Buz Gibi Soğuk Rizzoli & Isles Serisi 8

9,1/10  (122 Oy) · 
379 okunma  · 
117 beğeni  · 
2.889 gösterim
Temposu son sayfaya kadar düşmeyen, bitirmeden elinizden bırakamayacağınız, gerilim yüklü bir roman.

Tess Gerritsen yine kaleminin ve kurgusunun gücünü kanıtlıyor.

Bir tıp konferansı için Wyoming'e giden adli tabip Maura Isles, hafta sonunu arkadaşlarıyla birlikte bir kayak merkezinde geçirmeye karar verir. Ancak korkunç kar yağışı altında araçları devrilir ve ıssız dağ yolunda mahsur kalırlar. Yürüyerek ulaştıkları on hanelik köy ilk bakışta tamamen terk edilmiş gibi görünse de, sofralarda dokunulmadan bırakılmış yemekler, garajlardaki arabalar, ölüme terk edilmiş evcil hayvanlar burada bambaşka, esrarengiz olayların yaşandığını düşündürmektedir.

Maura'dan haber alamayan ve onun peşinden bu köye gelen dedektif Jane Rizzoli, arkadaşının izine rastlayamasa da karların altında tüyler ürpertici bir başka gerçeği keşfeder.

Buz Gibi Soğuk temposu son sayfaya kadar düşmeyen, bitirmeden elinizden bırakamayacağınız, gerilim yüklü bir roman. Tess Gerritsen yine kaleminin ve kurgusunun gücünü kanıtlıyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2012
 • Sayfa Sayısı:
  276
 • ISBN:
  9786050910919
 • Orijinal Adı:
  Ice Cold
 • Çeviri:
  Dost Körpe
 • Yayınevi:
  Doğan Kitap
 • Kitabın Türü:
Damla Köseoğlu 
 10 Şub 17:56 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Buz Gibi Soğuk Rizzoli&Isles Serisi'nin sekizinci kitabı. Serinin bitimine üç kitap kaldı ve ben bir taraftan hepsini bir an önce bitirmek isterken bir taraftan da biten her kitapla serinin sonuna biraz daha yaklaşmanın burukluğunu yaşıyorum. Serinin ilk kitabı olan Cerrah'tan bu yana, her kitapta bir öncekinin üstüne bir şeyler koyarak ilerleyen Gerritsen Buz Gibi Soğuk ile yine harikalar yaratmış. Rizzoli&Isles Serisi'nde özellikle serinin altıncı kitabı olan Mefisto Kulübü'nden beri korku-gerilim öğelerinin dozu artmış durumda. Tabii yine cinayetler, otopsiler mevcut ancak son kitaplarda işin içine şeytan, mumyalar, hayaletler gibi unsurların da dahil olmasıyla birlikte seri çok daha çarpıcı bir boyut kazanıyor. Buz Gibi Soğuk da gerilimin hat safhada olduğu, sürükleyici bir diğer Tess Gerritsen romanı.

 Rizzoli&Isles Serisi'nde iki ana karakterimiz bulunduğunu öğrenmeyen kalmadı galiba. Jane Rizzoli Ve Maura Isles. Birbirlerinden çok farklı olan iki karakterin Rizzoli&Isles Serisi ile birleşen hayatları, iş ve özel hayatlarında yaşadıkları, içinde bulundukları duygu durumlarını okurken bu karakterler ister istemez ailenizden biri gibi olacak. Kitaplarda ve dizide genel olarak Jane Rizzoli daha ön planda, zaten Maura Isles ilk kez serinin ikinci kitabında okurların karşısına çıkmıştı. Ancak seride, İkiz Bedenler'de olduğu gibi olayların genel olarak Maura Isles etrafında döndüğü kitaplar da var, Buz Gibi Soğuk da onlardan biri.

