Buz Gibi Soğuk (Rizzoli & Isles Serisi 8)

·
Okunma
·
Beğeni
·
4.291
Gösterim
Adı:
Buz Gibi Soğuk
Alt başlık:
Rizzoli & Isles Serisi 8
Baskı tarihi:
Kasım 2012
Sayfa sayısı:
276
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050910919
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Ice Cold
Çeviri:
Dost Körpe
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Doğan Kitap
Temposu son sayfaya kadar düşmeyen, bitirmeden elinizden bırakamayacağınız, gerilim yüklü bir roman.

Tess Gerritsen yine kaleminin ve kurgusunun gücünü kanıtlıyor.

Bir tıp konferansı için Wyoming'e giden adli tabip Maura Isles, hafta sonunu arkadaşlarıyla birlikte bir kayak merkezinde geçirmeye karar verir. Ancak korkunç kar yağışı altında araçları devrilir ve ıssız dağ yolunda mahsur kalırlar. Yürüyerek ulaştıkları on hanelik köy ilk bakışta tamamen terk edilmiş gibi görünse de, sofralarda dokunulmadan bırakılmış yemekler, garajlardaki arabalar, ölüme terk edilmiş evcil hayvanlar burada bambaşka, esrarengiz olayların yaşandığını düşündürmektedir.

Maura'dan haber alamayan ve onun peşinden bu köye gelen dedektif Jane Rizzoli, arkadaşının izine rastlayamasa da karların altında tüyler ürpertici bir başka gerçeği keşfeder.

Buz Gibi Soğuk temposu son sayfaya kadar düşmeyen, bitirmeden elinizden bırakamayacağınız, gerilim yüklü bir roman. Tess Gerritsen yine kaleminin ve kurgusunun gücünü kanıtlıyor.
(Tanıtım Bülteninden)
Buz Gibi Soğuk Rizzoli&Isles Serisi'nin sekizinci kitabı. Serinin bitimine üç kitap kaldı ve ben bir taraftan hepsini bir an önce bitirmek isterken bir taraftan da biten her kitapla serinin sonuna biraz daha yaklaşmanın burukluğunu yaşıyorum. Serinin ilk kitabı olan Cerrah'tan bu yana, her kitapta bir öncekinin üstüne bir şeyler koyarak ilerleyen Gerritsen Buz Gibi Soğuk ile yine harikalar yaratmış. Rizzoli&Isles Serisi'nde özellikle serinin altıncı kitabı olan Mefisto Kulübü'nden beri korku-gerilim öğelerinin dozu artmış durumda. Tabii yine cinayetler, otopsiler mevcut ancak son kitaplarda işin içine şeytan, mumyalar, hayaletler gibi unsurların da dahil olmasıyla birlikte seri çok daha çarpıcı bir boyut kazanıyor. Buz Gibi Soğuk da gerilimin hat safhada olduğu, sürükleyici bir diğer Tess Gerritsen romanı.

 Rizzoli&Isles Serisi'nde iki ana karakterimiz bulunduğunu öğrenmeyen kalmadı galiba. Jane Rizzoli Ve Maura Isles. Birbirlerinden çok farklı olan iki karakterin Rizzoli&Isles Serisi ile birleşen hayatları, iş ve özel hayatlarında yaşadıkları, içinde bulundukları duygu durumlarını okurken bu karakterler ister istemez ailenizden biri gibi olacak. Kitaplarda ve dizide genel olarak Jane Rizzoli daha ön planda, zaten Maura Isles ilk kez serinin ikinci kitabında okurların karşısına çıkmıştı. Ancak seride, İkiz Bedenler'de olduğu gibi olayların genel olarak Maura Isles etrafında döndüğü kitaplar da var, Buz Gibi Soğuk da onlardan biri.

Adli Tıp Uzmanı Maura Isles bir tıp konferansı için Wyoming'e gider. Konferansta üniversite yıllarından arkadaşı Doug ile karşılaşan Maura, Doug'un hafta sonunu arkadaşları ile birlikte kayak merkezinde geçirme teklifini kabul eder.  Kar yağışının artması ve kayak merkezine giden yolun engebesi nedeniyle araçları devrilir ve mevsimlik yolda mahsur kalırlar. Yürürken karşılarına terk edilmiş gibi görünen bir köy çıkar ancak gerçek hiç de göründüğü gibi değildir.  Evlere girdiklerinde masalarda bırakılmış yemekler, ölüme terk edilmiş evcil hayvanlar bulurlar. Geçmişte esrarengiz olayların meydana geldiği bu köyde tam olarak neler olup bittiğini ortaya çıkarmak ise Dedektif Jane Rizzoli ve Patolog Maura Isles'a düşmektedir.

