Buz Kapanı (The Darkest Minds (Karanlık Zihinler) Serisi 2)

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.988
Gösterim
Adı:
Buz Kapanı
Alt başlık:
The Darkest Minds (Karanlık Zihinler) Serisi 2
Baskı tarihi:
Temmuz 2015
Sayfa sayısı:
552
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055034276
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Never Fade
Çeviri:
Handan Sağlanmak Arlı
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Parodi Yayınları
Turuncu… lider… Roo… Herkes farklı bir şekilde sesleniyor bana. Oysa bir tek ben gerçekte ne olduğumu Biliyorum: bir canavar. Ve şimdi beni bekleyen zorlu bir görev var: Virüsün kaynağını açık eden çok gizli Bir bilgiye ulaşmak… Ve bu… bir zamanlar bana nefesim kadar yakın olan birinin ellerinde… Şimdi bir tercih yapmak zorundayım. Ya kalbimi özgür bırakacak ya da Karanlık zihinleri aydınlığa Kavuşturacağım… “Bu kitap, distopya okuyucuları için bir baş ucu kitabı olacaktır.” —School Library Journal
552 syf.
·9 günde·6/10
Ortalama bir distopya olmuş. İçsel diyaloglar cok fazla , günce havası katmış kitaba, öyle olmasa daha güzel olurdu kanaatindeyim. Sürekli bir iyi olma çabası ve pişmanlıklar... Ana karakterin gücünü kabullenip, söylediği söz hakkında söylemeden önce 1 paragraf konuşmadığı az da olsa olgunlaşarak devam eden bir seri olmasını bekliyorum. Konu sürükleyici fakat gereksiz yere konu dağıtılmış ve daha önce de yazdığım gibi o iç sesler olay örgüsünü gölgede bırakmış. Bu hikayeyi daha az diyalog ve daha fazla aksiyonla tekrar okumak isterim.
552 syf.
·Puan vermedi
HEEEY! 1. KİTAP İLE İLGİLİ SPOILER YOKTUR!

Karanlık Zihinler'in sonunda nasıl ağlamıştım nasıl ağlamıştım.. O yüzden başlarken biraz korkmuştum. Açıkçası genel yorumlarda da Karanlık Zihinler'den sonra bu kitabın olmadığı düşünülse de benim serideki en en en sevdiğim kitaptı. Hatırlıyorum, o gün okula gitmemiştim ve oturup 1 günde bitirmiştim. Okuma rekorumda 560 oldu bu sayede..
..
Ruby artık sınırlarını aşma yolunda, cesaretli bir 'kahraman' olarak çıktı karşımıza. Hala kendinin bir canavar olduğunu düşünüyordu ama olsun, yavaş yavaş olacak bunlar :"D
Ne kadar 'kahraman' olduğunu belirtsem de; bencil bir kahramandı bence. Mesela Liam'ım hayatı konusunda oldukça bencildi bence.
..
Onun dışında 4 yeni karakterimiz vardı. Hepsine alışılır da, Cole'e alışamadım ben. (Cole 1. kitaptan hatırladığımız üzere Liam'ın abisi)
..
Onun dışında yine sonunda kafamızda soru işaretleri bırakan, evet evet, o bir kısımda oldukça üzen bir kitaptı.
Özellikle bu kitapta Liam'ın 'ben neden sana sarhoşum' tarzı hareketlerini sevdim ben. Çünkü o bir Liam :"))

