Büyük Umutlar

8,3/10  (138 Oy) · 
626 okunma  · 
121 beğeni  · 
4.693 gösterim
Büyük Umutlar, kırsal kesimden gelen yoksul bir çocuğun sosyal düzlemde yükselme masalıdır. Dickens, David Copperfield’den yaklaşık on yıl sonra, olgunluk ve yaşlılık döneminde, bir kez daha geri dönüp kendi hayatının izdüşümleri üzerinden bir "gelişme romanı" sunuyor bize. Bir üst sosyal düzleme tırmanma çabalarının boşa gittiğini, yanlış hedeflere, gerçekçi olmayan ideallere bağlanan umutların çöktüğünü gören Pip, bu dikenli yolu terk edecektir; çünkü içinde hareket etmeye çalıştığı sosyal kesim, genç bir insanın gelişmesine olanak vermez. Sahtekârlığın, ikiyüzlülük, aldatma, şiddet ve yapmacıklığın ağır bastığı bu üst-sınıf dünyasında aşk ve güvenin yeri yoktur. Dickens’ın bugün çoğu eleştirmenlerce modern romana bir adım olarak kabul edilen bu metni, aynı zamanda sanatsal yönü en güçlü, en olgun, en kusursuz çalışması olarak da görülmektedir.
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2012
 • Sayfa Sayısı:
  608
 • ISBN:
  9786053540915
 • Orijinal Adı:
  Great Expectations
 • Çeviri:
  Pınar Güncan
 • Yayınevi:
  Bordo Siyah Yayınları
 • Kitabın Türü:
Sadettin TANIK 
16 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Yazarın okuduğum üçüncü kitabı. Okumaktan büyük bir zevk aldığımı söyleyebilirim. Roman kahramanı "Pip" tesadüfen kaçak bir mahkuma rastlar ve yaşamı beklemediği bir şekilde değişir. "Pip" sonunda hayatta istenen şeyleri elde etmenin; başkalarına umut bağlayarak değil kendi azim, kararlılığı ve çalışkanlığıyla mümkün olabileceğini öğreniyor. Yazar bu kurgu üzerinden dönemin İngiliz toplumunun yaşantısını okuyucusuna etkileyici bir anlatımla aktarıyor. Kesinlikle tüm okurların kitaplığında bulunması gereken bir klasik olduğunu düşünüyorum.

Merve Şahin 
 04 Kas 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Üniversiteye başladığım yıllarda bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine okumuştum. Aradan üç yıl geçmesine rağmen romanın konusu hala belleğimde yer alıyor. Akıcı bir dili var bu da romanı sürükleyici kılıyor. Tavsiye ederim.

Sema öztürk 
08 Kas 2016 · Kitabı okudu · 14 günde · Puan vermedi

Büyük Umutlar'ı her ne kadar aksatarak okumuş olsam da vermeye çalıştığı mesajı çok sevdim.Okunup ders cıkarılabilir bir kitap evet.Bu kitap, bazen değer verdiğimiz şeylerin yanlışlığını,huzuru mutluluğu da tam aksine yakındığımız şeylerde de bulabileceğimizi çok güzel anlatmış.Kitabın mesajı idrak edildiği takdirde hevesle okunabilir olduğu için beğendiğim kitaplar arasında yerini almış oldu..

wybie 
13 Tem 2016 · Kitabı okudu · 73 günde · Beğendi · 10/10 puan

Cümleye nasıl ve nereden başlamalıyım karar veremedim. Özellikle dili ve anlatımı bakımında çok sevdiğim bir eser oldu. Hakkında söylenecek belki çok fazla şey vardır lakin benim dilimi bağladı özellikle sonu. Kitabın işlenişi de aynı anlatımı gibi çok güzeldi. Dantel gibi işlendi her şey. Neden ve sonuçlar gayet ortadaydı. Soru işaretleri olmadan bitirdim. Gerçekten okunmaya değerdi iyi ki okudum. Klasikleri özellikle seven varsa bu kitabı atlamasın derim.