Tess Gerritsen polisiye-gerilim türünde eserler vermesine rağmen kitaplarının hemen her biri önemli sosyal mesajları da içinde barındırıyor. Buz Gibi Soğuk'ta verilen mesaj "çarpık inançla" ilgili. Din gibi önemli ve hassas bir konunun yanlış insanların elinde nasıl tehlikeli hale gelebileceği ve bilinçsiz insanların ne kadar kolay bir şekilde yönlendirilebileceğiyle ilgili.

Kitabın henüz ilk bölümlerinde başlayan ürpertici olaylar, her sayfada daha da artan merak duygusu, beklediğimden farklı bir şekilde gelişen kitap sonu Tess Gerritsen okumaya başlamakla ne kadar doğru bir tercih yaptığımı yine gösteriyor. Seride bulunan kitaplar arasında en çok sevdiklerimden biri olan Buz Gibi Soğuk dikkat çekici konusu, yazarın kurgu yeteneği ve duru anlatımıyla son derece özgün bir kitap.
En sevdiğim tıbbi gerilim yazarı Tess Gerritsen'dan bir kitap daha okudum fakat diğerleri kadar sürükleyici bulmadım bu kitabı. Rizzoli ve Isles serisinin bir kitabı olan Buz gibi Soğuk ikilinin omuz omuza verip çözdüğü bir olay değil. Wyoming'e seminere giden Maura Isles eski bir arkadaşına denk gelir: Doug. Birlikte bir günlük bir tatil planlarlar 5 kişiler. Havanın kar fırtınasına dönmesi ile yolda mahsur kalmalarıyla başlıyor macera. Korunmak için girdikleri evlerde olağan dışı bir şeyler olduğu ise açık. Olayın sonunda evlerdeki gizemin sırrı nasıl çözülüyor? Bu soru sürükleyicilik katıyor kitabımıza. Rizzoli ise kayıp arkadaşını arıyor bu macerada.
Okuduğum diğer Tess kitaplarının yanında sönük kalan bu kitap, anlatımıyla da fazla sürükleyicilik katamamış bu kitaba. İlk 100 sayfa çok durağandı olaya giriş yapılamadı neredeyse. Beklentilerimi çok karşılamayan bir Tess kitabı oldu malesef.
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (15.996 Oy)19.929 beğeni45.627 okunma3.579 alıntı192.946 gösterim
 • Uçurtma Avcısı
  9.1/10 (10.016 Oy)11.812 beğeni29.637 okunma1.688 alıntı155.053 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (11.138 Oy)13.970 beğeni36.182 okunma3.794 alıntı153.849 gösterim
 • Olasılıksız
  8.6/10 (6.385 Oy)7.109 beğeni20.858 okunma798 alıntı117.214 gösterim
 • Aklından Bir Sayı Tut
  8.1/10 (2.632 Oy)2.343 beğeni9.378 okunma311 alıntı47.903 gösterim
 • Da Vinci Şifresi
  8.7/10 (2.990 Oy)3.091 beğeni11.303 okunma254 alıntı40.037 gösterim
 • Şeker Portakalı
  9.0/10 (7.925 Oy)9.462 beğeni26.624 okunma1.822 alıntı136.173 gösterim
 • Simyacı
  8.5/10 (8.257 Oy)9.253 beğeni27.608 okunma2.934 alıntı121.776 gösterim
 • Dönüşüm
  8.2/10 (8.943 Oy)9.215 beğeni30.246 okunma926 alıntı146.741 gösterim
 • Cerrah
  8.9/10 (1.041 Oy)949 beğeni3.100 okunma291 alıntı16.348 gösterim
Maura&Isles serisimizin sekizin kitabı, konusu ve kurgusu itibariyle diğerlerinden biraz daha farklı işlenmiş.(Diğerlerinde çoklukla bir cinayet/cinayetler üzerinden gidiliyordu) Kitabın adı olayların geçtiği Wyoming’in aşırı karlı ve soğuk olmasından kaynaklanıyor.
Kitap, Jeremiah Goode adlı bir liderin çocuk yaştaki bir kızı seçip evlenmesiyle başlıyor. Sonrasında ise ana karakterlerimizden bir olan adli tıpçı Maura Isles bir tıp konferansı için gittiği Wyoming’de arkadaşlarıyla birlikte dağda aşırı kardan dolayı kaybolması ve Rizzoli’nin onu aramaya gelmesiyle devam ediyor. Maura ve arkadaşları terkedilmiş, hiçliğin ortasındaki Ahlat adlı bir köye sığınır. Ancak burası sandıkları kadar normal bir yer değildir. Jeremiah Goode ve müritlerine aittir.

