Büyük Umutlar

8,6/10  (227 Oy) · 
887 okunma  · 
212 beğeni  · 
5.805 gösterim
Büyük Umutlar, kırsal kesimden gelen yoksul bir çocuğun sosyal düzlemde yükselme masalıdır. Dickens, David Copperfield’den yaklaşık on yıl sonra, olgunluk ve yaşlılık döneminde, bir kez daha geri dönüp kendi hayatının izdüşümleri üzerinden bir "gelişme romanı" sunuyor bize. Bir üst sosyal düzleme tırmanma çabalarının boşa gittiğini, yanlış hedeflere, gerçekçi olmayan ideallere bağlanan umutların çöktüğünü gören Pip, bu dikenli yolu terk edecektir; çünkü içinde hareket etmeye çalıştığı sosyal kesim, genç bir insanın gelişmesine olanak vermez. Sahtekârlığın, ikiyüzlülük, aldatma, şiddet ve yapmacıklığın ağır bastığı bu üst-sınıf dünyasında aşk ve güvenin yeri yoktur. Dickens’ın bugün çoğu eleştirmenlerce modern romana bir adım olarak kabul edilen bu metni, aynı zamanda sanatsal yönü en güçlü, en olgun, en kusursuz çalışması olarak da görülmektedir.
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2012
 • Sayfa Sayısı:
  608
 • ISBN:
  9786053540915
 • Orijinal Adı:
  Great Expectations
 • Çeviri:
  Pınar Güncan
 • Yayınevi:
  Bordo Siyah Yayınları
 • Kitabın Türü:
Sadettin TANIK 
16 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Yazarın okuduğum üçüncü kitabı. Okumaktan büyük bir zevk aldığımı söyleyebilirim. Roman kahramanı "Pip" tesadüfen kaçak bir mahkuma rastlar ve yaşamı beklemediği bir şekilde değişir. "Pip" sonunda hayatta istenen şeyleri elde etmenin; başkalarına umut bağlayarak değil kendi azim, kararlılığı ve çalışkanlığıyla mümkün olabileceğini öğreniyor. Yazar bu kurgu üzerinden dönemin İngiliz toplumunun yaşantısını okuyucusuna etkileyici bir anlatımla aktarıyor. Kesinlikle tüm okurların kitaplığında bulunması gereken bir klasik olduğunu düşünüyorum.

Madam Tutli Putli 
 31 Mar 23:09 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 10/10 puan

Büyük Umutlar benim için Pip demek. Annesi ve babasının ölümünden sonra ablasının yanında kalan Küçük Pip'in hikayesi var bu kitap içerisinde. Ablasının olanca katılığının ve sevgisizliğinin ilacını eniştesinin şefkatinda bulan Pip. Küçük dünyasında kendisi ve kasabası gibi küçük hayaller kurar Pip, ta ki hayatını değiştirecek iki olay yaşayana kadar. İlki bir gezi sırasında karşılaştığı bir hapishane kaçkını olur ki bunu hemen unutur. İkincisi ise Bayan Havisham ve beraberinde Estella ile tanışması. Bundan sonra başlıyor Küçük Pip'in büyük umutları.
Dickens, hemen hemen bütün kitaplarında olduğu gibi hem dönemin İngiltere'sinin durumunu anlatıyor hem de karakterlerin özelliklerini, insanlık hallerini bizlere aktarıyor. Sanayi Devrimi'nin insanlar üzerindeki etkisini, halkın içinde oluşan sınıfsal grupları okurken sanki film izliyormuş gibi oldum. Köylü bir çoğun centilmen olma çalışmaları okurken yer üzüldüm yer yer sinir oldum. Pip'in pişmanlıkları, hataları hatta
vefasızlığına karşı eniştesi Joe'nin sonsuz sevgisi, sefkati okurken beni benden aldı. Kim istemez ki böyle sevilmeyi, sahiplenilmeyi. Bırakıp gittiğin eve yıllar sonra döndüğünde salt sevgiyle karsılanmak hem de bütün yaşananlara rağmen. Kitap boyunca en çok etkilendiğim karakterler Joe ile Bayan Havihsam oldu. Biri ne kadar iyi biriyse diğeri o kadar kötü, bencil ve duyarsız. Kitabın tamamı alıntı olarak paylasılmaya müsait. Dickens'ın sade, etkileyici dili ile kurduğu cümleler sayesinde kitap akıyor, birbiri ardına gelişen duyguların içine giriyorsunuz ve çıkamıyorsunuz kitabın son sayfasına gelene kadar.
Charles Dickens ile lise yıllarımda tanışmıştım. O günden bu güne zaman zaman döner eski tatların peşinde düşerim. Klasikleri bu yüzden seviyorum sanirim, eskimiyorlar sadece sarap gibi yıllanıyorlar durdukları yerde Kütüphanemde durdukça parmak izlerim dışında anılarım birikiyor onlarda.
İçinizde hala Dickens ile tanışmayan varsa geç kalmadan başlamalı ve bence Büyük Umutlar her kütüphanede boy göstermeli, tabi ki diğer Dickens eserleri ile birlikte.