Ensar. 
26 Tem 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

yine eskilerden okuduğum bi kitap 2-3 kere okumuşumdur herhalde kesinlikle tavsiye edilebilecek bir eser ...olay örgüsünü tam olarak hatırlamasamda güzel olduğu için arada sırada kitap olmayınca bunu açıp okuduğumu hatırlıyorum .. aslında yine okumayı da düşünmüyor değilim...

Meşrebi Kalender 
26 Tem 2016 · Kitabı okudu · 19 günde · 7/10 puan

Kahramanı çocuk olan romanlar, okuyucunun ilgisine her zaman mazhar olmuştur. Yazar çocuğun tecrübesizliğini ve - doğal olarak- bilgisizliğini ne kadar iyi kullanırsa, çocuğun mantığına ne kadar erişebilirse kitap da o kadar sürükleyici olmaktadır.

Eğer bu sürükleyicilik tam olarak okura aksettirilebilirse, bir de bakmışsınız, koca koca efendiler ( hem Hanım hem Bey efendiler) çocuğun kendi evinin mutfağından bir dilim kek “ç”alma macerasını bile ağızları açık bir şekilde okur hale gelirler. Yakalayacak olan anası değil de bin başlı ejderha sanki…

Küçük bir çocuğun hayallerinin büyüdükçe planlara dönüşümüne ve ardından - bir büyüğümüzün New York sokaklarında yaşadığı tecrübelerden sonra söylediği gibi - “ Beş dakikada değişir bütün işler” sözüne tanıklık edeceğiz. Hayallerin Paris, Hayatların Muş olduğu gerçeğini, Tanrıya kahkaha attırmak istiyorsak ona planlarımızdan bahsetmenin yeterli olduğunu tekrar tekrar hatırlayacağız.

Bu arada çocuğu ucundan azcık tanıdık der demez çocuğun sayfalarda değil satırlar arasında büyüdüğünü görmek biraz hayal kırıklığına uğratabilir. Ama kitapta değil suç bizde…

Amannnn !!!! Bir kitapta çocuk görmeyelim , tüm Şeker Portakalı Mağdurları olarak manik depresif bir ruh haliyle hemen Zeze halüsinasyonları görmeye başlıyoruz. “Yok sana Zeze!!! “ diye dibine kadar bağıran bir kitap var elinizde, hadi geçmiş olsun...

https://www.youtube.com/watch?v=6XtnhRAw0Aw

Yonca YAVUZ AKÇAY 
02 Kas 2016 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 8/10 puan

2002 yılında okumama rağmen hala aklıma mıh gibi çakılmış bir klasik. Yazar gerek bireylerin zaaf ve başarısızlıklarını gerekse Çağ'ın değerleri üzerine Durmuş büyük umutların Boşa çıkışını işlemiş. Bir tane alıp okuyun Zararlı çıkmazsınız.

Simay Gür 
15 Oca 12:23 · Kitabı okudu · 11 günde · Beğendi · 10/10 puan

Pip'in hayatında yaşadığı büyük dönüm noktaları, bu noktaların Pip üzerindeki etkileri... Çabuk değişen duygular, hayaller ve bir yaşam. Genç bir çocuğun bu hayatta yaptığı acemi davranışların ve pişmanlıkların anlatıldığı Büyük Umutlar, umudun hiç bitmemesi gerektiğini, güzel dersler vererek anlatıyor. Belki de bu kitap hayatınızda çok büyük bir etki bırakıyor.

kitapkurdu 
17 Tem 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · 10/10 puan

Sanayi devrimi döneminin kıyısında yaşanan farklı hayatlar ve köylü-kentli arasındaki uçurumlar Dickens tarafından harika bir şekilde, sürükleyici bir biçimde anlatılmış. Havisahm-Estella-Joe unutulmayacak karakterlerdi ki özellikle Abel. Bir köylüyü Bey efendi yapma çabası ve hüsran. Mutlaka okunması gereken birbir şaheserdir.

Minipamuk 
15 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Hayatım boyunca unutmayacağım mükemmel bir eserdi. Charles Dickens insanı insan yapan değer yargılarını o kadar güzel ve her yönüyle işlemiş ki okurken defalarca tüylerim diken diken oldu.

