Büyülü Kuş

8,0/10  (2 Oy) · 
3 okunma  · 
1 beğeni  · 
490 gösterim
İtalyan Masalları son yüzyılın halk masalları geleneğinin hazinesini içermektedir. Calvino'nun bu muazzam eserinden çocuklar için yaptığı bir seçki Büyülü Kuş Yapı Kredi Yayınları tarafından yayımlandı. Bu seçkide korku masallarından kurnazlık üzerine masallara, acıklı masallardan güldürü masallarına geçiliyor. Anlatıcı Calvino'nun eşsiz sesiyle masalın gizemli işleyişinin içine dalıyor, karakterler ve harikalar alayına katılıyoruz.

Kitabın resimleri ise İtalyan sanatçı Emanuele Luzzati'ye ait. 1921'de Cenova'da dünyaya gelen Luzzati aynı şehirde, 2007 yılında hayata veda etti. Luzzati, ırkçı yasalar yüzünden 1940 yılında ülkesini terk etmek zorunda kaldı. Lozan'da Güzel Sanatlar üzerine öğrenim gördü. Voltaire'in Candide'inden, Collodi'nin Pinokyo'suna, Carroll'un Alice'ine kadar pek çok kahramanı resimledi. Tiyatro kurdu, sergiler açtı, çizgi filmler hazırladı. 1995'te Ubu Ödülü'nü, 2005'te Andersen Ödülü'nü aldı. Hayal gücünün zenginliği, kendisine özgü ifade biçimiyle çağın en sevilen sanatçılarından biri oldu, uygulamalı sanat alanında bir usta olarak değerlendirildi.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2014
 • Sayfa Sayısı:
  268
 • ISBN:
  9789750826870
 • Çeviri:
  Meryem Mine Çilingiroğlu
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Cetmir 
16 Oca 09:28 · Kitabı okudu · 23 günde · 7/10 puan

10 yaşındaki kızım için aldığım kitabı önce kendim okumak ve sonrasında ona vermek istedim. Kitap, çocuklar kadar büyüklere de hitap ediyor ve içerisinde çok sayıda İtalyan masalı bulunduruyor. Özellikle kitaba ismini veren büyülü kuş masalını da çok beğendiğimi söylemeden geçemeyeceğim. İyi Okumalar.