Buz Odasındaki Ölü

8,0/10  (3 Oy) · 
10 okunma  · 
2 beğeni  · 
402 gösterim
Kocası on yıl önce ortadan kaybolan Phoebe Maybury'nin çiftlik evinde, bahçedeki buz odasının içinde çıplak bir erkek cesedi bulunur. Ceset, tanınmaz durumdadır. Yüzü parçalanmıştır. İki kadın arkadaşıyla birlikte yaşadığı evde bulunan ceset, Phoebe'in başına işler açar. Olayı soruşturmaya başlayan, cesedin de Phoebe'in kayıp kocasına ait olduğunu düşünen müfettişler, Phoebe'den ve birlikte aşadığı iki lezbiyen arkadaşından kuşkulanırlar. Yaşadıkları köyün halkıyla sıcak ilişkiler kuramayan bu üç kadına komşuları da yardımcı olmaz. Ancak, müfettişlerin soruşturması ilerledikçe, köy halkı da sorguya çekildikçe, olay karmaşık bir yola dökülür, kuşkuluların sayısı artar, cinayet içinden çıkılmaz bir boyuta ulaşır. Okur da polis gibi gerçeği çok çarpıcı bir biçimde öğrenecektir. Okurlarımızın 'Heykeltraş' adlı romanıyla tanıdıkları Minette Walters, her kitabıyla ödül alan bir polisiye roman yazarı. İlk kitabı olan Buz Odasındaki Ölü de 1992 yılında 'John Creasy En İyi Polisiye Roman Ödülü'nü almıştı. Gerçek edebiyat tadında, sürükleyii bir anlatımla, yalın ama etkileyici bir dille yazılmış bu romanı, eleştirmenler, yıllardan beri karşılarına çıkan 'en etkileyici bir ilk roman' olarak karşılamışlardır. Psikolojik gerilim romanları yazan Minette Walters'a Agatha Christie'nin mirasçısı gözüyle bakılıyor ve kendisi 90'lı yıllarda yetişmiş en iyi polisiye roman yazarlarında biri sayılıyor.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2000
 • Sayfa Sayısı:
  360
 • ISBN:
  9789758440931
 • Orijinal Adı:
  The Ice House
 • Çeviri:
  Ayşe Gül Güre
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
nejla güldalı 
13 Oca 14:57 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · Puan vermedi

Eleştirmenler Minette Walters ‘a Agatha Christie’nin mirasçısı gözüyle bakıyorlarmış, kanımca son derece haklılar. İnanılmaz güzel bir kitap. Gerilmeden okuyacağınız ama aynı zamanda merakı da elden bırakmayacağınız bir tarzda yazılan romanın sonunda hiçbir şeyin göründüğü gibi olmadığını anlamak daha da keyif verici. Yazarın yalın dili ve gereğinden fazla karakter kullanıp kargaşa yapmaması da kitaba daha akıcılık vermiş.

Kitaptan 10 Alıntı

nejla güldalı 
13 Oca 12:07 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Asla erişemeyeceği bir düzeye yükselme hırsı insanın içini yer bitirirken, insanın ruhunda mizaha ya da kendine gülebilme yeteneğine pek yer kalmaz.”

Buz Odasındaki Ölü, Minette Walters (Sayfa 334 - Can Yayınları)Buz Odasındaki Ölü, Minette Walters (Sayfa 334 - Can Yayınları)
nejla güldalı 
13 Oca 12:46 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Senin gibilerin topluma tek katkısı, beyinlerinizdeki ön yargılarla, kanınızdaki alçak düzeyli zekâ genlerini sizlerden sonraki kuşaklara devrettiğinizde yaratacağınız olumsuz etki olur ancak.”

Buz Odasındaki Ölü, Minette Walters (Sayfa 339 - Can Yayınları)Buz Odasındaki Ölü, Minette Walters (Sayfa 339 - Can Yayınları)
nejla güldalı 
11 Oca 20:59 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

“Zaten ‘Hayırlı bir dünyada yaşıyorsan, her şey hayra alamettir’

Buz Odasındaki Ölü, Minette Walters (Sayfa 83 - Can Yayınları)Buz Odasındaki Ölü, Minette Walters (Sayfa 83 - Can Yayınları)
nejla güldalı 
11 Oca 20:57 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Francis Bacon
‘Herkes kendi bahtının kalıbını kendi döker’

Buz Odasındaki Ölü, Minette Walters (Sayfa 60 - Can Yayınları)Buz Odasındaki Ölü, Minette Walters (Sayfa 60 - Can Yayınları)
nejla güldalı 
13 Oca 12:39 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

“her şeyden pek emin olanlar, yalnızca budalalar ve de politikacılardır,”

Buz Odasındaki Ölü, Minette Walters (Sayfa 337 - Can Yayınları)Buz Odasındaki Ölü, Minette Walters (Sayfa 337 - Can Yayınları)
nejla güldalı 
13 Oca 09:49 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Spenser
‘İnsanın kişiliğini en çok davranış biçimi ele verir’

Buz Odasındaki Ölü, Minette Walters (Sayfa 161 - Can Yayınları)Buz Odasındaki Ölü, Minette Walters (Sayfa 161 - Can Yayınları)
nejla güldalı 
13 Oca 11:59 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

“Ne kadar soyluysan, bundan o kadar az söz edersin

Buz Odasındaki Ölü, Minette Walters (Sayfa 332 - Can Yayınları)Buz Odasındaki Ölü, Minette Walters (Sayfa 332 - Can Yayınları)
nejla güldalı 
12 Oca 16:47 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

‘Zevk, gelincik çiçeği gibidir: avuçlanınca çiçeği soluverir; ya da göle düşen kar taneleri gibidir: bir an süren inanılmaz bir bembeyazlık yansıtır, ama hemen ardından sonsuza dek yok olup gider,’

Buz Odasındaki Ölü, Minette Walters (Sayfa 97 - Can Yayınları)Buz Odasındaki Ölü, Minette Walters (Sayfa 97 - Can Yayınları)
nejla güldalı 
13 Oca 11:14 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Eğer bebeklerin bildiklerini okuyacak kişilikleri olmadıklarını sanıyorsan, anne olunca ömrünün şokunu yaşayacaksın demektir!”

Buz Odasındaki Ölü, Minette Walters (Sayfa 243 - Can Yayınları)Buz Odasındaki Ölü, Minette Walters (Sayfa 243 - Can Yayınları)
nejla güldalı 
11 Oca 20:56 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

“Francis Bacon dört yüz yıl önce, ‘En acı yalnızlık, gerçek dostluktan yoksun olmaktır’ demiş”

Buz Odasındaki Ölü, Minette Walters (Sayfa 60 - Can Yayınları)Buz Odasındaki Ölü, Minette Walters (Sayfa 60 - Can Yayınları)