi geçmiş bizim civciv daha eve gelmemiş. sonra civciv o sırada kırmızı başlıklı kurttan kaçmaya çalışıyormuş. kaçarken ayakkabısı  düşmüş. Kurbağa ya dönen prens ayakkabının sahibini arıyormuş. Bulmuş bizim civcivi ayakkabıyı giydirmiş. Ayakkabı olmuş muydu civcivin ayağına. (Olmamış yedi cüceler zor giydirmiş.)

Neyse Charles Dickens amcanın kemiklerini daha fazla sızlatmayalım. Ve asıl konuya gelelim kırmızı başlıklı kurt civcivi yutmuş. Kurbağa prens olacakken prenses olmuş. Keloğlanın saçı çıkmış. evet masalın sonu bu. Aman tanrım dediğinizi duyar gibiyim. Ve YALANLARIN sonu gelmez doğrusu ne demedikçe. O yüzden ne diyoruz DOĞRUSU NE?

Doğrusu şu ki sevgili okurlarım, Büyük Umutlar kitabı boş yere Dünya klasikleri listesine girmemiş çünkü gerçekten bir şaheser (mübalağa yaptım şaheser tabiki de kürk mantolu madonna. Ve şahyazar Sabahattin Ali ). Charles Dickens amca bu kitabında büyük mesajlar vermiş mesela bir bölümünde Pip(kitabın baş karakteri) zindandan kaçan mahkuma yemek ve ayaklarındaki zinciri kesecek eye getirince ileride bu adam sayesinde zengin oluyor. Evet mesaj çok açık zindandan kaçan mahkumlara yardım edin mutlaka 🤓.

Akıcı bir kitap olmasının yanında Charles'ın kalem yeteneği sayesinde  ufkunuzu açan bir kitap(sende çok açmış keçileri kaçırmışsın) demeyin sakın cidden ufku açıyor. 

Sağlıcakla kalın Altını çize çize okuyun. Bol bol okuyun okuyun okuyun 🤓
Ve delirin. deli insanlar iyidir.
332 syf.
·8 günde
Klasikler boşuna klasik olmamışlar. Fazlasıyla hakediyorlar her çağda yaşamayı.
Kurgu mükemmel, anlatım içten samimi ve akıcı. Daha ne istenirki bir kitaptan. Büyük umutlar, büyük yıkımlar. Keyifli okumalar.
420 syf.
·8 günde·Beğendi·7/10
Yine bir Dickens kitabı, yine dağılan konular ve kitabın sonunda her şeyin çözülmesi... Umudunu yitirilmesi hüsrandır ama büyük umutların yıkılması felakettir. Dimyat'a pirince giderken evdeki bulgurdan olan bir baş karakter var :)

Demirci çırağı bir işçi çocuğunun üst sınıfa geçmesiyle değişen hayatını anlatıyor kitap. Ama elbette bu kadar basit değil.

Kitabın ana kahramanı Pip sanki Fransız Devrimi'nde mücadele veren işçilerin aksine o dönem sessizlik içindeki İngiliz işçilerin izdüşümü gibi. Kaderini kendi belirleyemeyen, açmazda, pasif bir karakter. Hep üst sınıflara özenen ama birisi onun hakkında karar almadan asla hareket edemeyen mini Oblomov gibi.

Kendisiyle sınıfsal statüsüne bakarak alay edenlere mücadele ederek cevap vermek yerine kolaya kaçarak ve geçmişine yüz çevirerek cevap vermeye çalışan Pip, kolaycılığa o kadar alışmış ki hayallarini bile kendisi kurmak yerine başkalarının inisiyatifine bırakıyor.

Kendisine iyi davranana nankörlük eden ama kendisine kötü davrananlara hayran olan insanlar demek ki sadece bu dönemde yokmuş. O dönemde de bunun emareleri var. Özellikle Pip, kendisine en çok değer veren Joe'ye karşı içten içe hatta bazen alenen yaşadığı küçümseme duygusunu kendisinden nefret eden Estella söz konusu olunca hayranlığa dönüştürüyor.

Dickens'ın neden realist akımda yer aldığına dair lisedeki bilgilerim şimdi yerine daha iyi oturuyor. Karakterler ne hep iyi ne de hep kötü. Çevresel faktörlerle sürekli değişen duygular, pişmanlıklar, iyilikler ve kötülükler var. Bu açıdan bir sayfada nefret ettiğimiz bir karakter, sonraki sayfalarda yerini acıma duygusunun aldığı bir karaktere bırakıyor.

