Adı:
Büyük Uyanış
Baskı tarihi:
Eylül 2010
Sayfa sayısı:
406
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786058868816
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Bilim+Gönül
Amerika’da Bugünlerde Esen Hava
“Hot-Dog” Ulusçuluğu
“Küresel Kraliyet”in Gizli Örgütleri
Derin Oyunlar Arasındaki Bağlantı
Amerika’da Psikolojik (Ruhbilimsel) Savaş Okulu
Türkiye’yi Tasfiye Plânı
Türkiye’nin Sorunu Aşağılık Duygusundan Kaynaklanıyor
Ciddi Bir Uyanış
Beyin Hammaddesi İhraç Ediyoruz
Topraklar Gidiyor!
İngilizce-Türkçe Karşılaştırması
Türkçe, Türetebilen Güçlü Dil
Araştırma Yoksa Sanayi de Olmaz
Dış Siyasetimiz Sadece Yalvarmak
Profesör Oktay Sinanoğlu bu kitabında hayalindeki Türkiye ile şuan ki Türkiye'yi karşılaştırarak bize nasıl vahim bir durumda olduğumuzu anlatır.

Hayalindeki Türkiye'de düşünen bir insan topluluğu görür ancak asıl hayata baktığında ise bazı kimselerin buyruğu altında yaşadığımızı görür ve bu halden nasıl kurtalacağımızı da bizlere haber verir.

Ben bu kitabı Türkiye'nin kalkınmasını isteyen her vatandaşın okuması gereken bir kitap olarak görüyorum. Özellikle genç nesilin okumasını şiddetle tavsiye ederim.
Her Türk gencinin mutlaka okuması gereken bir eser. Ülkemizin,milletimizin,dilimizin kültürümüzün asimile olmaması için, sadece okumakla kalmayıp, çevremizde kim var ise okumasına teşvik etmemiz lazım. Bu nedenle yarınlarımız kaybolmasın. Dil; bir milletin omurğasidir. Nasıl ki; omurgasız hayvanlar sürünerek yasiyorsa, diline sahip çıkmayan millette sürünerek yaşar....
Hazırlık sınıfı dediğimiz şeyin mantığı nedir? Bir ülkede gidilen okulun eğitim verdiği dili öğrenmektir. Yani anadili. Türkiye'de ne? Türkçe. Ama hazırlık sınıfında İngilizce öğretiliyor. Neden? Bu sorunun cevabı 1945-52 dönemindeki ABD ile ikili anlaşmalarda. Ben de dahil olmak üzere öğrenciler kendi vatanlarında yabancı öğrenci konumuna sokuluyor. Hazırlık sınıfını Türkiye'nin dışından gelen öğrenciler için, yani anadili Türkçe olmayan öğrenciler için koyacaksın. İşte o öğrenciler hazırlık sınıfında Türkçe öğrenecekler. "Tarzanca" değil.


Oktay Sinanoğlu her şeyi, ama her şeyi Türkçe'ye bağlıyor. Millete aşılanan aşağılık duygusunun, beynin her yerinde adeta bir pranga olduğunu düşünüyor. Ki haklı da. Yazdıklarını okuduğunuzda haklı olmadığını düşünecek hiçbir Türk vatandaşı tanımıyorum. Ya da onlar Türk değildir.

Önce kendimize sonra etrafımıza bir bakalım. Haberlerde, sokaklarda, dükkan isimlerinin olduğu tabelalarda. Her yerde İngilizce kelimeler. Neden? Çünkü seçkin (elit) bir mekan olduğu izlenimi vererek müşteriyi tavlayacak. Müşteri de kendini seçkin birisi sanacak. Asıl ezik olan onlar aslında.

Kaçımız -sayısız kelimenin İngilizce'de karşılığı bile olmayan- Türkçeyi gerçekten hakkını vererek kullanıyor? Araya İngilizce kelimeler sıkıştırmadan? "Türkçe'sini söylersem ezik damgası yerim" diye düşünüyorsunuz değil mi? Dert etmeyin. Bu kitabı okuduktan sonra Türk olduğunuz ve Türkçe konuştuğunuz için gurur duyacaksınız :)

"Tavus kuşu gibi süslenmek isteyen bir tavuk bize gülünç görünür ve deli duygusu verir. Fakat doğada böyle aptal tavuklar yoktur. Gariptir ki bu gibi haller sadece insanlarda gözlemlenmektedir. Bu gibi kişiler yabancı dillerden ne kadar çok sözcük kullanırlarsa kendilerini o kadar 'kibar ve aydın' sayarlar." - Ord. Prof. Gerhard Kessler.
Sinanoğlu, kendi düşünceleriyle ilgili Türk halkını uyandırmayı amaçlamış ve bunu tahayyül etmiştir.Başlangıçta bu konu hakkında rüyasını anlatmış.Sonraları ülke iç, dış siyaseti ;dünya siyasetleri, eğitim reformları, yabancı dilde eğitim vb konulara parmak basmıştır.Mülakatları, konferansları, konuşmaları ve gazetedeki yazıları derlenmiştir.Kitabın son bölümüne ise anlattıklarıyla ilgili yazılan iletiler konulmuştur.
Tenkitlere gelince öncelikle yazar bazı önemli yerlerde veya konuşmalarında kaynak gösterseydi çok daha ibret alabilirdik.Yer yer bu atıfları yapmıştır ama yapmadığı önemli yerler de vardır.İletiler bölümünde kendisi hakkında atılan iletilere yer verilmiş ancak cevaplandırılması yapılmamıştır.En azından belli başlı iletiler cevaplarıyla birlikte verilse bu can alıcı mesajlardan biz de faydalanabilirdik.Yazar, yabancı ülkelerde de türkçe eğitimin verilmesini savunuyor ama kendi ülkemizde kürtçe vs eğitimin olmaması gerektiğini telkin ediyor.Bu tarz bazı yazılarında da çelişki gördüm.Ayrıca öztürkçe ve eski türkçe kelimelerin eşzamanlı kullanılabilmesini savunuyor.Bazı örnekler için sıkıntı oluşturabiliyor bu da.Millet daha sonra ilim mi demeliyiz bilim mi ayrımına saplanabiliyor.
Genel olarak içerdiği bilgiler açısından fena değildi kitap.Allah rahmet eylesin hocamıza da.Fulbright anlaşmasından bahsetmesi hocanın bilgisini gözler önüne seriyor.Imf ve dünya bankalarının hedeflerini ve amaçlarını gözü kara bir şekilde anlatması da cesaretinin göstergesi.Kitabı tavsiye ederim...
“Ekmek elden, su gölden” düsturuyla yaşamaya alışmış olanlar unutmasınlar: “El” ekmeğini elinden alır, suyunu da kurutur.
Oktay Sinanoğlu
Sayfa 231 - Bilim+Gönül
Dünyanın her tarafında Yeni Dünya Düzenci, küresel kraliyetçi takımına karşı bir isyan başlamıştır. Türkiye’de küreselciyiz diyenlerin dünyadan haberi yok. Küreselleşme koca bir yalan.
Oktay Sinanoğlu
Sayfa 133 - Bilim+Gönül
Ve nihayet Türk bilimci ve eğitimcisine şu vasiyeti: " Bakınız arkadaşlar, ben belki çok yaşamam. Fakat siz, ölene dek Türk gençliğini yetiştirecek ve Türkçe'nin bir kültür dili olarak gelişmeye devamı yolunda çalışacaksınız. Çünkü Türkiye ve Türklük, uygarlığa ancak bu yolla kavuşabilir."
Oktay Sinanoğlu
Sayfa 221 - Otopsi Yayınları
“Millet, ülkesinin, dilinin, tarihinin elinden alınmasına Türk adının tarihten silinmesine müsade etmeyecektir.”
Bütünledik her yönden istiklâl kavgasını,
Bütün dünya öğrendi, Türklüğü saymasını.
Oktay Sinanoğlu
Sayfa 234 - Otopsi Yayınları
Derin bir uykudan uyandım. Rüya kafamda hâlâ taptazeydi; yeni görülmüş renkli bir bir filim gibi. Nasıl derin bir uyku idi ki o öyle. Sanki elli yıldır uyumaktaymışım.

Rüyamda, halk Türkiye'nin her bir köşesine kadar uyanmış.
Herkesin gözünde bir parlaklık; yüzlerinden kendine güven fışkırıyor.

Kadıköy'deyim, Beyoğlu'ndayım, Ankara'da Meşrutiyet Caddesi'ndeyim, Amasya'da, Antalya'da, Tekirdağ'da, Van'dayım: Sokaklarda insanlar hızlı hızlı işlerinin güçlerinin peşinde koşturuyor, ama yüzlerinde telâştan, endişeden eser yok; mutlu bir tebessüm, birbirleriyle sevecen selamlaşmalar. Gençlerde azimli, zeki bakışlar. Bazıları düşünceli düşünceli yürüyor; sanki kafalarında çetin matematik meseleleri çözüyorlar. Dolaşırken baktım ki, hayret her yerde kahveler, iş saati, nerdeyse boş. Tek tük müşterili masalarda kağıt, ya da tavla oynayan görünmüyor. Bir gurup genç oturmuş, ciddi, ağırbaşlı tartışıyorlar; bazıları önlerindeki kağıtlara fizik formülleri yazıyor. Terbiyeli, saygılı gençler. Düşünüyorum: Atatürk'ün Türkiye Cumhuriyeti'ni emanet ettiği gençler nihayet yetişmiş.
Fulya Yaşa: Türkiye'de Nobel alabilecek kimse var mı?

Oktay Sinanoğlu: Edebiyatta yüzde yüz Nobel alabilecek kişi Atillâ İlhan'dır. Gariptir ki basın-yayında bir iki kişinin bu konuda adı geçer ama onun adı geçmez. Dünya çapında Atillâ İlhan gibi adam bulunmaz.
Oktay Sinanoğlu
Sayfa 148 - Otopsi Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Büyük Uyanış
Baskı tarihi:
Eylül 2010
Sayfa sayısı:
406
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786058868816
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Bilim+Gönül
Amerika’da Bugünlerde Esen Hava
“Hot-Dog” Ulusçuluğu
“Küresel Kraliyet”in Gizli Örgütleri
Derin Oyunlar Arasındaki Bağlantı
Amerika’da Psikolojik (Ruhbilimsel) Savaş Okulu
Türkiye’yi Tasfiye Plânı
Türkiye’nin Sorunu Aşağılık Duygusundan Kaynaklanıyor
Ciddi Bir Uyanış
Beyin Hammaddesi İhraç Ediyoruz
Topraklar Gidiyor!
İngilizce-Türkçe Karşılaştırması
Türkçe, Türetebilen Güçlü Dil
Araştırma Yoksa Sanayi de Olmaz
Dış Siyasetimiz Sadece Yalvarmak

Kitabı okuyanlar 132 okur

  • büyük yolların haydudu
  • Muhammed Uçan
  • Bey Böyrek
  • Oğuz Aydınyılmaz
  • Cemil Ürgüp
  • Erkan Candoğan
  • Oğuz Kılıç
  • kamil sezen
  • Nur
  • Nurullah Furkan TOPRAK

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%3.8
14-17 Yaş
%0
18-24 Yaş
%3.8
25-34 Yaş
%35.8
35-44 Yaş
%41.5
45-54 Yaş
%13.2
55-64 Yaş
%1.9
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%29.2
Erkek
%70.8

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%41.9 (18)
9
%20.9 (9)
8
%20.9 (9)
7
%9.3 (4)
6
%2.3 (1)
5
%2.3 (1)
4
%0
3
%0
2
%2.3 (1)
1
%0