Büyülü Dağ

8,3/10  (9 Oy) · 
25 okunma  · 
7 beğeni  · 
1.122 gösterim
"Thomas Mann, kişisel deneyimlerinden yola çıkarak yazdığı, 'zaman' ve 'psikanaliz' üzerine denemelerin de yer yer kendini gösterdiği Büyülü Dağ'ın yayımlanmasından sonra 1929 Nobel Edebiyat Ödülü'ne değer görüldü."
 • Baskı Tarihi:
  1998
 • Sayfa Sayısı:
  881
 • ISBN:
  9789755108722
 • Orijinal Adı:
  Der Zauberberg
 • Çeviri:
  İris Kantemir
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
idris yılmaz 
16 Mar 04:03 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Hikaye, bizimde yakından bildiğimiz Van Münit diyaloğunun geçtiği İsviçre’nin Davos kasabasında bir senotoryum da geçiyor. Alman gemi Mühendisi Hans Castrop sağlık sorunları nedeniyle 3 haftalık iznini Alplerde geçirmeye karar veriyor. Davos’ta senotoryum da kalan kuzeni Joachimi ziyaret etmesi ile başlar. 3 haftalık ziyaret 7 yıla uzar. Yedi yıllık sürece Hans ruhsal ve bedensel bir değişime uğrar. Hikaye Birinci Dünya Savaşının hemen öncesinde geçer.
Yazarın tıp alanında kendi deneyimlerini aktardığı bir roman olduğu hakkında tanıtım bilgileri mevcuttur. Kitap hakkında acizane kendi düşüncelerimi aktarmaya çalışırsam;
Kitap çevirmeninden mi kaynaklı yada yazarın tarzımı böyle edebi dili pek çekici gelmedi. Kitap okuyucuyu kendine çekemiyor ne yazık ki. Ayrıca çeviriden kaynaklı İngilizce ve Fransızca cümleler olduğu gibi bırakılmış ve dipnot düşülmemiş. Haliyle okuyucu hikayeden kopuyor. Çok fazla ansiklopedik bilgi ve açıklamalar var. Tıp romanı dense de yeridir.
Kitabın adındaki çekicilik ne yazık ki roman kahramanları arasında geçen diyaloglarında ve Alpleri ve doğasını anlatmada aynı çekicilik yok.Edebi bir romandan öte bir anlatı dense belki daha doğru bir yaklaşım olur. 1929 Yılı Nobel Edebiyat Ödülü almış. Çok keyif alarak okumadım. Üstelik iki cilt yaklaşık 900 sayfa . Epey zorladı. Belki tıp la ilgilenenlerin ilgisini çekebilir.

Kitaptan 3 Alıntı

"Zaman hiç kesintiye uğramadan hep aynı şekilde akarsa, elimizden kaymaya başlar ve zaman duygumuz, yaşam duygumuzla öylesine bağlantılı ve iç içedir ki, bu duygulardan birinin zayıflaması demek, öbürünün de acı ve yıpratıcı bir deneyimden geçmesi demektir. can sıkıntısının kaynağı ile ilgili bir yığın yanlış düşünce dolaşır ortalıkta… can sıkıntısı denen şey, aslında, zamanın tekdüzeliğinin neden olduğu sağlıksız bir kısalmadır … Alışkanlık, zaman duygusu uykuya yatarsa ortaya çıkar ve insana gençlik yılları yavaş yavaş, daha sonraki yıllar ise gitgide hızlanarak akıp gidiyor gibi gelirse bu alışkanlık yüzündendir. yeni alışkanlıklar edinmenin ya da eskilerini değiştirmenin altında yatan şey, yaşamı korumak, zaman duygumuzu yoğunlaştırmak, zaman deneyimimizi yavaşlatmak ve böylece yaşam duygumuzu yenilemek arzusudur. "

Büyülü Dağ, Thomas MannBüyülü Dağ, Thomas Mann

Dr.Behrens:Bu gözyaşları da ne, ehlikeyif herif? dedi Hans Castorp'a dönerek. Burada uluorta ağlamak yasaktır. Yönetmelik yasaklıyor.Bırakırsak herkes ağlar.

Büyülü Dağ, Thomas MannBüyülü Dağ, Thomas Mann