Buz ve Ateşin Dünyası Westeros ve Taht Oyunları’nın Anlatılmamış Tarihi

8,5/10  (8 Oy) · 
16 okunma  · 
13 beğeni  · 
375 gösterim
GEORGE R.R. MARTIN'DEN YÜZLERCE SAYFALIK YENİ İÇERİKLE
WESTEROS VE ÖTESİNDEKİ TOPRAKLARIN BİLİNMEYEN TARİHİ
Geçmişin bir girizgâh olduğunu farz edersek, George R.R. Martin'in başyapıtı, son zamanların en özgün ve en keyifli fantastik destanı olan Buz ve Ateşin Şarkısı'nın epey sağlam bir girizgâha ihtiyaç duyacağında hemfikir oluruz. İşte o girizgâh, Buz ve Ateşin Dünyası ile geliyor.
Baştan sona rengârenk çizimlerle donatılmış bu kitap, Yedi Krallık'ın tarihini kapsamlı bir şekilde anlatıp Buz ve Ateşin Şarkısı ve son dönemlerin en popüler dizisi Taht Oyunları'nda yaşanan olayların habercisi olan epik savaşlar, amansız rekabetler ve cüretkâr isyanlarla ilgili tüm detayları gözler önüne seriyor. Bu kapsamlı tarihçe, George R.R. Martin'in ünlü web sitesi Westeros.org'un kurucuları ve belki de bu dünyayı vizyoner yaratıcısı kadar tanıyan yegâne kişiler olan Elio M. García Jr. ve Linda Antonsson ile yıllar süren işbirliği sayesinde gerçekleşti.
Septonların, büyücülerin ve ozanların nesilden nesile aktarılan halk hikâyelerini, âlimane görüşlerini ve bilgi birikimini Buz ve Ateşin Dünyası'nın sayfalarında bulacaksınız. Buz ve Ateşin Dünyası, Karanlık Çağ'dan Kahramanlar Çağı'na, İlk İnsanlar'ın gelişinden Fatih Aegon'un tarih sahnesine çıkışına, Aegon'un Demir Taht'ı hazırladığı günden Deli Kral II. Aerys Targaryen'a uzanan, dolayısıyla “günümüzde” Starklar, Lannisterlar, Baratheonlar ve Targaryenlar arasındaki çekişmeleri şekillendiren tüm olaylara dair kayıtları içeren kapsamlı bir tarihçedir. George R. R. Martin'in şaşırtıcı bir titizlikle detaylandırdığı bu evreni ve bu evrende yaşananları tam anlamıyla kavramanıza imkân tanıyacak olan Buz ve Ateşin Dünyası, kalemin kılıçtan keskin olduğunu size de ispatlayacak.
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2017
 • Sayfa Sayısı:
  344
 • ISBN:
  9786055069513
 • Çeviri:
  Can Ayas,Harun İçöz,M. Eralp Ersoy,Özge Altundağ
 • Yayınevi:
  Akılçelen Kitaplar
 • Kitabın Türü:
Birmeczuphatun 
 30 Eki 2017 · Kitabı okuyor · Beğendi · 10/10 puan

Yedi Krallık'ın tarihini kapsamlı bir şekilde anlatıp Buz ve Ateşin Şarkısı ve son dönemlerde izlenen Game of Thrones'da yaşanan olayların habercisi olan epik savaşlar, amansız rekabetler ve cüretkâr isyanlarla ilgili tüm detayları çok iyi bir şekilde anlatıyor.

angelsbooks 
 21 Kas 2017 · Kitabı okudu · 29 günde · Beğendi · 10/10 puan

Eveeet, Game of Thrones hayranları! Sizi böyle alalım ki bu muhteşem kitabın tadını çıkarın. Benim gibi.
Kesinlikle yılın favori kitaplarından!


Serinin sadece ilk kitabını okudum. Tabii ki devam etmeye çok istekliyim ama ne zaman olur bilemiyorum. Baktım ki anlatılmamış tarih basıldı, hemen atladım tabii.

Kitap yaklaşık 300 yıllık tarihi anlatıyor. 7 Krallık nedir, nereden gelmiştir, nasıl kurulmuştur? O Demir Taht kimlere nasıl ne kadar kısmet olmuştur? Ejderhalar, devler, diğer ırklar, hatta az ucundan Ak Gezenler... Diğer krallıklar, onların iç savaşları, soyağaçları... Yakalarsanız size acaba dedirtecek ufak tefek bilgiler ki bir tanesi cidden kafamı çok kurcaladı.

Bu arada ben dizisini büyük keyifle izleyen, yeni sezonu heyecanla bekleyen bir okurum.

Sert kapaklı, şömizli ve iri bir kitap var karşınızda. Kitaba nazik davranmanızı öneririm. Heryere taşıyabileceğiniz bir kitap değil ve ağır da aynı zamanda.

Ejderhaların dünyasının ansiklopedik versiyonu diyorum ben bu kitaba. Çok sevdim! Çizimlerine bayıldım! Baskısına bayıldım. Yavaş yavaş tadını çıkara çıkara okudum.

Alınır, sevilir, arşivliktir!

N. Emre Yılmaz 
16 Oca 14:18 · Kitabı okudu · 2 günde

Evrenin temelini anlatan bu eser, Westeros, Essos ve Sothoros kıtalarının geçmişlerine değinir. Gündoğumu Çağı’ndan Kahramanlar Çağı’na, ilk insanın gelişinden Fatih Aegon’a, Aegon’un tahta hükmetmesinden Robert’ın isyanına ve Deli Kral’ın düşüşüne kadar her şey bu kitapta anlatılmaktadır. Kitap, daha sonrasında Buz ve Ateşin Şarkısı serisinde anlatılmaya başlayan günümüz Westeros tarihine kadar gelir. Ormanın Çocuklarını, Andalları, İlk insanları detaylıca anlatmaktadır.

Kitaptan 3 Alıntı

angelsbooks 
25 Eki 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Görkem ebedidir ama aynı zamanda geçicidir...

Buz ve Ateşin Dünyası, George R. R. Martin (Sayfa 88 - Akılçelen Kitaplar)Buz ve Ateşin Dünyası, George R. R. Martin (Sayfa 88 - Akılçelen Kitaplar)
angelsbooks 
 13 Kas 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Bir kurt, sürülerinin üstüne çöreklendiğinde onu öldürmek sana sadece biraz zaman kazandırır. Çünkü diğer kurtlar da elbet onu takip edecektir," demişti Kral IX. Garth. "Eğer onu öldürmek yerine onu besler, evcilleştirir ve eniklerini muhafız köpeklerin haline getirirsen, kurt sürüsü yeniden geldiğinde koyunlarını koruyan onlar olacaktır."

Buz ve Ateşin Dünyası, George R. R. Martin (Sayfa 212 - Akılçelen Kitaplar)Buz ve Ateşin Dünyası, George R. R. Martin (Sayfa 212 - Akılçelen Kitaplar)