Adli Tıp Uzmanı Maura Isles bir tıp konferansı için Wyoming'e gider. Konferansta üniversite yıllarından arkadaşı Doug ile karşılaşan Maura, Doug'un hafta sonunu arkadaşları ile birlikte kayak merkezinde geçirme teklifini kabul eder.  Kar yağışının artması ve kayak merkezine giden yolun engebesi nedeniyle araçları devrilir ve mevsimlik yolda mahsur kalırlar. Yürürken karşılarına terk edilmiş gibi görünen bir köy çıkar ancak gerçek hiç de göründüğü gibi değildir.  Evlere girdiklerinde masalarda bırakılmış yemekler, ölüme terk edilmiş evcil hayvanlar bulurlar. Geçmişte esrarengiz olayların meydana geldiği bu köyde tam olarak neler olup bittiğini ortaya çıkarmak ise Dedektif Jane Rizzoli ve Patolog Maura Isles'a düşmektedir.

Tess Gerritsen polisiye-gerilim türünde eserler vermesine rağmen kitaplarının hemen her biri önemli sosyal mesajları da içinde barındırıyor. Buz Gibi Soğuk'ta verilen mesaj "çarpık inançla" ilgili. Din gibi önemli ve hassas bir konunun yanlış insanların elinde nasıl tehlikeli hale gelebileceği ve bilinçsiz insanların ne kadar kolay bir şekilde yönlendirilebileceğiyle ilgili.

Kitabın henüz ilk bölümlerinde başlayan ürpertici olaylar, her sayfada daha da artan merak duygusu, beklediğimden farklı bir şekilde gelişen kitap sonu Tess Gerritsen okumaya başlamakla ne kadar doğru bir tercih yaptığımı yine gösteriyor. Seride bulunan kitaplar arasında en çok sevdiklerimden biri olan Buz Gibi Soğuk dikkat çekici konusu, yazarın kurgu yeteneği ve duru anlatımıyla son derece özgün bir kitap.

Mehtappp 
20 Ara 2015 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

Maura&Isles serisimizin sekizin kitabı, konusu ve kurgusu itibariyle diğerlerinden biraz daha farklı işlenmiş.(Diğerlerinde çoklukla bir cinayet/cinayetler üzerinden gidiliyordu) Kitabın adı olayların geçtiği Wyoming’in aşırı karlı ve soğuk olmasından kaynaklanıyor.
Kitap, Jeremiah Goode adlı bir liderin çocuk yaştaki bir kızı seçip evlenmesiyle başlıyor. Sonrasında ise ana karakterlerimizden bir olan adli tıpçı Maura Isles bir tıp konferansı için gittiği Wyoming’de arkadaşlarıyla birlikte dağda aşırı kardan dolayı kaybolması ve Rizzoli’nin onu aramaya gelmesiyle devam ediyor. Maura ve arkadaşları terkedilmiş, hiçliğin ortasındaki Ahlat adlı bir köye sığınır. Ancak burası sandıkları kadar normal bir yer değildir. Jeremiah Goode ve müritlerine aittir.

Maura ve arkadaşları zorlu yaşam koşullarında hayatta kalıp kurtulmayı başarabilecek mi?
Rizzoli arkadaşını kurtarabilecek mi?
Ahlat denen terkedilmiş köydeki sır nedir?

Her zamanki gibi sürükleyici ve merak dolu bir kitaptı. Okumak isteyenlere seriyi sırayla okumalarını tavsiye ederim.

Umut Çalışan 
 04 Ara 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Açılışta Amerikan filmlerinde veya romanlarında sık sık karşılaştığımız; sahte bir peygamber etrafında toplanan, "Ahret" ismini verdikleri kendi kurdukları kasabalarında, kendi dünyalarında yaşayan insanların arasındayız. Bu kasabaların tümünde olduğu gibi bu Ahret'te de telefon, telsiz ve elektrik yok.