İsmail Altunbüker 
29 Kas 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Charles Dickens'ın sevdiğim eserlerinden biri küçük bir adam kaçak bir mahkuma yardım etmesiyle başlayan ve sonra başka bir evde o küçük adam hizmetçilik etmesiyle devam eder orada tatlı bir kıza aşık olur sonra gizli birinin ona yardım etmesiyle bir bey olur her şeyden habersiz bizim küçük adam kendisine yardım edenlerin hizmetinde bulunduğu aile sanır aslında gerçek çok farklıdır gerisini siz okuyun okuyan herkese keyifli okumalar diliyorum Türkiye kitap sevenleri ...

Merve Şahin 
 04 Kas 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Üniversiteye başladığım yıllarda bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine okumuştum. Aradan üç yıl geçmesine rağmen romanın konusu hala belleğimde yer alıyor. Akıcı bir dili var bu da romanı sürükleyici kılıyor. Tavsiye ederim.

zelo 
01 Nis 02:35 · Kitabı okudu · 19 günde · 10/10 puan

Yazarın 'İki Şehrin Hikayesi' kitabını okudugumda da aynı yoğun duyguları hissetmiştim. Kitabın çoğu yerinde durup bu kitabın ismi gurur ve önyargı olmalıydı diye düşündüm. Baş karakter Pip hiç beklemediği olaylar içine giriyor. Olayları olduğundan çok farklı yorumluyor ve sonunda afallamış bir halde olup biteni anlamaya çalışıyor. Kitabın son 200 sayfasını ertelemeden okudum çünkü kitap peşimi bırakmadı. Okurken üzüldüm pişmanlık duydum minnet duyguları ile ne yapacağımı bilemedim. Durup durup sukrettim elimdekiler için. Kapattigimda Pip ve sevdiği yüreği taştan kadın Estella ile birlesmediklerini okudum. Ve son bir üzüntüyle kitabı kaldırdım. Kitabın konusu ise iyi bir beyefendi olmak isteyen Pip'in başına gelenler anlatılıyor. Biri yüklü bir miktarda para aktarıyor. Yetişmesi için ona para veriyor ama yardım edenin kim olduğu belli değil. Ve Pip düşündüğü kişinin yardım eden olmadığını öğrenince tüm düşünceleri değişiyor. Fikirleri alt üst oluyor. Pip'le birlikte insan doğasını yakından göreceğiz ki çok doğru buldugum tespitlerde bulunmuş çok değerli yazarımız. Pip'le birlikte mahkumları ve davaları daha sonra vicdanımızı sorgulayacağız. Gerçekten okumaya değer bir kitap. Şimdiden başlayanlara keyifli okumalar diliyorum.

Nazime 
14 May 22:08 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bana sevginin insanları nasıl değiştirebileceğini ve vefanın önemini hatırlatan bir kitaptı . Klasiklerinden beğendikleri arasında yer aldı kitap tavsiye ederim.

