Buzul Çağının Virüsü

8,0/10  (1 Oy) · 
8 okunma  · 
1 beğeni  · 
705 gösterim
'Buzul Çağının Virüsü'nde Bener'in ustalığının yeni bir aşamasına tanık oluyoruz. Yazar bu yapıtında alışılmış anlatım kalıplarını kırarak yaşamayı kısıtlayan bütün koşullara ve olgulara karşı dilin coşkunluğunu ve yoğunluğla meydan okumaktadır. Bener'in ince alaycılığı da anlatımın şiirselliğine ayrı bir boyut kazandırmaktadır. Buzul Çağının Virüsü'nün Türk edebiyatında seçkin bir yeri olacağına inanıyorum.'
- Cevat Çapan-

'Faulkner'ın söz kurpiyeliği çağrıştıran örtük bir kurgulama ile 'öykü'lerini dağıtıyor, topluyor Bener bu romanda. İmbikten geçirilmiş, eleyerek kayda geçirilmiş bozbulanık, bir o kadar da saydam bir panorama getiriyor Buzul Çağının Virüsü: Son 40 yılın Tükiyesi, taşra(lar), kırık umutlar, deccal, direniş, yayı gevşetilmiş tutkular, kırık yaylar, tam bir hüzün konçertosu. Bu zorlu romanın konfeksiyon tipi okuru terleteceği açıktır. Ama, yazınımızın en usta işi örneklerinden birini, hele bir de güzelim bir aşk romanıysa bu , geri dönene okumak da yabana atılacak bir keyif değildir.'
- Enis Batur-
 • Baskı Tarihi:
  2004
 • Sayfa Sayısı:
  226
 • ISBN:
  9789750807992
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Zeynep E. 
10 Şub 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Serim, düğüm, çözüm şeklinde ilerleyen bir romandan ziyade aforizmalardan müteşekkil bir kitap. Oğuz Atay'dakine benzer bilinç akışı yazıları görülmekte. Postmodern edebiyatın öncülerinden sayılabilir kanaatimce. Genel olayı yakalamaktan ziyade kurulan cümlelerin derinliğine bakarak okunduğunda oldukça keyifli.

Kitaptan 5 Alıntı

Zeynep E. 
10 Şub 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Doğru, horlanır seçim. Tek yanlılığını üstlenirsen paçayı kurtarabilirsin. O değil savrulup dökülen, benim. Gem tutmaz, çocuk gönlüm! Ne ayak bağı, ne yüce ilgiler; seni, sana görelik paklar. Bil haddini sıvış. Kurşun kalemiyle yamuk çizilebilir ancak seninle, iz bırakmadan silinebilen.

Buzul Çağının Virüsü, Vüs'at O. Bener (Sayfa 63)Buzul Çağının Virüsü, Vüs'at O. Bener (Sayfa 63)

" yanlışlığın nerede olduğunu tam kestiremeden öleceğim gene de. kin tutmaya ödün vermez bir ölüm olacak, umutlarıma. bunalımlarını neye dayandırmak istersen iste, açılamazdın, açılmana yardım edemezdim. tüm cayabileceklerimi birbirine tutuşturmaya kalkışsaydım, nasıl küçülürdüm biliyordum. o bilişi, onurlu alınganlığını yerleştirdiğin yüreğimin suçu ne? biz bir varoluşun içinde ya da dışındaydık, onu hiçbir payanda ayakta tutamazdı. susacaksın kuşkum yok, bu susku'yu senden önce salt unutulmuşluğa götürmeyi diliyorum. kanayan tutkularında neyi parçalasan içinde ben varım, dahası ruh göçüne uğrayarak ben olacağım. "

Buzul Çağının Virüsü, Vüs'at O. Bener (yky)Buzul Çağının Virüsü, Vüs'at O. Bener (yky)