Büyük Uyanış

9,0/10  (25 Oy) · 
83 okunma  · 
24 beğeni  · 
1.390 gösterim
Amerika’da Bugünlerde Esen Hava
“Hot-Dog” Ulusçuluğu
“Küresel Kraliyet”in Gizli Örgütleri
Derin Oyunlar Arasındaki Bağlantı
Amerika’da Psikolojik (Ruhbilimsel) Savaş Okulu
Türkiye’yi Tasfiye Plânı
Türkiye’nin Sorunu Aşağılık Duygusundan Kaynaklanıyor
Ciddi Bir Uyanış
Beyin Hammaddesi İhraç Ediyoruz
Topraklar Gidiyor!
İngilizce-Türkçe Karşılaştırması
Türkçe, Türetebilen Güçlü Dil
Araştırma Yoksa Sanayi de Olmaz
Dış Siyasetimiz Sadece Yalvarmak
Enes Sadık 
 20 Kas 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Profesör Oktay Sinanoğlu bu kitabında hayalindeki Türkiye ile şuan ki Türkiye'yi karşılaştırarak bize nasıl vahim bir durumda olduğumuzu anlatır.

Hayalindeki Türkiye'de düşünen bir insan topluluğu görür ancak asıl hayata baktığında ise bazı kimselerin buyruğu altında yaşadığımızı görür ve bu halden nasıl kurtalacağımızı da bizlere haber verir.

Ben bu kitabı Türkiye'nin kalkınmasını isteyen her vatandaşın okuması gereken bir kitap olarak görüyorum. Özellikle genç nesilin okumasını şiddetle tavsiye ederim.

Her Türk gencinin mutlaka okuması gereken bir eser. Ülkemizin,milletimizin,dilimizin kültürümüzün asimile olmaması için, sadece okumakla kalmayıp, çevremizde kim var ise okumasına teşvik etmemiz lazım. Bu nedenle yarınlarımız kaybolmasın. Dil; bir milletin omurğasidir. Nasıl ki; omurgasız hayvanlar sürünerek yasiyorsa, diline sahip çıkmayan millette sürünerek yaşar....

Mantık Akademi 
07 Eki 2017 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Sinanoğlu, kendi düşünceleriyle ilgili Türk halkını uyandırmayı amaçlamış ve bunu tahayyül etmiştir.Başlangıçta bu konu hakkında rüyasını anlatmış.Sonraları ülke iç, dış siyaseti ;dünya siyasetleri, eğitim reformları, yabancı dilde eğitim vb konulara parmak basmıştır.Mülakatları, konferansları, konuşmaları ve gazetedeki yazıları derlenmiştir.Kitabın son bölümüne ise anlattıklarıyla ilgili yazılan iletiler konulmuştur.
Tenkitlere gelince öncelikle yazar bazı önemli yerlerde veya konuşmalarında kaynak gösterseydi çok daha ibret alabilirdik.Yer yer bu atıfları yapmıştır ama yapmadığı önemli yerler de vardır.İletiler bölümünde kendisi hakkında atılan iletilere yer verilmiş ancak cevaplandırılması yapılmamıştır.En azından belli başlı iletiler cevaplarıyla birlikte verilse bu can alıcı mesajlardan biz de faydalanabilirdik.Yazar, yabancı ülkelerde de türkçe eğitimin verilmesini savunuyor ama kendi ülkemizde kürtçe vs eğitimin olmaması gerektiğini telkin ediyor.Bu tarz bazı yazılarında da çelişki gördüm.Ayrıca öztürkçe ve eski türkçe kelimelerin eşzamanlı kullanılabilmesini savunuyor.Bazı örnekler için sıkıntı oluşturabiliyor bu da.Millet daha sonra ilim mi demeliyiz bilim mi ayrımına saplanabiliyor.
Genel olarak içerdiği bilgiler açısından fena değildi kitap.Allah rahmet eylesin hocamıza da.Fulbright anlaşmasından bahsetmesi hocanın bilgisini gözler önüne seriyor.Imf ve dünya bankalarının hedeflerini ve amaçlarını gözü kara bir şekilde anlatması da cesaretinin göstergesi.Kitabı tavsiye ederim...

Kitaptan 5 Alıntı

Mantık Akademi 
07 Eki 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Kafasıyla yoğun çalışanlar, fiziki işlerle uğraştıkları zaman dinlenirler, bu onlara zevk verir.

Büyük Uyanış, Oktay SinanoğluBüyük Uyanış, Oktay Sinanoğlu
Mantık Akademi 
07 Eki 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Türkiye'de hızla türkçe eğitim kalmıyor.Hazırlık sınıfı neye hazırlık?Hazırlık sınıfı yabancı ülkeye gelen öğrencilere olur.Türkiye'de hazırlık sınıfı olması kendi evlatlarının kendi ülkesine yabancı olması demektir.

Büyük Uyanış, Oktay SinanoğluBüyük Uyanış, Oktay Sinanoğlu

Çıktım, biraz yürüdüm. Eski dükkânlar, yeni dükkânlar, ama hayret hepsinin üstünde gayet güzel Türkçe isimler. O, aşağılık duygusu alâmeti, sömürge ruhu belirtisi yabancı dilde adlardan, yazılardan eser yok "Fast Food" kepazeliği olmuş "Tez Yemek", "Cafe" -ki bana hep de "Cafer"i, o adı içeren ayıp tekerlemeyi hatırlatır-yerine "Çay Evi", ya da "Kahvehane".

Büyük Uyanış, Oktay SinanoğluBüyük Uyanış, Oktay Sinanoğlu

Ankara'dayım; güzel bir tramvay geçti; üstünde "Uluğ Bey Teknik Evrenkenti" yazıyor, şaşırdım. Vay canına, yıllarca uğraşmıştım da, bir evrenkente böyle bir i-sim verdirememiştim. Birine sordum:
"Bu ne? Yeni bir evrenkent mi kuruldu?"
Adam soruma şaşırarak,"Yok" dedi, "Yıllar önce ABD telkiniyle kurulmuş bir evrenkent vardı ya, epey oldu, onun adı değiştirildi."
Hangisi olduğunu anladım;
"Eğitim dili İngilizce; değil mi?"
"Öyle şey olur mu yahu; burası artık çok şükür, sömürge değil!" dedi övünerek; "Burası Türkiye Cumhuriyeti. Biz de, Atatürk'ün ısrarla üzerinde durmuş olduğu gibi, eğitim dili her seviyede ve tümüyle Türkçe'dir".
"Yâni yabancı dil öğretilmiyor mu?" "Allah Allah, siz nerden geldiniz böyle? Elbette her çeşit yabancı diller, meslek dalına göre, yabancı dil öğretimi uzmanlarınca ayrıca öğretiliyor. En çok Çince'ye, Rusça'ya, İspanyolca, sonra Almanca'ya rağbet var."
"Hayret; İngilizce furyasına ne oldu?"
Adam gene yüzüme garip garip baktı: "Ooho, o eskidendi. O zamanlar kovboy Amerika görünüşte güçlüydü, kölelerine Tarzanca'yı dayatabiliyordu. Orada yuvalanmış "küresel kıraliyetçiler", sahte Avrupa Birliği, IMF gibi araçlarını kullanarak, ulus-devletleri parçalıyor, o da sökmezse bomba ıstoklarını tüketmek için saldırıyorlardı. O günler çoktan geçti evlât! Sonunda oyunlar ABD içinde de yoğunlaştı. ABD'yi 12 eyalet-devletçiğe böldüler.

Büyük Uyanış, Oktay SinanoğluBüyük Uyanış, Oktay Sinanoğlu
Enes Sadık 
20 Kas 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

İşte böyle Büyük Uyanış'ın Gençleri!! Türkçe için tehlike zilleri çoktan çalmaya başladı. Hatta ziller çoktan çan oldu bile. Peki "Çanlar kimler için çalıyor? "

Büyük Uyanış, Oktay SinanoğluBüyük Uyanış, Oktay Sinanoğlu