Okuduğum en iyi klasik değil ama kendi hayatınızın rotasını kendiniz çizmezseniz neler olacağını göstermesi açısından takdire şayan. Okuması kolay. İyi okumalar.
656 syf.
·Puan vermedi
Üniversiteye başladığım yıllarda bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine okumuştum. Aradan üç yıl geçmesine rağmen romanın konusu hala belleğimde yer alıyor. Akıcı bir dili var bu da romanı sürükleyici kılıyor. Tavsiye ederim.
608 syf.
·19 günde·10/10
Yazarın 'İki Şehrin Hikayesi' kitabını okudugumda da aynı yoğun duyguları hissetmiştim. Kitabın çoğu yerinde durup bu kitabın ismi gurur ve önyargı olmalıydı diye düşündüm. Baş karakter Pip hiç beklemediği olaylar içine giriyor. Olayları olduğundan çok farklı yorumluyor ve sonunda afallamış bir halde olup biteni anlamaya çalışıyor. Kitabın son 200 sayfasını ertelemeden okudum çünkü kitap peşimi bırakmadı. Okurken üzüldüm pişmanlık duydum minnet duyguları ile ne yapacağımı bilemedim. Durup durup sukrettim elimdekiler için. Kapattigimda Pip ve sevdiği yüreği taştan kadın Estella ile birlesmediklerini okudum. Ve son bir üzüntüyle kitabı kaldırdım. Kitabın konusu ise iyi bir beyefendi olmak isteyen Pip'in başına gelenler anlatılıyor. Biri yüklü bir miktarda para aktarıyor. Yetişmesi için ona para veriyor ama yardım edenin kim olduğu belli değil. Ve Pip düşündüğü kişinin yardım eden olmadığını öğrenince tüm düşünceleri değişiyor. Fikirleri alt üst oluyor. Pip'le birlikte insan doğasını yakından göreceğiz ki çok doğru buldugum tespitlerde bulunmuş çok değerli yazarımız. Pip'le birlikte mahkumları ve davaları daha sonra vicdanımızı sorgulayacağız. Gerçekten okumaya değer bir kitap. Şimdiden başlayanlara keyifli okumalar diliyorum.
656 syf.
·14 günde·Puan vermedi
Büyük Umutlar'ı her ne kadar aksatarak okumuş olsam da vermeye çalıştığı mesajı çok sevdim.Okunup ders cıkarılabilir bir kitap evet.Bu kitap, bazen değer verdiğimiz şeylerin yanlışlığını,huzuru mutluluğu da tam aksine yakındığımız şeylerde de bulabileceğimizi çok güzel anlatmış.Kitabın mesajı idrak edildiği takdirde hevesle okunabilir olduğu için beğendiğim kitaplar arasında yerini almış oldu..
416 syf.
·7 günde·Beğendi·8/10
Ve an itibariyle Büyük Umutlar kitabını bitirmiş bulunuyorum.Şu ana kadar okuduğum en iyi kitaplardan biri olan büyük umutlar beni epey etkilemeyi başardı.Okurken bitmesini istemediğim kitap "Pip" adındaki bir çocuğun hayatının aslında çeşitli olaylarla nasıl değiştiğini, yaşadığı deneyimlerden neler çıkardığını anlatır fikrimce. Olaylarla birlikte aslında nasıl bir insan olduğunu anlayan "Pip" in çalışkanlığıni , kararlılığını ve azmini anlatır .Kitap aynı zamanda o zamanların İngiltere'sinin toplumsal hayatına da vurgu yapmıştır.Okuyan herkeste "büyük"izler bıraktığına eminim .Okumayanlara da şiddetle tavsiye ediyorum . Kendinizden mutlaka birşey bulabileceğiniz bir kitap.Simdiden iyi okumalar diliyorum.
Ömrünüzdeki sayılı günlerden bir tekini yaşanmamış sayalım... Kaderinizin akışı kim bilir ne kadar farklı olurdu? Bu satırları okurken bir an durun, yaşamanızı saran o uzun zinciri düşünün...
"Bir insanı geceleri düşünmek, o insan üzerinde hak iddia etmek için bir neden değildir."
Charles Dickens
Sayfa 86 - Nilüfer Yayıncılık
"Onu sev!" dedi. "Sev, sev onu! Yüzüne gülüyorsa, sev. Seni üzüyorsa, sev. Yüreğini paramparça ediyorsa, yine sev onu, sev, sev!"
"Duygularımı ortaya vurmak istemem, ama geceleri sizi düşünmekten gözüme uyku girmiyor."
"Öyleyse düşünme beni!"

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Büyük Umutlar
Baskı tarihi:
31 Aralık 1999
Sayfa sayısı:
332
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789757413288
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Great Expectations
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Morpa Kültür Yayınları
Charles Dickens (1812-1870) Portsmouth, Hampshire’da doğdu. Victoria döneminin en büyük yazarı kabul edilen İngiliz romancı, Romanlarında Sanayi Devrimi sırasında geniş kitlelerin çektiği acıları ve yoksulluğu gerçekçi bir dille anlatmış, XIX. yüzyıl edebiyatının en ünlü yazarları arasında yer almıştır.

En başarılı romanlarından biri olan bu yapıtta Dickens, gerek bireylerin zaaf ve başarısızlıkları, gerekse çağın değerleri üzerinde durmuş, "büyük umutların" boşa çıkışını işlemiştir.

Kitabı okuyanlar 1.877 okur

  • Musikar
  • ChanTaeyang
  • Lâl'
  • Vildannur
  • MK
  • Gamze & Anıl
  • İsmail Pınar
  • Büşra K.
  • Asya Taşdan
  • Hülya Ayan

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0.4 (2)
9
%0.2 (1)
8
%0.8 (4)
7
%0
6
%0
5
%0.2 (1)
4
%0
3
%0.2 (1)
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları