Büyük Uyku

7,6/10  (5 Oy) · 
12 okunma  · 
4 beğeni  · 
642 gösterim
"Eski savaşlardan kalma yaşlı bir general. Ağır ağır ölmekte olan, geleneklerine bağlı bir adam. İki delişmen çekici kız, kayıp bir damat. Petrolden gelen, harca harca bitmez bir servet, kimden geldiği bilinmeyen şantaj mektupları. Çölün ortasında, kimi zaman karanlık bir labirent, kimi zaman romantik bir gün batımı gibi yükselen bir serap, bir yeni zaman şehri: Los Angeles. Kentin bağırsaklarındaki logar kapaklarından savrulup lağım sularında kaybolan bozuk paralar gibi harcanıp giden insanlar. Yeşil dolarlar, fildişi renkli kadın bedenleri üzerinde yükselen kadim suç. Bu suçla başa çıkamayacağını bilmesine rağmen, -belki de zaten bunun farkında olduğundan- alaycı kararlılığını hiçbir zaman yitirmeyen bir dedektif: Philip Marlowe."
-Ahmet Ümit-

Büyük Uyku'da okurlar, Raymond Chandler'ın ölümsüz karakteri Philip Marlowe'la tanışıyor. İlk kez 1939 yılında yayımlanan bu kült eser, Fatih Özgüven'in yetkin çevirisiyle tam bir edebiyat şölenine dönüşüyor. Everest Yayınları olarak Amerikan polisiyesinin klasikleşmiş isimlerinden Raymond Chandler külliyatını, Türk polisiyesinin usta ismi Ahmet Ümit'in editörlüğünde sunmaktan mutluluk duyuyoruz.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2010
 • Sayfa Sayısı:
  270
 • ISBN:
  9789752897892
 • Orijinal Adı:
  The Big Sleep
 • Çeviri:
  Fatih Özgüven
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
Serdar Poirot 
03 Şub 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Son derece güzel bir Philip Marlowe romanı.
Hard boiled denen polisiyenin en iyi örnekleri yazan yazarlardan olan Chandler'ın bu romanında bir adamın kaybolması ve bir şantaj davası ile ilgili olarak atanan Marlowe kendini çok bilinmeyenli bir denklemin içinde bulur.
Ancak zorlukların üstesinden gelmeyi yine başarır.
Polisiye severlerin mutlaka okuması gereken bir kitap