Adı:
Büyük Umutlar
Baskı tarihi:
Temmuz 2017
Sayfa sayısı:
656
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750700576
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Great Expectations
Çeviri:
Nihal Yeğinobalı
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
Baskılar:
Büyük Umutlar
Great Expectations
Büyük Umutlar-Kısaltılmış Metin
Great Expectations
Büyük Umutlar
Büyük Umutlar, XIX. yüzyıl İngiltere’sinde taşra ortamından büyük kente uzanan tam bir Victoria dönemi romanıdır. Charles Dick­ens, bu olgunluk dönemi eserinde köyünde acılı bir çocukluk yaşadıktan sonra esrarengiz bir mirasa konan Pip’in maceralarını anlatır. Gönlü karasevdayla, gözü yükselme hırsıyla perdelenmiş genç Pip’in serüvenleri, sanayileşen toplumdaki sevgisizliği, ikiyüzlülüğü ve para hırsını gözler önüne serer. Büyük Umutlar, Londra’da beyefendi konumuna yükselen Pip’in başından geçenleri anlatmakla kalmaz, birbirinden ilginç karakterlerle tanıştırır okuru.

Dick­ens, romanın kahramanı Pip’in düşünce yapısını büyük bir incelikle ele alır. Gerek bireylerin düşkünlük ve başarısızlıkları, gerek çağın değerleri üstünde durur ve “büyük umutlar”ın bo­şa çıkışını gösterir.
Yazarın okuduğum üçüncü kitabı. Okumaktan büyük bir zevk aldığımı söyleyebilirim. Roman kahramanı "Pip" tesadüfen kaçak bir mahkuma rastlar ve yaşamı beklemediği bir şekilde değişir. "Pip" sonunda hayatta istenen şeyleri elde etmenin; başkalarına umut bağlayarak değil kendi azim, kararlılığı ve çalışkanlığıyla mümkün olabileceğini öğreniyor. Yazar bu kurgu üzerinden dönemin İngiliz toplumunun yaşantısını okuyucusuna etkileyici bir anlatımla aktarıyor. Kesinlikle tüm okurların kitaplığında bulunması gereken bir klasik olduğunu düşünüyorum.
Büyük Umutlar benim için Pip demek. Annesi ve babasının ölümünden sonra ablasının yanında kalan Küçük Pip'in hikayesi var bu kitap içerisinde. Ablasının olanca katılığının ve sevgisizliğinin ilacını eniştesinin şefkatinda bulan Pip. Küçük dünyasında kendisi ve kasabası gibi küçük hayaller kurar Pip, ta ki hayatını değiştirecek iki olay yaşayana kadar. İlki bir gezi sırasında karşılaştığı bir hapishane kaçkını olur ki bunu hemen unutur. İkincisi ise Bayan Havisham ve beraberinde Estella ile tanışması. Bundan sonra başlıyor Küçük Pip'in büyük umutları.
Dickens, hemen hemen bütün kitaplarında olduğu gibi hem dönemin İngiltere'sinin durumunu anlatıyor hem de karakterlerin özelliklerini, insanlık hallerini bizlere aktarıyor. Sanayi Devrimi'nin insanlar üzerindeki etkisini, halkın içinde oluşan sınıfsal grupları okurken sanki film izliyormuş gibi oldum. Köylü bir çoğun centilmen olma çalışmaları okurken yer üzüldüm yer yer sinir oldum. Pip'in pişmanlıkları, hataları hatta
vefasızlığına karşı eniştesi Joe'nin sonsuz sevgisi, sefkati okurken beni benden aldı. Kim istemez ki böyle sevilmeyi, sahiplenilmeyi. Bırakıp gittiğin eve yıllar sonra döndüğünde salt sevgiyle karsılanmak hem de bütün yaşananlara rağmen. Kitap boyunca en çok etkilendiğim karakterler Joe ile Bayan Havihsam oldu. Biri ne kadar iyi biriyse diğeri o kadar kötü, bencil ve duyarsız. Kitabın tamamı alıntı olarak paylasılmaya müsait. Dickens'ın sade, etkileyici dili ile kurduğu cümleler sayesinde kitap akıyor, birbiri ardına gelişen duyguların içine giriyorsunuz ve çıkamıyorsunuz kitabın son sayfasına gelene kadar.
Charles Dickens ile lise yıllarımda tanışmıştım. O günden bu güne zaman zaman döner eski tatların peşinde düşerim. Klasikleri bu yüzden seviyorum sanirim, eskimiyorlar sadece sarap gibi yıllanıyorlar durdukları yerde Kütüphanemde durdukça parmak izlerim dışında anılarım birikiyor onlarda.
İçinizde hala Dickens ile tanışmayan varsa geç kalmadan başlamalı ve bence Büyük Umutlar her kütüphanede boy göstermeli, tabi ki diğer Dickens eserleri ile birlikte.
 • Goriot Baba
  8.1/10 (396 Oy)330 beğeni1.509 okunma449 alıntı8.758 gösterim
 • Jane Eyre
  8.7/10 (454 Oy)431 beğeni1.654 okunma369 alıntı10.307 gösterim
 • Uğultulu Tepeler
  8.4/10 (716 Oy)684 beğeni2.414 okunma499 alıntı15.896 gösterim
 • Çanlar Kimin İçin Çalıyor?
  8.2/10 (477 Oy)465 beğeni1.877 okunma365 alıntı12.554 gösterim
 • Ezilenler
  8.7/10 (479 Oy)483 beğeni1.625 okunma449 alıntı14.046 gösterim
 • Faust
  8.0/10 (485 Oy)402 beğeni1.838 okunma950 alıntı16.205 gösterim
 • Budala
  8.4/10 (645 Oy)645 beğeni2.341 okunma800 alıntı20.945 gösterim
 • Kırmızı ve Siyah
  8.0/10 (315 Oy)283 beğeni1.246 okunma508 alıntı10.219 gösterim
 • Diriliş
  8.6/10 (596 Oy)599 beğeni2.108 okunma465 alıntı15.020 gösterim
 • Savaş ve Barış
  8.7/10 (664 Oy)700 beğeni2.725 okunma608 alıntı20.924 gösterim
Soluksuz okudugum ve çabuk bittiğine üzüldüğüm nadir kitaplardan biri,okurken büyük bir zevk aldığımı söyleyebilirim. Roman kahramanı "Pip" tesadüfen kaçak bir mahkuma rastlar ve yaşamı beklemediği bir şekilde değişir. "Pip" sonunda hayatta istenen şeyleri elde etmenin; başkalarına umut bağlayarak değil kendi azim, kararlılığı ve çalışkanlığıyla mümkün olabileceğini öğreniyor. Yazar bu kurgu üzerinden dönemin İngiliz toplumunun yaşantısını okuyucusuna etkileyici bir anlatımla aktarıyor. Kesinlikle tüm okurların kitaplığında bulunması gereken bir klasik olduğunu düşünüyorum.
Bu incelemede birazcık keçileri kaçırmış olabilirim o yüzden ne diyoruz Aman DIKKAT diyoruz
Yapıcağım incelemenin bir başlığı da olsun dedim ve düşündüm taşındım buna karar verdim:⬇️

Balina OLDUM DEMEYİN civciv OLACAĞIM DEYİN

Bir civcivken balina olan balina olunca da civcive dönen bir kül civcivin masalıydı bu. Civcivi balina yapan keloğanmış. Balina yapıp balo ya göndermiş.  Saat 12 yi geçmiş bizim civciv daha eve gelmemiş. sonra civciv o sırada kırmızı başlıklı kurttan kaçmaya çalışıyormuş. kaçarken ayakkabısı  düşmüş. Kurbağa ya dönen prens ayakkabının sahibini arıyormuş. Bulmuş bizim civcivi ayakkabıyı giydirmiş. Ayakkabı olmuş muydu civcivin ayağına. (Olmamış yedi cüceler zor giydirmiş.)

Neyse Charles Dickens amcanın kemiklerini daha fazla sızlatmayalım. Ve asıl konuya gelelim kırmızı başlıklı kurt civcivi yutmuş. Kurbağa prens olacakken prenses olmuş. Keloğlanın saçı çıkmış. evet masalın sonu bu. Aman tanrım dediğinizi duyar gibiyim. Ve YALANLARIN sonu gelmez doğrusu ne demedikçe. O yüzden ne diyoruz DOĞRUSU NE?

Doğrusu şu ki sevgili okurlarım, Büyük Umutlar kitabı boş yere Dünya klasikleri listesine girmemiş çünkü gerçekten bir şaheser (mübalağa yaptım şaheser tabiki de kürk mantolu madonna. Ve şahyazar Sabahattin Ali ). Charles Dickens amca bu kitabında büyük mesajlar vermiş mesela bir bölümünde Pip(kitabın baş karakteri) zindandan kaçan mahkuma yemek ve ayaklarındaki zinciri kesecek eye getirince ileride bu adam sayesinde zengin oluyor. Evet mesaj çok açık zindandan kaçan mahkumlara yardım edin mutlaka 🤓.

Akıcı bir kitap olmasının yanında Charles'ın kalem yeteneği sayesinde  ufkunuzu açan bir kitap(sende çok açmış keçileri kaçırmışsın) demeyin sakın cidden ufku açıyor. 

Sağlıcakla kalın Altını çize çize okuyun. Bol bol okuyun okuyun okuyun 🤓
Ve delirin. deli insanlar iyidir.
Üniversiteye başladığım yıllarda bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine okumuştum. Aradan üç yıl geçmesine rağmen romanın konusu hala belleğimde yer alıyor. Akıcı bir dili var bu da romanı sürükleyici kılıyor. Tavsiye ederim.
Yazarın 'İki Şehrin Hikayesi' kitabını okudugumda da aynı yoğun duyguları hissetmiştim. Kitabın çoğu yerinde durup bu kitabın ismi gurur ve önyargı olmalıydı diye düşündüm. Baş karakter Pip hiç beklemediği olaylar içine giriyor. Olayları olduğundan çok farklı yorumluyor ve sonunda afallamış bir halde olup biteni anlamaya çalışıyor. Kitabın son 200 sayfasını ertelemeden okudum çünkü kitap peşimi bırakmadı. Okurken üzüldüm pişmanlık duydum minnet duyguları ile ne yapacağımı bilemedim. Durup durup sukrettim elimdekiler için. Kapattigimda Pip ve sevdiği yüreği taştan kadın Estella ile birlesmediklerini okudum. Ve son bir üzüntüyle kitabı kaldırdım. Kitabın konusu ise iyi bir beyefendi olmak isteyen Pip'in başına gelenler anlatılıyor. Biri yüklü bir miktarda para aktarıyor. Yetişmesi için ona para veriyor ama yardım edenin kim olduğu belli değil. Ve Pip düşündüğü kişinin yardım eden olmadığını öğrenince tüm düşünceleri değişiyor. Fikirleri alt üst oluyor. Pip'le birlikte insan doğasını yakından göreceğiz ki çok doğru buldugum tespitlerde bulunmuş çok değerli yazarımız. Pip'le birlikte mahkumları ve davaları daha sonra vicdanımızı sorgulayacağız. Gerçekten okumaya değer bir kitap. Şimdiden başlayanlara keyifli okumalar diliyorum.
Büyük Umutlar'ı her ne kadar aksatarak okumuş olsam da vermeye çalıştığı mesajı çok sevdim.Okunup ders cıkarılabilir bir kitap evet.Bu kitap, bazen değer verdiğimiz şeylerin yanlışlığını,huzuru mutluluğu da tam aksine yakındığımız şeylerde de bulabileceğimizi çok güzel anlatmış.Kitabın mesajı idrak edildiği takdirde hevesle okunabilir olduğu için beğendiğim kitaplar arasında yerini almış oldu..
Bana sevginin insanları nasıl değiştirebileceğini ve vefanın önemini hatırlatan bir kitaptı . Klasiklerinden beğendikleri arasında yer aldı kitap tavsiye ederim.
Çok sevdiğim bir kitaptır, gerek konusuyla gerek karakterleriyle. Kitap oldukça akıcı, bir sonraki sayfayı merak ediyorsunuz. Konusuna gelirsek Pip ablası ve eniştesiyle yaşayan bir çocuktur. Sonra bazı beklenmedik olaylar gelişir ve kendini bambaşka bir konumda bulur. Pip yerinde sayan bir karakter değildir, karakterdeki değişimi net bir şekilde aşama aşama okuruz. Kesinlikle okunmasını tavsiye ediyorum. Ayrıca filmi de vardır, kitaptan sonra izleyebilirsiniz. Filmi de izlemeye değerdir.
Bazı kitaplar hakkında çok yorum yapamıyorsundur. Okumuşsundur bitmiştir ve sana hiç bir şey katmamıştır seni şaşırtmamıştır . Başkarakter Pip yoksul çile sefalet dolu bir hayat sonra zenginlik ve bunun getirdiği gerçekler. Bu filmi çok izledim. Zaman değişsede olaylar duygular ve düşünceler hep tekerrür ediyor.
Çok heyecanlı ve çok içten bir kitap. Okumaya başladığım ilk andan beri elimden bırakmak istemedim. İçinde garip sırları barındırıyor. Aynı zamanda bir hikayeyle hayat hakkında dersler veriyor. Ama bunu özlü sözlerle, alengirli cümlelerle yapmıyor. Kitabın içine sıkıştırdığı sırlar gibi bu hayat derslerini de sıkıştırıyor kitabın her yanına. Gülümseyerek bitireceğiniz bir kitap.
Neden Charles Dickens?

#İlk tanışmamız çok çok önceleri sevdiğim bir kızın bana Büyük Umutlar'ı okuduğunu söylemesiyle başladı yada ben öyle hatırlıyorum çünkü o kitap bana onu hatırlatıyor. İster istemez kitabı okurken kendimi Pip yerine onu Estella yerine koymamın bunda büyük etkisi olmalı. Ayrıca o Estellaya çok benziyordu bende bir o kadar Pip'e öyle hatırlıyorum. Neyse "Büyük Umutlar" deyince aşk, acı, hırs, Pip, Estella, ezilmişlik, ve birazda intikam geliyor aklıma. Sadece bunlar mı hayır. Bunların dışında o betimlemeler yok mu hala hatırlıyorum o sislerin arasında Pip'e kara cübbeli papaz gibi görünen kara ineği, ona işlediği suç için hesap sorar gibi bir bakışı vardı.
#Charles Dickens'ı sevmemin en önemli sebebi betimlemeleri, öyle betimlemeler yapıyor ki gözümün önünde san ki, anlattıklarını yaşıyorum. Başka yazarlarda var, belki de ondan daha iyiler ama o ayrı, onun bana çok yakından fısıldadığını hissediyorum. #Hatırladığım kadarıyla okuduğum her kitabında son bir darbe vurup öyle bitiriyor kitaplarını, buda sevdiğim özelliklerinden.
#İki Şehrin Hikayesi en sevdiğim kitabı. İki boyutu var bu kitabın bence. Birincisi zaman ve mekan. Zaman; fransız ihtilalinin yaşandığı dönem mekan; İngiltere, Fransa. Zor zamanların hüküm sürdüğü yıllar buna kısaca ortam desek daha doğru olur. İkincisi Sydney Carton ve etrafındakiler. Tamamen olmasada çoğu özelliğini kendime benzetiyorum ve ismini bir çok yerde kullanıyorum burda olduğu gibi. Kitabı okuyanlar belki Sydney Carton'u abarttığımı düşünecek çünkü o bir kahraman değil, kahraman olmak isteyen biri hiç değil, mutlu biriside değil, tek başına, hep başkalarının ardında kalmış esirikli Sydney Carton işte. Okuyucunun gözünde biraz olsun yer edinmesinin tek sebebi Lusy e olan aşkı. #Burada da çok güzel betimlemeler var kitabın başlangıcıyla alakalı da bişeyler yazmıştım. Sydney Carton u çok güzel ifade eden yerler var. Yine simgeler var mesela şarap kanı temsil ediyor ve fıçı devrilince fransız ihtilalinin provası yapılıyor sanki yada bir ön hazırlık, mesajda olabilir. Sonra oduncu var kestiği odunlar giyotin oluyor, çifçi var bu giyotine arabasıyla insan taşıyor cellat var insanları giyotine götürüyor.
#Yine çok çok eski olmayan yakın bir zamanda bir başkasını sevdim. Bu kitabı okuduğum sıralar. Ben Sydney Carton o Lusy oldu kitabı okurken sonunda kendimi feda etmek zorunda kalmasamda etmiş kadar oldum. Sydney gibi bende karşılık göremedim. Buna tesadüf mü ne desem bilemiyorum artık. Kitaplarla birlikte yaşıyorum işte daha ne isteyeyim. Kitabı bitirince ona hediye etmiştim öyle kaldı. Sonra tekrar aynı kitabı satın alıp tekrar okudum bir başkası çıkar karşıma diye ama çıkmadı. :) Daha okumam heralde.
#Oliwer Twist kimsesiz bir çocuğun zorlu bir hayatı olabilecek en kötü yollara düşmesine rağmen beyazlığını kaybetmiyor ve bu sayede birileri elinden tutup sahip çıkıyor. Zorlukları aşıp güzel bir geleceğe sürükleniyor.