On altı yıl sonra kasabanın yakınlarında bir şehre konferans için gelen Maura Isles, konfrans sonrası eski okul arkadaşları ile birlikte kısa bir kayak taili yapmak ister. Karda mahsur kalınca mecburen bu yukarda bahsettiğim, telefon, telsiz, elektrik ve her nedense artık hiçbir canlının bulunmadığı kasabaya sığınırlar. Sorun, kasabada kimsenin olmamasından çok bu insanların yemeklerini bile yarım bırakacak kadar ne acelelerinin olduğudur. http://www.umutcalisan.com/.../buz-gibi-soguk.html

Şule ALTAN 
15 Kas 2014 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Kitabın ilk bölümünde ana karakter Maura ile Rahip sevgilisinin ilişkisindeki aksaklıklar anlatılıyor.Sıradan şeyler.Maura adli tabip ve bir konferansa katılmak üzere Wyoming e gidiyor.Orada kendisi hatırlamasa da kendisini hatırlayan üniversite arkadaşı Douglas ile karşılaşıyor ve küçük bir grupla kayak merkezine gitme kararı alıyorlar.Gruptakiler Elaine - Arlo , Grace , Doug ve Maura.Elaine ve Arlo çift , Grace on dört yaşında bir ergen ve Doug karısından ayrılmış.Grace Doug un kızı.
Kitaptaki olayları başlatan faktör kar.Wyoming aşırı kar yağan bir yer.Yolda arabaları ters dönüyor grubumuzun ve Ahret Köyü adında bir yere gitmek zorunda kalıyorlar.Ahret Köyü hayalet bir köy.Kimse yok ancak ortada dönen çok garip şeyler var.Örneğin girdikleri evdeki yemeklere hiç dokunulmamış.Yemek yapılmış , tabaklara konmuş ancak yenmemiş , pencereler açık olduğundan buz tutmuş.
Bir başka olay ise evcil hayvan ölüleri.İnsanlar neden evcil hayvanlarını öldürsünler kİ?
Bir yandan Maura köyde esrarengiz olaylar yaşarken diğer yandan arkadaşı dedektif Rizzoli onu aramaya başlar ve ikisi farklı kişilerden birbirine benzeyen hikayeleri dinlerler.
Hikaye yeni giren kahramanlarla daha çok karışır ve Rizzoli ile Maura kendini büyük bir sırrın içinde bulur.

Ying Yang 
06 Şub 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Akıcı, heyecan düzeyi yüksek. "Rizzoli&Isles" dizisi izler gibi bir çırpıda okudum bitti.

sessiz kadın 
04 Şub 2016 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 10/10 puan

Diger kitaplar kadar olmasa da bu kitapta etkileyiciydi

Ceren Acer 
06 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Adından da anlaşılacağı gibi bu roman resmen kanınızı donduracak nitelikte. Söz konusu TESS GERRITSEN olunca zaten daha aşağısı kesmezdi. Yazar bu romanında sınır tanımıyor yine. Olağanüstü bir ustalıkla biz okuyucuları yerine çiviliyor adeta. Rizzoli & Isles serisinin sekizinci kitabı olan Buz Gibi Soğuk, fevkaladenin fevkinde. Kitabı okurken yazarın güçlü betimlemesi sayesinde kar manzarası bir yandan, yaşanan sıra dışı olaylar bir yandan kanımı dondurdu bu sıcak yaz gününde diyebilirim. Bu etkileyiciliği bekliyordum her zamanki gibi ama, bu yazarın kitabını her okumaya başladığımdaki gibi profesyonelliğe ağzım açık kalıyor. Doğan Kitap Yayınını sevmiyorum fakat, bu yazarın kalemi için değer bence. Okumadıysanız bunu kesinlikle okumalısınız.

Şeyma 
28 Mar 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Genelde bu tarz kitapları okumam.Çünkü korkuyorum ama bunu okudum acayip beğendim.Tess Gerrıtsen bu kitabı çok güzel yazmış.

Dr. Elmyra 
23 Ara 2015 · Kitabı okudu · 3 günde · 5/10 puan

Maura Isles gittiği tıp kongresinde eski bir arkadaşıyla karşılaşır. Peder Brophy ile arasının bozuk olmasının da etkisiyle arkadaşı ve onun arkadaşlarıyla ufak bir kar tatiline gitmeye karar verir. Fakat yolculuk hiç de bekledikleri gibi geçmeyecektir.
Serinin 8. kitabı olan Buz gibi soğuk tarz olarak diğerlerinden biraz farklı. Serinin çoğu kitabı seri cinayetler ve bol gerilim barındırırken bu kitap daha durağan geçiyor. Kitabın sonunda yine şaşırtıcı olaylar var fakat yeterince etkileyici değil. Olaylar arasındaki bazı kopukluklar da eklenince bu kitapta diğer kitaplardan aldığım tadı alamadım. Tabi yazar Tess Gerritsen olunca beklenti de büyük oluyor.
Serinin kitapları arasında genelde bağlantı var; biri okunmazsa Rizoli ve Isles'in özel hayatları ile ilgili olaylar anlaşılmakta zorlanılabilir ama bu kitap için aynı şeyi söyleyemem.