..
 • Ateş Çemberi
  8.4/10 (150 Oy)111 beğeni330 okunma95 alıntı2.501 gösterim
 • Karanlık Zihinler
  8.1/10 (447 Oy)321 beğeni934 okunma123 alıntı9.051 gösterim
 • Winter
  9.2/10 (263 Oy)192 beğeni564 okunma91 alıntı3.270 gösterim
 • Duman ve Kemiğin Kızı
  8.1/10 (190 Oy)138 beğeni397 okunma62 alıntı3.731 gösterim
 • Gölge ve Kemik
  8.0/10 (287 Oy)188 beğeni582 okunma130 alıntı4.867 gösterim
 • Cress
  9.1/10 (328 Oy)254 beğeni735 okunma76 alıntı3.837 gösterim
 • Levana
  8.2/10 (223 Oy)149 beğeni511 okunma28 alıntı2.394 gösterim
 • 5. Dalga
  8.2/10 (181 Oy)137 beğeni412 okunma78 alıntı5.503 gösterim
 • Şampiyon
  8.8/10 (226 Oy)177 beğeni504 okunma41 alıntı3.076 gösterim
 • Deha
  8.6/10 (269 Oy)190 beğeni582 okunma24 alıntı5.211 gösterim
552 syf.
·3 günde·Beğendi·7/10
Bu seride tam yakalayamadığım bir yavanlık var. Öncelikle efsanevi bir aşkla paralel yazmamış yazar genelde fantazyalar kusursuz bir aşk hikayesi ile paralel ilerler bunda öyle değil. Yine baş karakterler arasında aşk var fakat bana yoğun gelmedi. Bu benim için sorun değil. Kitabın ya anlatımında ya da çevirisinde sorunlar var. Bazen ne oluyo ne anlatıyor neredeydiler nereye geçtiler oluyorsun buda kitabin eksileri hanesine bir madde olarak yazıldı beynimde. Konu hızlı ilerlemiyor. Ilk kitaptan cok da farkli değildi ikinci kitap. Ama bu eksikler seriyi bitirmeme engel değil. Bakalim belki son kitap altın vuruşu yapar. Gerçi bir de ara kitaplar olarak yayınlanan bi kitap daha var elimde onu okuyup okumamakta kararsızım. Final etkilerse okurum tabi ki.
552 syf.
·32 günde·6/10
İlk başladığımda bir yadırgadım acaba bağlantılı değil mi kitaplar diye düşündüm.Okudukça anladım olayla ama bence ilk kitap kadar dikkat çekici değildi yada benim final zamanıma denk geldiği için ben algılayamadım bilmiyorum.
552 syf.
·8 günde·8/10
İlk kitaba göre beni kitaba daha çok bağladı ve içine çekti. Aksiyon daha fazlaydı ve yavaş olan tek bir bölüm yoktu. Her bölüm de her sayfa da bir olay üzerinde duruluyor. İlk kitap daha çok ana karakterin iç dünyasıyken bu kitap hem iç dünyasını hem de dışarda neler olup bittiğini bana hissettirdi.
552 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
Heyecan tüm hızıyla devam ediyor. Bu kitapta yazar heyecan ve aksiyonun dozajını biraz daha yükseltmiş. Çünkü ilk kitapta ağırlıklı olarak Ruby’nin yaşadıklarından dolayı iç dünyası, değişik renklerdeki çocukların yetenekleri ve eğitimi üzerinde duruluyordu. Bu kitapta ise ortalık savaş alanına dönüyordu resmen. Herkes herkesin düşmanı olmuş. Kimi bu farklı yeteneklere sahip PSİ çocuklarını kötü emellerinde kullanmak isterken, kimi onların hastalıklı ve toplum için sağlıksız olduğunu düşünerek yok etmeye çalışıyor. Tüm bunlara karşı direnirken sevdiklerini koruma çabası içine giren fedakar Ruby, aldığı kararlar ile bizi daha fazla şaşırtmaya devam ediyor. Bu kitapta çok daha farklı ve olgun bir karakter olarak çıkıyor karşımıza. Artık o korkak, kararsız, ezik Ruby yok karşımızda. Üstelik bu kitapta yeni karakterler de çıkıyor karşımıza. Kıvırcık ve yerine duramayan kıpır kıpır Jude, mavi saçları ve asi karakteri ile herkesin sinirini bozan alaycı Vida, Liam’ın ondan taban tabana zıt çekici kardeşi Cole da kitaba ayrı bir renk katmaya başladı.

Dili sade ve anlaşılırdı. Her şeyi Ruby’nin gözünden görüyor, onun anlattıkları ile dinliyorduk. Diyaloglar kimi yerde eğlenceli, kimi yerde heyecan verici, kimi yerde üzücü idi. Kitabın sayfaları akıp gidiyordu. Akıcı, farklı ve sıcak bir distopya isteyenler için bu seriyi öneririm. Detaylı yorumlar için: http://yorumatolyesi.blogspot.com/...ni-kitap-yorumu.html
Serinin ilk kitabını beğendim ikinci kitapta çok güzel ama ikinci kitap çok çok ağır bir anlatıma sahipti ve okurken kendimi zorladım daha fazla dayanamadım ve yarım bıraktım ama konusu çok güzel. Neyse anlatımın ağır olması size rahatsızlık vermeyecekse kesinlikle okunması gereken distopya kitabı
549 syf.
·6 günde·Beğendi·7/10
--Serinin İkinci kitabı--

İstemediğiniz bir yerde yaşamaya mecbur bırakılmanın acısı zamanla hafifleyebilir mi?
Sanırım bu yeni edinilen arkadaşlıklarla mümkün, insan özlediği günlerin acısını bu sayede daha az hissedebilir.

Ruby'nin kalbi geri de bıraktığı dostları için yansa da o artık bir ekibin lideridir. Korumak zorunda olduğu arkadaşları ve dahası çocuk birliğinde ki tüm Psi çocukları tehlike altındadır..

Öfke dolu, Mavi Vida.
Çok konuşkan, ilgili ve bir o kadar da ürkek, Sarı Jude
Denek olarak kullanılmış ve içine kapanmış, Yeşil Nico
Yeni karakterlerle yaşanan serüvene geçmişin izleri düşmektedir. Ruby geçmiş ve gelecek arasında dönüşmeye başladığı kişiyi bir canavar gibi görmekte, kendini kabul edememektedir.
Yeni bir kamp, yeni tehlikeler ve çok büyük bir görevde Turuncu Lideri takip etmeye devam edin.


NOT: Macera hızla devam ederken kitabın ortalarında biraz durağanlaştı anlatım. Hatta yaşanan kaçma, kovalamaca konusunda kısır bir döngüye girilmiş gibi hissettim. Anlatımda Ruby'nin iç sesine fazla yer verdiği için biraz sıkıcı bulabilirsiniz. Ama sonlara yaklaştıkça kitap hakkını fazlasıyla verdi. Adrenalini fazlasıyla yaşattı.
İyi okumalar.
552 syf.
·13 günde·Beğendi·Puan vermedi
Serinin 2. kitabını henüz bitirdim. Şuan kısıtlı zamanım dolayısıyla inceleme kaydedemiyorum...Kitabın ayrıntılı incelemesini ve kitaptan alıntıları önümüzdeki günlerde ekleyeceğim.
552 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Serinin ikinci kitabı.Birincisinden çok daha iyiydi.Daha fazla olay örgüsü vardı ve tabi ki Liam ve Ruby...Umarım serinin sonunda mutlu olabilirler. :)
549 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
Kitaplara şöyle bir bakacak olursak genel olarak kurgusunu çok beğendiğimi ancak Bracken'in kalemini sevmediğimi söylemeliyim. Kitap beni sürükledi evet 'Oku,oku!' Dedi ama yani bilemiyorum bir şeyler eksikti ve olaylar sanki biraz karışık anlatılmıştı. Ve başkalarının düşüncelerine baktığımda benimle hemfikir olanların olduğunu gördüm Ama hakkını yiyemem! Sağlam bir kurgu ve her distopya severin okuması gereken bir seri! Okurken bazı olaylar karşısında çileden çıktığımı hissettim ki bu kitabın beni içinde yaşayatabildiğini gösteriyor ve beni bu raddeye getirebilen bu kadar içine çeken az kitap vardır. Ha bir de unutmadan; Ruby, öncelikle nedir yavrucuğum bu senin 'Ben bir canavarım.' triplerin? Duyan da senin Inferius falan olduğunu sanacak yani. İnsanlara hiçbir zaman haksız bir zarar vermiyorsun ama sürekli kendi kendine bir triplerdesin. Ay kıl kaptım valla ya!  Ve Clancy'den gerçekten nefretten daha beter nefret etmeme rağmen  (Hayalim Ruby'nin onun zihnine girip anılarını ona karşı kullanarak zihnini parçalaması ve... of neyse kısaca Rob'a yaptığı gibi ) yinede ona şu fikrinde katılıyorum; Ruby'cim canım sen bir turuncusun maşallah güçlü de bir turuncu neden yeteneğinden kurtulup bir şekilde tedavi olmak istiyorsun yaa! Bana verin Ruby'nin turuncu yeteneklerini Allah aşkına

DİKKAT SPOİLER VAR!!! SAYFAYI BİRAZ KAYDIRIP SPOİLER BİTTİ YAZISINA GEÇEBİLİRSİNİZ!!!

Ben Ruby'nin Liam'ın hafızasını silmesi hariç olduğu kişiyi,o güçlü tutumunu, çok sevdim aslında. Ruby'e güçlü olmayı da çok çok çok yakıştırdım özellikle! Knox'a ve Rob'a yaptıkları (mislini hak ediyorlardı ) Clancy'le birbirlerinin zihnine görüntü yolladıkları o Buz Kapanı sahnelerinde vaov vaw viuuu gibi garip sesler çıkardım Hatta Buz Kapanı'nda Clancy'nin zihnine girişi ve anısını görmesi falan beni mutluluktan havalara uçurdu! (Mecaz değil gerçekten okulda sıralara çıkıp arkadaşlarımın üstüne falan zıplayarak küçük çaplı bir mutluluk krizi geçirdim ) Ve bir de söylemek istediğim; Clancy'nin bir türlü yok olmayıp her yerden hortlaması beni çileden çıkarıyor!!! Ve ve ve... Jude'un ölmesi beni çok derin sarstı. O hikayedeki en masum en suçsuz kişiydi. Ölmemeliydi ama her yazarın yaptığı bir klişe olarak birinin kurban gitmesi gerekiyordu...

SPOİLER BİTTİ!!!

Genel olarak yazarın kalemi hariç kurguyu çok beğendiğim için bu kitaba puanım 9/10 Bu arada Ateş Çemberi'ne (son kitaba) başlamak için meraktan çırpınıyorum ama malum TEOGzedeyim ve bu biraz zaman alabilir. Kısacası beğendiğim bir kitaptı. Distopya ve fantastik seviyorsanız açın okuyun valla fiyatları da uygun ben fuardan 3 kitabını toplam 30 TL'ye almıştım. Siz internette yine uyguna bulabilirsiniz Eee nolcak Parodi Yayınları farkı tabii
Birkaç alıntı bırakarak uzaklaşayım o zaman çünkü daha 5 dakika önce Buz Kapanı'nı bitirdim ve kendimi iyi hissetmiyorum aşırı adrenalinle harmanlanmış gizemlerin çözülmesinin ardından hissettiğim şoktan dolayı midem bulanıyor.

"Onlar ölüm tehlikesi altında olan çocuklardan ya da onların geride bırakacakları boşluklardan korkmuyorlardı aslında.
Onlar bizden, yani hayatta kalanlardan korkuyordu."

"O kız sonsuza dek kaybolmuştu artık. Ve kalbindeki en küçük pırıltıdan bile korkması gerektiğini beynine kazıyan bu karanlık yerin peydahladığı bir üründen başka hiçbir şey kalmamıştı geriye."

"En karanlık zihinler,en beklenmedik yüzlerin arkasına saklanma eğilimindedirler."

"Avını bulmak için bakacağın son yer avcıların arasıdır."

"Belki de yaptığım şeyler için çekmem gereken gerçek ceza buydu. Onları tekrar tekrar terk etmek zorunda kaldığım bir dünyada hapsolmak. Ta ki geride yüreğimi kanatacak hiçbir şey kalmayana dek..."
552 syf.
·4 günde·9/10
Yaa dizi film olsa sıkıcı yerleri ileri ileri diye geçersin ama kitapta öyle olmuyor bence aksiyon hiç bitmedi sürekli birşeyler olaylar vardı bu daha kitabı elimden bırakamadım ama bir dez avantajı oldu hadi ama yeter sonuca nasıl bağlayacaksın gibi tepkiler verdim
"Cansız manken gibisin. Başkalarının acılarından beslenen ve fiziksel olarak ağlama özürlü, hissiz, kalpsiz bir sürtüksün."
Kimi düşünceler insanin zihnine kronik bir hastalık gibi yerleşir. Ondan kurtulduğunuzu sandığınız an, aslında daha karanlık bir şey dönüştüklerini fark edersiniz.
Sanırım aklımı kaçırıyorum... Neler oluyor. Ne oldu bilmiyorum ama sana bir kez... Yalnızca bir kez bakmam bile seni ne kadar sevdiğimi hissettiriyor bana. Söylediğin yada yaptığın bir şey yüzünden değil.Hiçbir sebebi yok. Sana bakıyorum ve seviyorum seni. Ve bu beni dehşete düşürüyor. Senin için yapabilecekleri beni dehşete düşürüyor..

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Buz Kapanı
Alt başlık:
The Darkest Minds (Karanlık Zihinler) Serisi 2
Baskı tarihi:
Temmuz 2015
Sayfa sayısı:
552
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055034276
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Never Fade
Çeviri:
Handan Sağlanmak Arlı
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Parodi Yayınları
Turuncu… lider… Roo… Herkes farklı bir şekilde sesleniyor bana. Oysa bir tek ben gerçekte ne olduğumu Biliyorum: bir canavar. Ve şimdi beni bekleyen zorlu bir görev var: Virüsün kaynağını açık eden çok gizli Bir bilgiye ulaşmak… Ve bu… bir zamanlar bana nefesim kadar yakın olan birinin ellerinde… Şimdi bir tercih yapmak zorundayım. Ya kalbimi özgür bırakacak ya da Karanlık zihinleri aydınlığa Kavuşturacağım… “Bu kitap, distopya okuyucuları için bir baş ucu kitabı olacaktır.” —School Library Journal

Kitabı okuyanlar 477 okur

 • pamuk şekerim
 • Esra Yavuz
 • Esma Çırakoğlu
 • Elif Kutlu
 • Gül Ayaz
 • Aysel Sıla Hocaoğlu
 • GG
 • Sena seyhan
 • Zehra Korkmaz
 • Nava

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%6.5
14-17 Yaş
%44.7
18-24 Yaş
%20.3
25-34 Yaş
%18.7
35-44 Yaş
%8.1
45-54 Yaş
%0
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%1.6

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%93.2
Erkek
%6.8

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%30.3 (64)
9
%21.8 (46)
8
%19 (40)
7
%13.3 (28)
6
%10 (21)
5
%1.9 (4)
4
%1.9 (4)
3
%1.4 (3)
2
%0
1
%0.5 (1)