Maura ve arkadaşları zorlu yaşam koşullarında hayatta kalıp kurtulmayı başarabilecek mi?
Rizzoli arkadaşını kurtarabilecek mi?
Ahlat denen terkedilmiş köydeki sır nedir?

Her zamanki gibi sürükleyici ve merak dolu bir kitaptı. Okumak isteyenlere seriyi sırayla okumalarını tavsiye ederim.
Tess Gerritsen'in okuduğum ilk kitabıdır. Tüyap kitap fuarına gitmiştim ve kitabın kapağı çok ilgimi çekmişti, hemen aldım. İyi ki de almışım. Kitap mükemmel derecede sürükleyici.
Maura, kaldığı otelde karşılaştığı arkadaşlarıyla kayak merkezine gitmeye karar verir. Fakat arabaları bozulur ve 'Ahret' adında bir köye yolları düşer. Bu köy çok gariptir. Sofralardaki yemeklere dokunulmamış, evcil hayvanlar ölüme terk edilmiştir.
Gerçekten son sayfasına kadar merakla okudum. Tess kitaplarını sevenler mutlaka okumalı.
Açılışta Amerikan filmlerinde veya romanlarında sık sık karşılaştığımız; sahte bir peygamber etrafında toplanan, "Ahret" ismini verdikleri kendi kurdukları kasabalarında, kendi dünyalarında yaşayan insanların arasındayız. Bu kasabaların tümünde olduğu gibi bu Ahret'te de telefon, telsiz ve elektrik yok.

On altı yıl sonra kasabanın yakınlarında bir şehre konferans için gelen Maura Isles, konfrans sonrası eski okul arkadaşları ile birlikte kısa bir kayak taili yapmak ister. Karda mahsur kalınca mecburen bu yukarda bahsettiğim, telefon, telsiz, elektrik ve her nedense artık hiçbir canlının bulunmadığı kasabaya sığınırlar. Sorun, kasabada kimsenin olmamasından çok bu insanların yemeklerini bile yarım bırakacak kadar ne acelelerinin olduğudur. http://www.umutcalisan.com/.../buz-gibi-soguk.html
Kitabın ilk bölümünde ana karakter Maura ile Rahip sevgilisinin ilişkisindeki aksaklıklar anlatılıyor.Sıradan şeyler.Maura adli tabip ve bir konferansa katılmak üzere Wyoming e gidiyor.Orada kendisi hatırlamasa da kendisini hatırlayan üniversite arkadaşı Douglas ile karşılaşıyor ve küçük bir grupla kayak merkezine gitme kararı alıyorlar.Gruptakiler Elaine - Arlo , Grace , Doug ve Maura.Elaine ve Arlo çift , Grace on dört yaşında bir ergen ve Doug karısından ayrılmış.Grace Doug un kızı.
Kitaptaki olayları başlatan faktör kar.Wyoming aşırı kar yağan bir yer.Yolda arabaları ters dönüyor grubumuzun ve Ahret Köyü adında bir yere gitmek zorunda kalıyorlar.Ahret Köyü hayalet bir köy.Kimse yok ancak ortada dönen çok garip şeyler var.Örneğin girdikleri evdeki yemeklere hiç dokunulmamış.Yemek yapılmış , tabaklara konmuş ancak yenmemiş , pencereler açık olduğundan buz tutmuş.
Bir başka olay ise evcil hayvan ölüleri.İnsanlar neden evcil hayvanlarını öldürsünler kİ?
Bir yandan Maura köyde esrarengiz olaylar yaşarken diğer yandan arkadaşı dedektif Rizzoli onu aramaya başlar ve ikisi farklı kişilerden birbirine benzeyen hikayeleri dinlerler.
Hikaye yeni giren kahramanlarla daha çok karışır ve Rizzoli ile Maura kendini büyük bir sırrın içinde bulur.
Akıcı, heyecan düzeyi yüksek. "Rizzoli&Isles" dizisi izler gibi bir çırpıda okudum bitti.
Tess, canım benim çok seviyorum bu kadını ve de kitaplarını... Rizzoli&Isles serisinin 8. kitabını da bitirerek serüvene devam ediyorum.
Bu kitabında, tıp konferansına giden Maura kaybolur. Yoğun kar yağışı altında yolunu kaybeden 5 kişi kendilerini terkedilmiş bir bölgede bulur. Ancak bir tuhaflık vardır. Sanki insanlar oradan taşınmamışlar da kaçmışlar gibidir. Yemekleri bile masada duruyordur. Kaybolduğu anlaşılan Maura'yı aramaya başlayan Jane ve Gabriel işin arka yüzünde neler olduğunu anlamaya ve bulmaya başlarlar...
Benim için çok sürükleyici bir kitap oldu. Şimdi sırada Sessiz Kız var. Yakın bir zamanda okuyacağım inşallah. Polisiye/Gerilim seviyorsanız Tess candır.
Genelde bu tarz kitapları okumam.Çünkü korkuyorum ama bunu okudum acayip beğendim.Tess Gerrıtsen bu kitabı çok güzel yazmış.
Adından da anlaşılacağı gibi bu roman resmen kanınızı donduracak nitelikte. Söz konusu TESS GERRITSEN olunca zaten daha aşağısı kesmezdi. Yazar bu romanında sınır tanımıyor yine. Olağanüstü bir ustalıkla biz okuyucuları yerine çiviliyor adeta. Rizzoli & Isles serisinin sekizinci kitabı olan Buz Gibi Soğuk, fevkaladenin fevkinde. Kitabı okurken yazarın güçlü betimlemesi sayesinde kar manzarası bir yandan, yaşanan sıra dışı olaylar bir yandan kanımı dondurdu bu sıcak yaz gününde diyebilirim. Bu etkileyiciliği bekliyordum her zamanki gibi ama, bu yazarın kitabını her okumaya başladığımdaki gibi profesyonelliğe ağzım açık kalıyor. Doğan Kitap Yayınını sevmiyorum fakat, bu yazarın kalemi için değer bence. Okumadıysanız bunu kesinlikle okumalısınız.
öncelikle ilk okuduğum Tess kitabım. ilk başlarda çok akıcı olması (gerekse dizisinden kafamdaki Rizzoli&İsles karakterleri) hikayenin iyi işlemesi güzeldi ama kitabın sonlarına doğru bazen kitap sıkmaya başlıyor hadi artık sonu gelsin diyorsunuz tek can sıkan sorun buydu kitapla ilgili ama her şeye rağmen güzeldi.
Mesele şu ki insanlar bazen şaşırtıcı davranışlarda bulunurlar. Çılgınca şeyler yaparlar ve onları aslında hiç tanımadığınızı anlarsınız.
Tess Gerritsen
Sayfa 109 - Doğan Kitap