2 /

Kitaptan 64 Alıntı

Sadettin TANIK 
02 Oca 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Zaten tüm yaşantımız boyunca böyle en kötü zayıflıklarımız ile hainliklerimizi en tiksindiğimiz kimseler uğruna yaparız.

Büyük Umutlar, Charles DickensBüyük Umutlar, Charles Dickens
Sadettin TANIK 
31 Ara 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Geceleri uykusuz yatıp bir insanı düşünüyorsun diye o insan üzerinde bir hak ileri sürebileceğini bilmezdim.

Büyük Umutlar, Charles DickensBüyük Umutlar, Charles Dickens
Sadettin TANIK 
02 Oca 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Onun bu unutkanlığı ve ilgisizliği karşısında içten içten kan ağladım ki ağlamaların en acısı budur.

Büyük Umutlar, Charles DickensBüyük Umutlar, Charles Dickens
Hayriye Gül 
06 Oca 22:01 · Beğendi

- Okumayı çok seviyorum ben.
+ Gerçekten seviyor musun ?
- İyi bir kitap ver bana,ya da güzel bir gazete. Sonrada ateşin önüne oturt. Bundan başka bir şey istemem ben.

Büyük Umutlar, Charles Dickens (Sayfa 63 - Altın Kalem Yayınları)Büyük Umutlar, Charles Dickens (Sayfa 63 - Altın Kalem Yayınları)
Vedat Geçit 
16 Eyl 2014 · Kitabı okudu · 8/10 puan

"Ömrünüzdeki sayılı günlerden bir tekini yaşanmamış sayalım... Kaderinizin akışı kim bilir ne kadar farklı olurdu? Bu satırları okurken bir an durun, yaşamanızı saran o uzun zinciri düşünün...

İster demirden olsun, ister altından, ister dikenden olsun... O sayılı günlerden birini yaşamayıp da ilk halkası meydana gelmeseydi, bu zincir belki de hiç örülmezdi."

Büyük Umutlar, Charles DickensBüyük Umutlar, Charles Dickens
Sema öztürk 
05 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Doğru ile yanlış arasında çabaladığımız zamanlar daima vicdanımızın sesini kesecek bir yol buluruz.

Büyük Umutlar, Charles Dickens (Sayfa 106)Büyük Umutlar, Charles Dickens (Sayfa 106)
Seda 
24 Mar 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Çocukların içlerinde yaşadığı küçük dünyada, onları kim büyütürse büyütsün, haksızlık kadar içlerine oturan, onları duygulandıran başka birşey yoktur. Bir çocuğun karşılaşacağı haksızlık küçük, önemsiz olabilir ama çocuk da küçüktür. Onun dünyası da küçüktür."

Büyük Umutlar, Charles DickensBüyük Umutlar, Charles Dickens

"..Ömrünüzdeki sayılı günlerden bir tekini yaşanmamış sayalım. Kaderinizin akışı kim bilir ne kadar farklı olurdu?.."

Büyük Umutlar, Charles DickensBüyük Umutlar, Charles Dickens
Sema öztürk 
 06 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Onu sevmek akıllıca bir iş değildi.Onu sevmek delilikti,üzüntüydü,onu sevmek ümitsizlikti,budalalıktı.

Büyük Umutlar, Charles Dickens (Sayfa 175)Büyük Umutlar, Charles Dickens (Sayfa 175)

Kitapla ilgili 2 Haber

OKUNDUĞU SÖYLENMESİNE RAĞMEN OKUNMAYAN 10 KİTAP
OKUNDUĞU SÖYLENMESİNE RAĞMEN OKUNMAYAN 10 KİTAP İngiltere’nin önemli yayın organlarından The Guardian gazetesinde yayımlanan haberde, okunduğu söylenmesine rağmen okunmayan kitaplar incelendi ve ortaya Tolstoy ve Dostoyevski’nin de içlerinde bulunduğu 10 kitaplık şaşırtıcı bir liste çıktı.
Klasikleri okurken
Klasikleri okurken Okuduğumuz bir klasiği, bugüne dek bize verilmiş okuma biçimlerinin dışına çıkıp nesnelliğimizi koruyabileceğimiz bir uzaklığa koyduktan sonra kendi öznelliğimizle devreyi bağlayarak okumak. Yapılacak olan bu.