EMRE YAMAN 
15 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Yazarın bir çok kitabını okudum. Bu kitabı bana biraz acele yazılmış gibi geldi. Bazen yarım bırakmak istedim içim el vermedi. Olay örgüsü çok zayıftı. Yazarı severim ama bu kitabı sevemedim.

3 /

Kitaptan 29 Alıntı

Damla Köseoğlu 
08 Şub 19:07 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

İş zarar vermeye geldi mi insanoğlunun dehası sınır tanımıyordu.

Buz Gibi Soğuk, Tess Gerritsen (Sayfa 18 - Doğan Kitap)Buz Gibi Soğuk, Tess Gerritsen (Sayfa 18 - Doğan Kitap)
Damla Köseoğlu 
09 Şub 00:02 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Her deneyimin, her yanlış kararın bize bir şeyler öğrettiğine inanıyorum.

Buz Gibi Soğuk, Tess Gerritsen (Sayfa 25 - Doğan Kitap)Buz Gibi Soğuk, Tess Gerritsen (Sayfa 25 - Doğan Kitap)
Damla Köseoğlu 
09 Şub 00:24 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Pozitif düşünce. Her zaman işe yarar.

Buz Gibi Soğuk, Tess Gerritsen (Sayfa 33 - Doğan Kitap)Buz Gibi Soğuk, Tess Gerritsen (Sayfa 33 - Doğan Kitap)
Damla Köseoğlu 
09 Şub 15:39 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

İnsanlar basit şeyleri yeğlerler hep. Siyah ve beyaz, doğru ve yanlış.

Buz Gibi Soğuk, Tess Gerritsen (Sayfa 193 - Doğan Kitap)Buz Gibi Soğuk, Tess Gerritsen (Sayfa 193 - Doğan Kitap)
Damla Köseoğlu 
14 Şub 00:19 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Mesele şu ki insanlar bazen şaşırtıcı davranışlarda bulunurlar. Çılgınca şeyler yaparlar ve onları aslında hiç tanımadığınızı anlarsınız.

Buz Gibi Soğuk, Tess Gerritsen (Sayfa 109 - Doğan Kitap)Buz Gibi Soğuk, Tess Gerritsen (Sayfa 109 - Doğan Kitap)
Damla Köseoğlu 
08 Şub 20:16 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Hayatın kendi akışı var ve insan uyum sağlıyor.

Buz Gibi Soğuk, Tess Gerritsen (Sayfa 23 - Doğan Kitap)Buz Gibi Soğuk, Tess Gerritsen (Sayfa 23 - Doğan Kitap)
Damla Köseoğlu 
13 Şub 23:44 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Yaşlı insanlar nasıldır bilirsiniz. Hiçbir şeyin eski günlerdeki gibi olmadığından yakınırlar hep.

Buz Gibi Soğuk, Tess Gerritsen (Sayfa 148 - Doğan Kitap)Buz Gibi Soğuk, Tess Gerritsen (Sayfa 148 - Doğan Kitap)
Damla Köseoğlu 
09 Şub 14:23 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Her şeyi parayla satın alamazsın.

Buz Gibi Soğuk, Tess Gerritsen (Sayfa 151 - Doğan Kitap)Buz Gibi Soğuk, Tess Gerritsen (Sayfa 151 - Doğan Kitap)

"İş zarar vermeye geldi mi insanoğlunun dehası sınır tanımıyordu. Birbirimizi öldürmekte çok iyiyiz, diye düşündü. Oysa aşkta çok başarısızız. "

Buz Gibi Soğuk, Tess Gerritsen (Sayfa 18)Buz Gibi Soğuk, Tess Gerritsen (Sayfa 18)
3 /