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Buz Gibi Soğuk
Alt başlık:
Rizzoli & Isles Serisi 8
Baskı tarihi:
Kasım 2012
Sayfa sayısı:
276
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050910919
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Ice Cold
Çeviri:
Dost Körpe
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Doğan Kitap
Temposu son sayfaya kadar düşmeyen, bitirmeden elinizden bırakamayacağınız, gerilim yüklü bir roman.

Tess Gerritsen yine kaleminin ve kurgusunun gücünü kanıtlıyor.

Bir tıp konferansı için Wyoming'e giden adli tabip Maura Isles, hafta sonunu arkadaşlarıyla birlikte bir kayak merkezinde geçirmeye karar verir. Ancak korkunç kar yağışı altında araçları devrilir ve ıssız dağ yolunda mahsur kalırlar. Yürüyerek ulaştıkları on hanelik köy ilk bakışta tamamen terk edilmiş gibi görünse de, sofralarda dokunulmadan bırakılmış yemekler, garajlardaki arabalar, ölüme terk edilmiş evcil hayvanlar burada bambaşka, esrarengiz olayların yaşandığını düşündürmektedir.

Maura'dan haber alamayan ve onun peşinden bu köye gelen dedektif Jane Rizzoli, arkadaşının izine rastlayamasa da karların altında tüyler ürpertici bir başka gerçeği keşfeder.

Buz Gibi Soğuk temposu son sayfaya kadar düşmeyen, bitirmeden elinizden bırakamayacağınız, gerilim yüklü bir roman. Tess Gerritsen yine kaleminin ve kurgusunun gücünü kanıtlıyor.
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 685 okur

 • Gamze
 • havvanur
 • Kübra Kırmaci
 • Gizem ÜSTÜN
 • ozden
 • Drkitapsever
 • Burcu Demirci
 • Nihan Gönüllü
 • Gülşen Gül
 • Wawybloo

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%2.3
14-17 Yaş
%2.3
18-24 Yaş
%26.1
25-34 Yaş
%28.8
35-44 Yaş
%31.1
45-54 Yaş
%8.9
55-64 Yaş
%0.4
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%83.1
Erkek
%16.9

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%46.5 (101)
9
%20.3 (44)
8
%18.9 (41)
7
%10.1 (22)
6
%2.3 (5)
5
%1.4 (3)
4
%0
3
%0
2
%0.5 (1)
1
%0

Kitabın sıralamaları