Sema öztürk 
08 Kas 2016 · Kitabı okudu · 14 günde · Puan vermedi

Büyük Umutlar'ı her ne kadar aksatarak okumuş olsam da vermeye çalıştığı mesajı çok sevdim.Okunup ders cıkarılabilir bir kitap evet.Bu kitap, bazen değer verdiğimiz şeylerin yanlışlığını,huzuru mutluluğu da tam aksine yakındığımız şeylerde de bulabileceğimizi çok güzel anlatmış.Kitabın mesajı idrak edildiği takdirde hevesle okunabilir olduğu için beğendiğim kitaplar arasında yerini almış oldu..

Metin pir ( Von Kleist ) 
10 Nis 17:58 · Kitabı okudu · 9 günde · Puan vermedi

Benim annem bütün ömrünce çalıştı,didindi,saçını süpürge etti, yine de gün görmedi hayatnda. Hep çile çekti, hiç rahat etmedi. Onun çektikleri hep gözümün önünde olduğu için kadına cefa çektirmekten öyle ödüm kopar ki bir hata yapıp kadını incitmektense kendimi incitmeyi yeğlerim. Keşke kitabı Morpa kültür yayınlarından okumasaydım ama yazarın kalitesi baskıdaki dil hatalarını kelimelerin yanlış yazılmış olmasını bastırdı. Çoğu kimse kitabın baş kahramanı Pip diyor. O olsa bile ben en çok Joe yi sevdim. O ne güzel yürekli bi karakter. Çok güzel ve okunması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum.

Ceyda 
28 Haz 04:05 · Kitabı okudu · 1 günde · 9/10 puan

Çok heyecanlı ve çok içten bir kitap. Okumaya başladığım ilk andan beri elimden bırakmak istemedim. İçinde garip sırları barındırıyor. Aynı zamanda bir hikayeyle hayat hakkında dersler veriyor. Ama bunu özlü sözlerle, alengirli cümlelerle yapmıyor. Kitabın içine sıkıştırdığı sırlar gibi bu hayat derslerini de sıkıştırıyor kitabın her yanına. Gülümseyerek bitireceğiniz bir kitap.

wybie 
13 Tem 2016 · Kitabı okudu · 73 günde · Beğendi · 10/10 puan

Cümleye nasıl ve nereden başlamalıyım karar veremedim. Özellikle dili ve anlatımı bakımında çok sevdiğim bir eser oldu. Hakkında söylenecek belki çok fazla şey vardır lakin benim dilimi bağladı özellikle sonu. Kitabın işlenişi de aynı anlatımı gibi çok güzeldi. Dantel gibi işlendi her şey. Neden ve sonuçlar gayet ortadaydı. Soru işaretleri olmadan bitirdim. Gerçekten okunmaya değerdi iyi ki okudum. Klasikleri özellikle seven varsa bu kitabı atlamasın derim.

3 /

Kitaptan 112 Alıntı

Ömrünüzdeki sayılı günlerden bir tekini yaşanmamış sayalım... Kaderinizin akışı kim bilir ne kadar farklı olurdu? Bu satırları okurken bir an durun, yaşamanızı saran o uzun zinciri düşünün...

Büyük Umutlar, Charles DickensBüyük Umutlar, Charles Dickens
Sadettin TANIK 
02 Oca 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Zaten tüm yaşantımız boyunca böyle en kötü zayıflıklarımız ile hainliklerimizi en tiksindiğimiz kimseler uğruna yaparız.

Büyük Umutlar, Charles DickensBüyük Umutlar, Charles Dickens
Murat Karaarslan 
13 Mar 16:32 · Beğendi · 8/10 puan

"Bir insanı geceleri düşünmek, o insan üzerinde hak iddia etmek için bir neden değildir."