Oliwer yaşamının devamında Pip olsa sonra Sydney ancak bu kadar talihliz bir yaşama sürüklenebilir ama garip bir güzellik var bu yaşamda, Charles amcamızın kitaplarında beni kendine çeken şey aslında bu, ne olduğunu tam olarak anlayabilmiş değilim ama bu neyse artık beni kendine çekiyor.
#Sonuç olarak Charles Dickens amcamızında dediği gibi "Hastalık üzüntü nasıl bulaşıcıysa neşe, iyimserlik ve kahkaha da öyle, insandan insana geçer, yayılır." Kitabın içindekiler bana yansıdı benim içimdekiler de kitaba yansıdı. Kendimi gördüm ve yaşadım.
Ömrünüzdeki sayılı günlerden bir tekini yaşanmamış sayalım... Kaderinizin akışı kim bilir ne kadar farklı olurdu? Bu satırları okurken bir an durun, yaşamanızı saran o uzun zinciri düşünün...
"Bir insanı geceleri düşünmek, o insan üzerinde hak iddia etmek için bir neden değildir."
Charles Dickens
Sayfa 86 - Nilüfer Yayıncılık
Zaten tüm yaşantımız boyunca böyle en kötü zayıflıklarımız ile hainliklerimizi en tiksindiğimiz kimseler uğruna yaparız.
"Onu sev!" dedi. "Sev, sev onu! Yüzüne gülüyorsa, sev. Seni üzüyorsa, sev. Yüreğini paramparça ediyorsa, yine sev onu, sev, sev!"
"Bazen bir gözü yummak o gözle bakmaktan daha etkilidir."
Charles Dickens
Sayfa 77 - Nilüfer Yayıncılık
Geceleri uykusuz yatıp bir insanı düşünüyorsun diye o insan üzerinde bir hak ileri sürebileceğini bilmezdim.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Büyük Umutlar
Baskı tarihi:
Temmuz 2017
Sayfa sayısı:
656
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750700576
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Great Expectations
Çeviri:
Nihal Yeğinobalı
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
Baskılar:
Büyük Umutlar
Great Expectations
Büyük Umutlar-Kısaltılmış Metin
Great Expectations
Büyük Umutlar
Büyük Umutlar, XIX. yüzyıl İngiltere’sinde taşra ortamından büyük kente uzanan tam bir Victoria dönemi romanıdır. Charles Dick­ens, bu olgunluk dönemi eserinde köyünde acılı bir çocukluk yaşadıktan sonra esrarengiz bir mirasa konan Pip’in maceralarını anlatır. Gönlü karasevdayla, gözü yükselme hırsıyla perdelenmiş genç Pip’in serüvenleri, sanayileşen toplumdaki sevgisizliği, ikiyüzlülüğü ve para hırsını gözler önüne serer. Büyük Umutlar, Londra’da beyefendi konumuna yükselen Pip’in başından geçenleri anlatmakla kalmaz, birbirinden ilginç karakterlerle tanıştırır okuru.

Dick­ens, romanın kahramanı Pip’in düşünce yapısını büyük bir incelikle ele alır. Gerek bireylerin düşkünlük ve başarısızlıkları, gerek çağın değerleri üstünde durur ve “büyük umutlar”ın bo­şa çıkışını gösterir.

Kitabı okuyanlar 1.451 okur

 • Nermin
 • Ece
 • H.Demirli
 • chandler tribbiani
 • Mervan Bilen
 • Fatma Özaydın
 • Gökçe Birinci
 • Hayat...
 • Yunus Şahin
 • İrfan Çiftçi

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%6.5
14-17 Yaş
%5.1
18-24 Yaş
%22.3
25-34 Yaş
%31.7
35-44 Yaş
%23.5
45-54 Yaş
%7.7
55-64 Yaş
%1.2
65+ Yaş
%2

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%68.1
Erkek
%31.9

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%29.6 (116)
9
%23.5 (92)
8
%25.8 (101)
7
%13 (51)
6
%3.3 (13)
5
%1.5 (6)
4
%1 (4)
3
%0
2
%0.3 (1)
1
%0.5 (2)

Kitabın sıralamaları