Büyükanneler

7,0/10  (1 Oy) · 
3 okunma  · 
0 beğeni  · 
559 gösterim
2007 Nobel Edebiyat Ödülü'ne layık görülen Doris Lessing, dört kısa romanını bir araya topladığı kitabında insan olmanın gerçeklerini aramaya devam ediyor.

Büyükanneler:

Yakın arkadaş olan iki kadın birbirlerinin oğullarına aşık olurlar ve bu ilişkiler uzun yıllar devam eder. Kadınlar, orta yaşın sonlarına gelmeleriyle bu ilişkilerin bitmesine karar verirler, ama yine de ilişkilerin bedelini ödemekten kurtulamazlar.

Victoria ve Staveney Ailesi:
Fakir ve siyah bir kadının orta sınıf beyaz bir adamdan evlilik dışı bir kızı olur. Kızının daha iyi hayat şartlarına sahip olmasını dileyen kadın, onun babasına yakın olmasını ister, ama sonra kızının kendisinden tamamen kopup beyaz dünyayı tercih edeceğinden korkmaya başlar.

Bunun Sebebi:
Yaşlı On İki, çökmek üzere olan bir uygarlığın yönetici sınıfının hayattaki son üyesidir. Mükemmel bir yönetim biçiminin geliştirilmesini, ama buna rağmen sistemin çöktüğünü anlatır.

Aşk Çocuğu:
İkinci Dünya Savaşı sırasında bir İngiliz askeri, gemisi Cape Town'da birkaç günlük bir mola verdiğinde orada tanıştığı evli bir kadına âşık olur. Bu aşkın bir geleceği olmadığını bilmesine rağmen, bu birlikteliğin sonucunda bir çocuğun doğduğundan da emindir.
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2016
 • Sayfa Sayısı:
  326
 • ISBN:
  9786059799881
 • Orijinal Adı:
  The Grandmothers
 • Çeviri:
  Pınar Güncan
 • Yayınevi:
  Kırmızı Kedi Yayınevi
 • Kitabın Türü:
nyks 
19 Ara 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · 7/10 puan

Çok keyif alarak okudum diyemem. Hatta son hikayeyi okuyamadım biraz saçma geldi. Sadece kitaba ismini veren Büyükanneler hikayesi güzeldi. Hatta filmi de yapılmış. ''Yasak aşk'' olarak geçiyor filmin ismi. Naomi Watts oynuyor, tavsiye ederim. Keyifli okumalar herkese.