Büyük Umutlar, Charles Dickens (Sayfa 86 - Nilüfer Yayıncılık)Büyük Umutlar, Charles Dickens (Sayfa 86 - Nilüfer Yayıncılık)
Murat Karaarslan 
13 Mar 10:41 · Beğendi · 8/10 puan

"Bazen bir gözü yummak o gözle bakmaktan daha etkilidir."

Büyük Umutlar, Charles Dickens (Sayfa 77 - Nilüfer Yayıncılık)Büyük Umutlar, Charles Dickens (Sayfa 77 - Nilüfer Yayıncılık)
Sadettin TANIK 
31 Ara 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Geceleri uykusuz yatıp bir insanı düşünüyorsun diye o insan üzerinde bir hak ileri sürebileceğini bilmezdim.

Büyük Umutlar, Charles DickensBüyük Umutlar, Charles Dickens
Sadettin TANIK 
02 Oca 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Onun bu unutkanlığı ve ilgisizliği karşısında içten içten kan ağladım ki ağlamaların en acısı budur.

Büyük Umutlar, Charles DickensBüyük Umutlar, Charles Dickens
Murat Karaarslan 
14 Mar 00:48 · Beğendi · 8/10 puan

"...hayat dediğin nedir ki! Birçok ayrılışların birbirine kaynaklanmasından örülmüş bir zincirdir."

Büyük Umutlar, Charles Dickens (Sayfa 176 - Nilüfer Yayıncılık)Büyük Umutlar, Charles Dickens (Sayfa 176 - Nilüfer Yayıncılık)
Murat Karaarslan 
14 Mar 13:32 · Beğendi · 8/10 puan

"İnsan hiçbir dostuna para yardımı etmemeli.Çünkü dosta para yatırmak demek o dostu kaybetmek demektir."

Büyük Umutlar, Charles Dickens (Sayfa 216 - Nilüfer Yayıncılık)Büyük Umutlar, Charles Dickens (Sayfa 216 - Nilüfer Yayıncılık)
Madam Tutli Putli 
06 Oca 22:01 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

- Okumayı çok seviyorum ben.
+ Gerçekten seviyor musun ?
- İyi bir kitap ver bana,ya da güzel bir gazete. Sonrada ateşin önüne oturt. Bundan başka bir şey istemem ben.

Büyük Umutlar, Charles Dickens (Sayfa 63 - Altın Kalem Yayınları)Büyük Umutlar, Charles Dickens (Sayfa 63 - Altın Kalem Yayınları)
Vedat Geçit 
16 Eyl 2014 · Kitabı okudu · 8/10 puan

"Ömrünüzdeki sayılı günlerden bir tekini yaşanmamış sayalım... Kaderinizin akışı kim bilir ne kadar farklı olurdu? Bu satırları okurken bir an durun, yaşamanızı saran o uzun zinciri düşünün...

İster demirden olsun, ister altından, ister dikenden olsun... O sayılı günlerden birini yaşamayıp da ilk halkası meydana gelmeseydi, bu zincir belki de hiç örülmezdi."

Büyük Umutlar, Charles DickensBüyük Umutlar, Charles Dickens

Kitapla ilgili 2 Haber

OKUNDUĞU SÖYLENMESİNE RAĞMEN OKUNMAYAN 10 KİTAP
OKUNDUĞU SÖYLENMESİNE RAĞMEN OKUNMAYAN 10 KİTAP İngiltere’nin önemli yayın organlarından The Guardian gazetesinde yayımlanan haberde, okunduğu söylenmesine rağmen okunmayan kitaplar incelendi ve ortaya Tolstoy ve Dostoyevski’nin de içlerinde bulunduğu 10 kitaplık şaşırtıcı bir liste çıktı.
Klasikleri okurken
Klasikleri okurken Okuduğumuz bir klasiği, bugüne dek bize verilmiş okuma biçimlerinin dışına çıkıp nesnelliğimizi koruyabileceğimiz bir uzaklığa koyduktan sonra kendi öznelliğimizle devreyi bağlayarak okumak. Yapılacak olan bu.